• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Višnja

J

Juls

Guest
Pozdrav svima. Ima li tko iskustava u proizvodnji visnje?
 
R

ROKI

Guest
Ja trebam sada (čim se popravi vrijeme) sadit 40 ha Oblačinske višnje na vlastitom korjenu. Ugovaram i kooperaciju za sadnju višnje na nekih 160 ha.
 
S

sapat

Guest
ROKI kaže:
Ja trebam sada (čim se popravi vrijeme) sadit 40 ha Oblačinske višnje na vlastitom korjenu. Ugovaram i kooperaciju za sadnju višnje na nekih 160 ha.
ideeeš, koliko je to litara soka od višanja... a tek kolača sa višnjama... ;) :D super, Roki ide to tebi

koliko ide stabala višnje po ha?
 
R

ROKI

Guest
Na razmak od 5x3m 660 sadnica po hektaru. A moš ić i 4,5x3,5m, 4,5x3m. Ja idem na veći medjuredni razmak zbog veće mehanizacije.
 
J

Juls

Guest
ROKI kaže:
Ja trebam sada (čim se popravi vrijeme) sadit 40 ha Oblačinske višnje na vlastitom korjenu. Ugovaram i kooperaciju za sadnju višnje na nekih 160 ha.

A di sadiš višnje? Ja sam planirala također ove jeseni posaditi 1 ha, ali me malo brine vrijeme. Kiša, snijeg, hladnoća. Mislim da to neće ić na dobro. A kojom tehnikom sadiš? U brazdu?
 
R

ROKI

Guest
Kod SL. Broda. Neznam kako ću sadit jer sve ovisi koliko će se tlo prosušiti. Imam dva traktorska svrdla za bušenje rupa, a ako nebude moglo sa njima onda ručno kopanje slijedi. ;) U brazdu nikako jer ima puno nedostataka. Teško je jednobrazdnim plugom izvuću pravac ako teren nije ravan, vraćanje zemlje natrag, u slučaju nagiba moguće je otjecanje vode kroz brazdu i zemlja se oko korijena "opere" tj. voda ju odnese i može sadnica izmrznit. Ima još nedostataka, ali i sadnja svrdlom zna biti problem ako je tlo prevlažno (pogotovo ako je tlo strukturno teže) jer svrdlo svojim vrtenjem zagladi stjenku rupe pa tu zna biti problema onda. planirao sam saditi čim vrijeme dozvoli, ali izgleda da će sve ostat za proljeće nažalost. :(
 
J

Juls

Guest
ROKI kaže:
Kod SL. Broda. Neznam kako ću sadit jer sve ovisi koliko će se tlo prosušiti. Imam dva traktorska svrdla za bušenje rupa, a ako nebude moglo sa njima onda ručno kopanje slijedi. ;) U brazdu nikako jer ima puno nedostataka. Teško je jednobrazdnim plugom izvuću pravac ako teren nije ravan, vraćanje zemlje natrag, u slučaju nagiba moguće je otjecanje vode kroz brazdu i zemlja se oko korijena "opere" tj. voda ju odnese i može sadnica izmrznit. Ima još nedostataka, ali i sadnja svrdlom zna biti problem ako je tlo prevlažno (pogotovo ako je tlo strukturno teže) jer svrdlo svojim vrtenjem zagladi stjenku rupe pa tu zna biti problema onda. planirao sam saditi čim vrijeme dozvoli, ali izgleda da će sve ostat za proljeće nažalost. :(

Iz tvog iskustva reci koliko treba radne snage da se posadi 600 kom sadnica visnje u sto kracem roku? Odakle nabavljas sadnice Oblacinske, vlastita proizvodnja ili? Moj teren je ravan, podrivan, pooran i potanjuran. Cini mi se da cu ja nakraju saditi pod lopatu. Busnje svrdlom moze biti vise stetno nego korisno, koliko mi se cini.
 
K

kreso1

Guest
Strojna berba višanja

Ima il tko kakva iskustva ili saznanja o tresačima za berbu višanja i šljiva
 
P

Picek

Guest
Re: Strojna berba višanja

kreso1 kaže:
Ima il tko kakva iskustva ili saznanja o tresačima za berbu višanja i šljiva
Roki će ti napisati više o tome.. :mrgreen:
imam ja jedan dvd sa tresačem za višnje iz Srbije..
ali je preveliko za upload...
 
K

kreso1

Guest
Re: Strojna berba višanja

Hvala na informacijama, ali to sam već i prije znao, naime te sam informacije već pronašao na netu. Zanim me dali netko ima bilo kakva praktična iskustva sa strojnom berbom višanja. Također me interesira dali netko ima kakva iskustva sa uzgojem višanja.
 
V

vocar

Guest
Ja sam u 12 mj posadio 6 ha oblačinske višnje na vlastitom korjenu. Razmak sadnje mi je 4x3 m.
Rupe za sadnice su kopane mini bagerom i svaka sadnica ima svoj kolac. Za 6 dana smo sve posadili.
U svoj literaturi sam našao da velike plantaže treba izbjegavati saditi u proljeće ili im treba osigurati navodnjavanje. Ovisi i o godini, ako bude kišno proljeće, onda je ok.

pozdrav
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
dali imaš ugovor o otkupu višnje i koja je cijena po kg...mene zanima plod jer imam u planu kupiti sušaru za ljekovito bilje,voće i povrće, pa da mi ne stoji nezaposlena :D :D planiram sušiti voće i možda povrće...pozz
 
K

krunox-7

Guest
U požeštini, točnije u Jakšiću je posađeno što jesenas što ovih dana negdje oko 30 ha višnje. Ljudi su se pomamili a surađuju sa Orahovicom i sa Sl. Brodom. Ako netko zna za nekakav tresač molim da mi javi ili pošalje fotografiju. Ja imam 1 ha već 12 godina a posadio sam ove godine još 2 ha.
 
K

krx pozega

Guest
Krunox odakle si ti....ja sam iz požege i najesen planiram sadnju na oko 2 ha svojih prvih stabala višanja...
Dobrodošao na forum...stavi koju slikicu višanja a i koji savjet nebi bio odgorega...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
može kratak opis o uzgoju, rezidbi-ako je ima, kakvo tlo voli....onako informativno :D
 
R

ROKI

Guest
Tresače ti, između ostalih, pravi firma Elektronik (imaš njihovu stranicu na netu samo ukucaj u tražilicu berač višanja i šljiva) iz Srbije. Tamo košta oko 11000 eura dok ga ovdje netko iz okolice Požege ili Pleternice prodaje za oko 18000 eura. Ja sam ga išao gledati kod jednog tipa u Vojvodinu koji ima dva takva (sad će ih pokušati spojiti u jedan stroj koji će odjednom brati dva stabla), a i sa proizvođačem sam dva puta razgovarao o nedostatcima koje bi trebalo ukloniti i poboljšati sam stroj i njegov učinak. Realan kapacitet trešnje mu je oko 40-60 sekundi po stablu. Kači se za traktor bez kabine te ima elevator i ventilator za ispuhivanje lišća. Sa njim rade traktorista i dva čovjeka. Mi smo prodali dva velika (dugi su oko 11 metara) tresača u poluispravnom stanju koji su imali kapacitet od oko 15-20 sekudi po stablu, a na njima je radilo po 6 ljudi. Ako te nešto više interesira mogu ti poslati broj telefona putem PP pa me možeš nazvati da ti objasnim detaljnije.
 
V

voce01

Guest
Da li se tresač za višnje može negdje kupiti na kredit, zbog povrata kapitalnog ulaganja?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ima vise ovdje Obrisan neispravan link. odnosno probaj nazvati firmu ciji link imas tamo.
 
P

Picek

Guest
voce01 kaže:
Da li se tresač za višnje može negdje kupiti na kredit, zbog povrata kapitalnog ulaganja?
mogu..
ako ti banka odobri kredit ofkors...
mogu ti poslati i dvd da vidiš kako to izgleda..
 
Na vrh