• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

"valjci" iza freze

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
dakle tema bi se bavila valjcima koji budu iz traktorske freze .
Od tipa , vrste, težine a ponajviše namjene .

Kao i uvjek zanima me vaše iskustvo a ne teorija ....

Meni treba valjak za odžavanje dubine za frezanje po brazdama i za eventualno ravnanje .
Koji valjak i zašto ?
Radi lakšeg razumjevanja molim vas slike .
Prvo pitanje čemu služi ovaj valjak a pitanje se može proširiti i na funkciju freze .



 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: "valjci" iz freze

Misliš valjci iza freze ?

I ja mislim to nešto budžiti.
trenutno na MASCHIO imam onaj klasični cjevasti (isti kao i na mojoj RD) i mogu reći da sam zadovojlan , jako zadovoljan.
Jedina mana je što u blatu onaj na RD hoće da se napuni ali ovaj iza freze još nije , zašto? neznam.

Probao sam od kolege drljaču sa pakerom , nisam zadovojan.
Prvo težak za moje uslove . Ne dozvoljava potez u rikverc kada nešto hoću da poravnjam a to mi jako treba . A ni u mokrom ni on nije neka sreća.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: "valjci" iz freze

da iza freze , ispravi

tu se javlja ona moja sumnja skuplje je bolje ,
to jest kopliciranije je bolje

cjevati valjak nije kopliciran za napraviti , a također ni težao ..ali cjevasti sigurno ne pomaže usitnjavanju , vjerujem da neki s nekim šiljica razbije koju grudicu opet je pitanje jel je takav dobar za namještanje dubine
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: "valjci" iz freze

Ako pričamo o frezi iza nje mislim da nije potrebno dodatno usitnjavanje valjkom , ono što ne uradi freza mislim da nemože ni valjak.
I ja sam mišljenja da paker zdrobi poneku grudu a većinu samo nabije u zemlju tako da je ona i dalje prisutna ali manje primijetna.

Cjevasti u jako ornom zna dosta da propada pa se mora korektovati dubina , recimo to pakeru ne smeta.

A ove šiljate nisam nikada probao. Ne uljevaju mi neko povjerenje naoko.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: "valjci" iz freze

Probao sam od kolege drljaču sa pakerom , nisam zadovojan.
Ne dozvoljava potez u rikverc kada nešto hoću da poravnjam a to mi jako treba . A ni u mokrom ni on nije neka sreća.

Što se događa kad kreneš u rikverc? Ja sa svojim packer valjkom nemam tih problema.
U mokrom je bolji od bilo čega,ako su svi čistači OK.
Cjevasti se hoće strašno napuniti zemljom,npr. i šuplji valjak na sjetvospremaču pati na štopanje,a okreče se puno brže nego kod RD.
Ovaj valjak sa šiljcima s gornjih slika meni izgleda kao da služi za sprečavanje pokorice nakon frezanja...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kada krenem u rikverc zemlja odmah zatrpava valjak i pada sa gornje strane na čistače koje odbije od valjka i odmah posle toga ne rade svoj posao.
Moram naglastiti da nema zadnje daske pa je možda i zbog toga ali nema ni moja na kojoj je cjevasti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
molim definirati paker valjak
da li je to cijev promera cca 20 cm na kojoj su po obodu navareni"trokuti" ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Da , tako nešto mada ima više varijacija.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
znači bitno je špijunirati valjak iza freze ili RD jer ovi iza tanjurača ili sjetvospremača trebaju "brzinu " da bi bilo efekta bilo kakvog usitnjavanja, ravnanja i sl. ?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Savo-shvačam. Probao sam par puta ići sa RD u rikverc,nije mi se zemlja lijepila,mada,da je bilo vlažnije,to bi se i dogodilo.
Uostalom,ni taj valjak,ni sama RD nisu namijenjeni za rad unatrag,pa su problemi očekivani. Ko da guraš plug u rikverc,neće raditi dobro.
Puknuti-valjci na rotodrljačama su većinom promjera 400-550mm,ali za frezu ne treba nešto tako teško. Pošto je i brzina rada manja,postotak gruda koje će taj valjak zdrobiti je mali. Imam Gramip frezu,i na njoj nema potrebe za valjkom jer je lagana,i ne ide baš duboko...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam razmišljam o valjku upravo za Gramip AT-20. Problem imam uglavnom u jako teškoj zemlji koja se teško suši. Freza gotovo uvijek izbaci krupnije komade iz dubine, pogotovo po tragu od kotača. Za sad si pomažem izborom brzine kretanja. To je kod lagane AT-20 moguće jer kod veće brzine ne stigne potonuti u zemlju. Važi samo za drugi prolaz. Kod prvog uvijek u sporijoj brzini, jer je inače efekt kao kod zatvaranja brazde drljačama .

Od valjaka mi se najviše dopadaju oni kao cijevasti, samo umjesto cijevi imaju nazubljene flahove.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kaj imaš kakvu slikicu .to je i lakše za napraviti .

taj valjak treba ležaj ..jel tu preživi kuglager ili zadovoljava plastika ?
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za Puknotog

Po meni valjak služi da održava namještenu dubinu frezanja-ima vreteno za podešavanje.
Čistači skidaju zalijepljeni "materijal"
Šiljci služe da bi se valjak vrtio jer je tako manje opterećenje nego da "plazi" po isfrezanom.
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Ja na svojo Maschio frezi imam spiralni valjak. Za zarvnanjavavnje zemlje odičan. Jedino ne voli kad je mokro, kad se nakupi blata u njemu muka za očistiti. Uostalom kad se freza zemlja trba biti noramana da bi se uradila kako treba.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Na RD su ležajevi UC serije , na mojoj fresi su neki zatvoreni niti ih ne vidim.
Mislim da je UC sasvim dovoljno.

I još nešto ako neko misli samogradnju , cijevi su postavljene u spiralu , slično kao i noževi freze samo manji ugao , vjerovatno da valjak ne skakuće.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Prodam vam ja svoj valljak. Napravil sam ga u namjeri da ga zakačim iza freza, al mi je pretežak.
 

Najnoviji postovi

Na vrh