• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

vlado111

Novi član
Tu od
25 Ruj 2011
Poruka
12
Ljepi pozdrav svima! evo u kratko imam nasad od 4 h 2 i pol godine star i sad me znaima dali ima netko iskustva u prelaženju u eko proizvodnju i sve oko toga. unaprijed hvala :prayer:

Lešo,
mi smo prešli na ekološku proizvodnju i za sada su naša iskustva pozitivna. S obzirom na porast ekološke osvještenosti kod naših postojećih i potencijalnih kupaca,
smatramo da ekološka proizvodnja ima svijetlu budućnost. Naši nasadi su pod ekološkom proizvodnjom 3. godinu te su u takozvanom "prelaznom razdoblju" koje traje 3 godine.
Kako za vrijeme tog razdoblja, tako i poslije, dobiva se poticaj za ekološku proizvodnju koji iznosi 6470 kn po hektaru. Nakon izlaska iz prijelaznog razdoblja,
dobivaju se eko markice koje se stavljaju na ambalažu, te su garancija da je proizvod ekološki. Sama papirologija nije komplicirana te ukoliko si zainteresiran za
ovakvu proizvodnju potrebno je javiti se jednom od 7 kontrolnih tijela za stručnu kontrolu u ekološkoj proizvodnji koje postoje u Hrvatskoj ( više informacija možeš saznati na njihovim web stranicama).
U ekološkoj proizvodnji nije dozvoljeno korištenje uobičajenih umjetnih gnojiva, te tretiranje pesticidima i insekticidima no postoje gotovo jednako efikasne alternative na ekološkoj bazi uz nešto višu cijenu.
 
Posljednje uređivanje:

Lešo gp

Novi član
Tu od
12 Tra 2011
Poruka
3
Vlado
Hvala ljepo na informacijama. Dali ste mozda upuceni da se moze dobiti jos nekakvi poticaj u eko proizvodnji za zastitu nekih buba ili slicno, bila je nakakva riječ o tome na predavanju u Daruvaru.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Vlado
Hvala ljepo na informacijama. Dali ste mozda upuceni da se moze dobiti jos nekakvi poticaj u eko proizvodnji za zastitu nekih buba ili slicno, bila je nakakva riječ o tome na predavanju u Daruvaru.

Ja sam bio na tom predavanju u Daruvaru, ali nije rečeno ništa konkretno nego da će biti i dodatni novci za biološku raznolikost ,valjda se još ne zna što i kako.
 

vlado111

Novi član
Tu od
25 Ruj 2011
Poruka
12
Vlado
Hvala ljepo na informacijama. Dali ste mozda upuceni da se moze dobiti jos nekakvi poticaj u eko proizvodnji za zastitu nekih buba ili slicno, bila je nakakva riječ o tome na predavanju u Daruvaru.
Na predavanju u Daruvaru nije bilo riječi, no 13. ožujka ove godine na konferenciji "Europska budućnost hrvatskog poljoprivrednika" održanoj u Zagrebu bilo je između ostaloga i riječ tome da će se poticati briga o pticama. Govorilo se o očuvanju biološke raznolikosti no još ništa nije konkretizirano, za to ćemo morati još malo pričekati.
 
K

Kočiš Čičak-Šoin

Guest
Nasade lješnjaka

Pokušavam posaditi nasade(mladice)lješnjaka,i potpuno sam gušter u tome,pa Vas molim da mi odgovorite na par pitanja ako imate volju;
-kada je najbolje saditi lješnjak i gdje?
-kolika je cijena jedne sadnice?
-koliko vrsta lješnjaka ima?
-koji broj sadnica je potreban da se to zove plantažom(pritom mislim na prodaju uroda)?

Imate li koje savjete i preporuke,uho mi je otvoreno.
Hvala unaprijed.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Pokušavam posaditi nasade(mladice)lješnjaka,i potpuno sam gušter u tome,pa Vas molim da mi odgovorite na par pitanja ako imate volju;
-kada je najbolje saditi lješnjak i gdje?
-kolika je cijena jedne sadnice?
-koliko vrsta lješnjaka ima?
-koji broj sadnica je potreban da se to zove plantažom(pritom mislim na prodaju uroda)?

Imate li koje savjete i preporuke,uho mi je otvoreno.
Hvala unaprijed.

...imaš rubriku o temi koja te zanima ovdje na forumu, prolistaj malo
 
L

laib33

Guest
gusjenica

Dali mi netko moze reći kako da se rješim ovih gusjenica.
S kojim sredstvom da tretiram nasad?:vragek:
 

Prilozi

  • IMAG0050.jpg
    IMAG0050.jpg
    38.7 KB · Pregleda: 261

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dali mi netko moze reći kako da se rješim ovih gusjenica.
S kojim sredstvom da tretiram nasad?:vragek:
Bilo kojim insekticidom, i to hitno.
Ja bi ti preporučio Actaru ili Rogor/Zagor.
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Kloroza

Opet kloroza lišća na nasadu a ph uredu, nisam više pametan da nije do sadnog materijala, ima li još ko probleme sa žutenjem lišća?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Opet kloroza lišća na nasadu a ph uredu, nisam više pametan da nije do sadnog materijala, ima li još ko probleme sa žutenjem lišća?
Iako se problem kloroze najšečće povezuje sa nedostatkom željeza, u praksi je priča ipak malo složenija. Naime, kloroza (žućenje) je simptom i nedostatka i viška nekog elementa.
Na prvom mjestu je nedostatak, odnosno problem usvajanja željeza (Fe), ali isto tako nedostatak cinka (Zn) i mangana (Mn) izaziva iste simptome (pitaj samo vinogradare koliko su skupog Sequestrenea koristili a nisu riješili prblem...), a nakon toga:
1. Višak kalija (K) u tlu - jaka kompeticija u usvajanju Fe/Mn
2. Visoka količina bakra (Cu) u tlu + niski pH (pogotovo ako je tu bio nekada vinograd) - kompeticija sa Fe/Mn
3. Niski pH i toksičnost aluminija (Al)
4. Visoki pH i visoka količina kalcija (Ca) i problemi sa usvajanjem svi ostalih kationa

A što se tiče fizike tla:
1. Visoka podzemna voda (koja se ne mora dizati do površine; dovoljno je da se diže do zone korijena)
2. Zadržavanje površinske vode (iako je do sada bilo suho, teško da je to uzrok, ali ovisi gdje parcela leži)

E sada vidi, ima li neki od ovih problema, u tvom nasadu ljeske. Ako ne, onda tražimo dalje.
:partyman:
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Kloroza

Hvala idem na detaljnu analizu pa se čujemo, lani ista stvar al problem sa seqvestrenom riješen dakle problem uzimanja željeza, riješen ph sa kalcifertom e sad dal ga još nije usvojio da potiče željezo ili ovi drugi problemi vidjet čemo al sad moram reagirati sa željezom opet!
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Molim sve one koji znaju da mi odgovore, radi se o tome da se pojedini lješnjaci još nisu razlistali a stari su tri godine. Jednostavno pupovi su zdravi i sve ali se ne otvaraju...Još jedno pitanje čime uništavate strizibubu (bar mislim da je to) jer pojedine grane se ne listaju a grančice su jednostavno šuplje?Hvala
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Molim sve one koji znaju da mi odgovore, radi se o tome da se pojedini lješnjaci još nisu razlistali a stari su tri godine. Jednostavno pupovi su zdravi i sve ali se ne otvaraju...Još jedno pitanje čime uništavate strizibubu (bar mislim da je to) jer pojedine grane se ne listaju a grančice su jednostavno šuplje?Hvala

Konfidor-sistemik ali prskati dok ima dovoljno lisne mase, do onda reži grančice do zdravoga da ne ide dublje ionako se suši grančica iza strizibube!
 
L

lješko

Guest
Forumaši!

Rijetko se uključujem u rasprave zbog manjka vremena. No ovaj put sam morao jer ne spominjete dva puta u mjesec dana jutarnje temperature niže od -4 stupnja celzijusova. Što je dovoljno da nam se urod prepolvi ili ga upče nebude. Govorim to iz iskustva nekih starih ljeskara koji se pribojavaju istoga. Mi koji smo na forumu uglavnom imamo mlade nasade sa manjim urodom ili još uvijek bez njega pa je to možda razlog što se nitko nije dotaknuo ove teme. Primjer je u prošloj godini okolica Pregrade gdje se dogdila ista temperatura u travnju mjesecu. Rezultat je umjesto 3-4 tone na dva hektara urod od samo 800 kg.
Pozdrav.
 
D

Deanzg

Guest
q

Danas predao zahtjev za poticaje koje mi je popunila gospodična u ministarstvu i rekla da si vidim za poticaje... Stigao veliki dio...
Karla, lješnjaci su za 5!
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Molim sve one koji znaju da mi odgovore, radi se o tome da se pojedini lješnjaci još nisu razlistali a stari su tri godine. Jednostavno pupovi su zdravi i sve ali se ne otvaraju...

Kod mene ista stvar, moje mišljenje je: pošto nisam u jesen odstranjivao izdanke nego sam to napravio prije mjesec dana, a pošto su bili već dosta izrasli i naglo ih odstranili mislim da je došlo do šoka kod tih stabala, ali potjerat će one već.... ili je sada opet došlo do naglog zahladnjenja (što biljka prepozna i) što je stopiralo vegetaciju.... ovo su samo moja mišljenja... pozdrav...
 

krups

Novi član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
2
Pozdrav

pozdrav svim ljubiteljima lijeske. Ljubav prema lijeski i savjeti na ovom forumu su me ponukali da posadim 80 kom. lijeske u 11. mjesecu prošle godine.
Odlučio sam se za stablašicu. Glavna sorta: istarski 70%, oprašivači:rimski 20% i bijeli lambert 10%. Razmak 5x3 metra. Uzgojni oblik: vaza. Sve sadnice su se primile :).

Uskoro mi slijedi odabiranje primarnih grana i tu imam dilemu, a o kojoj nije pisano na ovom forumu (čini mi se).
Dilema je, da li da ostavim 3 ili 4 primarne grane, uzimajući u obzir vrstu i razmak.

Koristim priliku se zahvalim svima na savjetima koji se mogu pronaći na ovom forumu. Poseban pozdrav za "karlu" :prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh