• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

"valjci" iza freze

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ja imam Maschio H 205, i planiram ugraditi valjak. Ne zbog ravnanja toliko, več zbog stabilizacije zemlje, i malog utiskivanja. Imam problema kod duboke pripreme za povrće, zemlja ostaje previše rahla, i na takvu mi sijačica preduboko propada u zemlju..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa povaljaj ovičnim valjkom prije sjetve , naravno ako ga imaš.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a ima nas i koji smo kupili original valjak (za AT 20 Gramip) i nikad ga nisu stavili na istu...:icon_eek:
jednostavno ja frezam sporo i taj valjak nebi imal nikakvog smisla osim da nabija zemlju i ostavlja šaru iza mene...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ali bi bilo smisla da ga slikaš i postaviš koju mjeru za one koji bi ga pravili . :drink:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a imalo bi smisla, ali prije moram iz sjenika izvaditi kombajn za krumpir, dvije grabilice, laverdu i gajbu za svinje vozit, pa ga onda mogu slikat...
ili da to ostavimo za ljeto?:mur:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
PA ako je tako onda makar kada se ukaže prilika , ljeto-zima , nije bitno.

Ja sam za moju frezu skoro 4 godine sakupljao informacije i materijal , nikada se ne zna kada šta zatreba.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
imam i drugi šljus, trebam čitač za xd karticu od fotića, a to se već četiri godine navodno ne proizvodi...mijenjao sam komp, pa mi fotić nije više kompatibilan sa novim sustavom...primjeti se da u zadnje vrijeme niš slika ne stavljam...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
tak je puknuti, upravo tak...samo da ja svog snimim bil bi prašan i bez freze
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kaj mislite jel bi se dal napraviti ovaj valjak da se cijevi heftnu za kranje poklopce i da se jednostavno usuče torziono .. znači jedna strana se učvrsti a druga se okreče oko osi rotacije ...kasnije se ubace tanjuri između kranjih ?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Trebalo bi probati. Samo ja bih ipak srednje prije umetnul i nda sve skupa zasukal. Samo je pitanje jel srednje poheftati ili na neki drugi način ograničiti da se ne prevrnu. Ili sukati dok je između malih cijevi velika cijev koja bi poslužila kao šablona po kojoj bi se male cijevi deformirale.
Možda postoji i jednostavnije rješenje. Na rol mašini malo napigati male cijevi i onda ih postaviti pod koso.

Shvatite to kao zapis glasnog razmišljanja.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ja bih i srednje tanjire ubacio odma i zahefto samo na jednoj cijevi pa kad se uvrne onda to sve povarit
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
I ja bi ubacio srednje prvo ali mislim da bi poveliki otpor bio da se to sve zakrene , ako malo zavariš pući će a ako mnogo neće se moći uviti.
Možda ipak da se cijevi prije ugradnje makar malo saviju da je posle manje poslo odnosno lakše uviti cijelu stvar.

A i uvijenje svega zajedno opet mislim da bi rezultovalo izbacivanjem iz centra jer nemaš neke srednje osovine koja bi to držala u centru.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za ovakve probleme je zakon koristiti neki od 3D programa za modeliranje. Ako se netko od forumaša koristi 3D programom, bilo bi lijepo kad bi probal izmodelirati barem jednu cijev. Npr. za unutrašnji promjer od 300 mm i cijev 1/2". Vjerujem da se sa prethodnim savijanjem može dobiti točno takav oblik koji samo sjedne u utore na kolutima.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Sta ti vrijedi racunarski model,(na cemu to saviti pa da ima veze sa 3D modelom,treba ti cnc savijacica cijevi-profila) sem da vidis sliku,a znas stvarni oblik kako treba da izgleda,u ovom slucaju je to probas pa ako ne valja probas ponovo i sve tako dok ne dobijes zeljenu spiralu..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
svakako bi trebalo umetnut srednje kolutove ..ali ne heftati , i naravno osovinu ..osovinu poslje izvaditi van
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Adis90, ne treba za piganje okruglih cijevi ništa doli rol mašina s valjcima. Bitno je odrediti polumjer ili polumjere savijanja. Ovak napamet bi rekel da je dovoljno savinuti na jednom radijusu, ali je moguće da bi bilo malo bolje ako bi krajevi imali ječe zakrivljenje.
S kvadratnom cijevi bi bilo malo problematično, ali s okruglom je puno jednostavnije.

Da meni to treba, ja bih probal ovako.
Uzeti šipku fi 6 mm ili sličnu i komad okruglog drveta pa saviti u spiralu po njemu. Kasnije vidjeti kak ta šipka izgleda kad se pogleda pravokutno na ravninu koja siječe krajeve i vrh šipke. Ja pretpostavljam da je pravilni luk, ali bi bilo dobro provjeriti.
do istog rezultata se može doći modeliranjem s 3D programom.

Puknuti, može se zasukati na taj način, samo kolutovi bi trebali imati na unutarnjem promjeru navarene pikse koje bi se rotirale oko centralne cijevi i sprečavale da se kolutovi prevrnu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Pol cola ti nije dost, a veće bi bilo teško usukati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ak ne bude išlo bu ostalo ravno ..i nikom ništa ..koliko poznajem sebe sumnjam da nebu išlo .

Ako zbilja ne bu išlo pozovem forumaše kratkog fitilja da mi pomognu
Jel promjer od 300 dosta ? , moram prvo namotati flah za kolutove
 

Najnoviji postovi

Na vrh