• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj Maslina

Damir22

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
64
Maslinov moljac

Poštovane Maslinarke i Maslinari, VI. Međunarodna manifestacija "Dani mladog maslinovog ulja u Dalmaciji" održat će se 10.12.2016. u Vodicama. Pravila natjecanja i obrazac prijave nalazi se u privitku. Sretna berba, za sve informacije i pitanja stojim vam na raspolaganju
 

Prilozi

  • plakat najava 2016.jpg
    plakat najava 2016.jpg
    81 KB · Pregleda: 41
  • obrazac prijave.jpg
    obrazac prijave.jpg
    52.3 KB · Pregleda: 49
Posljednje uređivanje od moderatora:

maslina

Član
Tu od
27 Ožu 2016
Poruka
39
Hvala na odgovoru, radi se o listu sa jedne od mladih maslina koje sam sadio prošle godine. I jedno pitanje vezano za ovo natjecanje, dakle da bih se prijavio na natjecanje, moram imati OPG ili... ?
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Današnja berba bili smo vrijedni

ALw3ipA.jpg

P0o89Pm.jpg

oZppR1r.jpg
 

Damir22

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
64
Hvala na odgovoru, radi se o listu sa jedne od mladih maslina koje sam sadio prošle godine. I jedno pitanje vezano za ovo natjecanje, dakle da bih se prijavio na natjecanje, moram imati OPG ili... ?

Berba maslina je u tjeku pa malo kasnim sa odgovorom, u propozicijama natjecanja stoji registrirano poljoprivredno gospodarstvo, ukoliko se proizvodi samo za osobne potrebe onda može i fizička osoba.
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
311
Vi koji špricate... s čime sve špricate svoje masline zimi?

Sad nakon berbe sam opalio turu modrog ulja i sad me zanima jel ima još nešto što bi se isplatilo do proljeća pošpricati?
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
343
Ovako je u Šibeniku preuzeto od savjetodavne službe ,ja poslije berbe polio sa Nordoxom!


Obavijest maslinarima!
28.10.2016.
Pregledom uzoraka listova maslina, uzetih sa više lokaliteta u županiji, metodom s lužinom utvrđen je visok stupanj „skrivene zaraze“ uzročnikom bolesti poznate pod nazivom paunovo oko (Spilocaea oleagina).
Nakon završene berbe maslina, za sunčana i mirna vremena, preporuča se izvršiti tretiranje nasada protiv paunova oka.
Za ovu namjenu moge se koriti pripravci čije su djelatne tvari bakreni spojevi:
NEORAM WG ili NORDOX 75 WG
ili pripravak na osnovi krezoksim-metila - STROBY WG.
Pripravak na bazi bakra NEORAM WG ujedno sprečava i širenje bakterije (Pseudomonas syringae pv.savstanoi) uzročnika raka masline. Ukoliko u masliniku postoji zaraza navednim uzročnikom zaštitu prilagoditi istom.
Pripravake koristiti prema uputama proizvođača!
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
311
Ima ko kakvih informacija na temu prirodne zaštite maslinika?

Jedna od stvari koje sam čuo je da se isplati u masliniku ili neposrednoj blizini posaditi lavandu - da to smanjuje broj nametnika. E sad jel to istina ili nije ne znam.... možda je netko probao?

Osim toga, ima još kakva caka? Što bi se još moglo napraviti na tu temu ili od čega bi se mogli raditi priprodni pripravci za špricanje?
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
brzinsko pitanje...

imam par sadnica masline lokalnih sorti, otkinutih od korijena lani i posađeni u kante (rekli bi dalmatinci: sadnica iz "guke")... kada da je presadim iz kante u tlo, sada ili na proljeće?



@TH87 ekološka zaštita se može probati i sa otopinama koprive ili pelina, osobno nisam probao al gospodin Valter Šarić (tvrtka Olea Prima iz Istre) ima uspjeha s time.... nedavno je bila reportaža na TV Novi (Istra) gdje je to spomenuto...
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
311
Ono što sam proučavao vezano uz sadnju ispada da je jesenska bolja od proljetne. Priča kaže da zimi raste samo korijen pa do proljeća malo ojača, a ako posadiš na proljeće onda raste sve pa se slabije razvija korijen....

Jučer sam bio kod jednog susjeda tu u okolici Vodnjana i gledao stabla masline posađena prije dvije godine.... nisam mogao vjerovati kako su dobro napredovale. Kaže da je svu zemlju iskopanu iz rupa razbacao po njivi, a da je sadnice zatrpao s mješavinom sitnog kamena i zemlje.
U isto vrijeme je sadio na dva mjesta - jedne je posadio tako u mješavinu zemlje i kamena, a druge u čistu zemlju.... Ove u čistu zemlju puno su se slabije razvije, ali s obzirom da nije ista lokacija teško je reći.

Ako ti se da eksperimentirati bilo bi super ako bi neki postotak sadnica posadio tako - u mješavinu kamena i zemlje, a neke u čistu zemlju (ako imaš čiste zemlje tamo di sadiš). Bilo bi interesantno da nam javiš rezultat - meni je žao da sam to saznao tek jučer, a prije mjesec dana posadio 30 novih stabala - u čistu zemlju.
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
376
kod mene je uglavnom kamenito tlo, tako da me višak zemlje ne zabrinjava :icon_mrgreen: rupe uglavnom kopam s pikunom i kolcem :icon_hang:
 

Aksi

Novi član
Tu od
25 Pro 2016
Poruka
8
Pozdrav svima. Molim vas za mišljenje, planiram posaditi 1ha maslina na terenu koji je zapadne orijentacije, čak i više prema sjeverozapadu. Nagib nije velik, također teren je na južnoj strani omeđen šumom. Mjesto je u unutrašnjosti Istre. Da li da idem u sadnju? Koliki je tu utjecaj na prinose?
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
311
Ovo što si do sad naveo mi se čini kao premalo informacija da bi ti netko mogao dati pouzdanu informaciju. Daleko sam od stručnjaka, ali iz nekih svojih iskustava i grešaka imam neko mišljenje koje uzmi s rezervom i vidi da li će se podudarati s još nekim kome vjeruješ:

1.) Ako nagib nije velik onda se po mom mišljenju ne treba zamarati orijentacijom terena.

2.) Šuma s bilo koje strane ti je veći problem nego bilo što drugo. Ako se odlučiš na sadnju poželjno bi bilo odrezati sve grane koje idu na taj teren na kojem bi sadio. U svakom slučaju nemoj saditi ništa 5-6 metara od šume jer će vrlo vjerojatno rasti vrlo kilavo (kao kod mene). Mislim da se ne isplati investirati u sadnice koje neće dobro rasti.

3.) Stvar koja ti je vrlo bitna, a koju nisi spomenuo je sad u kišnom dijelu godine pratiti da li ti se zadržava voda na terenu. Nakon obilnih kiša obavezno pogledaj da li nastaju lokve i ako da koliko dugo se zadržavaju odnosno da li je teren porozan ili drži vodu dugo. Ako će ti se voda zadržavati to maslini ne pogoduje i trebati će vrlo vjerojatno raditi drenažu pa i to ukalkulirati u inicijalne troškove.
Javi nam kakva je zemlja... jel više krški teren ili je više zemlja.. jel zemlja glinasta.. ona tipična teška crvenica ili kakva....

4.) Uzmi uzorak tla i odnesi na analizu... to ti košta parsto kuna (kako gdje - pogledaj na internetu gdje ti je najbliže ili gdje ti se najviše isplati). Taj kome nosiš će ti znati reći kako uzeti uzorak iako i tog ima na internetu.

5.) Ako se odlučiš za sadnju svakako rupe treba iskopati što prije da ostanu otvorene do proljeća....


Ako se odlučiš javi pa ću ti pisati dalje par detalja što i kako bi ja da sadim svoje ponovno (kako je čovjek pametan nakon što nešto odradi loše) :)
 

Aksi

Novi član
Tu od
25 Pro 2016
Poruka
8
Hvala na odgovoru !
1. Nagib je oko 5-7%. Razmišljam i o potpornom zidu da se teren podijeli na 2 dijela. Tada bi gornji dio bio na ravnici a donji dio bi ostao u padu na zapad.
2. Da, napravio bi pojas od cca 5-10m do šume ali opet taj dio parcele ima 3-4 sata manje sunca kroz dan. Razmišljam da u tom pojasu do šume zasadim jedan il dva reda voćki (trešnja, šljiva itd...).
3. Teren je pod nagibom i planiram duboko oranje i pripremu... (trenutno je trava/šikara). Sad da li je sam nagib dovoljan preduvjet za drenažu ? Zemlja je klasična Istarska crljenica.
4. Da, šaljem na analizu, prvi vikend da ulovim i idem po uzorke i šaljem u Poreč.
5. E, ovo sa rupama mi nije jasno ? Zašto je bitno rupe iskopat ranije? Planiram jesensku sadnju.

Hvala na odgovorima !!
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
311
Da li će ti taj zid kasnije komplicirati košnju trave i ostale radove?

Da li je trenutni nagib dovoljan za drenažu znati ćeš tako da odeš tamo nakon par većih kiša i vidiš da li se i gdje voda zadržava. Jesenas je kod mene bila ovakva situacija kad sam iskopao rupe, a pala je kiša....

zp5yql7xNYghT3Re4H6ieejAqi_jX35Mrq3_-rKLKbw0KQW4ag4HcF2oo_mdz1ZOXa40bSQouzXqebi0jXXJmdrUISUz0-bqZF2vga6fvESBtvsgZ-lH8kIU1QMBKSe1hZoWw7fGozAtuUH3UWIsU5x8_ohcmDPpYG7Ttz5q0s4tnhb4WSKv9IvXxm6XUzwhEVhSgwV8xRIBd9we_JhoeueI3m2uwvucMPQ6lPHj3aCc0f4OUno9jefheUTnjHDklzH22g_OrAyXTeaOvGPxXzOjw2HH8AELvE0Fq1d4WpZXnZIirmmjrDgMFAOH2zUo5XK6_pQj7GSUHJUiQ8VuWOkw0zyTxEPbfGJUCF1kCtnt3nsN3Loaz0k7-grPBuQhbnIZl1ODbSOZBo2echJpRMay55Fb0Mh5qbbtdN7wHDOnD0beGuiwsu_6BkpBXKnGJwMloZTMYoHzO6oG_zWUJIjBQJJFsOjjSe_XnXgam7b-fkQBstAlwwIDtlHan2SSePlCaDAkDOXK9ndZ-jfuNQHhlhLD0smL9lBxAKqzwOkfArZ675YOyJVRbGLGFh8tM4zuIL1qNnnWutcfFbraEaWQ0NqfPW7WdBGyXtuT2LJ4JSnRYVEhdlE-MYBppe_AhcQWIgpGlj7UQYkhgqT6vsdQI-uy1g7XGeTTNZInPg=w1271-h950-no


Površina je suha, ali vidiš što je odmah par cm. ispod... Imaš cijelu zimu i proljeće za proučavati pa vidi.... čisto zato što je lakše unaprijed napraviti kanale za drenažu nego nakon što su već stabla posađena. Meni se na najnižim djelovima parcele voda skuplja na površini, a na nekim kad hodam čujem da je ispod sve puno vode... tako da moram raditi drenažu cijelom površinom.

Iskreno, ne znam ti dati stručan odgovor, ali ono što sam vidio je da aposlutno svugdje piše da se rupe kopaju barem mjesec dana ranije (ja nisam :) ) i da se sve ostavi otvoreno da se zemlja prozrači. Dosta sam proučavao ove godine o tome i bilo je raznih mišljenja o raznim stvarima, ali apsolutno svi su pisali da treba ranije iskopati rupe.
 

Aksi

Novi član
Tu od
25 Pro 2016
Poruka
8
O zidu samo razmišljam, vjerovatno bi bio preveliki trošak a mali efekt.

Računam ako naručim rigolanje pa tanjuranje pa da mi sve fino izvuče u koso da se voda ne bi trebala zadržavati. Ili sam u krivu?
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
311
Ne bi znao... mislim da tu nećeš znati dok ne probaš....

Ali u svakom slučaju ako dobiješ ravnu plohu pod bilo kojim nagibom bit će ti bitno lakše raditi nego da imaš neravnine....
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
311
Da li ima netko tko se dobro razumije u rezidbu i tko bi uz neku naknadu bio voljan neki vikend doći do mene u okolicu Vodnjana i malo me podučiti oko rezidbe pola dana do dan.

Znam nešto, ali nađem se često u situaciji da nešto režem, a ne znam zašto režem ili da nešto ne režem i ne znam zašto ne režem... :)

Masline su stare 7-10 godina.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
343
Za TH 87
Da si bliže Šibeniku,pomogao bih -ali ako ima mjesta za prespavati mogla bi i ta opcija da se izletnički vidi Istra.Volja postoji ako se ne nađe neko bliži, javi se.

Što se tiče rezidbe iz iskustva znam da je pravilo da nema pravila ,tako da dovedeš dva znalca svaki bi rekao drugačije,tako da oni koji su govorili da treba rezati svake godine sada govore da je bolje svake treće godine???.

Drži maslinu da ne bude pregusta-znači prozračna te neće biti problema.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,733
Što se tiče rezidbe u savjetodavnoj službi postoji agronom koji ti besplatno dolazi na teren pokazati što treba raditi. Bolje lošije obrezati nego ne obrezati a i treba imati neki cilj formiranja krošanja.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh