• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
nadovezao bih se na par postova prije .
Moje je mišljenje da će doći do pada cijene lješnjaka a za koliko to ćemo još vidjet.
Naime lješnjak i orah se sadi na sve strane, znam rećemo mi smo jako mali i neće utjecati na cijenu lješnjaka.
Ali šta je sa ostalima pa sade se enormni nasadi u Srbiji, Bosni, pa ne spava ni turska ,Italija,Francuska.
Tako da naravno svakome po volji ali ako se ne budemo udruživali moje mišljenje je DA bit će tu svega.
Ja osobno imam oko hektar i pol i u radnom sam odnosu tako da mi je to samo za popunjavanje budžeta (cijena kolika bude , bude)ali oni koji misle od toga živjeti mislim da trebaju razmisliti jer nisu to mala ulaganja.
Evo to je smo moje mišljenje. HVALA.
 

JARO1971

Novi član
Tu od
10 Ožu 2018
Poruka
28
Vjerojatno bakteriozna bolest. Ima toga i kod mene u nasadu. To suho odreži i to dole kod panja, a mladi izboji će potjerati.....
Problem je što se onda i ti izboji suše na isti način. rezanjem sam spasio možda dva stabla ono ostalo je dosada ošlo.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
I ja sam imao problem brzo susenje grana,danas sve ok za dva dana kao da je neko brenerom spalio.Tu granu sam odrezao,na njoj su listovi i jednogodisnje grancice suve,nju samu sam rezao po santimetar da vidim ima li kakvih crva ili insekata,nista nisam nasao sama grana je zdrava i zelena.Skoro sigurno bakterioza,kada budem odradio skupljanje odmah idem Nordoksom i to cu da ga dobro okupam.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozdrav, zanima me par informacija i mišljenja. Jel uspijete prodati sav urod i po kojim cijenama, jel se osjeti na cijenama ova masovna sadnja lješnjaka i mišljenje kako će to izgledati sve za 7-8 godina kada to sve dođe u rod što se sada masovno sadi

Cijena jezgre u svakom slucaju ovisit ce o uvjetima ponude i potraznje,,,

To malo tvoje sirotinje pa i moje pa i od svih nas hrvata nije količina koja će moći poremetiti cijenu na eu tržištu.

Vrlo lako moze doci do osjetnog pada cijene ukoliko vecina ljudi samoinicijativno odluci spustiti cijenu,,,
Mi smo vrlo povodljiv narod i misljenja smo "samo nek ja prodam makar i jeftinije, je*e mi se za druge",,,

Imam problem sa lesnikom sorta Rimski,opada i ako je jos rano, nema rupa od surlasa,redovno je vrsena zastita pocevsi od Januara meseca,ostale sorte za sada su dobre.Unutra je tamna masa sa malim plodom koji je velicine graska i tamno braon boje,u nekima nema ploda to jest prazni.

Prskanja u vrijeme cvatnje kod ljesnjaka nemaju efekta (moje misljenje bazirano na temelju toga jer se plodnica ne razvija kao kod ostalog voca u vrijeme cvatnje vec mjesecima kasnije, krajem 4. ili pocetkom 5. mjeseca)
Kako se cini najbitniji je pravi tajming,,,

Pojavio mi se problem u voćnjaku sporadično sušenje grana, tj isto se očituje na stablu šušnjem jedne grane te se onda proširi na cijelo stablo a koje se kraju i u potpunosti osuši a isto tako i na grmu krene od jedne ramene grane i proširi se na cijeli grm koji se osuši. Ovo mi se događa jako brzo u roku od možda tjedan dana stablo je u potpunosti suho. Nasad je star 12 godina do sada sam povadio oko 15 stabala dok sam bar na još 20 orezao te suhe grane da se eventualno ako uspije spasi ostatak. Da li još netko ima ovakvih problema.

Velika vecina nas ima problem sa bakterizama samo je stvar u tome da neki to u pravo vrijeme prepoznaju i orezu zarazeni dio na vrijeme a ne kad je ver prekasno,,,
Samo orezivanje do zdravog dijela daje efekte,,,
Zimsko prskanje obaviti po propisu pa ce i velik dio tih problema nestati,,,


I ja sam imao problem brzo susenje grana,danas sve ok za dva dana kao da je neko brenerom spalio.

Usudio bi se reci da se bakterizna oboljenja ne događaju preko noci a usudio bi se tvrditi i da je kod tebe mozda uzrok susenja najvjerovatnije bilo previse bacenog dusika,,,
Ne moras meni odgovarati vec sam sebe preispitaj,,,

Ovo ispod ne odnosi se na tebe vec opcenito,,,
Velika vecina ljudi se voli igrati sa dusicnim gnojivima jer su relativno jeftina a prekrasno je vidjeti tamno zelen list te jednogodisnje izraste vece od pola metra ili cak metar, da ali to opet za sobom povlaci neke druge stvari,,,
Drin i ostale prihrane preko lista ovom prilikom ne zelim niti spominjati,,,
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Pojavio mi se problem u voćnjaku sporadično sušenje grana, tj isto se očituje na stablu šušnjem jedne grane te se onda proširi na cijelo stablo a koje se kraju i u potpunosti osuši a isto tako i na grmu krene od jedne ramene grane i proširi se na cijeli grm koji se osuši. Ovo mi se događa jako brzo u roku od možda tjedan dana stablo je u potpunosti suho. Nasad je star 12 godina do sada sam povadio oko 15 stabala dok sam bar na još 20 orezao te suhe grane da se eventualno ako uspije spasi ostatak. Da li još netko ima ovakvih problema.
Neces se ljutiti ako pitam, ali meni ovo djeluje strasno maleno za stablo starosti 12 godina? Imaju li dovoljno vode?
 

JARO1971

Novi član
Tu od
10 Ožu 2018
Poruka
28
Ovo stablo nije staro dvanaest godina to je puno manje jer sam dosta dosađivao dok nisam imao ogradu zbog štete od divljači, a i ovaj dio nasada je sađen 2010. godine, ovo sam slikao samo za pokaz. Inače stabla su mi dosta visoka u nasadu, tj. zatvaraju redove ali taj dio nasada nisam slikao. Što se tiče prskanja redovito sam obavljao sve mjere od jesenjskog pa do dva proljetna sa bakrom, kasnije sumpor, mankozeb i prihrane. dakle nije mi baš jasno što se događa, vidjet ćemo što će reći analiza savjetodavne službe, što je točan uzrok svemu tome, pa ću to kasnije i napisati. Što se tiče voda ima i previše nasad je na ravnom terenu tako da sam i sa vodom imao problema dok nisam napravio kanale i prije tri godine sam dio nasada rigolao, upravo zbog zadržavanja površinskih voda.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Imam problem sa lesnikom sorta Rimski,opada i ako je jos rano, nema rupa od surlasa,redovno je vrsena zastita pocevsi od Januara meseca,ostale sorte za sada su dobre.Unutra je tamna masa sa malim plodom koji je velicine graska i tamno braon boje,u nekima nema ploda to jest prazni. Ili je monilija ili rani proletnji mraz,volio bi cuti i vasa misljenja o ovome,inace u Srbiji dosta njih se zali na opadanje Rimskog,kakva je situacija u Hrvatskoj i Bosni.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Cini se da uzgoj lijeske nije nimalo lagan niti jednostavan,,,
Ti ovdje opisujes dvije anomalije jedna je izostanak oplodnje a drugi je oboljenje spuzvastog dijela te propadanje ploda,,,
Ova druga obicno je izrazenija kod duzeg ili prekomjernog kisnog razdoblja,,,

Ja sam vise sklon vjerovati da se problemi javljaju radi prekomjerne ili nebalansirane prihrane,,,
Nenad je postavio visoke standarde koje velik broj uzgajivaca pokusava kopirati kako bi ostvarili onoliki prirast ali i prirod,,,
Mozda je jednim dijelom bas to zamka?
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Hvala Plemeniti na odgovoru,prolece je zaista bilo sa dosta kise i hladnog vremena,sa djubrenjem i prehranom nisam preterivao,ali je cudno da samo Rimski ima taj problem,ostale sorte su ok.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Ako sam dobro shvatio, suština formiranja žbuna se svodi na sledeće: ostaviti 6-7-8 izbojaka iz zemlje(korjena) koji pravilno formiraju vazu. Poslije druge godine ukloniti centralnu granu. Podići krošnju i vršiti njeno prozračivanje. E sad imam nekoliko dilema. Na koju visinu podići krošnju u toj drugoj godini? Da li je dovoljno recimo do pola metra od zemlje odstraniti sve bočne grane sa ramenih, ili ići još više ( održavanje nasada ne ide mašinski već ručno)? Kod prozračivanja krošnje cilj je povećati osvjeteljenost. Da li se sa ramenih grana sve grane koje imaju orjentaciju ka sredini moraju odstraniti, ili se i to radi do određene visine. Nekako imam osjećaj da će sredina ostati skroz "šuplja" ako se baš sve grane ka unutrašnjosti odstrane?
U literaturi se spominje da bočne grane koji izlaze iz osnovnih trebaju biti što viže položene (praktično vodoravne) zbog veće rodnosti. Kako to postići, da li vršiti njihovo povijanje, i šta raditi su onima koje su već formirane ali ne u tom položaju već idu više u vis?
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Nenad je postavio visoke standarde koje velik broj uzgajivaca pokusava kopirati kako bi ostvarili onoliki prirast ali i prirod,,,
Mozda je jednim dijelom bas to zamka?
Obilazio Nenad i one sto nisu zadnjih par godina bacili saku djubriva......tek da vidis sou
Drugo , ako se vec bavis ovim ,onda uvek ides na granicu ka maksimumu i naravno njemu se nadas ......sve ostalo je hobi varijanta i popunjavanje praznog dzaka :)))
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kad sam pisao o tvojim standardima misao vodilja bila mi je da te mnogo ljudi pokusava slijediti pa cak i impresionirati bildajuci pri tom svoje biljke,,,
Bildanje smatram raznim prihranama preko lista tipa drin i ostala sranja,,,
Na to ja gledam isto kao i stereoide za ljudsku primjenu,,,
Tim se postizu trenutni rezultati koji impresioniraju ne mareci se pri tom na ono sto kao posljedica toga prozivljava biljka, isto je kao i stereoidi kod ljudi sa jetrima, bubrezima itd.
Iscitavam da mnogi mjenjaju prihrane preko lista sa osnovnom gnojidbom jer osnovna gnojidba ne daje takve rezultate kao doping preko lista jer ponekad stanje u tlu nije onakvo kakvo bi trebalo biti da bi gnojidba dala rezultate,,,
No ne mora nuzno znaciti da sam ja u pravu jer sve su to kompleksni procesi o kojima mi jos mnogo toga neznamo,,,
c065.gif
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
406
Mislim da nisi u pravu, nikakva prihrana preko lista ne može činiti čuda bez odgovarajuće osnovne gnojidbe i odgovarajućeg ph zemljišta. U ekološkom uzgoju je normalno da se prihranjuje preko lista čak i u razmaku 14 dana zbog održavanja dobre kondicije nasada...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Mislim da nisi u pravu i da gnojidba preko lista nije nesto sta je prirodno i na sta su biljke navike...ali da daje trenutne rezultate to je istina...cak i ako je stanje oko korjena lose.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
ma ja za sve ove godine ne znam da li sam 5-6 puta koristio folijarno djubrivo....ne kazem da je to lose nego jednostavno najvise poverenja imam u klasicno djubrenje
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Lp, i moja iskustva sa folijarnom prihranom ekološkog nasada lijeske nisu baš nešto.... ne znam kako da kažem..... Slažem se sa Nenadom da je ipak klasična gnojidba u zemlju nr. 1.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Folijarna gnojidba biljaka (lijeske i svih ostalih) jeste pomoć biljci u nekim kritičnim trenucima da ih lakše savlada (suša, tuča, stres... zametanje plodova, punjenje-nalijevanje ploda...), nikako ne zamjenjuje klasičnu gnojidbu koja se unosi u tlo.
Ili slično kao čovjek, hrani se svaki dan ovim ili onim (klasična gnojidba kod biljke) i dođe neki kritični trenutak dok mora primiti infuziju da ga malo "podigne" .
Neki stručnjaci tvrde, prema izvršenim ispitivanjima, da od klasične gnojidbe biljka uspije usvojiti između 30-35% hranjiva koja ta gnojiva sadrže. Tako recimo Nenad (kad je već ovdje o njemu riječ) ono što daje svojim lješnjacima preko tla, je možda idealno, a mnogi, tj.većina što daje je vrlo neznatno pa su i rezultati blago rečeno ...šou.
Bitno je da je ta gnojidba dobro izbalansirana, pa ako je tako rezultat mora biti dobar urod i zdrav nasad.
 
Posljednje uređivanje:

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Jel netko počeo sa berbom lješnjaka?

Ja sam upravo završio traktorski usisavać i počeo skupljati tek toliko da vidim kako radi. Za sad je sve ok.
Usisavac.jpg Lješnjaci.jpg
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh