• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj Maslina

maslina

Član
Tu od
27 Ožu 2016
Poruka
39
Pitanje za vas iskusnije maslinare... Posadio sam unazad dvije god na dijelu zemljista 5 oblica, dvije lastovke, coratinu i po preporuci pendolino kao oprašivač. Nedavno čitam da pendolino nije dobar oprašivač za oblicu... Dali da sadim levantinku ili nesto slicno ili je ovo ok ? Na nekih 150 m zračne linije, no odvojeno pojasom šume su dvije sitnice (starija stabla) i jedna bjelica
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
280
Nisam stručnjak, ali na tvom mjestu bi ako je prilika posadio nešto što je preporučeni oprašivač za obilicu (pošto ih imaš najviše).
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz.
Nedavno sam čitao neki prospekt mislim da je rasadnik Prud Metković.
Drobnica uz još neke se preporuča kao oprašivač oblici i uspjeva u svim podnebljima gdje se uzgaja maslina.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Bok maslinari,
Imam mali maslinik u središnjoi Istri, 70 stabala, od kojih je petnaestak u rodu, a ostale, polako bi trebale (bar većina) krenut ove godine.
U masliniku se nalaze: 30 Istarska bjelica, a ostale su po dvije tri Lecino, Frantoio, Pendolino, nekolilo Buža i ostale razne cokarice presađene sa područja Galižane.
Imam ili imao sam 4 Ascolasna tenera s kojima nisam zadovoljan niti malo. Rodnost im nije redovita, a plod toliko krupan i mesnat, da jedan sat nakon branja on je pun tamnih fleka od udaraca, a da ne kažem kad moraš čekat par dana za preradu, škifo za vidit, ko natučena jabuka kad stoji par dana. Zbog toga sam prije dvije godine jednu precijepio na Lecino i Pendolino. Sad kad vidim da su te cijepljene grane dobro se obukle, probao bih precijepit još jednu.
Da li ima netko od vas sortu Coratinu i Carolea? Čitam za njih da dobro podnose studen, a za moje područje je to jedan od bitnih faktora. Ako ima, bi li te mi poslali plemke? (naravno, dogovorili bismo se za troškove) Ili ako ih ima neko iz Istre, a voljan ih je dat, poklonit ili prodat, došao bih ja po njih.
Još nešto, pitanje za one koji puno više znaju od nas hobista. Maslina piše kako je čitao da Pendolino nije dobar oprašivač za oblicu, a ovo malo što ja pratim u mom masliniku, čini mi se da Pendolino nije baš najbolji oprašivač za niti jednu sortu maslina koje se nalaze na našem području (mada ga najčešće preporučuju kao glavong oprašivača). On ima puno više cvijetova u odnosu na druge masline, ali cvijeta po petnaestak dana ranije od drugih (bar gledanu sa Lecinom, Ascolanom, bjelicom itd). taman kad on završava sa cvatnjom, počinju ostale sorte cvast. Da li se to i kod vas događa ili u priobalnim područjima je ta cvatnja ujednačena?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
Te ascolane ja bi pustio jer one sazrijevaju dosta ranije od ovih ostalih.
Samo njih ja bi tretirao insekticidom, prirodni mamac za štetočine, ali ih nebi ubrao.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Slažen se s tobon da je dobro imati maslinu kao mamac i da ascolane dosta napadaju štetočine, ali kad imaš malo maslina onda želiš da svaku moreš iskoristit za preradu. Naša san coratinu, pa u petom mjesecu ću probat cijepit, pa ča bude, bude.
 
Posljednje uređivanje:

SuperYura

Novi član
Tu od
12 Tra 2017
Poruka
2
eee...dobar dan,novi sam na ovim stranicama,imam jedan upit,na poklon sam dobio mini drvo masline,bila je cijelu zimu u kući,na prozoru,naravno ne pokraj radijatora,prije par dana,kad su se temperature sabilizirale,onio sam je van.Zaljevam jednom tjedno,no samo jedna grana raste-ostale su u banani-kako se vidi iz slika,šta raditi sa drvom-ako netko ima iskustva,ali pametna,bez onoga kupi novu,i ostalo neka mi pomogne-hvala unaprijed
 

Prilozi

  • P_20170412_123249_HDR.jpg
    P_20170412_123249_HDR.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 40
  • P_20170412_123329_HDR.jpg
    P_20170412_123329_HDR.jpg
    77 KB · Pregleda: 34

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
280
Zareži malo skalpelom grane koje sumnjaš da su suhe i ako su suhe odreži ih skroz jer ništa od njih ako su se osušile.
 

SuperYura

Novi član
Tu od
12 Tra 2017
Poruka
2
Zareži malo skalpelom grane koje sumnjaš da su suhe i ako su suhe odreži ih skroz jer ništa od njih ako su se osušile.

Hvala,će biti šta od tog drveta ili je stvarno prpalo:icon_question:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Maslina je drvo koje se jako bori za opstanak tako da je ne treba otpisati dok vidiš zelenila na njoj.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
280
Proljetos smo srezali sve što je trebalo biti srezano u masliniku i onako na prvu prilično sam zadovoljan obavljenim. Sad se naravno pojavljuju novi izboji na sve strane.... neki mi se sviđaju, a neki baš i ne.

E sad, pitanje glasi kada se smiju rezati novi izdanci koji mi se ne sviđaju. Glupo mi je da se drvo troši na izdake koje ću prije ili kasnije odrezati.

Neki kažu da se može rezati bilo kada, a neki da čekam da prođe cvatnja i zametanje plodova jer da je to stresno razdoblje za biljku i da bi se moglo dogoditi da stablo zbog rezidbe bude u dodatnom stresu i odbaci cvijet/plod.

Što vi kažete? Kada je idealno skinuti nepoželjne izboje mladih grana?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Netko mi je rekao da se to lagano uklanja dok su maleni samo sa rukavicama ali nije bila stručna osoba iako mi zvuči logično. Jedino što si to ne može priuštiti netko sa velikim brojem stabala.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Uvaženi uzgajivači maslina. Kod nas je bila tradicija i potreba da svaka kuća ima maslina najmanje za svoje potrebe. Sada se sade i na područjima gdje su ranije išle i druge kulture. Sadi se uglavnom oblica i po koji oprašivač.
Mene interesiraju karakteristike lastovke i levantinke jer ih kod nas ima malo i nimalo.
Također sam dobio neku maslinu iz Toskane koja je otporna na hladnoću i paunovo oko. Zove se Leccio del Corno. Molim što više info o ovim maslinama.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

sanjasole

Novi član
Tu od
4 Pro 2017
Poruka
1
Pozdrav svima.Nisam znala kome da se obratim pa je google rekao Vama :)
Zanima me da li mi iko moze pomoci i reci samo sta se to desava sa mojom maslinom? Kupila sam je letos na moru i sada je u fazi mirovanja i na svetlom mestu i povremeno je malo zalivam.Ali mi se cini da je pocela da se susi i ima te neke tackice po sebi.Pa ako neko zna sta je u ptanju i ima li joj spasa znacilo bi mi da mi odgovori ,posto ja nisam iskusna i ne bavim se time
http://i65.tinypic.com/5a9zs.jpg
http://i65.tinypic.com/2vshwgi.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ja mislim da bi trebala poprskati s Confidorom i bijelim uljem. Ovaj prvi ima malo pakovanje. Nakon 10ak dana ponovo prskanje.
Pitaj za savjet jos i u poljoprivrednoj apoteci.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
Dali ove godine uljare ili neko drugi otkupljuje plod masline?
 

mark007

Član
Tu od
28 Pro 2017
Poruka
63
Pozdrav svima.
Ako mi netko može pomoci. Radi se o tome da sam ove godine kupio zemlju na kojoj se nalazi 7 maslina starosti cca25godina.Radi se o Oblici. Masline nisu održavane zadnje 3-4 godine. Nalaze se na području Sevida te sam imao srecu da ih nije uništio led kao i većinu na tom području. Nije bilo mnogo ploda na njima. Kroz 6mjesec sam očistio oko stabla i bacio ovčiji gnjoj. Buduci da neman iskustva s njima što mi je dalje činiti. Čitao sam da bi sad trebalo poprskat s bakrom.
Hvala unaprijed.
Lp
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Masline izdržavaju i do -15 i više. Posebno autohtone sorte a među njima i oblica. Starija stabla su otpornija nego mlađa. Bakrom trebaš prskati ako list napada paunovo oko. Manifestira se gubitkom lista u proljeće. Na listovima se pojave kružići pa list požuti i otpadne. Bolest se pojavljuje uslijed velike vlage uzrokovane rosama, maglama bez vjetra. Za prskanje je još rano jer je stablo u vegetaciji. Mi prskamo u drugoj polovini prosinca ili u siječnju kada je maslina prestala s rastom. Možeš je prvo orezati (po suhom vremenu) da krošnja bude prozračna.
Razgovaraj s lokalnim ljudima kada je što dobro odraditi. Nemoj je sada gnojiti da ne bude kasne vegetacije i štete od leda. Gnoji je u travnju ... itd.
Lokalni susjedi će ti pomoći a ti pogledaj više o bolestima, insektima, rezanju, oplodnju, prskanju kao zaštiti i kao gnojidbi a i navodnjavanju.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

dalmatin

Član
Tu od
27 Lip 2018
Poruka
48
Što se tiče prskanja bakrom, postoji nekoliko pristupa.Netko ih prska odmah nakon berbe, a netko kasnije.S obzirom da se klima promijenila (topao i vlažan studeni) i sad postoje uvjeti za razvoj paunovog oka.Po nekima zimsko prskanje je nepotrebno jer se paunovo oko javlja samo kod toplog i vlažnog vremena.Također treba paziti da se čestim prskanjem bakrom dugoročno ne zatruje maslinik (bakar je teški metal).
Ja svoj maslinik tretiram bakrom na proljeće i krajem kolovoza ili početkom rujna (nakon upozorenja- preporuke savjetodavne službe).
 

Najnoviji postovi

Na vrh