• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj koprive

  • Temu pokrenuo ivakopriva
  • Datum prvog posta
C

chickenlover

Guest
Jel ima negdje za kupiti sjeme koprive ?

Osim toga, mislim da nitko nije spomenuo... kopriva se otkupljuje sušena. Tako da vi koji ste zainteresirani za uzgoj, razmislite o tome kako ćete je posušiti prije prodaje.

To mora u susaru. Kojekakvi snopici na verandi i slicno ne dolazi u obzir. Male kolicine mogu se prostrti po tavanima, al za ozbiljan posao zaboravi taj metod.

Seme se tesko nabavlja u prodaji. Ali je vrlo dostupno iz prirode i od ljudi koji je gaje.
 
C

Chainee

Guest
Ja sam prije 2 godine probao sa uzgojem cvijeta nevena.

Što se tiće sušenja, na tavanu sam postavio one guste plastične mreže što se inače koriste kao nadstrešnice za hladovinu i funkcioniralo je dosta dobro. Tavan nije izoliran, tako da se po ljeti tamo temperatura diže do nekakvih 40 C.
Za sušenje je za lijepog vremena trebalo 3-4 dana, a po lošem vremenu do 7.

Sa koprivom je vjerovatno malo više nezgodno, zbog same puno veće mase biljaka.
 
D

daniel sk

Guest
dobro veče ....u razradnji mi je plan sađenja kopriva na površini 1ha,pa bi zamolio,da mi netko sa iskustvom pojasni neke stvari :
-koliko košta sušenje lista po kilogramu(ili kako se već obračunava)?
-na koju soluciju sadnje se odlučiti?(sjeme,komadi korijena)
-kako najjeftinije proći u nabavi sjemena ili korijena?
...evo toliko za sada,da vam ne ubijem volju za odgovorom... unaprijed hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ne steti. Koristi. I deluje kao pesticid, cak i sa daljine. A kad nacupas malo i stavis na tlo oko biljke (krastavca recimo), onda jos vise koristi. Al ne uz sam koren, nego onako okolo, na oko pet cm od stabljike. A ako potopis seme krastavca pre sadnje u kupku od koprive, tek ces onda da vidis zmaja na delu.

Ajde daj malo informacija ako ti se da i ako imaš volje zanima me ovo potapanje sjemena krastavaca u kupku kako napraviš kupku i dali u to vreme ima koprive početak trećeg mjeseca vjerovatno bi to bilo dobro i za lubenice.
 
D

daniel sk

Guest
hmmm.. a što te zanima?? ako ti treba o uzgoju.. mogu ti poslati na mail..

dobro veče ....u razradnji mi je plan sađenja kopriva na površini 1ha,pa bi zamolio,da mi netko sa iskustvom pojasni neke stvari :
-koliko košta sušenje lista po kilogramu(ili kako se već obračunava)?
-na koju soluciju sadnje se odlučiti?(sjeme,komadi korijena)
-kako najjeftinije proći u nabavi sjemena ili korijena?
...evo toliko za sada,da vam ne ubijem volju za odgovorom... unaprijed hvala
daniel sk je odsutan Odgovori s citatom
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Da li se i ostalo sjemenje moze potapati u kupku od koprive (grah, bundeva i sl.)?
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
Da li se netko od forumaša ozbiljnije bavi proizvodnjom koprive (a i ostalog ljekovito bilja)? Pročitavši temu nema baš previše podataka o tehnologiji proizvodnje, plasmanu proizvoda i sl....
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Evo da malo osvježimo temu.
Ja sam zasijao (ručno) 1,5 ha koprive, ali za sad baš ne niče, pa ću početi podsađivati korijenom.
Ima li netko kakvih sličnih iskustava?
Sjeme sam nabavio u RH (cijena od 1.500 kn/kg pa na više).
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Evo da malo osvježimo temu.
Ja sam zasijao (ručno) 1,5 ha koprive, ali za sad baš ne niče, pa ću početi podsađivati korijenom.
Ima li netko kakvih sličnih iskustava?
Sjeme sam nabavio u RH (cijena od 1.500 kn/kg pa na više).

1500 KN/kg :eek:
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Pozdrav Roko!
Eto slučajnosti, ali bio je i Roko kad nam je čovjek nudio sjeme po 2.000 kn/kg!
Nadam se da se još netko osim mene upustio u ovu avanturu s koprivom i da će napisati svoja iskustva!?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Gle dečki super je kopriva i sve ali za 2000Kn/kg sjemena ima da liječi sve poznate bolesti ili da si barem od nje sit dva tjedna itd.
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Otkupljuju gotovo svi koji se bave proizvodnjom čajeva. Cijena za suhu robu je oko 1,7 eura/kg.
Pozdrav!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Otkupljuju gotovo svi koji se bave proizvodnjom čajeva. Cijena za suhu robu je oko 1,7 eura/kg.
Pozdrav!

A koliko Kg sjemena ide na 1 ha? i kak se to sije? :D
koliko ima suhe kilaze na 1 ha?
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Sije se 4-5 kg/ha i to ručno (omaške) ili vegetativno razmnožavanje korijenom.
Prema literaturi trebalo bi biti 4.000 kg i više suhe mase po ha.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
To u sezoni jedna "berba" i 4000kg ili vise "berbi" pa sve skupa 4000kg?
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Više berbi (pet do osam), a ukupno 4 t. Broj berbi (košnji) ovisi o gnojidbi i eventualnom navodnjavanju tj. o samom tlu.
 
G

Goran81

Guest
Evo nešto o koprivi kao bio gnojivu...

BIO GNOJIVA

Svijetlozuto lisce ili zute pjege na liscu, rano opadanje donjih listova, oslabljen rast te osjetljivost na bolesti znakovi su da je biljki potrebna dohrana tj. Gnojidba. Bilje treba dohranjivati laganim tekucim gnojivom svaka dva tjedna u proljece i ljeto, a kada se uspori rast, dohrana je potrebna jednom mjesecno. Zimi dohrana nije potrebna.

Kao gnojivo, a umjesto stetnih kemikalija, mogu se upotrijebiti i neke biljke. Biljno gnojivo je lako pripemiti, moze se primijeniti odozgo i odozdo, moze se koristiti i na jestivom bilju, a bilju osigurava dovoljno hrane.

Gnojivo od Koprive

1 kg svjezih, nasjecenih kopriva potopiti u 10 lit vode i ostaviti u vodi dok gnojivo ne prestane da pjeni (oko 2-3 tjedna).
Za to vrijeme ga treba svakodnevno pomijesati drvenim stapom. Poslje nekoliko dana gnojivo od koprive dobija jako neugodan i prodoran miris i zato ga treba praviti izvan kuce, a posudu djelomicno poklopiti ili staviti neku mrezicu da bi zastitili gnojivo od upadanja insekata.

Kada pjena prestane da se stvara, gnojivo treba procijediti i razrijediti desetostrukom kolicinom vode (napomena:u nekim tekstovima ne pise da se razrijeduje sa vodom), a zatim time zaljevati biljke. Ocito ako razrijedimo mozemo gnojiti cesce tj. jednom na tjedan, a ako ne onda jednom u dva tjedna.

Takoder nasjecenim koprivama, ako ih ima dovoljno, treba pokrivat i tlo oko same biljke, sto veoma povoljno djeluje na pojacani rad organizama i na mineralne vrijednosti zemlje. Samo treba obratiti paznju da kopriva nema sjeme inace bi mogla niknuti kopriva izmedu biljaka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh