• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Da prostis, sjeba ti mene u startu :D

Ja već imam sistem za navodnjavanje, imam mehanizaciju, samo mi trebaju sadnice i protivgradna zaštita za koju trenutno nemam novca da je prijuštim sada na jesen. Naime imam na toj oranici par lješnika, otac mi ih je posadio, mislim da imaju 3-4-5 godina i prosle godine s obzirom koliko su stare, fino su rodile.

Mene samo interesuje cijena kvalitetnih sadnica i nekih 150-200m ograde, i posto na jednom mjestu mi se malo voda zadrzava, kako da se rijesim te vode?

Odlucio sam se i za vrstu, Halski dzin. E sada me interesuje, posto necu kupovati kalemljeni, na koji nacin da formiram ljesnik, stablo ili grm?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da prostis, sjeba ti mene u startu :D

Evo necu vise tako mi svega,,,:D:

ti si mnogo toga spomenuo pa sam ti ja samo rezimirao ono sto te ocekuje,,,
da budemona cisto 90 i neki postototak nas nema ni adekvatno navodanjavanje, da ne govorim o protugradnoj,,,
mi sve to nekako rjesismo ili jos uvijek rjesavamo u hodu,,,
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Evo gledam neki snimak na youtube-u, najveca plantaža lješnika u Srbiji, a možda i na Balkanu, i priča čovjek da ne treba kalemiti lješnik i da ga treba uzgajati kao grm, i da je onda minimalni razmak izmedju grmova 3m.

Zaboravio sam spomenuti i to, da sve što bih proizveo na tom voćnjaku, mogao bih prodati, što na pijaci, što u marketima. Tako da mi tržište trenutno nije problem.

U svakom slučaju hvala ti!
 

WolfMan15

Novi član
Tu od
27 Velj 2011
Poruka
25
@WolfMan15
Ono sto bih ja preporucio je da uzivo odes na neku od starijih plantaza i realno sagledas situaciju,,,
Vrlo je bitno koju vrstu lijeske mislis saditi jer primjerice rimski i istarski su razlika nebo od zemlje,,,
rimski raste vise u visinu dok istarski voli ici samo u sirinu,,,
isto tako u mnogome ovisi na koji nacin ces odrzavati tlo u plantazi, kojim strojevima mislis ulaziti i tako to,,,
moj prijedlog je da ukoliko budes sadio istarski da sadnicu ne prikracujes ispod 100cm. jer kasnije, nakon 10-tak godina, ces vidjeti zasto,,,

zahvaljujem se na odgovoru, PUNO HVALA, takve stvari kao što si ti rekao oko istarskog se ne mogu u literaturi baš pročitati već je više stvar prakse pa su zlata vrijedne. Imat ću rimski kao glavna sorta, i istarski i haleški kao oprašivači. Ako imaš još koji savijet iz prakse oko oblikovanja uzgojnog oblika bio bi jako zahvalan, tipa kada se vrh sadnice odreže, od koje najmanje do koje najviše visine uzimaš postrana razgranjenja za primarne grane...

edit: i da što se održavanja tla tiče bit će djetelinsko-travnata smjesa u sredini (zbog niza prednosti), a oko lijeski vjerovatno herbicidni pojas
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Svaka sadnica ti je individualna i svakoj se pristupa na drugaciji nacin,,,
tesko da ces naci 100% skolskih primjera,,,
ja za sebe sam uzgajam sadnice i vec u rasadu ih formiram onako kako meni odgovaraju,,,
dakle ja ih prikracujem kad budu nekih 10 cm vislje od visine koju ja zelim,,,
usput donje pupove trgam postepeno po dvije tri svaki tjedan kako bih izbjegao sok koji sam imao pri sadnji prije 6 godina,,,
ostavljam 4-5 osnovnih grana te gledam da budu sto idealnije raspoređene uz to ako je moguce gledam da nisu jedna do druge vec svaka druga- treca,,,
jer kasnije kad grane odebljaju izgleda da su rasle iz istog mjesta,,,

ukoliko su grane bujnije bilo bi dobro prvih godina iste prikratiti kako bi biljka lakse podnosila teret istih,,,
 

WolfMan15

Novi član
Tu od
27 Velj 2011
Poruka
25
zahvaljujem se na odgovoru, puno si mi pomogao i dosta nedoumica pomogao riješiti, sad znam kako pristupiti tome otprilike, jer drugo je literatura a drugo praksa, veliko hvala :)
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
Dragi kolege,
molio bih vas za savjet i odgovor u svezi ovih crnih mrlja koje mi se javljaju isključivo na rimskom lješnjaku. Što je to, kako to suzbiti? Puno hvala
picture.php
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
To ti je vjerojatno trulež plodova, po jedan plod crn a ostali zdravi. trebao si prskati s nekim fungicidom sistemikom.
Posebno to voli biti kod Rimskog tj gotovo isključivo .
 

RoRi

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
22
i ja sumnjam u istu stvar :(
2 x prskano sa pyrusom po preporuci agronoma iz poljoprivredne ljekarne

prosle godine nisam prskao sa ničime protiv trulezi, bilo je isto i to samo na rimskom
pitanje: dali je to zarazeno stablo ili se moze sprijeciti pravovremenim prskanjem???

cime vi prskate ?
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
teško je to skroz suzbiti pogotovo ako je bila jača zaraza več treba redovito prskati i insekticidima u vrijeme pojave stjenica a i fungicidima tako da se ta zaraza svede na što je manje moguče u plantaži.
ja se sa tim borim pa evo 7-8 godina ali uvijek se nađe po gdje koji crni ili posmeđeni plod ali gotovo u pravilu na rimskom.
Koristim captan naizmjenični sa mankozebom od fungicida i ta mi zaraza ne predstavlja problem, u granicama tolerancije.!!!
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
i sam imam isti problem s truleži ploda,koliko god da prskam uvijek se pojavi, ne puno ali je prisutna.Mislim da su uzročnik tome grinje koje se javljaju u proljeće koje nagrizu mlade plodove i onda na tim mjestima kasnije dolaze bakterije zbog kojih dolazi do truleži.
 

MarMar

Novi član
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
8
pozdrav svima,
bavimo se ekološkim uzgojem lješnjaka, nasadu je sada druga godina i imamo problem - počeli su se sušiti vrhovi grana pojedinih biljaka (zadnja 2-3 lista) i pronašli smo rupice od kojih počinju suhi listovi i grane. Znači da je nekakav nametnik ušao u granu, ali ne znamo koji i kako ga se riješiti pa molimo pomoć/savjet !!! Uz to, lišće pojedinih biljaka je iscrpljeno iako su biljke dobile fakat puno gnojiva i kroz korijen i folijarno pa ako netko zna u čemu je problem molimo da se javi i pomogne nam :) !!!!!!!! Bili su iz savjetodavne službe i rekli da lišće nisu uništile bakterije nego vjetar koji je u proljeće dugo i jako puhao, ali biljke nikako da se oporave i uz to i mladi listovi izgledaju sve bolesniji. Da bi problemi bili jasniji evo par fotki pa pogledajte... Pozdrav i unaprijed hvala za pomoć/savjete :) !!!!!!
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-360-x-640px-WP_20140722_001.jpg
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-360-x-640px-WP_20140722_002.jpg
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-360-x-640px-WP_20140722_003.jpg
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-360-x-640px-WP_20140722_004.jpg
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-360-x-640px-WP_20140722_005.jpg
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-360-x-640px-WP_20140722_006.jpg
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-640-x-360px-WP_20140722_007.jpg
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-360-x-640px-WP_20140722_008.jpg
http://upload.slike.com/slika?image=1406065113-360-x-640px-WP_20140722_009.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@MarMar pozdrav i tebi,,,

da odmah prijeđemo na stvar, ono osteceno lisce bi trebalo biti posljedica hladnih i jakih proljetnih vjetrova i tu cini se nema pomoci no ipak treba pripaziti da ne dođe do pojave bakterioza a koja se ocekuje pojavom vrelih isuncanih dana,,,
njih ces rijesiti nekim sistemikom ili sredstvimana bazi bakra,,,

sto se pak tice susenja vrhova na mladim granama to ti je posljedica od stjenica iliti narodski receno od smrdljivih martina odnosno njegove licinke,,,
buduci da je on odradio svoje za prskanje protiv njega je relativno kasno ali buduci da se ponovo pojavljuju (bar kod mene) sitne lisne usi i nesto grinja nebi bilo lose proci s nekim insekticidom koji u sebi ima i akaricid,,,
ja primjerice planiram koristiti aktivnu tvar Dimetoat :
- CALINOGOR, CHROMGOR 40, PERFEKTHION, RITAM, ROGOR 40, SISTEMIN E-40, ZAGOR
- Uz sistemično imaju izraženo i kontaktno djelovanje. Koriste se protiv insekata koji sišu i grizu u voćarstvu, ratarstvu i povrćarstvu.

moj savjet ti je porezati osusene mladice bar 3-4 pupe ispod suhog dijela te isto iznjeti iz nasada kako nebi dolazilo do sirenja istih naredne godine,,,
ukoliko se te osusene grane ostave kakvima jesu postoji mogucnost da crvic krene u kontra stranu pase kasnije osusi mnogo veci dio grane nego li je 3-4 pupa kojih bi se trenutno odrekli,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Problem je sto je u eko proizvodnji pa ova tvoja sredstva nisu dozvoljena. Nek pogleda na stranicama ministarstva za kakav insekticid ili nazove ekolosku stanicu.
Znam da neemazal reklamiraju kao insekticid za sve sto sise i grize.
 

MarMar

Novi član
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
8
Grancice su odrezane i iznesene van nasada odma cim smo skuzili i na srecu samo su 3 stabla takva. Valjda nebude nikakvog sirenja.
I da, u ekoloskoj smo, pa preporucena sredstva ne dolaze u obzir. Imamo popis pa budemo pogledali. Bilo nam je najvaznije da znamo o cemu se radi, pa veliko hvala.
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
sušenje vrhova grančica ti je zbog lješnjakove strizibube ( isti problem imam i ja ) riješenj ti je špricat sa akaricidom ili nekim insekticidom u početku vegetacije kad listovi budu veličine mišjih ušiju. pošto si u ekološkoj jedino ti preostaje rezanje tih vrhova i to 2-3 lista niže i to čim primjetiš da se počinju sušit granćice jer taj crvić kasnije izlazi van iz grančice. meni je nasad puno veći pa bez špricanja nemožeš kontrolirat nametnike a vočnjak mi granići sa šumom što je i največi uzrok pojave strizibube.
 

MarMar

Novi član
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
8
E da, strizibuba je - nasla sam na internetu sad nakon odgovora dblaz-a - HVALA!
Smije se spricati Laserom u ekoloskoj i time spricamo gusjenice koje napadaju u 4.mj. Dal bi funkcioniralo da se s njim sprica za tu strizibubu dok su listovi skroz mali?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
isprika na offtopicu, ali sam da vas sve pozdravim. Neko me vrijeme nije bilo ovdje, ali evo, sada sam opet tu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Dobro došel natrag, kolega.
Kak tvoji lešnjaki?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
dobro su lješnjaci. Na dvije njive dobro, a na dvije su ih prethodnih godina suše i zečevi obogaljili, tako da sada izgedaju kao da su jedno dvije tri godine kasnije sađene :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh