• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
@kebirpm. Zaboravio sam reći za sušenje da se mora bar sedam dana sušiti i posle toga složiti u mrežaste džakove da se negde obese i da imaju prozračnost.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bobiću, nije mi jasno što si htio reči vezano za ovaj tvoj lješnjak na slici. Pa nije valjda, to po tebi, istarski okrugli. Možda nije istarski dugi,ali istarski okrugli nije sigurno, neka onda bude istarski duguljasti. :icon_winkle:

Ma ne kazem ja da je to okrugli ali kazem da nije niti dugi jer dugi podosta drugacije izgleda,,,
Ako sam dobro upucen selekcija Istarskog dugog nikad nije provedena do kraja i zato sad imamo to sto imamo,,,
imam u nasadu nekoliko stabala bas tih Istarskih dugih, naravno da su obiljezena radi samih sadnica, ali mi zao da nisam niti jednom uslikao plod bas tih,,,

Danas bila berba pa se ja sjetih tipkanja na ovu temu, evo slika pravog istarskog dugog ljesnjaka,,,
ili sam mozda u krivu pa nek me netko ispravi ako grijesim,,,

191s0k.jpg


1zx42ev.jpg


241pb4l.jpg
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,324
Bobić!!,ako su ovo tvoje šake,, onda ti je duga linija života,, na desnom dlanu.....:(clap):I nema tu baš nekih žuljeva:(giggle)::(giggle):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bobić!!,ako su ovo tvoje šake,, onda ti je duga linija života,, na desnom dlanu.....:(clap):I nema tu baš nekih žuljeva:(giggle)::(giggle):

g025.gif


moje su ove u rukavicama, fina koza mekana ko djecja guz*ca,,, :(giggle):
a te sto gledas liniju su kolegine, penzioner ne lomi se taj,,,:icon_mrgreen::(giggle):

c065.gif
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
933
Zanimame sadnja lješnjaka? Površina je 1kj Na koji se razmak sade koje sorte saditi i dali ima tko sadnice za prodat? Dali valjaje one sadnice štosu na njuškalu?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Nakon dužeg vremena, pogledam dnevnik Nove i baš lijep prilog o lješnjacima. Sade ljudi, i neka, bolje da nas više ima. Cijena dobra, plasman siguran. Još malo da se poslože vremenske prilike i neprilike....:icon_e_smile:
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Koliko je cena lešnika otkupa po 1kg u ljusci.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Da li je netko koristio vrbu kao hormon rasta kod sadnje? Imam jednu vrbu pa bi je mogao iskoristiti da par grančica nasjeckam i stavim u vodu s sadnicama prije sadnje i/ili u rupu kod sadnje.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vrba se koristi za okorjenjivanje reznica.
Treba kupit prave sadnice i primitak je onda 100%, kod ovih jednogodišnjih sa njuškala za 3-4kn uvijek postoji rizik da se neće uhvatit ili da će kasnit sa razvojem pa se izgubi godina.
 

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
To je jasno, ali vjerojatno mu ne bi smetalo da se stavi pogotovo ako je na dohvat ruke....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Rađe ti njih namoči u smjesu stajnjaka i bakarnog preparata.
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Molim za odgovor ako može da neko iskusan da stručnu izjavu u kom mesecu se radi rezidba lešnika.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Rezidba se vrsi u fazi mirovanja vegetacije. ..moze biti i zelena rezidba ...nebi se trebalo dirati u fazi oprašivanja
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
molim za odgovor ako može da neko iskusan da stručnu izjavu u kom mesecu se radi rezidba lešnika.

послато са htc desire 310 уз помоћ тапатока

rezidba se vrsi u fazi mirovanja vegetacije. ..moze biti i zelena rezidba ...nebi se trebalo dirati u fazi oprašivanja

? ? ?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Momenat kretanja u rezidbu donosi svaki uzgajivac ponaosob,,,
U rezidbu se moze krenuti i odmah po opadanju lisca i moze se raditi sve do pred kretanje vegetacije,,,
Ako se sa rezidbom krece prije cvatnje (prije sijecnja, veljace ili ozujka) tad se orezivanjem smanjuje i broj resa koje uvelike određuju broj oplođenih pupova,,,

Daklem, nije svejedno imate li samo hektar nasada ili imate 50 hektara (karikiram), jer onaj koji ima 50-tak hektara sigurno sa rezidbom krece odmah po opadanju lisca kako bi stigao sve orezati a netko tko ima znatno manje moze si tu odluku pomjeriti i za nekoliko mjeseci,,,
Da ne izostavim i cinjenicu da vremenski uvijeti uvelike mogu uticati na sam pocetak tih radova,,,
A moze se i uopce ne orezati ih,,,
Pa ti sad sagledaj svoju situaciju i sam donesi odluku o tome "u kom mesecu se radi rezidba lešnika"

c065.gif
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lijepo falim. :drink:
Nadam se da bu i kolega @Stvarni zadovoljan ovim detaljnijim odgovorom.
Iz odgovora isčitavam da je malim (vikend) voćarima najbolje pričekati i orezivati otprilike kad i ostale voćke (kraj veljače ili početak ožujka). Jel griješim? :icon_question:
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Hvala svima za odgovore. Za ovu godinu sam našao 100kg lešnika u ljusci i ako sam imao nešto i monilije pa to sada moram da pratim kada počne cvetanje da štitim Signumom. Nasad četvrta godina.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Lijepo falim. :drink:
Nadam se da bu i kolega @Stvarni zadovoljan ovim detaljnijim odgovorom.
Iz odgovora isčitavam da je malim (vikend) voćarima najbolje pričekati i orezivati otprilike kad i ostale voćke (kraj veljače ili početak ožujka). Jel griješim? :icon_question:

Usudio bih se reci da je manje bitan tajming orezivanja i da je mnogo bitnije kako pravilno orezati lijesku,,,
Rezdba sama po sebi je ili bi trebala biti balans između kolicine hranjiva u tlu, hranjiva koje planiramo biljci dodati u toku kalendarske godine (ili koje smo vec dodali tokom jeseni) te same velicine, kondicije i rodnog potencijala biljke koju orezujemo ili planiramo orezati,,,

al ga nadrobih,,, :icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:

Za one sa manje iskustva i one bez ikakvog iskustva predlazem rezidbu u vrijeme cvatnje jer je tad najlakse upoznati se sa rodnim potencijalom, tad su zenski "rodni" pupovi najlakse uocljivi i prepoznatljivi,,,
tad cete se staviti u situaciju da Vam kao i meni samom
e050.gif
krosnja bude pregusta jer vam bude zao odrezati rodne grancice,,,
c065.gif


Tu sad ne zelim jos umjesati i sortne razlike,,,



Buduci da su plodovi cjelogodisnjeg rada i truda unovceni stavljam sliku ovodnevnih aktivnosti u nasadu,,,

9aahix.jpg


Zadovoljstvo dolazi na naplatu koji dan kasnije,,,:icon_weed:

:(giggle):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh