• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vinogradarski stubovi, armatura, kalupi.

  • Temu pokrenuo hrvoje.crnjak
  • Datum prvog posta

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Nemoj plastični jer se stup mora vibrirati.

probaj napraviti kalup od drva samo prije nego sipas beton namazes valjda sa rabljenim uljam da se lakse odljepi unutra 3 ili 4 armaturna zice i to ti je to ove vibracije odradis sa laganim lupkanjem po salungu tako da se beton slegne....
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Napraviš od dasaka i greda oplatu za recimo 10 stubova koju možeš da montiraš i demontiraš bez ijedne čivije ili šarafa.
To se pravi tako što se uzmu dvije grede Debljine koliko treba da ti bude debeo stub. Jednu staviš po dnu šaljunga drugu po vrhu, zatim izrežeš daske visoke koliko stub treba da bude debeo stub, i u gredi usiječeš za debljinu te daske , tako da ti razmak između dasaka bude koliko želiš da ti bude stub širok. Dužinom daske regulišeš visinu stuba.
Kada sve to izrežeš, dovoljno je samo da nečim pritisneš te grede i naljevaš.
Ispod naravno prostreš neki najlon, a grede šalung namažeš starim uljem ili naftom.
E sada ako nemaš vibrator, a malo ko ga ima, uzmi bušilicu onu sa čekićem koja može da štema, i na jednu staru burgiju navari pločicu širine stuba i kada naliješ bušilicom pređeš niz šalung i vibracije zbijaju ne možeš da vjeruješ kako.

Možda nisam sve najbolje objasnio ali dobra je namjera.
Slobodno pitaj
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Napraviš od dasaka i greda oplatu za recimo 10 stubova koju možeš da montiraš i demontiraš bez ijedne čivije ili šarafa.
To se pravi tako što se uzmu dvije grede Debljine koliko treba da ti bude debeo stub. Jednu staviš po dnu šaljunga drugu po vrhu, zatim izrežeš daske visoke koliko stub treba da bude debeo stub, i u gredi usiječeš za debljinu te daske , tako da ti razmak između dasaka bude koliko želiš da ti bude stub širok. Dužinom daske regulišeš visinu stuba.
Kada sve to izrežeš, dovoljno je samo da nečim pritisneš te grede i naljevaš.
Ispod naravno prostreš neki najlon, a grede šalung namažeš starim uljem ili naftom.
E sada ako nemaš vibrator, a malo ko ga ima, uzmi bušilicu onu sa čekićem koja može da štema, i na jednu staru burgiju navari pločicu širine stuba i kada naliješ bušilicom pređeš niz šalung i vibracije zbijaju ne možeš da vjeruješ kako.

Možda nisam sve najbolje objasnio ali dobra je namjera.
Slobodno pitaj

odlicna ideja sa busilicmom svaka cast na ideji....
 
B

BluP

Guest
Neško citas mi misli, tako sam i ja mislo napraviti! Tj ja sam mislio s vijcima sve stisnuti ali ideja sa drvenom gredom je jos bolja!

Nego u kojem omjeru raditi beton, 1:4 ili jače? Sto mislite da li bi bilo pametno u beton umjesati one male bijele bale od stakloplastike za armiranje? Naravno uz 4 sestice razmaka 4cm.
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
4 šestice i izvibriraj i nema tu problema, ne znam na šta tačno misliš kada kažeš "one male bijele bale od stakloplastike za armiranje" jer sa tim nisam radio. Beton 1/3 mljeveni pjesak i to kad se dobro osuši nema smrti.
I zaboravio sam ti reći za rupe.
Kada naliješ stubove, a prije vibriranja uzmi komade žice (koji fi rupe želiš) i umoči ih u ulje i stavi na mjesta gdje ti trebaju rupe, ali tako da ti žice dođu do dna stuba, onda izvibriraj i odmah okreni žice. Kada počnu stubovi da se suše ponovo okreni te žice par puta, ali ni pošto ne izvlači, samo okreći. To je dosta lakše nego bušiti rupe.
Da bi ti rupe bile na istoj visini, najbolje da na kalupu odmah označiš gdje ćeš provlačiti žice.
A ispod možeš da prostreš onaj tanki najlon koji je predviđen za pokrivanje stvari prilikom krečenja.

Nadam se da ćeš uspjeti
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
evo jedan dobar primjer, paralelno na razmak od 2.5 metra koliko su već stupovi dugački postaviš grede, urežeš i svakih 10 cm toliko da u urez sjeda colarica, daske slažeš u redove da sjedaju u ureze, znači dolaze pod 90 stupnjeva sa gredom, a dolje staviš npr, dasku peticu koja bi služila kao pod za te okomite kalupe, ako želiš da stupovi budu glatki obljanjaš balo daske i namažeš ih uljem. dasku na kraju ostaviš malo višu mislim da nije jedna sa visinom gredu u koju je umetnuta nego jedno 5 cm viša, a druge neka budu iste visine zbog lakšeg ravnanja betona, i kad se to osuši prvo izvadiš ovu višu i vadiš stup iz tog kalupa i tako dalje, vadiš jednu po jednu dasku
to je moja zamisao sad je li dobra ili nije vi odlučite, ali ovaj sistem ima veliku prednost, od jednom se može napravit i 15 stupova.

 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Pozdrav, novi sam u ovoj temi pa imam nekih pitanja.... jel ima ko iskustva s limenim stupovima u vinogradu... cine mi se povoljno a trebam mjenjat stupove jer imam betonske koji su pri kraju... limeni su stupovi frkani u U profil a lim je debel 1,5mm... kakva su iskustva???
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
A dali se pigaju ili ne i dali ih treba betonirat..?. ja sam imal ideju sa betonskima stupovima ali mi se ovo čini povoljnije i jednostavnije...
 

konoba

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
3
..kod nas u dalmaciji idu isključivo betonski...cijena oko 30 kuna..sad ne znam koliko su ti metalni...:icon_sad:
 

Adamus

Novi član
Tu od
14 Ruj 2013
Poruka
23
ako trebaš betonske stupove novi po mislim da su 40-ak kuna komad sa poštenom armaturom nije ti daleko od velike gorice...
 

Adamus

Novi član
Tu od
14 Ruj 2013
Poruka
23
Hampovica, kraj Bjelovara cca 90 km od Zagreba, nije to tako daleko, proizvode betonsku galanteriju i znam da imaju jeftinije cijene stupovi su armirani sa 3 šipke koliko se sjećam 099 838 9494 broj za informacije
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok vinoljupci,prosil bi iskustva za betonstupove za vinograd dimenzije 6sa6 cm,navodno se dosta koriste oko Zeline.:drink:
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Re: Tudum

Kolega Iwanho evo ti napisah predlog za tvoje bukve no prosil bi lepo tebe i familiju misljenje za moj tudum.Zvadiv sam stare hrastove stupe jer bum postavil betonske,idu na 85cm dubine i jos mi ostajaju 185cm vani,rupe busi sfedrom i ide lepo.Sad sprasuvanje ima li kakva posebna tehnika za zakapanje stupi(utvrdjivanje,s sitnim drobljenim kamenjem i ilovacom-moje razmisljanje)ili kaj bolje jer susefd je najesen zakopal al mu se ve klimaju ko hudi zub.:icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh