• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj koprive

  • Temu pokrenuo ivakopriva
  • Datum prvog posta

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Sušenje koprive

A može li se kopriva kositi i sušiti kao sijeno, a ne u sušarama? Sad u doba ljetnih vručina lako bi se osušila. I još jedno pitanje: kolika mora biti kopriva za žetvu-košnju (tehnološka zrelost)?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Napokon sam nasao temu o koprivama, hehe.. zanima me jel ko od vas mozda žanje ovako koprive po sumama i parlozima, pa je susi i onda prodaje? kod mene u selu to par ljudi radi i mogu vam reci da dobre pare okrenu s tim..
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
zanimljivo samo baš brati po šumi i po kakvom grmlju gdje ima smeča i gdje se šprica to baš nevalja kome ju prodaju i po kojoj cijeni...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
ti ljudi su iz moje ulice i oni to beru bas dosta.. skoro svaki dan nasijecu onu jednu punu gajbu za stoku, pa kod kuce odvajaju lisce od stabljike i to onda suse.. a stabljiku bacaju.. a mislim da prodaju ovoj nasoj biljani u Klostru Podravskom.. e sad neznam po kojoj cijeni. a kazu da godisnje znaju zaraditi i do 30000 kn s tim.. a to im je kao hobi posao. pa je to mene jako zainteresiralo, pa da i trecinu od toga zaradim tak bezveze..
 
M

mkalenik

Guest
ti ljudi su iz moje ulice i oni to beru bas dosta.. skoro svaki dan nasijecu onu jednu punu gajbu za stoku, pa kod kuce odvajaju lisce od stabljike i to onda suse.. a stabljiku bacaju.. a mislim da prodaju ovoj nasoj biljani u Klostru Podravskom.. e sad neznam po kojoj cijeni. a kazu da godisnje znaju zaraditi i do 30000 kn s tim.. a to im je kao hobi posao. pa je to mene jako zainteresiralo, pa da i trecinu od toga zaradim tak bezveze..

90'tih godina sam ja to s bakom brao u šumi. Tak da s gumenom rukavicom primeš za donji dio stabljike i onda se povuče prema gore tako da samo list ostane u ruci. Omjer je bio 7 kila svježeg lista za 1 kilu suhog. To smo prodavali isto u Kloštru Podravskom. Tada je cijena bila 4 kn za kilu suhoga lista. Inaće sušili smo na dvorištu na ceradi. Trebalo je cca 3 dana da se lišće dobro posuši.
 

Osmica

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
30
-znaci koliko sam skužil kopriva se sadi u trečem mjesecu?
-u jesen se skupljaju koreni za sadnju i jel ti koreni se trebaju sušiti pa sitno rezati ili kaj?
-a jel je dobro da se posadi u plasteniku pa se onda sa sadilicom za duhan sadi na polju??
moze pomoč ko ima iskusta stime ???
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
-znaci koliko sam skužil kopriva se sadi u trečem mjesecu?
-u jesen se skupljaju koreni za sadnju i jel ti koreni se trebaju sušiti pa sitno rezati ili kaj?
-a jel je dobro da se posadi u plasteniku pa se onda sa sadilicom za duhan sadi na polju??
moze pomoč ko ima iskusta stime ???

u jesen sakupljaj sjeme sa stabljike. siješ direktno u zemlju u vrtu, polju, gdje želiš. u tegle. kako god želiš. razmak u redu sjemenke do sjemenke oko desetak cm.
što se tiče mehaničke sadnje presadnica to ne znam.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
u jesen sakupljaj sjeme sa stabljike. siješ direktno u zemlju u vrtu, polju, gdje želiš. u tegle. kako god želiš. razmak u redu sjemenke do sjemenke oko desetak cm.
što se tiče mehaničke sadnje presadnica to ne znam.

raste i kao prijesadnica u kontejnerima, ali ju treba zdrmat (stratificirati) prije nego se posadi...
 

Osmica

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
30
kako znam da je sjeme zrelo da se bere?
a jel se to sjeme treba susiti ili?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
mora vlažna stajati u frižideru barem tjedan-dva...lakše isklije...
 

Osmica

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
30
kako znam da je sjeme zrelo da se bere?
a jel se to sjeme treba susiti ili?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
nemam pojma o sjemenu, ja ga obično kupim ili dobijem za sijat...
 
P

privat

Guest
zna li tko po koliko se prodaje suha i svjeza kopriva i zanima li tko otkup?
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
mora vlažna stajati u frižideru barem tjedan-dva...lakše isklije...

Samo da upozorim one koji se žele baviti koprivom, da sjeme obavezno mora u zamrzivaču odstajati mokro! U protivnom neće iznići. Ja sam prije par godina posijao 6 kg sjemena x 1500 kn = :eek: i nije iznikla niti jedna jedina kopriva za 2 godine koliko sam joj se nadao, a samo zato jer je u zamrzivaču stajala suha (a ja jadan nisam nigdje dobio tu informaciju) :(devil)::mur:
 

Sess

Novi član
Tu od
26 Ožu 2014
Poruka
8
Otkupljuje li Jan Spider list koprive? Kakva je procedura kod otkupa? Ima je dosta u mojem kraju.
 

moslavac007

Novi član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
5
Ako se sadi iz reznica korjena kako je njega najbolje čuvati preko zime, ima li tko iskustva.
Probati ču saznati vezano uz otkup pa pišem.

Hvala
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Tko želi, može doći komotno kod mene skupljati sjemenje koprive i kositi ju (zemljište daleko od ceste, livadica od 1300 kvadrata, nikad ničim tretirana, a kopriva se širi ko luda. Žao mi je što je češće ne koristimo za hranu, najviše za čaj i definitivno tretiranje vrta i voćnjaka.

Kaže mi prije godinu dana kolega s posla u Zgb: joj da znaš kako sam dobro varivo od koprive jučer napravio. Pitam ga ja gdje je brao. Kaže mi on, gradski dečko(bio sam i ja iako greškom), da je kupio na Dolcu za, čini mi se, 7 kuna kilogram !

Ja umro od smjeha i kažem mu da dođe kod mene s kamionom ako želi i da si bere, al jbg, svi bi da im drugi sve napravi, pa sam mu donio jedno tri kile.

Ivakopriva jedan savjet: ak želiš da ti kopriva fino napreduje i da bude eko i da usput ne trošiš gorivo i sebe samoga na košnju - nabavi ili rentaj preko proljeća i ljeta kozu, ovcu, patke, guske(kravu nemoj jer sere ogromno pa će ti zagaditi i zgaziti koprivu) i imat ćeš savršen koprivnjak s engleskom travicom maltene okolo jer niti jedna životinja ne jede svježe koprive(sušene i kuhane itekako).

Te živine će ti sve pobrstiti osim koprive i usput pognojit. I nemoraš ništa okopavati, frezati...

A najbolje ti je koza ili guske. To može jesti samo travu, tak da besplatno imaš mesa i mlijeka, a koprivnjak savršen. Ali ak nemaš ograđeno, onda isklučivo guske(sklepaš im neku nastambicu) i navečer im baciš malo kukuruza tek toliko da se zadržavaju na posjedu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
ima jedna životinja koja jede koprivu...i sam ih koristim za riješavanje tog korova...
pura, kaj ne?
 

Najnoviji postovi

Na vrh