• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

D

dpikula

Guest
Dobar dan i lijep pozdrav svim forumašima i poljoprivrednicima!

imam nekoliko pitanja za početak. želim se baviti uzgojem lješnjaka.
imam par hektara zemlje koje su upisane kao livada, oranica, pašnjaci...
dali mogu na tim zemljama saditi lješnjak ili ih treba prenamjeniti u voćnjak jer će ulaskom u eu biti moguće voćke saditi samo na voćnjaku.
ukoliko je to istina, kolike su cijene prenamjene zemljišta, papirologija, koliko to traje, gdje se vrše prenamjene...

toliko za početak, unaprijed zahvaljujem na svakom odgovoru.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Dobar dan i lijep pozdrav svim forumašima i poljoprivrednicima!

imam nekoliko pitanja za početak. želim se baviti uzgojem lješnjaka.
imam par hektara zemlje koje su upisane kao livada, oranica, pašnjaci...
dali mogu na tim zemljama saditi lješnjak ili ih treba prenamjeniti u voćnjak jer će ulaskom u eu biti moguće voćke saditi samo na voćnjaku.
ukoliko je to istina, kolike su cijene prenamjene zemljišta, papirologija, koliko to traje, gdje se vrše prenamjene...

toliko za početak, unaprijed zahvaljujem na svakom odgovoru.

Prvo pročitaj ovdje na forumu teme vezane uz uzgoj lješnjaka...barem jednom,ali nebi bilo loše i da pročitaš dva puta. Isto tako odi na srpski forum "svet biljaka" pa pročitaj i tamo. Nakon što to pročitaš...znat ćeš što treba pitati. Pri čitalnju hvataj bilješke. Kad pročitaš bit će ti puno toga jasnije. Nakon toga postavljaj pitanja iskusnim forumašima. To je najbolje rješenje.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Prvo pročitaj ovdje na forumu teme vezane uz uzgoj lješnjaka...barem jednom,ali nebi bilo loše i da pročitaš dva puta. Isto tako odi na srpski forum "svet biljaka" pa pročitaj i tamo. Nakon što to pročitaš...znat ćeš što treba pitati. Pri čitalnju hvataj bilješke. Kad pročitaš bit će ti puno toga jasnije. Nakon toga postavljaj pitanja iskusnim forumašima. To je najbolje rješenje.





pozdrav sused

kad to napravis kaj ti je kolega reko onda dodi k meni u radnom odjelu na praksu ,, inf su besplatne
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
pozdrav sused

kad to napravis kaj ti je kolega reko onda dodi k meni u radnom odjelu na praksu ,, inf su besplatne

Ima tu dosta caka. Ja prije nisam imao nikakvog iskustva u voćarstvu a i ovi neki koji imaju a savjetovali su me nisu imali iskustva ok lješnjaka. Neke stvari se mogu generalizirati,kako za ostale voćke tako i za lješnjak. No, ima dosta finesa. Mislim da 99 % iskusnih ljudi koji su tu na forumu čija iskustva i savjeti vreijede zlata,da ponovno sade mnoge bi stvari izmijenili.
Nama koji smo uletili kasnije ta iskustva mogu biti od velike koristi te trebamo biti zahvalni onima koji su spremni to podijeliti.

Što se mene tiče, srećom pa nisam išao saditi po nekim meni prije poznatim "odredbama" jer bih dosta fulao. Na ovom forumu sam od siječna 2010 i do sada sam pokupio dosta pametnih savjeta pa čak i da sadim sutra,mislim da nebih puno fulao.
No kako se želim pripremiti što je više moguće,ipak prije same sadnje ću tu postaviti neka pitanja koja će me dovoditi u dvojbu. Za sada je rano o tome.

Jedna od bitnih razlika će biti to što namjeravam saditi uglavnom talijane ito kalemljenje. Ako do proljeća riješim parcelu na koju bih sadio,onda bih kupio par stotina "gotovih" sadnica,tek toliko da se učim dok ove koje ću kalemiti ne budu za sadnju.

Malo me uhvati "muka" kad pomislim koliki je to proces od sadnje medveđe lijeske preko kalemljenja do pripreme zemlje i zadnje na njivu...ali kad se sjetim kako je bilo u poslu koji radim prije 13-14 godina, isto tako sam samo načelno znao neke stvari,pa sam sada na visokom nivou da me rijetko što iznenaditi. Što ne znam pudem pitao i našao nekog tko zna.
 
D

dpikula

Guest
Hvala dečki !!!!!

Čitam, čitam...ali za nekolilo tisuća postova treba vremena.

pozdrav sused

kad to napravis kaj ti je kolega reko onda dodi k meni u radnom odjelu na praksu ,, inf su besplatne

Sused, hvala na pozivu! Volil bi da se upoznamo, da uživo vidim tvoje nasade i naravno prikupiti savjete!!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Re: uzgoj lješnjaka - kako započeti?

Pozdrav svima!

Kako sam novi na forumu samo ukratko za upoznavanje. Bavim se uzgojem lješnjaka, imam cca. 7 ha. Najstariji 6 godina. Bavim se i proizvodnjom sadnica lješnjaka.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Re: uzgoj lješnjaka - kako započeti?

pozdrav kolega imas kakvih slika nasada
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: uzgoj lješnjaka - kako započeti?

kako je tek nama dalmatincima, ja konstantno citam, proucavam i naucim nesto kako se radi u kontinentalnom dijelu, a sta ce mi to?!

Kod planiranja nasada, trajnog ili jednogodisnjeg po meni najvaznija je mikroklima, koju treba bas poznavat!
Kod vas je to lakse, manje je promjena, vise ljudi sadi, pa se mogu tudja iskustva uporijebit!

Vrgorac je zadnjih godina posadio silu stolnog grozdja koje u ducanu izgleda izvrsno, podrijetlom je iz Italije,...ali nikako da dobiju isti proizvod!

Evo sad idem citat kako Srbi rade, pa cu jos nesto saznat o kontinentalnom uzgoju...
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Re: uzgoj lješnjaka - kako započeti?

Da li prodajete sadnice, kolika im je cijena? Hvala.
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Re: uzgoj lješnjaka - kako započeti?

sadnica će biti tek u jesen. Imam dvije vrste rimski i istarski i nešto sitno halških za oprašivanje. Cijena je 8 kn/kom. Sadnice su bez certifikata.

Za sve ostalo stojim na raspolaganju.

Lp
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

1203

Novi član
Tu od
9 Stu 2015
Poruka
1
Re: uzgoj lješnjaka - kako započeti?

Ljep pzdrav jel ima kog iz varazdinseke zupanije da se bavi uzgojem ljesnjaka
 

nikola55

Novi član
Tu od
12 Pro 2015
Poruka
2
Uzgoj sadnice lješnjaka

Pozdrav svima,
nov sam u ovom području poljoprivrede, pa imam neka pitanja.
Dakle,imam manji komad zemlje na kojem bi htio uzgojiti sadnicu lješnjaka. Dosta sam istraživao po internetu,no svugdje sam našao kako uzgajati lješnjake iz već gotovih sadnica. Zanima me na koji način je bolje uzgojiti sadnicu, da li iz ploda lješnjaka ili iz matičnog grma? Ako je tko upućen u to, molim za informaciju kako se to radi i u koje doba godine je naj prikladnije.
Hvala na svakoj informaciji.:(happy):
 

lomnica

Novi član
Tu od
20 Stu 2015
Poruka
4
Novi u lješnjacima

Posadio sam u 11 mjesecu 350 sadnica llješnjaka pa me zanima da li ih treba špricati sa zaštitmim sredstima na prolječe i kojim
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Re: Novi u lješnjacima

Netreba susjed samo frezaj oko njih i zalevaj
 

diti34

Novi član
Tu od
21 Sij 2016
Poruka
8
Dobar dan dali je rano krenuti sa rezidbom lješnjaka mislim zbog vremena nalazim se u slavoniji
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Orezivati se moze od opadanja lista pa sve do proljeca,,,
treba izbjegavati vlazno vrijeme sa dugotrajnim maglama ili pak velike minuse,,,

Evo za info ja tek danas poceo akolega iz Vtc je vec pri kraju sa rezidbom,,,

Dakle da rezimiramo, ako nemas puno toga za orezati onda je bolje pricekati jos malo dok se temperature ne dignu u pozitivu, ako pak imas dosta toga samo pici al izbjegavaj velike minuse,,,
 

diti34

Novi član
Tu od
21 Sij 2016
Poruka
8
Hvala na odgovoru lješnjaci su posađeni u jesen 2012 godine imam 170 komada i dosad nisam ništa radio samo sam nakon sadnje sadnice skratio na 50 centimetara. Bacio bi u proljeću kravlji stajnjak je li je to pametno zanima me vaše mišljenje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Postoji vise vrsta gnojenja i u razlicitim vremenima primjene,,,

Stajnjak moze i u proljece, ali kao osnovna gnojidba bolje bi ga bilo baciti u jesen a u proljece ici sa dusicnim gnojivima tipa kan ili urea,,,
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Re: Uzgoj sadnice lješnjaka

Pozdrav svima,
nov sam u ovom području poljoprivrede, pa imam neka pitanja.
Dakle,imam manji komad zemlje na kojem bi htio uzgojiti sadnicu lješnjaka. Dosta sam istraživao po internetu,no svugdje sam našao kako uzgajati lješnjake iz već gotovih sadnica. Zanima me na koji način je bolje uzgojiti sadnicu, da li iz ploda lješnjaka ili iz matičnog grma? Ako je tko upućen u to, molim za informaciju kako se to radi i u koje doba godine je naj prikladnije.
Hvala na svakoj informaciji.:(happy):

Najbolje je iz matičnog stabla čupati sadnice. Čupaju se samo one koje idu iz zemlje( moraju imati kakav takav korijen). Možete ih odmah posadsiti, ali iz mog iskustva je najbolje da budu u školi godinu dana!! Sadnice čupaš kad hoćeš, kad ih ima, ja sam čupala i u jesen i u proljeće ( ima ih više u proljeće), stavim u školu i sadim na jesen!!! Jesenjska sadnja vam je najbolja. Javite se ako vas još šta zanima! Pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh