• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Valjci

R

Ratarko

Guest
Koristim više godina jedan 4.5 metara valjak od ove firme i zadovoljan sam sa njim pa bi vam skrenio pažnju na ovu stranicu...

http://www.guettler.de/

Å teta što nemam niti jednu sliku od svog valjka jel je malo drugačiji od ovih koje danas proizvode. Moj valjak ima dva reda prizmastih diskova koji su blizu jedan iza drugoga tako da je širina stroja max. jedan metar. Stroj se može vuči iza traktora ali isto tako i gurati ispred traktora .

Valjak dobro sitni zemlju i zbija površinski sloj tla što je dobro jel se manje gubi vlaga koja je potrebna za nicanje ali opet ne " gladi " površinski sloj kao ravni valjci što ima svoje prednosti ako padne kiša jel se ne stvara " kora " na tlu. Sa valjkom je moguče prolaziti i prije i poslje sijanja ( recimo šečerne repe ) što je jako dobro jel iza glatkih valjaka bude otežana sjetva pa se večinom valja poslije sjetve.
Jako je dobar kada zemlja zasuši a nismo uspijeli posijat onda je samo sa njim moguče usitniti zemlju i obavit sjetvu . Čak i nakon 3 prolaza po suhim busama ne dolazi to utabavanja jel valjak konstantno pomiče gornij sloj tla ( mješa ) a svakim prolazom sve više sitni zemlju svojom težinom i prizmastim tanjurima.

Nije to ništa posebno drugačiji valjak od tzv. " kembriđ " valjka ali kako ja imam ovaj pa reko ajde da podjelim svoje iskustvo ...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
dobri su ovo strojevi samo što se slabo ili nikako ne koriste ali stari ljudi su prije obavezno valjali njive sa konjima i drvenim valjcima prije i poslje sjetve
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
valjak u biti služi da bolje utisne sjeme u zemlju i time omoguči bolje klijanje?ili...
 
R

Ratarko

Guest
abrkili kaže:
valjak u biti služi da bolje utisne sjeme u zemlju i time omoguči bolje klijanje?ili...

Pa tako nekako , vlaga se bolje zadrži u tlu , sve bolje klija i ono što si sijao i svi oni korovi sa strane . To je u pravilu dobro jer nam je i cilj da korovi poniknu jednoliko da ih pošpricamo jednom i uništimo a ne da jedni rastu danas a drugi niti za dva mjeseca nisu nikli.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
valjak

evo valjak kojim valjam nakon sjetve dts-a..
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Dobar je , da li ga puniš vodom ?
Ima dovoljno velik promjer pa sigurno valja dobro.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
da,puni se vodom ima volumen od nekih 400 litara i težak je kad je prazan po mojoj procjeni 200 kg...ma odličan je,ali nije moj...
 

panther

Član
Tu od
14 Sij 2008
Poruka
43
Re: valjak

Ja uzeo dva hidrofora od 180 lit. spojio i napunio betonom težina oko 650 kg. i prezadovoljan sam kako valja.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: valjak

Ja već duže vrijeme razmišljam da počnem valjat kukuruz, ima tu kod mene jedan stočar on valja sve, a imao prošle godine prinose kukuruza 12500 - 14500 kg :shock: , pioneer naravno
 
M

matija

Guest
Re: valjak

panther kaže:
Ja uzeo dva hidrofora od 180 lit. spojio i napunio betonom težina oko 650 kg. i prezadovoljan sam kako valja.
zanimljiva ideja.postavi slike
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: valjak

mi smo doma napravili valjak od dva hidrofora od 180 litara i stare sijačice za kukuruze , sve je to bilo za u smeče al ja nisam dao da se baci pa eto malog remek djela.
onaj dio što se kopča na traktor je od sadilce , ležajevi i kučišta od starog cirkulara na veliki remen što je bio
unutra je osovina s pojačanjima na sve strane tako da se ne može ništa spigat, punjen je pjeskom.
dužina mu je oko 2,5 metara, ima parkirnu nogu, jedino sam kupio dužno vinkl željezo :D
u dvije godine kolko radi povaljao je blizu 100ha , ide svud po selu i kod mene se naradi puno, potpuno isplativa investicija , em mi to treba em sam iskoristio smeče.
nosi ga imt 539 a i s večim su traktorima kvalitetno valjali s obzirom na težinu traktora.
ljudi valjaju kukuruze il žito kad im je zemlja loše pripremljena i onda je to ok na polju, sve više to radi ljudi
evo mog valjka, pikčr

Obrisan neispravan link.
nekak mi sliku presjeklo pa se ne vidi kompletan
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: lucerna

Složio sa ja valjak samo još ne znam čime da ga napunim. Mislio sam betonom al si nekako mislim da će biti pretežak za IMT 533. Šta kažete? Da pjeskom napunim? Ima njega i ovako. Dugačak je 2.15m
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Vjerojatno nije težak, dignu ga na prikolicu i voze ga, a možda rođo ima prvi utovarivač na traktoru u jednoctavno ga nosi ili digne na prikolicu.
 
Z

zoran

Guest
Težak je 500kg, a kad idem na neke dulje relacije (do 5km najviše) gledam da idem što manje po cesti-koristim više poljske puteve.
 

Najnoviji postovi

Na vrh