• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
STUPOVI PVC ZA OGRADU 4.5X4.5 NOVI SA ŠILJKOM I ČEPOM 1e DUŽNI METAR!!!
AKO NETKO SLUČAJNO IMA NAMJERU OGRAĐIVAT NASAD ILI SL.

Zamolio bih da se dalje ne piše velikim slovima, jer to onda liči na vikanje što naravno nema potrebe.

Uredništvo foruma.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Tnx na savjetima dblaz, pokušat ću ovaj vikend obrezat to, ako će vrijeme poslužit...
Kolko treba vremena za tu količinu? Sami ćete obrezivat ili? Ak ste slučajno kojeg poslikali kojeg ste obrezali, ak nije problem da vidimo? Tnx

Mala ispravka,koju sam davno na ovome forumu već zapazio...obrezivanje je vjerski čin, a voćke se orezuju!:(giggle)::(blush):
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Mala ispravka,koju sam davno na ovome forumu već zapazio...obrezivanje je vjerski čin, a voćke se orezuju!:(giggle)::(blush):

:) Svaka čast ;) :) U Zagorju, tj. kod mene se tako kaže, pa zato i tako pišem :) inače, kod nas kažu da idu obrezati trsje, a ne da idu orezati trsje :)
kak kod Vas kažu kad idu obrezivat trsje?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I dok traje debata o rezidbi (rezati/orezati/obrezati :(giggle):) ljeska pomalo ulazi u najvažniju fiziološku fazu. Dok sve ostale kulture miruju...


Vrlo važna faza jer će o tome ovisi sve dalje u ljeski.
Broj ženskih cvjetova, definira ukupni rodni potencijal ljeske, dok će debjina/nabreklost ženskih pupova definirati potencijali broj plodova u cvatu. Deblji, jači, nabrekli ženski pup.... više djece :icon_lol:, opss, ovaj plodova u cvatu.

No koji su još detalji važni u ovoj fazi.
Ovisno o tome koliko je bila uspiješna gnojiba ljeske, u fazi nakon berbe (folijarno ili u tlo; tu je bila i preporuka gnojidbe nakon berbe) ovisiti će i uspiješnost oplodnje, u dva smjera; jedno je plodnost polena (iz muških resa; ukupan broj polenovih zrnaca nije sporan, ali je važan detalj koliko je polenovih zrnaca plodno, a koliko "mućaka") a drugo je plodnost ženskog cvijeta.
Stoga su mikroelementi (bor prije svega, ali o i ostali, poput kobalta) vrlo važni. I naravno negativan/pozitivan utjecaj klimatskih uvjeta je također važan.

I ako je sve dobro prošlo (puno cvjetova, dobre plodnosti, dobre klime) ona je to dobar početak... i kasnije to samo treba dobro nahraniti.

I plodova ne smije nedostajati.
:icon_pidu:
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
I dok traje debata o rezidbi (rezati/orezati/obrezati :(giggle):) ljeska pomalo ulazi u najvažniju fiziološku fazu. Dok sve ostale kulture miruju...

Vrlo važna faza jer će o tome ovisi sve dalje u ljeski.
Broj ženskih cvjetova, definira ukupni rodni potencijal ljeske, dok će debjina/nabreklost ženskih pupova definirati potencijali broj plodova u cvatu. Deblji, jači, nabrekli ženski pup.... više djece :icon_lol:, opss, ovaj plodova u cvatu.

No koji su još detalji važni u ovoj fazi.
Ovisno o tome koliko je bila uspiješna gnojiba ljeske, u fazi nakon berbe (folijarno ili u tlo; tu je bila i preporuka gnojidbe nakon berbe) ovisiti će i uspiješnost oplodnje, u dva smjera; jedno je plodnost polena (iz muških resa; ukupan broj polenovih zrnaca nije sporan, ali je važan detalj koliko je polenovih zrnaca plodno, a koliko "mućaka") a drugo je plodnost ženskog cvijeta.
Stoga su mikroelementi (bor prije svega, ali o i ostali, poput kobalta) vrlo važni. I naravno negativan/pozitivan utjecaj klimatskih uvjeta je također važan.

I ako je sve dobro prošlo (puno cvjetova, dobre plodnosti, dobre klime) ona je to dobar početak... i kasnije to samo treba dobro nahraniti.

I plodova ne smije nedostajati.
:icon_pidu:

dakle, mene kao amatera zanima kad je nabolje vrijem za orezivanje iste ..u veljači ili sada?hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
23wr6mo.jpg
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Pozdrav svima,zovem se Zoran iz Vrsca sam.Posedujem zasad od 250 sabala koji su u osmoj godini.Ovde sam nasao dosta dobrih stvari u vezi lesika,pa sam odlucio da se javim,postavim neka pitanja a mozda i dam neki predlog iz licnog iskustva.

103302656493174851384013.jpg


104331396493175151383985.jpg
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Meni ovo izgleda fanstasticno.:icon_pray::(clap)::icon_pray:


Hvala lepo!

Pogledao sam vas sajt,plantaza uradjena profesionalno,sve pohvale,odusevio me vas traktorcic koji je kao stvoren za rad medju lesnicima.Jedno pitanje, kada prskate protiv monilije,neki predlazu da se to uradi sto pre pocetkom godine kada vreme dozvoli.Pozdrav
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Konacno isprskani lesnici chorusom,tempertura danas bia 13 stepeni,na nekim lesnicima se vidi cvet (crveni koncic) i neke rese su se malo otvorile.

img0295a.jpg

img0293a.jpg

img0291a.jpg

img0288a.jpg

img0287a.jpg
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Babin odlicno ti izgleda nasad,,, :icon_thumright:

Sve pohvale za ulozeni trud da bi plantaza ovako izgledala,,,

Ovako iz slika dade se zakljuciti da nema bas previse zenskih pupova, onih koji ce donijeti rod,,,:icon_scratch:
no zakljucak moze biti i krivi jer ovih nekoliko slika ne moraju biti stvarno stanje u nasadu pogotovo iz razloga sto je manje vise slikana unutrasnjost stabla dok su reproduktivni organi manje-vise na vanjskim dijelovima,,,

zanima me kako odrzavas međuredni prostor jer ovo zaista lijepo izgleda,,,:icon_thumright:

i jos jedno pitanje, navodnjavas li nasad?
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Babin odlicno ti izgleda nasad,,, :icon_thumright:

Sve pohvale za ulozeni trud da bi plantaza ovako izgledala,,,

Ovako iz slika dade se zakljuciti da nema bas previse zenskih pupova, onih koji ce donijeti rod,,,:icon_scratch:
no zakljucak moze biti i krivi jer ovih nekoliko slika ne moraju biti stvarno stanje u nasadu pogotovo iz razloga sto je manje vise slikana unutrasnjost stabla dok su reproduktivni organi manje-vise na vanjskim dijelovima,,,

zanima me kako odrzavas međuredni prostor jer ovo zaista lijepo izgleda,,,:icon_thumright:

i jos jedno pitanje, navodnjavas li nasad?

Da u pravu si nema mnogo zenskih pupova za sada, i ovi su tek poceli sa otvaranjem.Rese takodje zavisno od vrste,neke su pocele sa otvaranjem a neke su jos potpuno zatvorene.Medjuredni prostor sada kosim,prve cetiri godine sa frezovao,zalivam sa crevom po potrebi, na svako stablo 50 litara vode.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Plodni pup za razliku od lisnog vidljiv je ponekad vec i u 8. mjesecu,,,
bojim se da nece biti bas nekih velikih iznenađenja,,,

mada brojnost cvijetova ne mora imati presudnu ulogu u ukupnoj kolicini ubranih plodova,,,

govorim iz iskustva, primjerice prosle godine je kod mene bilo hrpa cvijetova i 15-tak dana idealnih za oplodnju a ipak je urod izostao,,,

xxee8.jpg


vidi koliko je samo peludi bilo prilikom rezidbe,,,

noy5uw.jpg


i koliko resa,,,

axbkv6.jpg



ali nista to ne znaci jer na kraju se novci broje,,,:D:
 

prenki

Novi član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
3
Siguran sam da ova kisa koja danima pada nece nam donijet dobro, sto se tica oprasivanja pozz ljeskarosima
 

Najnoviji postovi

Na vrh