• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
ja sam u neformalnom razgovoru čuo da najveći problem za lješnjake kod ekološke proizvodnje nije ljeskotoć već grinje koje rade štetu u 4 mjesecu a šteta se tek vidi mjesec ili dva kasnije kad budu deformirani plodovi ili ilstovi a onda je kasno za bilo što poduzeti. Da li netko ima kakva saznanja o tome?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Nisam našao u temi informaciju, kolika je dopuštena vlaga lješnjaka za daljnju prodaju, kako i čime je izmjeriti. hvala.
 

ALAN

Novi član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
20
Ja ga osobno još nisam koristio jer mi je nasad star dvije godine pa nemam još problema sa ljeskotočem.
Koristio ga je moj kolega u obližnjem nasadu i bio je zadovoljan.
I koristio je još jedno jeftinije sredstvo koje se zove TANA CENTUM VULGARE ili VRATIĆ, to je ekološki insekticid protiv ljeskotoča.
Omjer pripravka je 5kg/100l vode.
Koristi se list i cvijet gornjeg dijela biljke ali cijela je biljka otrovna, a najviše cvijet.:icon_weed:

...ja se bavim isto ekološkom proizvodnjom lješnjaka,možete mi reći gdije i po kojoj cijeni se može nabaviti TANA CENTUM VULGARE ili VRATIĆ ekološki insekticid protiv ljeskotoča.
..hvala
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Neznam po kojoj se cijeni prodaje, ali znam da raste samoniklo kao korov posvud.
Može se pronaći po pijacama sa cvijećem i u svakom biljnom rasadniku , ili kod nekih starijih osoba koje gaje cvijeće.
 

ALAN

Novi član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
20
...dali je netko koristio kalijev sapun protiv suzbijanja gusjenica i kako se pokazalo? hvala...
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Evo šetam danas malo po svome mladom nasadu i imam što i vidjeti, malene gusjenice dužine 5mm napale skoro svako stablo, ima ih nekoliko na većini još neprolistalih pupova.
Gamad lagano gmiže i brsti mlade listiće!
Moram ovaj tjedan intervenirati pod hitno, a još ću vidjeti s čime ću špricati.

picture.php


picture.php
 
Posljednje uređivanje:

conan

Novi član
Tu od
25 Stu 2013
Poruka
5
Pozdrav,

ta mala gamad od gusjenica je napala i moje dvogodišnje sadnice.
Da li netko zna o cemu se radi i na koji nacin ih se rijesiti???
 

Prilozi

  • 20140331_181308.jpg
    20140331_181308.jpg
    38 KB · Pregleda: 279

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Evo nešto iz vlastitog iskustva... prije par godina 2012 točnije kada je bio onaj jaki minus i mraz, slabije je lijeska kretala (jer su se pupovi rasipali s grana) i u 5 mjesecu sam tek dobio prve listiće i plus to su napale ove gusjenice...
Kod mene se radilo o gubaru (mislim da je isto i kod vas) i uspio sam ih potamaniti s insekticidom Direkt.... isto sam čuo i od kolega koji su imali istu stvar te su ih uspjeli riješiti i s insekticidom Karate zeon... eto nadam se da će biti od pomoći, a vi odlučite... :drink:
 

conan

Novi član
Tu od
25 Stu 2013
Poruka
5
Hvala na informaciji.
Nisam uspio pronaći Direct,preporučili su mi u poljoprivrednoj ljekarni Boxer.
Danas sam pošpricao,sad ćemo vidjet...:icon_scratch:
 

josipa1

Novi član
Tu od
8 Tra 2014
Poruka
6
Pozdrav svima.
Slučajno sam naletio na forum i ugodno sam iznenađen aktivnošću i brojem postova.
u lješnjake sam uletio sasvim slučajno i bez ikakvog znanja o tome. Naime kupnjom gradilišta ostala mi je iza kuće parcela 20 x 130 metara, a nisam htio saditi kukuruz kao ostali susjedi ili samo kositi, pa sam posadio 200 kom lješnjaka. Nije neka količina, ali sasvim dovoljno za "ubiti popodne"
Sadio sam u jesen 2011, ali su mi se 2012 osušilo 168 komada. Bila loša godina, mraz u travnju, pa suša kroz ljeto. Nije me to obeshrabrilo, pa sam iskopao bunar, povukao kak na kap (ona jeftina folija) i zasadio ponovno u jesen 2012.
E sad vas molim odgovore na par pitanja:
- na listovima su mi se pojavile male rupice (rupičasti listovi), najvjerojatnije gusjenica, dali se to prska i čime
- bacio sam svakom lješnjaku cca 1.5 - 2 dcl ureje početkom ožujka, jeli to OK ili ne?
- čime se vrši prihrana mladog nasada i u kojim količinama. Prilikom sadnje sam po parceli zaorao 15m3 stajnjaka i svakoj sadnici u rupu dodao "po vile" stajnjaka
- ima li kakav plan zaštite ljeske od nametnika, sa terminima i vrstom zaštitnih sredstava?
- kolika količina vode treba ljeski kroz navodnjavanje-malo krivo formulirano pitanje, ali zanima me koliko često i koliko puno ga treba zalijevati.

Hvala.
 

zagi

Novi član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
24
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=OxHxtpiI5fw[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Jedno pitanje:
Koja žica je najpogodnija za ogradu pletena ili farmer.
Radi se o ogradi od cca 3km
I gje je najpovoljnije to kupiti Hr, BiH, Mađarska ili srbija - ako je netko to malo istraživao.

hvala
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Lijep pozzzz,evo da se pohvalim,dns mi stigo atomizer Stihll SR 430 i nadam se da ce mi sluzit mojim potrebama...:):)...Ak nekog zanima,kupljen je u Madarskoj,a cijena im je sad 152 900 HUF,tj.ravnih 500 eura sam ga platil......
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Jedno pitanje:
Koja žica je najpogodnija za ogradu pletena ili farmer.
Radi se o ogradi od cca 3km
I gje je najpovoljnije to kupiti Hr, BiH, Mađarska ili srbija - ako je netko to malo istraživao.

hvala

Moja ti je preporuka pletena jer mislim da ti kroz farmer žicu može proći zekoslav a on je najopasniji sa mlade sadnice (šibe) jer ju lijepo cvakne na njemu pristojnu visinu.
Kad je budeš postavljao stavi je nešto u zemlju jer opet zeko prokopa ispod nje a hoće i lisica.
Ja imam žicu 125 ali mi je u nekoliko navrata srnjak i srna preskočili pa sam na dijelu gdje međim sa livadom povukao još gore bodljikavu.
Kad budeš ograđivao ostavi dovoljno mjesta od posljednjeg reda da možeš okolo strojevima ( najmanje tri metra ali pošto imaš veliku površinu i 4 m).
Što se tiče cijene tu ti ne mogu puno pomoći jer je nisam već dugo kupovao.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Svakako univerzalno pletivo, kao što je rečeno kroz farmer može manji zec. Srna preskoči i 1,5m bez problema tako da ako će kapat mora dignut barem 3 reda bodljikave žice. Makar mislim da nitko neće ukapat 3km.
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Posprical sam s Chromgorom 40 i pokazal mi se dosta dobro,sad cu ic za 3-4 tjedna opet ovisi o vremenu.

Imam dvije parcele i na jednoj nema ni jednog kukca ni jedne gusjenice,listi uopce nisu suplji.A na ovoj drugoj mi se sav vrag gore namrdal,zato sam i posprical.A ovu drugu cu pospricat dok primjetim da su dosli stetniki.
:(y):
 
J

Jaradnik

Guest
Ja sam pošpricao sa insekticidom, imao sam gusjenice na listicima , i zasada koliko pratim svaki dan nema ih vise
 
Na vrh