• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj Maslina

mark007

Član
Tu od
28 Pro 2017
Poruka
63
Dosta zadnjih dana čitam o tome. Uglavnom u dosta članaka pise da se iza berbe prska bakrom.
Kod mene nije bila berbe. Premalo za ubrat.
Za vikend cu biti doli pa cu vidit i pregledat listove da vidim ima li šta. Listovi nisu opadali zadnji put kad sam bio prije misec dana.
Jos ću razmislit ocu li prskat.
Što se tiće gnjojenja mislio sam malo zagnjojit ovim eko granulama s malim udjelom dušika.
Lp
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kod nas nitko ne prska za vrijeme plodova nego tek nakon branja. Branje zna trajati i do Božića pa i kasnije.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

dalmatin

Član
Tu od
27 Lip 2018
Poruka
48
Pošto neće biti berbe možeš politi sada.Ukoliko želiš ekološki pristup prskanju (ja ga preferiram) možeš koristiti Neoram WG koji je dopušten u ekološkoj proizvodnji.Ako ti nakon prskanja ne popadaju listovi, vjerojatno je maslinik zdrav. Gnojenje granulama ne može štetiti.:(clap):
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Granule trebaju biti u zemlji najmanje mjesec dana da počne djelovati. Preporuka da to uradiš tek poslje nove godine tako da u drugom dijelu veljače bude na raspolaganju maslini. Obavezno ga zakopaj ili uzori.
Ostalo gnojivo može ići kasnije prije proljetnih kiša.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

mark007

Član
Tu od
28 Pro 2017
Poruka
63
Pozdrav
Bio danas u poljo.trgovini kupio ovaj neoram wg. Kaze mi ovaj da stavim 40g na 10litara. Koji omjer vi stavljate. Takoder kaze da bi bilo dobro stavit gnjojivo 7 20 30.
Lp
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Ja ne špricam ničim, i svake godine na stablu ima sve više plodova maslina.
Po meni je za kvalitetnu berbu važno je gnojenje i pravilna rezidba.
 

dalmatin

Član
Tu od
27 Lip 2018
Poruka
48
Dobio si dobar savjet u trgovini. Što se tiče špricanja ili nešpricanja puno je faktora u igri : sorta masline (osjetljivost na paunovo oko i sl.), prozračnost maslinika i krošnje masline, mikroklimatski uvjeti, susjedni maslinici ( da li su zapušteni ili se obrađuju), klimatski kakva je godina i još puno sitnih detalja.Neke godine maslinin moljac napravi više štete od mušice, a maslinari to ne primijete, već otpadanje plodova opravdavaju sušom. Ukoliko si okružen maslinicima koji su uredni svakako će trebati manje špricanja, jer su oni zapušteni leglo svakojakih štetnika i bolesti. Evo članka iz tiska u kojem stručnjak demistificira ekološku proizvodnju:
http://www.novilist.hr/Zivot-i-stil...-postoji-ekoloska-proizvodnja-maslinovog-ulja
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Tri puta mjeri jednom sijeci.

Trgovac prodaje. Vidi s lokalnim ljudima kada oni gnoje i kada koje gnojivo koriste.


Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

mark007

Član
Tu od
28 Pro 2017
Poruka
63
Pozdrav svima
Samo da javim. Bio danas kod maslina. Poprska s bakrom. Na nekim mjestima sam vidio da je poskočila i ispucala kora na deblu. To su posljedice leda. Očistio sam, poprska bakrom i nakon susenja premaza voćarskim voskom.
Uglavnom uocio sam neke kanale i male žohare u njima. Unistio sam koliko sam moga. Procita sam da su to podkornjaci. Što se tice gnjojenja odlucio sam to ostavit za siječanj. Ima mi frend stajskog pa cu to stavit.
Lp
 

dalmatin

Član
Tu od
27 Lip 2018
Poruka
48
Moja su iskustva sa prodavačima samo pozitivna .Kod nas su prodavači najčešće dipl.agronomi sa iskustvom,tako da se od njih može dobiti kvalitetan savjet.Što se tiče peleta koji neki dobavljači sad agresivno reklamiraju, ostaje dvojba da li ta simbolična količina dušika (koja je često navedena sitnim slovima) dostatna za normalnu gnojidbu.Sve se svodi na to da se količina dušika koja se potrošila u "proizvodnji maslina" mora nadoknaditi maslini.Nitko ne spominje i kvalitetu gnojiva od kojeg se prozvode peleti.Koliko ima u njemu antibiotika, hormona rasta i ostale "likarije", jer proizvođači sigurno ne skupljaju balegu po pašnjacima već iz uzgoja na farmama.Da se mene pita, ja bi preporučio domaći ovčji gnoj koji je "izrađen" odnosno zreo.
 

mark007

Član
Tu od
28 Pro 2017
Poruka
63
Ovčiji gnjoj mi je najmanji problem. Iman i stajskog od volova i junaca. Što se tiče savjeta za proizvod takoder mi je dala stručna osoba. Pitao sam ga za ovaj neoram wg i rekao je da obavezno s njim ili slicnim proizvodom. Ali da je on jako dobar.
Što ću s podkornjacima????
Lp
 

dalmatin

Član
Tu od
27 Lip 2018
Poruka
48
Trulu koru treba baciti da se nemaju di skriti, ako je grana ili deblo trulo treba rezati do zdravog.Ja sam neka debla rezao raz zemlje kako bi maslina krenula ispočetka.
U ovo doba treba izbjegavati puno orezivanja da se maslina "ne probudi" pa da je kasnije led ne sredi.Koju granu skinuti ne škodi ,ali sa mjerom.Kad bi se svi štetnici rješavali kemijom, imao bi zatrovan maslinik.Zato je dobro kao što si i napravio što više rukom očistiti od nametnika.Također neki su kukci dio hranidbenog lanca u masliniku pa će stradati od svojih predatora.Nemoguće je održavati maslinik "sterilnim", uvijek će biti nekih kukaca koji će te iritirati.Zato treba posvetiti pozornost na one najopasnije.
 

dalmatin

Član
Tu od
27 Lip 2018
Poruka
48
Čini mi se da si ozbiljno "zagrizao " u maslinarstvo, te da ćeš za godinu dvi biti odličan maslinar.Ja također pratim izvješća savjetodavne službe (Zadarska ispostava) i moja iskustva sa njima su odlična .Ipak su oni školovaniji od nas amatera i na terenu vide svašta.Ovo ljeto su davali upozorenja za mušicu čak i za mikrolokacije :icon_thumright:.Ima i mogućnost pretplate na savjete i obavjesti e.- putem.Osjećaj koji ćeš imati nakon što dobiješ svoje prvo uje je poseban i nadam se da ćeš se time ponositi...
 

mark007

Član
Tu od
28 Pro 2017
Poruka
63
Istina. Zagriza sam. Iman u planu posadit jos koje stablo. Parcela je po meni na idalnoj poziciji. Jugo-zapadne orijentacije, udaljena od mora cca.100m. Dogovorio sam bager za iskopat rupe i uredit parcelu. A što se tiče informacija volim saslušati druge. Osobito one koji se s tim bave.
Valjda će biti nesto ulja slijedeće godine.
Lp
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
U biblioteci naišao na odlični knjigu Uzgoj Maslina
 

Prilozi

  • DSCN5077.JPG
    DSCN5077.JPG
    21.7 KB · Pregleda: 38

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Pozdrav, inace špricam za oplodnju maslina oleafill, ali našao sam i bio plantella vita na kojoj piše da je kao gnojivo za masline.
Pa me zanima ako mogu to dvoje preparata skupa pošpricat ili da ne idem s tom plantellom?
 

Najnoviji postovi

Na vrh