• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Dada

Novi član
Tu od
15 Kol 2019
Poruka
5
Kolega je sadio 600kom 4x4 po Ha
Ja cu 5x4
Da sada ponovo sadim išao bih sa 5x3. Dobro je 5 zbog mehanizacije a 3 da nema prevelikog razmaka i da kasnije ne špricaš prazno.
 

Bloki505

Novi član
Tu od
22 Kol 2020
Poruka
16
Gospodo, s čim kopate rupe( lopata ili svrdlo) i kako označujete rupe čuo sam da je dobro obilježit krečom!?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Ja pokolčio sa jasenovim kolcima 2.5x2.5x100cm. Kopam kosom štijačom dubinu 30 cm, i promjer oko 40 cm. Upravo sad došao kući, iskopao 50 rupa za sat i pol maks
 

Prilozi

  • IMG_20201108_142026.jpg
    IMG_20201108_142026.jpg
    73.1 KB · Pregleda: 40

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kakva je prethodna priprema parcele, podrivano, rigolano, duboko orano?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Orano oko 40 cm, i tako isto i prošle godine ali sad tek idem sadit. Zemlja je u narodu prozvana kao "pjeskulja". Koliko sam čuo da je dobra za lijesku ali brzo gubi vlagu... Imam dvije takve parcele, skupa preko 4000m2, stat će oko 200 kom. Ova doljnja je 3000m2
 

Prilozi

  • IMG_20201107_161815.jpg
    IMG_20201107_161815.jpg
    60.6 KB · Pregleda: 30

mayer

Novi član
Tu od
5 Ruj 2017
Poruka
9
Priprema za sadnju je gotova
5×4
 

Prilozi

  • IMG-bcc8f0dd064693d4ace6821e05a50f86-V.jpg
    IMG-bcc8f0dd064693d4ace6821e05a50f86-V.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 71
  • 20201104_121121.jpg
    20201104_121121.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 67

Bloki505

Novi član
Tu od
22 Kol 2020
Poruka
16
Inace zasadio sam 2 ha ljeske pa mi i ne treba nesto skupa freza, pa me zanima kakvu mi preporučujete bočnu frezu da nije nesta preskupo?
 

maneken

Član
Tu od
2 Ruj 2020
Poruka
46
vidim da nema nekih tema pa hajde da malo progovorim o necemu sto zapazam u zadnje vrijeme,i volio bih da ovo komentiraju lljudi koji su godinama u ovome poslu i koji imaju velike nasade i golemo iskustvo.
Zadnjih dana na fejsu se vrte neki komentari o slaboj prodaji i niskoj cijeni ljesnjaka.
Pise se da mali proizvodaci koji nemaju sigurne i ugovorene kupce od straha da nece prodati svoj proizvod ruse cijenu ljesnjaka.
Mozda ste u pravu. Ja osobno nemam puno nekih 400 kg. i pola sam uspio rijesit,priznajem nije lako naci kupce (pogotovo u ovo vrijeme) ali recimo pola sam rijesio i ne rusim cijenu drzim 60 kn. i ne pustam jer sam ulozio i imam kvalitetan proizvod.
I onda cujem da jedan malo veci igrac prodaje svoje po 40 kn. sitniji i lomljeni pazi sad!!! po 15 kn. I sta sad napraviti?
ljudi sade ,bez ikakvog plana prodaje ,otkupnih stanica ili sto vec.
Bojim se da ce nas zadesiti sudbina ARONIJE koja se isto sadila nemilo.
neke tržisne cijene nema i bojim se sa godinama da ce ljesnjak pasti na nisku granu sa cijenom.
Nije da se ja bojim ja cu svoje nekako rijesit kroz godinu (nije kvarljivo) cijenu necu rusit ali sta ce biti sa cijenom ,otkupom jer koliko se sadi ljesnjak cemo moci koristiti naj isplativije kao ogrijev.
to su moja samo nekakva razmisljanja,pozdrav ekipa i drste se...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Znaci poccele su zimske radosti,,,
Pajvio se velik broj lesinara (svercera) koji bi svoj dio kolaca koji u ova teska vremena kad potitraju sa novcanicama ispred nosa novopeceni proizvođaci polude i daju tu dragocijenost u bescjenje,,,
Orahovica je cini mi se imala cijenu od 15 + kn za kilu u ljusci sto odgovara cijeni od (u najboljem slucaju) 40 kn za kilu, ja ne vidim nikakvu racunicu ulagati u strojeve za preradu i zajebanciju sa prodajom na malo po istoj cijeni, o razvagivanju i djeljenju da i ne govorim,,,
Imajte na umu da oraha i dalje nema i da je ljesnjak zamjena za njega i da ce uvijek trebati kao takav samo treba cekati,,,
Je da sam ove godine pomrzao (nasad) i da je bilo barem 40% manje nego lani ja sam jos morao kupiti da bi namirio samo stalne kupce a prodaju preko interneta i slanje preko poste, tiska i tak to sam u potpunosti izbacio jer mi oduzima vrijeme i zivce,,,
Ne se sekirati jer ionako je samo pitanje vremena kad ce se sve prodati i po kojoj cijeni naravno,,,

O sortama i ostalom bi se također dalo,,,
 

maneken

Član
Tu od
2 Ruj 2020
Poruka
46
DA ja sam sklon tome da cu cekati dok nestrplivi majstori rijese svoje za 30 plus koja kuna pa cemo vidjeti.
inace bio sam u cacincima neki dan kod tipa sto ima 5 hektara , ako mu je vjerovati kaze orahovica daje 13 kuna i onda odbija vlagu i jos neke primjese tako da kaze da ispadne oko 11 kuna.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
406
Moje mišljenje je identično. Na jednom forumu sam jednoj gospođici dao komentar na prodjnu cijenu lješnjaka od 40 kn da je bilo jednostavnije prodati Orahovici po 15 u ljusci iako me se u biti ne tiče njena cijena. Moj nasad od 4ha tek ulazi u 3. godinu tako da su moji problemi većinom kako što prije doći u rod ali svakako nije dobro to što se događa...
 

Shirajzl

Član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
30
Na koju dubinu, min i max, sadite lijesku, odn visina od najvišeg korjena u zemlji do nivoa vanjske površine?
 

Bogi11

Novi član
Tu od
24 Kol 2016
Poruka
20
Kada svi ovi nasadi koji se trenutno sade i koji su stari 2-3 god dođu na rod cijena će padati sigurno. Ne može se situacija usporediti s aronijom jer je lješnjak sirovina koja je u puno široj upotrebi nego aronija ali situacija je slična po tome što ljudi pogledaju prilog na plodovima zemlje i čuju kako je cijena dobra a posla kao nema puno, polakome se i svako tko ima iza kuće 0,5-1 ha zemlje posadio je lješnjake. Kada to sve dođe na rod veliki otkupljivači će dirigirati i ucjenjivati, teško da će tada biti 15 kn u ljusci, možda prije 10 kn, a tada će nastupiti i borba za svakog kupca na malo po 1-2 kg. Ja imam 4 ha nasada lijeske, 6 ha višanja i imam još 10 ha slobodne zemlje, prvotna zamisao mi je bila posaditi sve pod lijesku ali sada se već opasno dvoumim i mislim da odustajem od daljnje sadnje, vjerojatno ću probat s nekom drugom voćnom kulturom.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
406
Kesten je jako osjetljiv, mora biti odgovarajuća nadmorska visina i obavezno navodnjavanje...
 
Na vrh