• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj divljači?

D

dukat

Guest
zdravo,citam o vasim idejama oko uzgoja divljaci posebno me interesuje tema o uzgoju divljeg zeca naime zanima me kak i gdje doci do maticnog jata(parova divljeg zeca).volio bih dami se neko javi ko se vec bavi tim uzgojem jer citajuci raznu literaturu o divljem zecu mislim da imam vrlo dobre uslove za taj posao.pozdrav
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
POzdrav,sto se literature tice imas mozda u digitalnom obliku mozda skenirano ili?
Uzgoj zeca je sve samo ne jednostavan,relativno lako mozes doci do maticne populacije,neznam od kuda si,mogu ti dati neke brojeve telefona!odrasli zec za rasplod ti je oko 150€ kao i zecica,otprilike,cijena 3 mjeseca starog zeca je 600kn bez pdv-a ili odraslog 800kn bez pdv-a.za jedan par(zecica i zec) ti trebaju 3 kaveza,kavez sam po sebi kosta oko 1000kn!Problemi kod uzgoja su ti sto dobivaju proljev nakon odvajanja od majke i pocinjanja jedenja zelene hrane,svaka nagla promjena hrane u zecovom organizmu stvara probleme,prakticira se zadrzati mlade zecice sa majkom 5-6 tjedana kako bi im metabolizam ojacao,imunitet itd...DOsta uginuca ima od stresa,znaci ti uzem zivotinju i preneses ju u drugi kavez i ona od dozivljenog soka ugine!definitivno bi trebalo da hranidbu i pojenje radi jedna,eventualno dvije osobe!kako bi se stres sveo na minimum!Prehrana se sastoji uglavnom od peletirane djeteline koju mi ja mislim uvozimo iz vana i kod nas je bas i nema svugdje(mozda se varam),preporucam pocetak sa 5-10 parova zeca,to je vec solidan broj a i poprilican iznis za nabavku,to ti je oko 1500-3000€ za maticno stado i oko 1300€ kavezi...znaci pocetni iznois je definitivno velik,stoga drzim fige da uspijes bez puno gubitaka.jos bih te zamolio ako je ikako moguce da skeniras tu literaturu ili rijeimo to postom?
hvala
 
T

Tomyslav

Guest
Jel bi se mogli divlji zečevi uzgajati u ograđenom prostoru,odnosno da im stanište bude najbliže prirodnom??
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
naravno da mogu,samo moras opet imat odvojene parove od drugih parova,te mlade opet moras micati u drugi ogradeni prostor nakon sto prestanu sisat...uglavnom ako im omogucis veci prostor teze ces ih uhvatit,a prilikom hvatanja dozivljavaju stres i velika je sansa da ti zec/evi uginu zbog stresa...divlji zec se uglavnom stavlja na otvoreno ogradeno prilikom podivljavanja prije ispusta u loviste kako bi se sam snasao u prirodi u potrazi za hranom te tako mu se sanse za prezivljavanje znatno povecavaju,dobiva osjecaj za prostor,za opasnosti itd...
 
T

Tomyslav

Guest
Ja sam mislio da u tom jednom ograđenom prostoru može zajedno biti više parova i mladi žečići sa njima,kao kada su na slobodi....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
ovisi koliko je taj prostor velik,ako ces u 200m2 imat 4 zeca to je ok,ali ako ih mislis gusto naselit nema smisla,em nemozes vodit evidenciju majka-otac-djeca i ko se s kime pari....
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Forumaši, pozdrav svima! Dali znate kako stoje stvari što se tiče uzgoja krupne divljači(jelen, divlja svinja), koje uvjete treba ispuniti, kako prijaviti djelatnost uzgoja divljih životinja? I dali ih se može držati za svoje potrebe, a da nebi nagulio, jer nisam ni lovac, dali je moguće? Hvala! Pozdrav!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Naravno dam ozes drzati divlje zivotinje za sebe,i nebi bio jedini...ima jos ljudi koji imaju ograđena dvorišta i imanja i imaju zivotinje divlje u njima...Ako uspijes plasirati meso zasto nebi mogao uzgajati i za potrebe restorana,trgovina itd...registriras OPG i udri:)
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Znaci, za moje potrebe ne treba nikakva prijava, a za proizvodnju opg?
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Ma sve to ide glatko dok se svi ne počmu pridržavat novih zakona, ono što valjda treba izaći da veterinar ne smije pregledat meso ako nemaš papire od svinje (mislim da je to i izašlo, ali se malo veterinara toga pridžava) i sl. To me jedino brine ako bi radio za svoje potrebe. Meso ako se peče može i bez pregleda, ali ne bi nikad eksperimentirao s tim.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
naravno da meso moras dat na pregled...to je obvezno,moras dobit potvrdu da je meso ispravno...sad da li ima jos kakvih posebnih pregleda veterinarskih neznam,ali opet...sto vise tih potvrda imas ,to je za tebe bolje,nemoze te nitko prozvat da si prodao zarazeno meso itd...znaci suradnja ti-veterinar mora biti,je da nije to sve jeftino,ali mislim da ako ides u takav projekt,da je to sitnica zapravo!
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Ovo za meso priče nema, tu nema zezancije, trihinela je gadna bolest, a svima nam zdravlje treba biti na prvom mjestu. Suradnja sa veterinarom je u proizvodnji za prodaju jako važna, da se unaprijed spriječe mogući problemi u uzgoju, prodaji i konzumaciji. Samo ni sam više ne znam što napraviti. Bilo bi mi draže da radim za sebe, ali tu bi mi zakon danas sutra mogao biti problem i morao bi prestati, a uzgoj za prodaju, ako se krene ozbiljno, prijava opg-a i sl., može biti trajno rješenje, ali ima više posla koji za sada ne mogu odraditi zbog trenutnih obaveza u životu. Držati divljač mi je oduvijek bila želja, samo ne znam dali za sebe ili za prodaju... Što bi mi savjetovali, koje odabrati, dali da krenem lagano za sebe, pa dok ide, ide, kad se više ne bude moglo, onda prijaviti i započeti proizvodnju za prodaju, ili da odmah na početku krenem ozbiljno?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Sve ovisi o mogucnostima...stavi si na papir,kolko ce ti bit ulog,i nakon kolko ce ti se sve vratit...onda kalkulacije mogu krenut..obiđeš restorane ili zoves telefonom,pitas,da li ima potrebe za mesom divljaci i koje...10-20 restorana nazoves i stavis na papir sto se trazi najvise...usput i pitas kolko placaju po kili itd...i zapisujes...onda lovacka drustva ,pa njih pitas sto oni najvise kupuju i koliko placaju..pa na papir...pa onda vidis kolko imas zemlje,mehanizaciju(pretpostavljam da ces sijati raznorazne kulture za hranu za divljac) ili ces kupovati hranu sam...moras zemlju ogradit,ovisno o divljaci koju uzgajas ,mozda ces ogradivati i krov(pernata divljac)...sad najvazniaj stvar je da li imas kakvog iskustva sa uzgojem divljih zivotinja ili domacih...da li znas koliko npr divlja svinja nosi mlade,kada se pari,a kada se prasi...koliko košuta nosi ili srna,itd....nemoj u nikakve velike brojeve ulazit..za pocetak uzmes si jedan par od vrste koju zelis i onda ucis,citas knjige,surfas netom i trazis podatke,iskustva drugih uzgajivaca itd...posao je za pocetak mukotrpan,ali ako to volis i imas mogucnosti,smao naprijed!
 

ivan33

Član
Tu od
14 Ožu 2010
Poruka
286
Hvala na savjetu, tako bi bilo najpametnije! Od divljači bi se odlučio za krupnu (imam iskustva sa domaćim zecom, kokošima, patkama, guskama, svinjama), dio hrane bi sam proizveo, dio kupio, kako sada stvari stoje. Imam dosta rodbine lovaca i prijatelja veterinara, pa se nadam da ću od njih u tom poslu dobiti koji savjet. Hvala ti puno!
 
Č

čoban

Guest
Pozdrav, ja sam novi član i zanima me gdje bi mogao naći, ili netko d vas zna, koliko je potrebno zemlje za jednu jedinku divlje svinje te jelena za uzgoj? Tražio sam svuda po netu, našao sve podatke od prehrane do vrste tla, nadmorske visine za držanje...no nigdje koliko točno zemlje treba po jedinki.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
vidim da ima članova koji imaju fazane mene zanima divlji fazan nabaviču si piliče sad kad se izlegu pa si mislim napraviti malu olivjeru gdje bi ih imao ako neko ima kakvih iskustava sa tim koliko prostora treba za jednu jedinku ili kakvih slika za pokazati da vidim kako to izgleda u stvarnosti,da možda dobim koju bolju inspiraciju za objekt bit ću zahvalan....
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
ima netko za prodat parove fazana,prepelica,trčki,divljih patki?
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Divljač

Zanima me uzgaja li tko što od divljači i kako to ide kod nas u RH.
Usput tražim mužjaka divljeg zeca za parenje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh