• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Danas je bilo na tv Čakovec da bi ljesku nakon oštećenja od sjevernog vjetra trebalo špricati sa nekim od folijarnih gnojiva na bazi P i K (fosfor i kalij), i to odvojeno od zaštite od ljeskotoča i plemenjaće.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
istarski ove godine kod mene jako rodan a rimski 50% manje od prosle godine
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Po mome iskustvu vlažno tlo dosta škodi ljeski, također imam jedan dio na ravnom dijelu i tamo gdje se voda zna zadržati dolazi do odumiranja-utapanka stabala te njihovog sušenja.
Ni jedna biljka ne voli dosta vlažno tlo, pogotovo ako se zadržava voda na tlu, a ne samo lijeska... Osim riže... :icon_biggrin:
Naime, lijeska uspjeva na različitim zemljištima, ali najbolje rezultate daje na dubokim, strukturnim i rastresitim zemljištima iz razloga što joj korijen raste od 40 do nekih 80cm u dubinu... Zato ne podnosi plitka i siromašna tla... Najbolje joj odgovara pjeskovito-glinena tla...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jesi isao sa zastitom nakon toga?
koliko toga ti je stradalo i u kojoj mjeri?

taman se covijek ponada da bi godina mogla donijeti i nesto dobiti i onda te tuca sasijece u korijenu,,,
najgore od svega je sto bi, ako je bilo vecih ostecenja na kori, sljedece godine ako bude iole ozbiljniji rod moglo na tim ostecenjima dolaziti do pucanja cijelih grana,,,
no nedaj Boze,,,
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
nisam isao s nicim jer mi se neda ni gledat plantazu ,, ici cu kad se voda povuce malo sa ureom folijarno i insekticidom pogotovo kaj sam ove godine nabacio brdo love u gnojiva i zaštitu

nema tu puno pomoci kaj se tice plodova a list ce se ponovitimm, a kaj se kore tice dobile su samo ove kaj su mlade pa imaju tanju i mekšu koru a i to se nadam da ce zarasti

stradalo je nekak neravnomjerno u 5m razmaku jedna je ogoljena a druga nista ,, tak da sam imal osigurano neznam ko bi to procjenil
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Iako je urod ispod ocekivanih kolicina zadovoljni smo opcim stanjem na plantazi,,,
krosnja je svakim danom sve bliza tlu od tereta kolicine plodova,,,
nadam se samo da ce se ovogodisnji zivotni ciklus uspjesno privesti kraju bez trzavica ili nedaj Boze necega tvrdog kao sto je kolegu Krkija zadesilo,,,

1z3miy8.jpg


j6ubtc.jpg


30ky9ab.jpg


2lunpy.jpg


25u4dmu.jpg


ovo mozda nisu najbolji primjerci ali su jedni od boljih,,,
 

WolfMan15

Novi član
Tu od
27 Velj 2011
Poruka
25
imam pitanje u vezi oblikovanja uzgojnog oblika za lijesku, tčnije odabrao sam kao stablašicu sa vazom. E sad pročitao sam dosta literature o tom, ali zaniam me iz prakse kada se susrečete sa time, znači piše da sadnicu treba skratiti na 70-80 cm od tla, i onda izbiju postrane grane iz vršnih pupova, sada zanima me te grane koje se ostavljaju za buduće primarne grane, na kojoj visini one moraju biti ako mi ne izbiju sa vrha sve, do koje visine dolje ih se može puštati a da bude deblo dovoljno visoko, također ako je netko voljan opisati to malo iz prakse bio bi jako zahvalan :)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@WolfMan15
Ono sto bih ja preporucio je da uzivo odes na neku od starijih plantaza i realno sagledas situaciju,,,
Vrlo je bitno koju vrstu lijeske mislis saditi jer primjerice rimski i istarski su razlika nebo od zemlje,,,
rimski raste vise u visinu dok istarski voli ici samo u sirinu,,,
isto tako u mnogome ovisi na koji nacin ces odrzavati tlo u plantazi, kojim strojevima mislis ulaziti i tako to,,,
moj prijedlog je da ukoliko budes sadio istarski da sadnicu ne prikracujes ispod 100cm. jer kasnije, nakon 10-tak godina, ces vidjeti zasto,,,
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
@Bobić - Koliko su ti stari lješnjaci? Možeš li postaviti slike od cijelog voćnjaka?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Moji su u petoj i u sestoj godini starosti, ne racunajuci one koji su podsađivani,,,


2s612ft.jpg


jjbt6q.jpg
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Lijepo izgleda.
Ja bih na jesen htio posaditi oko pola hektara - hektar... Koju mi sortu preporučuješ? Mjesto na kojem bi ih posado je oko 600m nadmorske visine (Mrkonjić Grad, selo Pecka). I smije li se išta između redova prvu godinu dvije posijati (konkretno pasulj)?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Za ljesnjak kazu da ga se ne preporuca saditi na visinama iznad 800 metara tako da bi tvojih 600 valjda trebalo zadovoljavati norme,,,:icon_winkle:
Koju vrstu posaditi?
hmm,,,
struka i strucnjaci preporucaju prekonekoliko vrsta imati u nasadu,,,
ja konkretno imam posađenu samo jednu vrstu po uzoru na plantazu sa koje sam kupio sadnice,,,
sad koliko je to dobro a koliko ne pokazat ce vrijeme,,,
eeeeh kad bi bar meni rodile svaku godinu kao one kad sam ja bio u berbi na toj plantazi, nebih se ja zalio nikad,,,
znam samo da je bilo prosjecno po tri kante od jupola ispod svake pa si ti misli,,,

misljenja sam da nije toliko vazno koju i koliko ces vocnih vrsta imati u vocnjaku vec je mnogo vaznije da se sve ostale predradnje odrade kako treba,,,
tad ni uspijeh nebi trebao izostati,,,

sto se tice međurednog razmaka mislim da ga mozes iskoristiti i vise od jedne godine samo treba pripaziti na prskanja (karence i to),,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Istarski dugi,,,
mada neki plodovi nisu previse izduzeni i vise izgledaju na okruglaste,,,
c065.gif
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
A šta misliš o Halskom dzinu? Evo nešto sada čačkam po neto oko lješnika i na njega sam naletio i ono što piše o njemu, svidjelo mi se.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728

ma ne mislim nista,,,
iskustva imam jedino sa istarskim i o njemu bi mogao pisati ali valjda ce se javiti netko tko ima vise vrsta pa i halski da ti dade usporedbu,,,
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Ne odgovara istarski za moj kraj, bar ja tako mislim...
Koliko je novca potrebno za podizanje jednog voćnjaka? S tim da imam sistem za navodnjvanje i mehanizaciju (traktor sa svim ostalim priključcima), prskalicu, itd... Radi se o parceli od pola hektara. Interesuje me koliko bi me izašle sadnice, protivgradna zastita i ograda, trebao bih ograditi nekih 150m.

I da li je velika razlika između kalemljenog lješnika i ovoga što nije kalemljen, s obzirom da je cijena sadnica između ova dva lješnika, velika.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@nothing moj, ccc,,,:icon_scratch:
bojim se da ce te troskovi dotuci prije nego li pocnes,,,

koliko se meni cini ti imas samo volju,,,
valjalo bisjesti za stol i napraviti neke kalkulacije,,,
pola hektara je jako mala povrsina da bi se iole ozbiljnije krenulo u taj posao,,,

prva stvar koja te ocekuje je (ako se iole ozbiljnije zelis time baviti) analiza zemlje,,,
nakon toga dolazi korekcija (ovisno o onome sa cime raspolazes)
nakon toga dolazi na red priprema zemljista za sadnju,,,
usporedno s tim se podize i ograda da nebi bilo nisam znao,,,
nakon toga treba biti pametan i predvidjeti sto ce to trziste traziti za 5 do 10 godina pa prema tome i u skladu sa terenom odabrati vrstu lijeske koju ces posaditi,,,
bilo bi pozeljno da si bar godinu dana prije toga dogovorio sadnice kako dobio sadnice prilagođene uzgojnom obliku koji zelis uzgajati,,,
sad kalemljene ili ne, razlike mozes iscitati na netu, svaka odnjih ima svojih prednosti i mana,,,
nakon sto se odlucis za koju ces vrstu uzgajati i koji ce uzgojni oblik koristiti valjalo bi postaviti navodnjavanje kako kasnijenebi bilo nisam znao, usporedo s tim ako zelis imati nasad zasticen od grada valjalo bi podici izastitu protiv toga, e sad buduci da si dosta visoko mrazevi te nebi trebali moriti ali,,,,

ako se odlucis sve to podici i zastititi valja ti i ustrajati u nacinu odrzavanja nasada da bar prvih nekoliko godina bude bez kokurenata (citaj korova)

usporedo sa tim moras se odluciti i na koji nacin i sa cime mislis sve to odrzavati a bojim se da je pola hektara previse malena povrsina da imas sve svoje alate i strojeve jer ako ih nemas to previse kosta za tako malu povrsinu,,,

ako si i rijesio strojeve i obradu valja biti svijestan da narednih nekoliko godina predstoje samo ulaganja i da treba docekati godinu kad se pokaze + na racunu,,,
naravno govorim i o tome da nađes trziste za sve sto proizvedes,,,

tek tad, ako sve odradis kako treba, dolazi osmjeh na lice, ali predstoji ti nekoliko idealnih godina da se povrati ulozeno,,,

sad te ja na kraju ovog posta pitam "vidis li se ti uopce u ovoj prici"

ovo nije laka zarada i pogotovo ne zarada preko noci, stavi sve na papir pa odvagni isplati li se sve to na tako malom prostoru uopce i poceti,,,



nek me isprave ako grijesim,,,
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh