• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
Pozdrav nyana,krenimo od sakupljanja lesnika jer je to sada aktuelno.Ja imam 250 komada,pokosim travu,plasticnim grabuljama ,koje su jako jeftine i imas ih kupiti kod plasticara,pokupim opale lesnike na gomile.Posto mi je dvoriste blizu lopatom za sneg tovarim u kolica i u dvoristu ih rasirim na ponjavu.Tu ih dobro izgazim da bi sto vise zrna iapalo iz omotaca,zrna koja ne ispadnu iz omotaca odvojim i stavim u vecu plasticnu posudu od 50 l i sa masinom za mesanje boje i maltera dobro izmiksam.Sva zrna koja i tada ne izdju iz kosuljice moraju se rucno odvojiti.Ciste lesnike pakujem u plasticne pletene dzakcice.Nije bas jednostavno,ali mi sto imamo manje kolicine moramo to raditi rucno.Pozdrav, ako ima pitanja rado cu pomoci.
a jel bi možda islo mješalicom za betom veća količina stane
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Mislim da bi mjesalica za beton bila prespora...ali mozda netko ima bolja iskustva
 

nyana

Novi član
Tu od
1 Ruj 2019
Poruka
11
Imam pitanjce .. da li možda netko zna nekoga ko na području Zaprešića krcka lješnjake (ne znam kako se ovo stručno zove) :D

Kao što sam već rekla u postu od neki dan, ja sam ovdje (a i u lješnjacima) nova i nemam nikakvih iskustava ili kontakata :)
Kupila sam grunt od 150 stabala i već smo imali jednu berbu, ručno smo tata i ja skinuli komušinu i sad mi se lješnjaci suše u gajbicama na balkonu. Uopće ne znam koliko će to dana potrajati i da li je ova kiša i vrijeme 'povoljna' za takvo sušenje :D

Ali nakon što se to posuši (valjda bude), moram ih nekako razbit, pa tražim nekoga sa strojem :)

@babin2 je predložio da se javim @krki . pa eto, ja ovim putem javno pitam Krkija da li zna nekoga ili možda ti to radiš iz usluge?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Imam pitanjce .. da li možda netko zna nekoga ko na području Zaprešića krcka lješnjake (ne znam kako se ovo stručno zove) :D

Kao što sam već rekla u postu od neki dan, ja sam ovdje (a i u lješnjacima) nova i nemam nikakvih iskustava ili kontakata :)
Kupila sam grunt od 150 stabala i već smo imali jednu berbu, ručno smo tata i ja skinuli komušinu i sad mi se lješnjaci suše u gajbicama na balkonu. Uopće ne znam koliko će to dana potrajati i da li je ova kiša i vrijeme 'povoljna' za takvo sušenje :D

Ali nakon što se to posuši (valjda bude), moram ih nekako razbit, pa tražim nekoga sa strojem :)

@babin2 je predložio da se javim @krki . pa eto, ja ovim putem javno pitam Krkija da li zna nekoga ili možda ti to radiš iz usluge?
i ja radim i znam ko radi
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moj malecni voćnjak s lijeskama (29 kom) je pomalčiran, ručno očišćena trava i porezani mladi izboji (2. put ove godine) i lješnjaci su pobrani. Zemlja je, po slobodnoj procjeni bez analize, siromašna humusom. Fosforom i kalijem je obilno pognojeno kod sadnje u slojevima po 25-30 cm i do dubine 70-ak cm.
Planiram, za povećanje humusa, malč nagrnuti oko grmova. Bi li trebalo, barem kod grmova koji su stariji od 6 godina, dodati PK gnojiva prije nagrtanja malča, odnosno smijem li PK gnojidbu napraviti prije nego otpadne lišće?
Nagrtanje pokošene trave ili malča mi se odlično pokazalo kod oraha pa vjerujem da nebu štetilo lijeskama. Oko stabla ostavim nekoliko cm bez nastera.

Ima li koga? Svaki odgovor smatram dobronamjernim i zahvalan sam na njemu. Također i na kritikama.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ima li koga? Svaki odgovor smatram dobronamjernim i zahvalan sam na njemu. Također i na kritikama.

Iwanho, kompleksna gnojiva tipa kutinske petrokemije bacaju se u jesen radi sporog otapanja dok se primjerice yarina gnojiva mnogo brze otapaju te budu i prije dostupna biljci pa se mogu bacati i u proljece,,,
Na tebi je da odaberes koja ces koristiti,,,
Buduci da fosfor i kalij sporo prodiru kroz tlo ne mozes pogrijesiti bilo kad da ih bacis,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala lijepa. (y) . Onda dodajem petrokemijin 7-20-30 ili 0-20-30 (moram provjeriti kaj imam doma) ispod malča.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Iz Daruvara, pise na profilu,,,
c065.gif
 

JohnQ

Novi član
Tu od
15 Ožu 2019
Poruka
17
U nasadu su krenule resice na lijesci. Jel to normalno ili?
 

Prilozi

  • 20190911_163641.jpg
    20190911_163641.jpg
    53.9 KB · Pregleda: 43

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Da normalno je da leska pusta rese, na nekim sortama ih ima vec sredinom osmog meseca.
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Dali je još rano ljesku okopavati i gnojiti stajnjakom? Plodovi su pobrani ali list se još drži. Možda da još sačekam.
 

Davor23

Novi član
Tu od
5 Sij 2019
Poruka
7
Da li mi netko može odgovoriti,kakva je međuredna obrada u eko nasadu je li bolje kositi ili frezati?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Gnojiti treba započeti kad krenu kiše i zahladi i kad sunce rano zalazi da gnojivo ne isparava previše u zrak. Što se tiče međuredne obrade, ako je nasad još mlad onda okopavati zbog bolesti i lakšeg održavanja, a kad ojača, bolje kositi jer se čuva vlaga pod travom. Bolje raste kad je u niskoj travi nego kad je okopan.
 
Tu od
21 Ruj 2019
Poruka
31
Pozdrav svim lješnjakoljupcima;) još jedan novi...
Brinem o 200-tinjak stabala i grmova ljeske 5,6 godina od kada su se šogor i sestra odselili.
Imam dosta problema jer je nasad zasađen 2-2 metra razmaka i urod nije dobar.
Prije je to bilo sve raslo u grm pa sam ja počeo prerađivati da raste u stablo.
Bilo je dosta sitnih lješnjaka koje sam naravno posjekao da bi se istarski duguljasti i rimski okrugli oprašivali kolko tolko.
Nasad je star 14,15 godina .
Po mojoj procjeni najbolji prinos naravno ne točno u kilu je bilo 25 kila očišćenih lješnjaka dakle mizerija.
Ove godine mi je izgleda pokradeno dosta uroda , mada je nasad iza kuće ali štala zaklanja pogled prema nasadu.
Od prije 2 godine imam barem traktor kosilicu Mcculloch da mogu bez muke održavati i kositi travu.
Imam još zemlje pa mislim zasaditi još 1h lješnjaka ali sve kako treba dakle zemlju na analizu, razmak 5x4 ili 3m...
Trenutno ne posjedujem traktor ali za 4,5 godina imat ću mogućnost da kupim manji traktor,
pa mislim da bi bilo dobro da zasadim još nešto.
Iskreno nikakav rad me nije privlačio prije 30-te godine života ali sa lješnjakom sam kliknuo vrlo brzo.
Malo sam ljubomoran na sve đombe ovog foruma koji su krenuli saditi ranije i imaju puuuno više nasada.
Posao koji radim nije nešto a nemam uspjeha u pronalasku novog pa sam si zamislio da krenem raditi ono što volim.
Sada čitam forum od početka i upijam sve što mi je potrebno i zahvaljujem se na svim tim silnim stranicama.
 
Na vrh