• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Sada ga treba prskati fungicidima(chorus,signum,alert) po mogucstvu ponoviti za dve nedelje istim preparatima.Ovo je jedno od naj vaznijih prskanja jer monilija preko plena dolazi na cvet ulazi u cvet i tada vec buduci plod bude zarazen.Ja sam pre prskao plavim uljem(pocetak treceg meseca)to je pogresno i kasno za lesku ,a i bakarne preparate netreba koristiti u fazi cvetanja.Doduse ovo je moje misljenje sto se tice prskanja leske.Pozzzz
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
pozz
ljesku sam posadio u jesen , sadnice su oko metra i treba da ih prvi put orezem sad u proljece, hocu da mi uzgojni oblik bude grm, kako da ih orezem da li na broj pupova ili na visinu 30-40 cm?
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
ja ga sad dok cvijeta ne bi s ničime špricao da ne bude štete. Osobno smatram da do monilije dolazi jer u svibnju stjenice nagrizu mlade plodove lješnjaka i lišće. To se odmah ne vidi ali se onda na te oštećene plodove nasele bakterije zbog kojih dolazi do truleži ploda. Stjenice špricam u srpnju kada su aktivne i pare se da bi ih spriječio za slijedeću godinu.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Ne treba ništa sada prskati još su to preniske temperature za let spora i njihovu sporulaciju... kad se ustali tamo na 10-15 onda je kritičan period i tada treba djelovati...
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
ja ga sad dok cvijeta ne bi s ničime špricao da ne bude štete. Osobno smatram da do monilije dolazi jer u svibnju stjenice nagrizu mlade plodove lješnjaka i lišće. To se odmah ne vidi ali se onda na te oštećene plodove nasele bakterije zbog kojih dolazi do truleži ploda. Stjenice špricam u srpnju kada su aktivne i pare se da bi ih spriječio za slijedeću godinu.

Sa kojim sredstvom špricaš u srpnju stjenice?
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
ja ga sad dok cvijeta ne bi s ničime špricao da ne bude štete. Osobno smatram da do monilije dolazi jer u svibnju stjenice nagrizu mlade plodove lješnjaka i lišće. To se odmah ne vidi ali se onda na te oštećene plodove nasele bakterije zbog kojih dolazi do truleži ploda. Stjenice špricam u srpnju kada su aktivne i pare se da bi ih spriječio za slijedeću godinu.

Pozdrav lichan,a i svim ostalim prizvodjacima lesnika.Iz vaseg izlaganja o prskanju lesnika vidim da se razumete o stenicama,njihovom izleganju,vremenu kada napadaju plod...Molio bih vas da nam napisete ime ili imena stenica,kada se pojavljuju,kada prskati i cime,nadam se da natrazim mnogo.Puno hvala unapred u moje ime i svih onih kojima ce vase iskustvo pomoci.Pozzz
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Upotreba insekticida trebala bi biti redovita nakon kretanja vegetacije i to nakon svakih 3 do 4 tjedna,,,
to je vremenski razmak u kojem zastitna sredstva prestaju djelovati pa se nastanjuju novi nametnici,,,
naravno to ponajvise ovisi i o kolicinama oborina ali i najezdi pojedinih vrsta insekata,,,

zapravo bi trebalo pratiti razvoj događaja i sukladno tome reagirati,,,
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Upotreba insekticida trebala bi biti redovita nakon kretanja vegetacije i to nakon svakih 3 do 4 tjedna,,,
to je vremenski razmak u kojem zastitna sredstva prestaju djelovati pa se nastanjuju novi nametnici,,,
naravno to ponajvise ovisi i o kolicinama oborina ali i najezdi pojedinih vrsta insekata,,,

zapravo bi trebalo pratiti razvoj događaja i sukladno tome reagirati,,,

Pozdrav bobic,hvala na savetu oko prskanja insekticidima.Cuo sam da prvo prskanje, kada listovi tek krenu(misije usi) treba raditi akricid-insekticid,sta ti mislis i koje preparate koristiti.Hvala,pozzz.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Posadio bih pola hektara za početak, 150 stabala samo da vidim jel tko daje kakve potpore jer gotovinu nemam.
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Posadio bih pola hektara za početak, 150 stabala samo da vidim jel tko daje kakve potpore jer gotovinu nemam.
Koliko znam nema potpore,ako želiš uštediti dosta novca pitaš nekog da porežeš izboje koje izlaze iz korjena kod nekog u nasadu pomogneš mu par dana,ili jednostavno kupiš 4-5 komada ljeske kao što sam ja napravio i svake godine ti daje 10-tak mladica oko 30 cm visine i s njima u školu pa kada nakupiš u sadnju. Duže traje ali isplati se nakon 3 godine imaš tu količinu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozdrav bobic,hvala na savetu oko prskanja insekticidima.Cuo sam da prvo prskanje, kada listovi tek krenu(misije usi) treba raditi akricid-insekticid,sta ti mislis i koje preparate koristiti.Hvala,pozzz.

Dobro pitanje u svakom slucaju,,,
ja zapravo do sad nisam jos niti jednom prskao sa akaricidima niti u proljece a niti u srpnju,,,
iz toga sam izvukao neke pouke ali da budem iskren jos ni sad nisam na cisto kad i sa cim prskati,,,
mnogi "strucnjaci" pisu kako je prskanje u fazi misljih usiju odnosno do faze od cca 10 listova uzaludno i da ne rjesava problem, zapravo ukoliko je jaci napad vecina stete je vec napravljena i pupovi u kojima je bio prekomjeran broj grinja su nepovratno unisteni i nikakva prskanja tu nemogu napraviti neku znacajniju korist,,,
zapravo mnogi od njih tvrde da tretman treba odraditi u srpnju tj. u vrijemenu kad grinje pokusavaju nastaniti nove pupove u kojima ce prezimiti,,,

Uspio sam nabaviti lupu sa kojom ce grinje biti vidljive pa cu u skladu sa potrebama i pokusati prilagoditi zastitu,,,
dakle nista konkretno niti planski,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko znam nema potpore,ako želiš uštediti dosta novca pitaš nekog da porežeš izboje koje izlaze iz korjena kod nekog u nasadu pomogneš mu par dana,ili jednostavno kupiš 4-5 komada ljeske kao što sam ja napravio i svake godine ti daje 10-tak mladica oko 30 cm visine i s njima u školu pa kada nakupiš u sadnju. Duže traje ali isplati se nakon 3 godine imaš tu količinu.

Možeš malo pojasniti način uzimanja sadnice?
Je li treba malo otkopat oko izboja i uzeti s dijelom korijena ili odrezati iznad zemlje i zapiknuti na novo mjesto da se sama ukorijeni?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ovu jesen sam uzeo takvih 3-4 sadnice, samo ne znam jel su preživjele zimu, iščupaš s korijenom, ja ću probati cijepiti i na ove divlje lješnjake.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Dobro pitanje u svakom slucaju,,,
ja zapravo do sad nisam jos niti jednom prskao sa akaricidima niti u proljece a niti u srpnju,,,
iz toga sam izvukao neke pouke ali da budem iskren jos ni sad nisam na cisto kad i sa cim prskati,,,
mnogi "strucnjaci" pisu kako je prskanje u fazi misljih usiju odnosno do faze od cca 10 listova uzaludno i da ne rjesava problem, zapravo ukoliko je jaci napad vecina stete je vec napravljena i pupovi u kojima je bio prekomjeran broj grinja su nepovratno unisteni i nikakva prskanja tu nemogu napraviti neku znacajniju korist,,,
zapravo mnogi od njih tvrde da tretman treba odraditi u srpnju tj. u vrijemenu kad grinje pokusavaju nastaniti nove pupove u kojima ce prezimiti,,,

Uspio sam nabaviti lupu sa kojom ce grinje biti vidljive pa cu u skladu sa potrebama i pokusati prilagoditi zastitu,,,
dakle nista konkretno niti planski,,,

Hvala bobic u svakom slucaju,ja i vi imamo slicna misljenja sto se tice prskanja,ja sam isprskao fungicidom(Chorus) 22.01.2015 i jos jednom cu oko polovine februara(veljaca) a za insekticide cu se jos raspitati pa se cujemo.Neverovatno je da su tolike razlike oko zastite leske,neki tvrde da se netreba prskati na samom pocetku godine,drugi kazu sto ranije poceti cak u prvom mesecu,neki u opste ne prskaju,cak se i misljenja strucnjaka sa raznih fakulteta razlikuju.Pozzz
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Možeš malo pojasniti način uzimanja sadnice?
Je li treba malo otkopat oko izboja i uzeti s dijelom korijena ili odrezati iznad zemlje i zapiknuti na novo mjesto da se sama ukorijeni?
Pusti da se dobro ukorjeni obrađuj lagano oko ljeske ona ima plitke ali razgranate žile iz tih žila će puštati nove mladice ne diraj ništa do jeseni.
Onda ih jednostavno izrežeš i staviš u školu,iz one ljeske će opet izrasti mladice i tako svake godine.
meni svaka daje 10-tak komada mlade ljeske.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....Neverovatno je da su tolike razlike oko zastite leske,neki tvrde da se netreba prskati na samom pocetku godine,drugi kazu sto ranije poceti cak u prvom mesecu,neki u opste ne prskaju,cak se i misljenja strucnjaka sa raznih fakulteta razlikuju.Pozzz
Eto ti sada struke.... a problem je vrlo jedostavan. Prije svega pregled pupova tijekom zimskog mirovanja, gdje se povećalom/lupom može uočiti prisutnost grinje i intenzitet grinje.
Ukoliko ima grinje, onda je upotreba akaricida obavezna. Ukoliko grinje nema, onda ne treba niti prskanje.
Ukoliko pak grinje ima previše, e onda je problem. Akaricid djeluje, ali ne spašava 100%, i to je problem iz predhodne vegetacije, kako je Bobić spomeno, problem je već od predhodnog srpnja.
Uz ljeskotoča, definitivno najveći problem u uzgoju ljeske, pogotovo ako se jednom naseli, onda je to vrlo teško riješiti.
... ali neću dalje. Moje područje je gnojidba, a ovo dalje neka odrade "zaštitari". Ljeska postaje sve zanimljivija kultura u HRV, i neka "zaštitari" malo zasuču rukave. :(wait):
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Grinje špricam sa akaricidima , sad treba vidjeti koje će sredstvo ove godine biti dopušteno jer stalno nešto ukidaju i smanjuju broj sredstava.

Sa kojim sredstvom špricaš u srpnju stjenice?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Pozdrav uzgajivači lješnjaka!Na koji razmak saditi ako se ide na uzgojni oblik drveta?Mehanizacija ne manja od IMT 539...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozdrav uzgajivači lješnjaka!Na koji razmak saditi ako se ide na uzgojni oblik drveta?Mehanizacija ne manja od IMT 539...

Međuredni razmak ne manji od 5 metara,,,
Opet razmak u redu ponajvise ovisi o sorti i bujnosti,,,

Po meni neki najidealniji razmak bi bio 5 x 4 metra,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh