• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Višnja

V

voce01

Guest
Kada sam kupovao traktor rekli su mi u savjetodavnoj da kredit mora biti namjenski odnosno da sjeda na račun onoga tko mi prodaje traktor, a tako je kažu i sa strojevima. Neki su se opekli na kapitalno (nisu ga dobili zbog nekih trgovaca koji nisu znali na koji način da se odradi kredit) pa se ne želim zafrkavati. Ako idem preko nekog uvoznika i on će si uzeti proviziju, a na 11000 Eura svakako moram platiti carinu i PDV i druge troškove. Kada bi barem bio neki domaći proizvod možda bi bio jeftiniji (mi u Hrvatskoj stvarno ne znamo ništa proizvesti).
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
voce01 kaže:
Kada sam kupovao traktor rekli su mi u savjetodavnoj da kredit mora biti namjenski odnosno da sjeda na račun onoga tko mi prodaje traktor,
Krivo su ti rekli. Ne citaju propise.

a tako je kažu i sa strojevima. Neki su se opekli na kapitalno (nisu ga dobili zbog nekih trgovaca koji nisu znali na koji način da se odradi kredit) pa se ne želim zafrkavati.
Nije stvar trgovca nego kako se odradi kredit u banci. Trgovac u sustini sa tim nema nista, banka moze isplatiti ili njemu, u tvoje ime, po predracunu ili dati tebi novce. Propisi o kapitalnom to ne razlikuju. Za kapitalna treba original ugovora o kreditu i potvrda banke. Ja sam cuo da su ljudi imali problema jer nisu imali original ugovora o kreditu jer su ih dali kod biljeznika, te zbog toga nisu dobili kapitalno. Rjesenje je jednostavno: treba napraviti kod biljeznika ovjerenu kopiju i nju predati.
Inace, za kapitalno je bitno da se kupuje novi stroj. Za polovno nema kapitalnog (za traktore to znaci "prethodno registrirano", pa makar cijelo vrijeme u izlogu trgovca stajao) .

Ako idem preko nekog uvoznika i on će si uzeti proviziju, a na 11000 Eura svakako moram platiti carinu i PDV i druge troškove.
A te troskove bi i ti imao. Treba nazvati neku speditersku firmu da ti kazu kolika je carina i drugi troskovi za stroj, naci nekoga tko je registriran za uvoz poljoprivrednih strojeva i dogovoriti stvar. Ne vjerujem da ako nekome dodjes sa kompletnom pricom (od dobavljaca, cijena, carinski troskovi itd) da nebi zelio zaraditi koji euro. Druga je stvar da bi dosao vrlo blizu gorespomenutoj cifri od 16.000 jer uvonik mora isfinancirati srpski pdv, kojega tek kasnije dobije i transport i druge troskove. Sto bi Ameri rekli "nema besplatnog rucka".

Kada bi barem bio neki domaći proizvod možda bi bio jeftiniji (mi u Hrvatskoj stvarno ne znamo ništa proizvesti).
Eeeee, to nas mnoge i za mnoge stvari muci :) A opet, znas kako ljudi kazu , kad bi baba bila cura .... :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam da je kod ovog tresača šljiva i višnji ključni problem univerzalnost. Pogotovo jer se mlade višnje od 3 do 7 god ne mogu usporediti sa starim šljivama koje su jako zastupljnene. Kako je institut u Čačku ustvrdio da se višnja može saditi čak i na razmak u redu od 1,5 m do 2 m i između redova 4 m. Tu je najveći problem. Tresač je neiskoristiv. ukoliko kupite tresač ograničeni ste sa njegovim djelovanjem. To je žalosno, tresač bi trebao imati isključivu namjenu za višnju, lepeza bi trebala biti uža i višlja, čak da i zaposlimo jednog radnika više za micanje grana nije problem. Također bi se izbjegao problem jastuka od tereta ploda. Velika je razlika u prinosu između 1250,1666 sadnica ili cca 560. Nije šala i ozbiljan je to problem. Pozdrav proizvođaču i ostalim forumašima.
 
K

krunox-7

Guest
Zna li netko kolika je otkupna cijena svježe višnje. Uskoro će berba a otkupljivači još uvijek šute. Višnje nema dovoljno ove godine jer je slabo urodila pa se nadam da će cijena biti veća nego prošle godine a opet manja nego što će biti iduće godine. Usput.... prodajem 12 tona svježe višnje, tko voli nek izvoli......
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Otkupit će ti Kraš ako nemaš ulja od berbe u njima ;) Eurovoće iz Orahovice itd.
 
K

krx pozega

Guest
krunox-7 kaže:
Zna li netko kolika je otkupna cijena svježe višnje. Uskoro će berba a otkupljivači još uvijek šute. Višnje nema dovoljno ove godine jer je slabo urodila pa se nadam da će cijena biti veća nego prošle godine a opet manja nego što će biti iduće godine. Usput.... prodajem 12 tona svježe višnje, tko voli nek izvoli......

Krunox sa kolike si površine nabrao tih 12 tona višanja i pošto si plaćao berače...???
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel si našao kupca za višnju? Ima jedna sušara koja je zainteresirana. Javi se ako hoćeš da Vas spojim.
 
K

krunox-7

Guest
To je sa 1 ha i u biti je to slabija godina. U prosjeku sam do sada imao od 15 do 17 tona. Cijena je ove godine bila i u Orahovici i u Brodu 3,60 kunića. Berače nisam plačao jer su to kućni prijatelji, šogori kumovi itd. Ispečeš prase i janje, pribaviš 5 gajbi piva dobar tresač i traktor i za jedan dan sve gotovo. Dođe navečer šleper, potovari, potpiše i čekaš rezultate kvalitete. Odbili su mi 3% zbog koječega.... super.
 
M

mgabud

Guest
Pozdrav,
Zanima me dali itko od vas prodaje višnju marasku ?
Već godinama radim višnjevac i uspio sam doći do recepta kombinirajući nekoliko sorata koje uključuju i marasku.
Koliko vam je cijena kile i dali postoji prodajno mjesto u zg?
Hvala unaprijed
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ako bude sreće bit će za 4 godine :) Sadit ću oblačinsku, marasku i još jednu koja je krupna stolna. Zbog oprašivanja, a i zbog višnjevca ;) Pozdrav.
 
M

mgabud

Guest
Fino fino :D
Mene odma zapiši kao potencijalnog kupca jer je ekipa poludila za višnjevcem tako da ću toga trebati poprilično.
Budući da radim na području Zagreb-istoka i Zagorja, nemam povoljan terena za marasku...dalmatinci javite se :D i dalje potražujem
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Baš me zanim na kraju godine izvještaj o broju sunčanih dana i izmjerenim temperaturama. Osim oborina, mislim da slavonija ne zaostaje puno za dalmacijom. A za mnoge stvari su ljudi govorili da uspjeva samo u dalmaciji (lavanda, breskve, smokve,maraska ...) Ima jedan manji višnjik maraske u baranji, totalno je uspio i nema razlike, višnja je super, osim što ima jednu manu, to da je maraska :) Tako da priće uspjeva vamo ovdje ne, više ne piju vodu. A jedino ako baš višnja želi kamen da čeliči korjen :) Ima tu kamenoloma pa ju možemo malo okameniti, da dobije pravi ugođaj dalmacije ;) Ima jedna tvrtka u Niza kod Koške, nedaleko od Osijeka prodaju inaće jabuke, jabučne octe i sokove. Sokovi su odlični 100% jabuka, prošle godine su radili sok od višnje, odličan je. Vjerujte mi na riječ, dok ga piješ liječi, ali je problem što su drastično smanjili zahilu i sad ga više ne žele prodati. Cijena je bila paprena 10 kuna litra, ali vjerujte da vrijedi svake kune. Imao sam 2 kartona od 5 litara i puklo je unutar 2 tjedna, jedva sam dobio još jedan da počastim jednog budućeg industrijalca sa ogromnim površinama višnje, ne bi li pokrenuo proizvodnju tog soka i usrećio nas sve :) Inaće ta tvrtka pravi Marischka Kumris domaći liker od višnje dobiven tradicionalnim postupkom :) Odličan je i treba ga probati, samo je cijena malo paprena 35 kuna za pola litre :scratch
 
J

Juls

Guest
Tko je proljetos sadio višnju kakvi su vam rezultati prijema?
 
M

mgabud

Guest
35 kn uopce nije paprena cijena za pola litre (ovdje mislim na flaširan liker s markicom)
Ako je rađen tradicionalnim postupkom s višnjama, šećerom, rakijom i ostalim dodacima ( ovisno o receptu ), nema teorije da se s 35 kn nešto zaradi ako je sve rađeno po starom receptu.
Uzmi ovako... flašica ljepšeg dizajna, naljepnica, čep, porez na alkohol , tu je naravno višnja koju maceriraš, rakija i na kraju rad...kada se sve to zbroji računica i jest 35 kn,ali ne ostavlja mjesta za zaradu.
Stoga, ta tvrtka je ili muljala i dobrim aromama višnje zavarala naivno nepce potrošaća ili je stvarno radila pravi višnjevac,ali onda je cijena bila daleko viša od 35 kuna.
Govorim iz iskustva jer ga sam proizvodim i poznajem mnoge ljude koji se pokušavaju probit na tržište s takvim prozvodima i vjerujte nije im lako jer im konkuriraju takve tvrtke.
Za nešto što je uistinu prirodno treba izdvojit ipak malo više novaca.
Ja se samo nadam da će ljudi to prepoznat i da će se sve više javljati kupci zainteresirani za pravi proizvod,a ne polu prirodne višnjevce...

Dalke , i dalje potražujem višnju marasku...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Budem ti poslao jednu flašu pa ti ocjeni. Jel važi? Zapravo kad bolje skontam u pravu si, nije to puno. Treba ispeći rakiju prvo, pa sve ostalo. Jedino ne znam koliko kila šljive ide u kazan, da bi se dobilo litra rakije.
 
A

Ado

Guest
- Super stroj za berbu višanja moram ga obavezno kupiti .- Sa ovakvim jednim beračem nemamo potrebe više zvati ikoga da bere . - Pozdrav Ado -
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
mislim da na kotao od 100litara možeš doboti oko 8-9litara rakije,,,plavić ili patoka se ne računa, ovo je rakija od 20 gradi.... mislim da je tu negdje......govorim za šljivu.... a kako se višjna plaća nemam pojma
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovo je skalamerija od tresača.
Obrisan neispravan link.

Košta 60.000 eura, ako bude sreće i pameti, snimit će se film od ovogodišnje berbe. Navodno tamo gore berba kasni za nama nekih mjesec dana, tako da se stigne vidit rad.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
roko kaže:
mislim da na kotao od 100litara možeš doboti oko 8-9litara rakije,,,plavić ili patoka se ne računa, ovo je rakija od 20 gradi.... mislim da je tu negdje......govorim za šljivu.... a kako se višjna plaća nemam pojma
Onda je "brlja" još i jeftina. Dok skupiš šljive, dok nabaviš burad, dok ispečeš...
 
K

krunox-7

Guest
1. I ja radim domaći višnjevac od jabukove rakije i 40 komada višanja na litru. Stavi se malo šećera i postavi na sunce da lagano kuha. Napravim 50 litara godišnje ali nema za prodaju, to je najbolja računica.
2. Ja sam proljetos posadio 1300 komada i susjedi još oko 6000 i mogu reći da se osušio veoma mali broj od oko 5 sadnica po hektaru.
3. Sok od višnje je vrlo ukusan još ako je 100% prirodni to je prva liga. Navedena cijena i nije skupa jer će u budućnosti biti zabranjene sve ove kenje od ekstrakata (u narednih 10 godina) i doći će era prirodne hrane i pića pa će onda litra biti možda i 50 kuna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh