• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vinogradarski stubovi, armatura, kalupi.

  • Temu pokrenuo hrvoje.crnjak
  • Datum prvog posta
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

možda da ipak za čelne stupove postavim željezne cijevi npr. Ø10 debljine stijenke 3mm i zabetonirat...mislim da takve čak negdje i imam od starog brajdja...
 
M

MIHA

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

nemoj stavlajat kolcice od odpada s pilane to ce ti istrunut za 1 god to mi je kolega uzeo i dobro se pokajao sam kolcici od hrasta bagrema i kestena
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Te sam stupiće postavio tek toliko dok ne postavim armaturu da sadnica ima bar neki oslonac,a kad postavim žicu stupići mi više neće ni trebati...inače,stupići su za kupine...
 
C

Chajks

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Ja sam si napilil cca 200tinjak stupića za trsje od obrezaka s pilane i evo sad su treću godinu u zemlji. Lani sam zamjenil par komada koji su otišli, a ljetos budem ih vadil van i trgal do mjesta di su eventualno truli i vraćal u zemlju jer mi ne trebaju biti više tak visoki pošto stavljam armaturu u trsje za koji dan, tjedan. Znači nisu bili loši, samo sam ih pili na dimenziju 4x4 ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Ivan_Kos kaže:
Araokaris kaže:
jedini problem sa izrezanim drvenim stupićima je taj što su uglavnom svježe izrezani ili od hrasta ili bukve i kao takvi sadrže dosta veliku količinu tanina koji se, kad se postave, direktno slijeva na korijen mlade loze...

to je zanemariva kolicina tanina.

A što je problem sa taninom?
 
M

MIHA

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

ma nemam pojma odakle mu tu a sta bi trebalo onda za ove zeljezne kad pocne korozije i sl ;)


stavi drvene ak mozes zakon su pitaj bilo kojeg boljeg vinogradara pa ces cut sta ce ti reci
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

ja sam do sad stalno imao hrastove kolčiće i nikada problema sa taninom,isto tako pilio sam i od otpada i svaki izdrži neke 4 god,a poslje ni netreba
 
J

juragabi

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Plastični stupovi i kolčići najbolji su izbor opreme za vinogradare. Imaju veliku postojanost, savitljivi su a ne pucaju, svojom težinom omogučavaju lako rukovanje. Čeoni stupovi su plastificirano drvo bora, tako da imaju veliku čvrstoču kod natezanja žice. I zadnje; ekonomski naj prihvatljiviji. Mi ih koristimo več godinama, i svakom možemo pokazat primjer kako vinograd treba izgledat. Kompletnu opremu proizvodi MIKULEC ALATI I PLASTIKA, ZLATAR BISTRICA.
Gledo sam primjer vinograda u dalmaciji (RAVNI KOTARI, MJESTO NADIN), cca: 15000 stupova i 200 000kolčića na velikoj buri - plastični stupovi su se savijali i vračali na isto mjesto, željezni su se polomili a betonski se iskrivili i takvi ostali.
Pa nek neko kaže da ima boljih... Eto to su naša višegodišnja iskustva.
 
T

Tomazy

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

juragabi kaže:
Plastični stupovi i kolčići najbolji su izbor opreme za vinogradare. Imaju veliku postojanost, savitljivi su a ne pucaju, svojom težinom omogučavaju lako rukovanje. Čeoni stupovi su plastificirano drvo bora, tako da imaju veliku čvrstoču kod natezanja žice. I zadnje; ekonomski naj prihvatljiviji. Mi ih koristimo več godinama, i svakom možemo pokazat primjer kako vinograd treba izgledat. Kompletnu opremu proizvodi MIKULEC ALATI I PLASTIKA, ZLATAR BISTRICA.
Gledo sam primjer vinograda u dalmaciji (RAVNI KOTARI, MJESTO NADIN), cca: 15000 stupova i 200 000kolčića na velikoj buri - plastični stupovi su se savijali i vračali na isto mjesto, željezni su se polomili :scratch :cry: a betonski se iskrivili i takvi ostali.
Pa nek neko kaže da ima boljih... Eto to su naša višegodišnja iskustva.

Da vjerovatno na plavcu malom, vidio na svoje oći cjeli red malina na podu nakon olujnog nevremena pračenog tućom 2008g vž, pvc stupovi naravno na njima je ogromna bio masa. Po meni nema idealnog sve ima svoje prednosti i nedoststke. NHF
 
T

Tomazy

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje



Mislim da ovo pvc nije u stanju izdržati u naletu olujnog vjetra, ako je skidam kapu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Lete okolo. Bar je tako bilo kod Iloka.
 
T

Tomazy

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Kontam kaže:
Lete okolo. Bar je tako bilo kod Iloka.

Koji ? pvc, beton, metal?
 
J

juragabi

Guest
Re: Vinogradarski stupići - pitanje

Izdrže. Samo što firma gore spomenuta za čelne stupove stavlja drvo bora plastificirano s poduporom, te čelične opruge za žicu koje dodatno rasterečuju čelne stupove. To trebate vidjet u živo.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Vinogradarski stupići - pitanje


zna li netko gdje bi se mogli kupiti ovakvi plastični distanceri za armaturu betonskih stupaca :scratch
 
B

BluP

Guest
Kalup za betonske stupove

Pozdrav,

znate li mozda ima li gdje u Zagrebu/Splitu kupiti kalup za izradu betonskih vinogradarskih stupova? Treba mi za otok, a tamo nemogu dopremiti gotove stupove nego bi radi sam svoje.
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Pozdrav,

znate li mozda ima li gdje u Zagrebu/Splitu kupiti kalup za izradu betonskih vinogradarskih stupova? Treba mi za otok, a tamo nemogu dopremiti gotove stupove nego bi radi sam svoje.

Koju dužinu trebaš ?
 
B

BluP

Guest
Mislio sam ako postoji negdi plasticni za kupiti jer je jednostavnije nego raditi sam ali cini mi se da cu na kraju morati sam napraviti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh