• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Sve je to OK što pričaš ,samo kažem ono što vidim kod nas recimo jedan kilogram očišćenog lješnjaka prije tri godine bio je od sedamdeset do osamdeset kuna a ove godine recimo cijena je pedeset kuna.naravno da tu utječe i rodnost u tekućoj godini jer ove godine lješnjak je stvarno rodio.
Nemoj krivo shvatiti nisam ja protiv da se sadi neka ljudi probaju a vrijeme će pokazati gdje smo.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Ja sam optimist, pogotovo jer sam početnik :)
...
Ali da ja ne ispadnem pesimist......ako se prica o zasadu od bar 3-6h i ako nemas neki veliki kapital budi siguran da ces finalno ulaganje zavrsiti u nekoj dvadesetoj godini zivota zasada.Mozda moze i za manje godina ,mozda i za mnogo manje ali......ode zdravlje.Takodje znam da ce ovo malo ko razumeti kome zasad nije u bar desetoj godini......igranka krece neke 8-10-te godine, kada posle svih teskih godina stavljanja zasada na noge ,prodje i ona opijenost prvih vecih rodova i shvatanja koji to posao sve prikupiti,osusiti,skladistiti ,izlupati i prodati.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
411
Naravno ulaganje je dosta ozbiljno,iako kod nas nešto lakše pogotovo ako se uspije dobiti nešto iz eu foindova, pa postoji mogućnost ulaska u ekološku poljoprivredu pa se tu mogu dobiti značajna sredstva na godišnjoj razini pa ako se obavi temeljita gnojidba prije podizanja nasad može se izdržati u ekološkoj tih 5 godina koje si obavezan biti unutra itd itd
Ugl mene je zanimalo mišljenje tebe Nenade o gore napisanom rasporedu mojih oprašivača
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Pa ,dobro si prostudirao :))) , jedino sto bih ja dodao po neki halski dzin ,ludolf i po neki prugasti (bar ih kod nas ima).Na taj nacin se obezbedis ako dodje do velikih temperaturnih inverzija jer su to specificne sorte koje resaju jako kasno, pogotovo zadnja dva nabrojana koji sa neke ekonomske tacke ne vrede nista ali mogu da vrede na drugi nacin.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Alkohol ili klor, jednostavniji ti je alkohol kupiš u apoteci, i držiš 10-ak min škare u alkoholu.

Pošto ste raspravljali o cijeni, da se i ja malo uključim. Također mislim da će cijena na malo (a to svi ciljamo uglavnom zbog daleko veće cijene) pasti, jer stvarno nasadi niču ko gljive ko poslije kiše. Ja očekujem svakako na 50 kn, a kroz dulji rok možda i na 40. S druge strane toliki broj nasada neće značiti i toliki veći broj uroda odnosno lješnjaka na tražištu, jer dobar dio ljudi nije povezan sa strukom i dosta amaterski tome pristupa (svjedočio sam primjerima da čovjek optužuje djetlića za manji urod jer mu hrpa lješnjaka imaju po malu rupicu) a i neki će s vremenom i odustati. Međutim što kod lijeske ipak ostaje određena sigurnost, u svijetu je deficit tako da će se moći izvest i prodati, ali ta cijena mnogima neće odgovarati i za to treba biti veći proizvođač. Ono što sam vidio da je bilo pokušaja osnivanja zadruge na ovom forumu, ali da nije uspjelo. Ja osobno mislim da je to rješenje, kako zbog plasmana tako i troškova inputa, to bi svakako bilo dobro kad bi se izrealiziralo.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ono što sam vidio da je bilo pokušaja osnivanja zadruge na ovom forumu, ali da nije uspjelo. Ja osobno mislim da je to rješenje, kako zbog plasmana tako i troškova inputa, to bi svakako bilo dobro kad bi se izrealiziralo.

Sto se tice osnivanja zadruge radi plasmana proizvoda to se sigurno kod nas nece dogoditi jer previse smo razliciti i prevelika je razlika u kolicinama kojima raspolazemo, u sortimentu, udaljenosti i vjerujem da tu nekog zajednickog dogovora sigurno nece biti,,,
Ono sto bi mene zanimalo je smanjenje ulaznih troskova (za koje isto vjerujem da su tesko ostvarivi) te poneko strucno putovanje van Hr,,,
Naravno kao udruga mogli bismo organizirati i strucna predavanja ali ne na nacin kao sto smo do sad imali prlike slusati, povrsno i sa podacima od prije dvadesetak i vise godina,,,
U nas ima, vjerujem, dovoljno strucnih ljudi koji mogu odgovoriti na pitanja zastite, gnojidbe ili same tehnologije uzgoja i obrade,,,
Naravno da nebi bilo lose cuti i nekoga iz zemalja sa naprednijim tehnologijama uzgoja,,,
Dakle ovdje mislim prvenstveno da se pozove jedan ili vise predavaca ali usko vezano uz temu koja bi se obrađivala te da se pri tom moze interaktivno komunicirati sa predavacima a ne da to, kao u vecini slucajeva do sad, bude samo monolog,,,
Tu vidim prostora za udruzivanje ali prodaja tu se nikad necemo moci dogovoriti niti imati zajednicki nastup,,,
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,427
Malo kasnim sa slikama, ali evo posađeno prije nekih 3-4 tjedna, 560 kom na dva jutra, 2 livade. Sad treba smislit čime i kako kositi ovu strmu livadu na ljeto...


2xip.jpg


dophkl.jpg
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,427
Razmak između redova 5m, unutar reda 4m. 80% istarski duguljasti, 20% rimski. Mislim da ću ići na grm jer ga je teže oštetiti nego stablo, prije dodje u rod i brže se razvija i bujniji je s krošnjom a nemam nikakve mehanizacije za sakupljanje niti mi se ona isplati na takvoj maloj površini. Stablo je za velike površine.
 

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Da li je netko razmišljao (ili već aplicirao) o unosu cjepiva sa živim micelijem tartufa u postojeće nasade?
 

Davor23

Novi član
Tu od
5 Sij 2019
Poruka
7
Pozdrav! Novi sam na forumu pa da se predstavimo! Iz okolice Osijeka sam i od jeseni 2015.imam posađeno 1.3 ha lijeske 80% istarski,20% rimski.Ovaj forum pratim već neko vrijeme te na njemu ima stvarno dobrih informacija i savjeta,ali meni još puno nepoznanica pa vas molim za razumjevanje,ako nešta i pitam a već je ranije spomenuto.
 

Tomasch

Novi član
Tu od
9 Sij 2017
Poruka
7
Veliki pozdrav! Kako mi je ovo prva objava na forumu red je da napišem nesto o sebi. Dakle pratim aktivno ovaj forum već godinama, i zahvaljujući informacijama sa njega posadio sam oko 5,5 Ha lijeske. Prvi nasad u jesen 2015, dok je zadnji prošle jeseni. Vočarstvo me okupiralo davno prije uz nasad jabuka i breskvi.
Sortiment je istarski i to 90 % i nalaze se u okolici Požege. Zahvalio bih svim forumašima koji nesebično dijele praktična znanja nama koji smo još uvijek početnici, bar u uzgoju lijeske:Kiss:
 

Tomasch

Novi član
Tu od
9 Sij 2017
Poruka
7
Pokušao sam postaviti koju sliku, na prvoj nasad ovog ljeta posađen 2015.g. dok druga slika orezivanje godinu mlađeg nasada ovih dana:)

2dbt5wj.jpg


 
Posljednje uređivanje:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
spremam se prijaviti u mjeru 10 mehanicko uklanjajne korova i organska gnojidba,, nema više herbicida i umjetnjaka
koliko su troškovi gnojidbe eko po ha ako ko ima iskustva
i koji malčer s diskom bi preporucili ili je bolje sve frezati tanjurati radi gnojidbe i lakše berbe
ja imam zanon 1900 sa bocnim diskom ali nisam bas prezadovoljan s njim
 

Prilozi

  • 20160725_001932.jpg
    20160725_001932.jpg
    471.5 KB · Pregleda: 50

Tomasch

Novi član
Tu od
9 Sij 2017
Poruka
7
Prijavio se na mjeru eko gnojiva prošle godine a nismo mogli da pišemo i mehaničko uništavanje, dakle ili jednu ili drugu mjeru. E a sad gnojidba, prica malo kompliciranija, naime danas ima dosta certificiranih eko gnojiva i prodavača, gdje svaki hvali svoga konja a da ne govorim o (ne)znanju vrijednosti hranjiva i otpuštanju elemenata(npk). Uglavnom na tržištu ih je dosta, a ljudi koje sam susretao ovih dana na edukaciji (koja me obvezala ova mjera) kažu da su zadovoljni jer im je EU platila gnojidbu.(a nešto novca je i ostalo ).
Da ne duljim nakon analize tla se pošalje upit svima koji prodaju eko gnojivo, i zaista svi naprave petogodišnji plan gnojidbe, a odabir kojega, to je već ?
Ja se osobno opredijelio za ona gnojiva koja koriste kolege u eko nasadima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh