• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lavande

marija

Novi član
Tu od
26 Tra 2011
Poruka
13
Lijepi pozdrav svima!

Na forum sam se prijavila isključivo zbog ove teme, velike pohvale na temi i na iscrpnim izvještajima. Pročitala sam oko 70 stranica, u jednom dahu, ali nisam uspjela naći odgovore na svoja pitanja, pa se nadam da ćete mi pomoć. (Sutra ću vas nastavit čitat ali se nadam da će mi netko u međuvremenu odgovorit)

Naime, u sklopu svog fakulteta radim projekt na temu dobivanja i kemijske analize eteričnog ulja lavande. Sa radom započinjemo za tjedan dana a ja sam zadužena za nabavu biljnog materijala.

1. Očito da sada ne mogu nigdje nabaviti svježe ubranu lavandu, pa me zanima da li itko od vas ima veće količine sušene lavande za prodati ili zna možda nekoga ko ima? jesu li samo cvijetovi ili i stabljike? (još ne znam točnu količinu, asistentica će mi javiti kroz par dana)

2. Ako imate, ili znate nekog, zanima me gdje se nalazite, dali dostavljate materijal ili po njega treba doći (ja sam u Zgu)? I kolika je cijena, pošto sam ovdje vidjela da cijene jako variraju?

3. Na forumu i drugdje na internetu sam našla oprečne informacije o tome kakav treba biti materijal za proizvodnju eteričnog ulja, dok jedni tvrde da je lavandu nužno slat u destileriju odmah po berbi zbog bolje iskoristivosti, drugi tvrde da se pravilnim sušenjem i skladištenjem u biljci dugo zadržavaju komponente bitne za ulje. Pa me zanima vaše mišljenje i iskustvo, da li je itko pokušao dobiti ulje iz osušenog, dugo odstajalog bilja?

4. Ako na ovaj način nije izvediva proizvodnja ulja dajte mi neki savjet (berbu ne mogu čekati)?

Uvjeti koje biljni materijal treba zadovoljavati:
- vrsta: najidealnije bi bilo da je prava lavanda (Lavandula angustifolia), no ako ju ne uspijem nać može i lavandin
- pismena potvrda da je o određenoj vrsti i sorti riječ
- eko uzgoj (isto nije nužno al je poželjno)
-izdan račun

Oprostite na mojim amaterskim pitanjima, nova sam u ovome, ali veoma zainteresirana za tematiku. Nadam se da će mi barem dvoje vas odgovoriti, tako da mogu usporedit odgovore.

Veliko hvala!


Lijep pozdrav Sama!

Mislila sam da će na tvoju molbu odgovoriti netko od iskusnijih uzgajivača, jer smo mi 2011g. imali prvu berbu. Od 1300 sadnica dobili smo oko 70kg suhog cvijeta. Pošto nemamo za sada velik broj sadnica, nismo očekivali veliki urod u prvoj godini i nismo htjeli destilirati (nemamo destilator, ali možemo dati ljudima koji imaju destilatore da nam uslužno destiliraju). Dakle, destilira se
sirova lavanda, odmah nakon berbe.
Mi smo želi ručno, srpovima, vezali male snopiće i sušili. Zatim smo skidali suhi cvijet i pročistili tako da nema stabljike niti bilo kakve nečistoće. Dio cvijeta smo prodali i imamo još oko 25kg za prodaju.

Pošto vi nemožete čekati 7.mjesec i novu berbu, osušena lavanda se također može destilirati. Osobno nismo probali,ali sam od jednog uzgajivača čula da su destilirali sahi cvijet i da je količina ulja ista kao od sirovog materijala.

Svakako je bolje dest. sirovo, jer je ovo dupliranje posla. Naime, mi smo se odlučili,kod berbe, da vežemo snopiće jer imamo prostor za sušenje na taj način, a kod skidanja cvijeta ima puno manje smeća za čišćenje. Inaće se može brati u vreće, košare, kutije u rinfuzi i sušiti na prostirkama. Isto tako se bere i za destilaciju, malo se prikrate stabljike jer u njima nema puno ulja, a da ne čine "volumen" mase, odnosno one su balast, jer se ulje nalazi u čaškama cvijeta.

Naš nasad je u ekološkom nadzoru, samo nije prava lavanda nego lavandin Budrovka. Ako vam količina odgovara ili vas još nešto zanima , javite se, može i na pp
 
S

sama

Guest
Lijep pozdrav Sama!

Mislila sam da će na tvoju molbu odgovoriti netko od iskusnijih uzgajivača, jer smo mi 2011g. imali prvu berbu. Od 1300 sadnica dobili smo oko 70kg suhog cvijeta. Pošto nemamo za sada velik broj sadnica, nismo očekivali veliki urod u prvoj godini i nismo htjeli destilirati (nemamo destilator, ali možemo dati ljudima koji imaju destilatore da nam uslužno destiliraju). Dakle, destilira se
sirova lavanda, odmah nakon berbe.
Mi smo želi ručno, srpovima, vezali male snopiće i sušili. Zatim smo skidali suhi cvijet i pročistili tako da nema stabljike niti bilo kakve nečistoće. Dio cvijeta smo prodali i imamo još oko 25kg za prodaju.

Pošto vi nemožete čekati 7.mjesec i novu berbu, osušena lavanda se također može destilirati. Osobno nismo probali,ali sam od jednog uzgajivača čula da su destilirali sahi cvijet i da je količina ulja ista kao od sirovog materijala.

Svakako je bolje dest. sirovo, jer je ovo dupliranje posla. Naime, mi smo se odlučili,kod berbe, da vežemo snopiće jer imamo prostor za sušenje na taj način, a kod skidanja cvijeta ima puno manje smeća za čišćenje. Inaće se može brati u vreće, košare, kutije u rinfuzi i sušiti na prostirkama. Isto tako se bere i za destilaciju, malo se prikrate stabljike jer u njima nema puno ulja, a da ne čine "volumen" mase, odnosno one su balast, jer se ulje nalazi u čaškama cvijeta.

Naš nasad je u ekološkom nadzoru, samo nije prava lavanda nego lavandin Budrovka. Ako vam količina odgovara ili vas još nešto zanima , javite se, može i na pp

Draga Marija,

puno hvala na brzom i detaljnom odgovoru!

Danas sam slala mailove opg-ovima koji se bave uzgojem lavande, pa ću vidjeti što mi je najpovoljnije i najspretnije.

Možeš li mi privatno poslati cijenu, molim te.

Javim ti se ako se odlučim za tvoju lavandu.

Bila bi zahvalna kad bi mi još netko dao odgovore na moje upite.

Pozdrav!
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
1. Očito da sada ne mogu nigdje nabaviti svježe ubranu lavandu, pa me zanima da li itko od vas ima veće količine sušene lavande za prodati ili zna možda nekoga ko ima? jesu li samo cvijetovi ili i stabljike? (još ne znam točnu količinu, asistentica će mi javiti kroz par dana)

javi mi koliko trebaš, ako su nekakve normalne količine, donirat ću ti za istraživanje!!

2. Ako imate, ili znate nekog, zanima me gdje se nalazite, dali dostavljate materijal ili po njega treba doći (ja sam u Zgu)? I kolika je cijena, pošto sam ovdje vidjela da cijene jako variraju?

ja sam u Hrv.Kostajnici, oko 95km od zg, za sat i sitno si kod mene

3. Na forumu i drugdje na internetu sam našla oprečne informacije o tome kakav treba biti materijal za proizvodnju eteričnog ulja, dok jedni tvrde da je lavandu nužno slat u destileriju odmah po berbi zbog bolje iskoristivosti, drugi tvrde da se pravilnim sušenjem i skladištenjem u biljci dugo zadržavaju komponente bitne za ulje. Pa me zanima vaše mišljenje i iskustvo, da li je itko pokušao dobiti ulje iz osušenog, dugo odstajalog bilja?

mislim da su gubitci samo u transportu, te da je problem ako se radi o većim količinama lavande. nisam primjetio veće gubitke u ulju, ostavim robu da se suhne na grmu jedno 4-5 sati a nakon tog u kamion i na destileriju... više se izgubi u transportu, jer je lavanda na hrpi i pod ceradom, te se upali. lako je ako imaš 1-2tone, ali meni je znalo rodit i preko 13tona. probaj kontaktirati neke od većih destilerija za ta pitanja (aris2000, ireks aroma)

4. Ako na ovaj način nije izvediva proizvodnja ulja dajte mi neki savjet (berbu ne mogu čekati)?
izvedivo je, samo vidi šta ti treba-cvijet sa stabljikom ili čisti cvijet? ako je cvijet na stabljici, teško-jer je sve evć prerađeno u proizvode.
obrati se i za to destilerijama.!

Uvjeti koje biljni materijal treba zadovoljavati:
- vrsta: najidealnije bi bilo da je prava lavanda (Lavandula angustifolia), no ako ju ne uspijem nać može i lavandin
- pismena potvrda da je o određenoj vrsti i sorti riječ
- eko uzgoj (isto nije nužno al je poželjno)
-izdan račun
 
S

sama

Guest
1. Očito da sada ne mogu nigdje nabaviti svježe ubranu lavandu, pa me zanima da li itko od vas ima veće količine sušene lavande za prodati ili zna možda nekoga ko ima? jesu li samo cvijetovi ili i stabljike? (još ne znam točnu količinu, asistentica će mi javiti kroz par dana)

javi mi koliko trebaš, ako su nekakve normalne količine, donirat ću ti za istraživanje!!

2. Ako imate, ili znate nekog, zanima me gdje se nalazite, dali dostavljate materijal ili po njega treba doći (ja sam u Zgu)? I kolika je cijena, pošto sam ovdje vidjela da cijene jako variraju?

ja sam u Hrv.Kostajnici, oko 95km od zg, za sat i sitno si kod mene

3. Na forumu i drugdje na internetu sam našla oprečne informacije o tome kakav treba biti materijal za proizvodnju eteričnog ulja, dok jedni tvrde da je lavandu nužno slat u destileriju odmah po berbi zbog bolje iskoristivosti, drugi tvrde da se pravilnim sušenjem i skladištenjem u biljci dugo zadržavaju komponente bitne za ulje. Pa me zanima vaše mišljenje i iskustvo, da li je itko pokušao dobiti ulje iz osušenog, dugo odstajalog bilja?

mislim da su gubitci samo u transportu, te da je problem ako se radi o većim količinama lavande. nisam primjetio veće gubitke u ulju, ostavim robu da se suhne na grmu jedno 4-5 sati a nakon tog u kamion i na destileriju... više se izgubi u transportu, jer je lavanda na hrpi i pod ceradom, te se upali. lako je ako imaš 1-2tone, ali meni je znalo rodit i preko 13tona. probaj kontaktirati neke od većih destilerija za ta pitanja (aris2000, ireks aroma)

4. Ako na ovaj način nije izvediva proizvodnja ulja dajte mi neki savjet (berbu ne mogu čekati)?
izvedivo je, samo vidi šta ti treba-cvijet sa stabljikom ili čisti cvijet? ako je cvijet na stabljici, teško-jer je sve evć prerađeno u proizvode.
obrati se i za to destilerijama.!

Uvjeti koje biljni materijal treba zadovoljavati:
- vrsta: najidealnije bi bilo da je prava lavanda (Lavandula angustifolia), no ako ju ne uspijem nać može i lavandin
- pismena potvrda da je o određenoj vrsti i sorti riječ
- eko uzgoj (isto nije nužno al je poželjno)
-izdan račun

Pozdrav Roko!

Hvala na odgovoru i velikodušnoj ponudi! Nisam se ranije javila jer nisam znala da si mi odgovorio, nisam dobila mail foruma.

U međuvremenu se dosta stvari promijenilo i zakompliciralo glede mog rada.

Prvenstveno je bio plan da nabavim veču količinu lavande od jednog proizvođača o trošak fakulteta, a sada ispada da za početak trebam nabaviti po jednu kilu od više OPG-ova o vlastitom trošku, što mi jako komplicira i odužuje cijeli proces nabave materijala (putovanje po različitim dijelovima Hrvatske, troškovi putovanja, troškovi nabave materijala...)

Tako da sam trenutno dosta zbunjena i u fazi razmišljanja.

Treba mi čisti cvijet. Ako sam dobro zapamtila ti imaš i L. angustifoliu i budrovku? Kad se već nudiš :) bi li mi mogao donirati po dvije kile (da imam malo rezerve) od svake vrste? Ako ne, platit ću.

Ako ima još netko po kilu za prodat neka se javi, primijetila sam da vas je dosta ovdje sa područja kontinentalne Hrvatske, pa bi mi bilo zgodno da u jednom danu pokupim sav materijal...

Da ponovim uvjete:
- L. angustifolia ili lavandin
- pismena potvrda da je o određenoj sorti i vrsti riječ
- eko uzgoj (prednost, ne uvjet)
- VRIJEME ŽETVE
- račun mi više nije potreban pošto mi fakultet neće refundirati novac

Nadam se da ću vas kontaktirati (tebe, Mariju i ako mi se još netko javi) tokom sljedećeg tjedna da dođem po materijal.

Ostavite mi neke kontakte da previše ne offtopičiram tu na forumu.
(Roko, mogu li se tebi javiti putem tvoje stranice?)

Pozdrav svim lavandofilima!
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
ja bi ti rado ponudio moju, i to za ništa...hehe ali nažalost meni ne stigne ostati ništa, do 10 mjeseca turisti sve pokupuju.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
sama...

poslat ću poruku i na drugi forum, dobit ćeš od svakog uzgajivača po 2kg gratis... ja ti za sad mogu dati po 2kg sa 3 strane uzgoja... Osijek, Đakovo, Hrv.Kostajnica. to ti pošaljem poštom ili ti donesem u Zgareb u četvrtak...

ajmo malo pomoći... nije 2kg puno, a nekom očito može puno pomoći!
ja ovih 6 kg doniram!!

091/755-41-88 roko
 
S

sama

Guest
sama...

poslat ću poruku i na drugi forum, dobit ćeš od svakog uzgajivača po 2kg gratis... ja ti za sad mogu dati po 2kg sa 3 strane uzgoja... Osijek, Đakovo, Hrv.Kostajnica. to ti pošaljem poštom ili ti donesem u Zgareb u četvrtak...

ajmo malo pomoći... nije 2kg puno, a nekom očito može puno pomoći!
ja ovih 6 kg doniram!!

091/755-41-88 roko

Poslala sam ti privatnu poruku, neizmjerno sam ti zahvalna!:)

Nisam skužila na koji drugi forum misliš?

Patrik, hvala da dobroj namjeri!

Pozdrav.
 
I

Ironhamster

Guest
Pozdrav!
Novi sam u svemu ovom. Pročitao sam veći dio postova s ovog foruma jer kanim sa 2 prijatelja posadit lavandu. Više manje mi je sve jasno. Jedino me sada zanima gdje bih mogao povoljno kupit 2000 sadnica, i dal ih uspijem kupit/posaditi prije ljeta. Dobro bi bilo, da ne moram naručivat i čekati sadnice 2 mjeseca, ako znate da neko ima na lageru gotovih sadnica.
Inicijalno je plan za sada probati a ovom manjom količinom, a onda ćemo vidjeti.
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
teško da ćeš već sada nači gotove sadnice,ako ih netko sad ima,znači da su velike ili su bile u grijanom plasteniku a to nemože nikako biti povoljno zbog popratnih troškova
 
G

grdipajek

Guest
Prvih 40

Bok svima!

Daklem, odlučio se i ja za sadnju lavande. Ovu subotu sam posadio prvih 40 komada. Znam, znam, nije to ništa, Vi ovdje imate hektare, ali dopustite da mene mojih 40 komada veseli. To mi je kao neka testno/pokusna vožnja da vidim kako ta biljka uopće izgleda i kako izgleda rad oko nje. Osim toga, razmišljam o sadnji lavande već neko vrijeme, pa sam si rekao da je dosta mozganja i da je vrijeme za zaprljat ruke.

E sad, kako sam ja to, kao totalni neznalica i početnik izveo. Paaa, prvo sam pitao baku :D. Uglavnom, pokosio sam neki komad zemlje na kojem je do ove godine bio mali vrt. Zatim sam sa štihačom iskopao rupe veličine štajaznam kao A4 papir recimo. Dubine koliko ide štihača duboko. Zemlja je rahla, nema kamenja pa je išlo lagano. Razmak među redovima cca 150cm. Zbog toga jer mi je kosilica oko 100cm. Unutar reda sam išao usko "kao za živicu". Cca nekih 50cm čak i manje. Zatim sam zemlju usitnio, vratio natrag u rupu i posadio sadnice lavande budrovke. Sadnice su bile veličine nekih 5 cm. Zalio sam ih i to je bilo to.

Slijedeća dva dan su bile zalijevane 2 puta dnevno. Sad nisam u mogućnosti ići na zemlju do petka pa ćemo vidjeti.

Kao što rekoh ovo je mali testić jer je plan u proljeće 2013.g. posaditi 1ha. Recimo 4000 sadnica.

Toliko za sada, pozdrav!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
dobro došao na forum!

prvo, sretno sa poslom :)

a drugo, razmak unutar reda ti je pre pre malen. ispod 80cm (je ne preporučujem ispod 90cm) ne bi trebao i ići. budrovka se zna jako dobro raširiti, i grmovi su u punom urodu preko 1,5m u promjeru... dva grma u redu će ti "pojesti" onog u sredini.

razmak sadnje: 1,0-1,2m na mehanizaciju sa kojom misliš raditi (freza 80cm širina redova 1,8-2,0m), a unutar reda ne ispod 90cm

na hektara ti stane od 5.000-7.400 sadnica, ovih 4.000 ti je malo i na pre širok razmak. zlatna sredina ti je cca 6.400 po hektaru!
pozdrav i sretno!!
 
G

grdipajek

Guest
Dobar savjet zlata vrijedi

...ako ga poslušaš :)

Mda, priznam da sam malo ugusto posadio ovih prvih 40. Bio sam već umoran za još kosit i štihat da imam veću površinu za sadnju. Pustit ću sad da se biljke malo uhvate i ojačaju pa ću onda vidjet da ih nekolicinu presadim. Baš super da si radim dupli posao. Šta ćeš, svaka škola se plaća.

Stigla mi jučer plata pa u petak idem po još 40-tak sadnica. Umjesto da odem sa dečkima u birtiju ja kupujem biljčice. Ccc na šta sam spao:(

Ovih novih 40 ću posadit sa druge strane brega, stavit ću razmak cca po tvojim preporukama, probat ću još bolje zemlju pripremit ( štihanje dublje i šire, malo pognojit... ). Na taj način ću dobiti dva "uzorka plantaže" pa ću moći uspoređivati napredak biljčica. I da, nove sadnice ću kupiti od drugog dobavljača.

U petak imam spojak sa gospođom koja je agronom i radi za grad i županiju da čujem šta ona ima za reći. Također ću u nedjelju pripremit uzorak zemlje za analizu da se to u ponedjeljak odnese. U Hzpss-u sam već bio.

Ako uspijem održat te biljke na životu do slijedećeg proljeća, da prežive ove kasne mrazove, onda nemam više isprika. Idem u taj projektić pa makar mi se cijela familija smijala. Što naravno već rade :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Samo radi!
Smijali su se i meni mnogi, a sad im lako skinem taj smjesak sa lica! Mjesecno zaradim njihovu godisnju placu a radim samo 6mj godisnje :)
 
J

jass

Guest
dobro došao na forum!

prvo, sretno sa poslom :)

a drugo, razmak unutar reda ti je pre pre malen. ispod 80cm (je ne preporučujem ispod 90cm) ne bi trebao i ići. budrovka se zna jako dobro raširiti, i grmovi su u punom urodu preko 1,5m u promjeru... dva grma u redu će ti "pojesti" onog u sredini.

razmak sadnje: 1,0-1,2m na mehanizaciju sa kojom misliš raditi (freza 80cm širina redova 1,8-2,0m), a unutar reda ne ispod 90cm

na hektara ti stane od 5.000-7.400 sadnica, ovih 4.000 ti je malo i na pre širok razmak. zlatna sredina ti je cca 6.400 po hektaru!
pozdrav i sretno!!



Pozdrav,
procitala sam cijeli ovaj forum vezan uz lavandu i mogu vam reci da vam se divim. Imate velike planove sa lavandom. Mi smo evo jucer posadili svojih prvih 500 sadnica. Sada cemo vidjet kako ce se prilagoditi i kako ce to sve ici posto smo novi u tome. Zapravo sve sto znamo o lavandi smo saznali od vas. Na proljece ako sve bude ok i lavanda opstane onda krecemo na sirenje biznisa. Samo jos nismo odlucili sta cemo raditi sa njom.
Pozdrav iz Duga Rese!
 
J

jass

Guest
Pozdrav,
procitala sam cijeli ovaj forum vezan uz lavandu i mogu vam reci da vam se divim. Imate velike planove sa lavandom. Mi smo evo jucer posadili svojih prvih 500 sadnica. Sada cemo vidjet kako ce se prilagoditi i kako ce to sve ici posto smo novi u tome. Zapravo sve sto znamo o lavandi smo saznali od vas. Na proljece ako sve bude ok i lavanda opstane onda krecemo na sirenje biznisa. Samo jos nismo odlucili sta cemo raditi sa njom.
Pozdrav iz Duga Rese!

Zaboravila sam napisati da smo ju sadili u redu na razmak od 1 m a izmedu redova 1,80 jer paniramo izmedu redova sa kultivatorom rijesavat travu.
 
J

Joplin

Guest
Pozdrav svima.

Ja bih sadila lavandu :supz: E sad,pošto nam je zemljište još uvijek nesređeno,prvu turu,za probu bi posadila u maslinik u kojem se nalazi 100 stabala 5-ogodišnjih maslina a razmak između stabala je 6 m.
Plan je posaditi dva reda lavande između dva reda stabala a to je sad površina koju samo kosimo i neiskorištena je.

Zanima me vaše mišljenje.
Isto tako me zanima cijena sadnica lavande i vrsta koja bi mi bila najpogodnija s obzirom na geografski položaj.Dalmacija,ravni kotari.Zemlja je pjeskovita.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Ako vam pokažem slike dviju sorti lavande da li je moguće indentificirat o kojoj se lavandi radi? Imam jednu lavandu koja ima sive listove i biljka je kompaktna a druga sorta lavande ima zelene listove i bujnija je u odnosu na ovu prvu?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
pokaži pa da vidimo...možda i pogodimo :)

JOPLIN..ideja je super, sadnica imaš kod mog prijatelja, ožiljene i kvalitetne, ja sam popunio kapacitet za ovu godinu...on ih ima još na zalihama. cijena je dobra! ako te bude zanimalo. spojim te s njim. pozz!
 
J

Joplin

Guest
pokaži pa da vidimo...možda i pogodimo :)

JOPLIN..ideja je super, sadnica imaš kod mog prijatelja, ožiljene i kvalitetne, ja sam popunio kapacitet za ovu godinu...on ih ima još na zalihama. cijena je dobra! ako te bude zanimalo. spojim te s njim. pozz!

Thanks,Roko.
Sadila bih na proljeće pa ti se javim još :p
 

Najnoviji postovi

Na vrh