• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Višnja

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Misliš na ovo?

Antocijanin – prirodan i zdravstveno koristan aditiv
Pigment koji daje zelenu boju većini biljaka zove se klorofil, no on je samo jedan od nekoliko tisuća pigmenata koji su zaslužni za boje biljnog svijeta. Za žutu boju biljaka koja varira od limun žute do crvene boje rajčice zaduženi su karotenoidi dok antocijanini daju raspon boja od svijetlo ružičaste do tamno ljubičaste. Uloga pigmenata nije u potpunosti objašnjena, no smatra se da služe privlačenju insekata i drugih životinja, u svrhe oprašivanja i raznošenja sjemena. Neke od biljnih pigmenata izolirao je početkom dvadesetog stoljeća njemački kemičar Richard Willstätter za što je i dobio Nobelovu nagradu 1915. godine. Upravo je on otkrio da skoro sve voće i cvijeće crvene, plave i ljubičaste boje sadrži antocijanine.
Riječ antocijanin dolazi od dvije grčke riječi, anthos (cvijet) i kyanos (plavo). Antocijanini su grupa biljnih pigmenata a odgovorni su za boje voća, povrća i cvijeća. Najčešće se ekstrahiraju iz grožđa, višanja, crvenog kupusa, te iz bobica bazge ili crnog ribiza. U prirodi se pojavljuje 6 osnovnih tipova antocijanina, a voće i povrće u kojem prevladavaju su:

Jagode, bazga, crveni kupus - Cianidin
Borovnice - Delfinidin
Grožđe - Malvidin
Jagode i rotkvice - Pelargonidin
Brusnice - Peonidin
Borovnice - Petunidin
Antocijanini su jaki antioksidansi, tj. tvari koje sprječavaju razvoj srčanih bolesti i raka. Upravo antocijanini daju crnom vinu predivnu tamno crvenu boju. Francuzi već od davnina znaju da crno vino ima blagotvoran učinak na žile i krvožilni sustav. Antocijanini se u zadnje vrijeme povezuju i sa drugim zdravstvenim koristima kao što je npr. snižavanje razine glukoze u krvi dijabetičara. Laboratorijska istraživanja na životinjskim stanicama pankreasa pokazuju da antocijanini povećavaju sintezu inzulina za 50%. "Moguće je da konzumacija višanja i sličnog voća (brusnice, grožđe) koje sadržava antocijanine ima važan utjecaj na razinu inzulina kod ljudi," izjavio je voditelj tog istraživanja, dr. Muralee Nair, kemičar na državnom Sveučilištu u East Lansing u Michigenu. No dok god ne budu završene studije antocijanina na ljudima, pacijenti s dijabetesom moraju nastaviti uzimati svoje uobičajene lijekove za liječenje dijabetesa.
Svježe višnje i ostalo voće koje sadržava antocijanine dostupni su svakome, a pripravci s antocijaninima bi se uskoro mogli pojaviti u obliku dijetetskih pripravaka - koncentrata prirodnih pigmenata višnje. U prehrambenoj industriji već se koristi ekstrakt grožđa za proizvodnju raznih voćnih punjenja pekarskih proizvoda, bezalkoholnih pića, likera i slatkiša, a deklarira se kao prirodna boja antocijanin ili E-163.
Bojila, kao antocijanin, dodaju se hrani kako bi joj se povratila boja izgubljena tehnološkim procesom, da bi bila privlačnija kupcu ili da bi bojom podsjećala na neku namirnicu. U Europskoj uniji dopuštena je upotreba 43 bojila. EFSA je najavila re-evaluaciju i procjenu rizika svih dopuštenih prehrambenih bojila u EU.

Stručna suradnica: Diana Herold, dipl.ing.
 
K

krunox-7

Guest
Obrisan neispravan link.
evo jedna starija slika voćnjaka
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uuu, koliki razmak između redova, tu se mogu trke ATV odvijati ;) Koliki su ti razmaci?
 
K

krunox-7

Guest
Razmak je 5 metara. Na slici izgleda puno ali kad dodje vrijeme berbe grane se gotovo spoje i jedva da mali ferac prolazi između. to je posađeno 1996.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uh, nemoj me plašit :) Ja planiram sadit na razmak 4x3 :) Da mi je onog skupog tresača sadio bi ja njih na 4x1,5 ali nema se toliko para... Malo ti to nešto rodi. Imao si 15 tona na hektar. Imaš oko 500 stabala na hektaru, u 12 godini si trebao imati oko 100 kg po stablu, a ti imaš 30 kg. Veliki razmak, hmm... Nešto ne štima... Malo štediš sa đubrenjem? Voda? Zastiranje? Krečenje? Rezidba? Špricanje? Više sorti u istom voćnjaku, pčele...
 
K

krunox-7

Guest
Gle neznam s kime si se ti savjetovao ali za ovakav voćnjak je optimalan prinos od 10 do 20 tona. Ljudi iz savjetodavne službu kažu da je voćnjak odličan. Čujem da i u Srbiji neki voćnjaci daju na 1ha 40 tona. voli bih to vidjeti. To su neke konbinacije kada nakon par godina svaku drugu sadnicu vade. Uhvatit sa 1ha prosječno 55.000 kuna nije uopće loše pa ne kužim kako će ti sadnica dati 100 kg kada se grane lome i kada daje 30. Ja zadovoljan i ovako. 100% sam siguran da voćnjaku ne fali ništa. Gospoda iz Orahovice su rekli proljetos da nisu skoro vidjeli tako uredan voćnjak, jedino što je ova godina loša svugdje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Slažem se krunox-7, da bi riječ rekao protiv tvog višnjika, ali nas "zelene" pumpaju sa nekim urodima ajme, volim čuti istinu. Ali vjerujem da oblačinska višnja na našim prostorima treba dati minimum 20 tona za te godine. Čuo sam da je mraz pokosio dosta višnji u našičkom području. Još se priča da je Kraš kupio neki švapski tresač, koji nije tresao sa frekvencijom, nego je drvo u korjenu protresao, i da jednostavno višnje nisu rađale. Što da rodi višnja i da joj u plodu strada korjenje? Propala investicija, pišem ovo jer znam kad smo se čuli telefonom da si rekao da imate improvizirani tresač. Ništa više, lijep pozdrav.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovu višnju moja stara hoće likvidirati, jer je nije špricala i zaštitila. Taman prije što je trebala sazriti paf. Ništa, sve je istrunilo i upljesnilo se. Nikada je nije tretirala, to je višnja u starom kokošinjcu :)

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Ta višnja je stradala gadno od leda, što se i vidi, bilo je davno ali nije tretirana poslije toga. Mislim da je posađena prije 6-7 godina.
 
K

krunox-7

Guest
imao sam jednom takav rod ali su grane popucale i oko 50 stabala mi se raskolilo po pola. Postoji i šema da jedne godine ne obrezuješ pa imaš veliki prinos ali zato nagodinu moraš pola višnje iskrčit i rod je nikakav. Mislim da je kod mojih model umjereno a dugoročno. Hvala za savjet sa đubrenjem. Ja sam sad u mladi višnjik između bacio repicu, a poslije sadnje sam bacao stajnjak.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
B

Bobo

Guest
Zanimljiv stroj, nema sta...

@Smiljan: Ovo na slici i je IMT 539 ;)

Uteg mu neki definitivno treba, jer tresac ove vrste vrlo lako rastepe traktor. Rastepe ga prese, a da nece ovo :scratch
 
K

krunox-7

Guest
Tako je. Uteg pun betona. 533 može bez problema tresti dva stabla. na kraju ovih željeznih "ruku" je gurtna koja se zakvači ispod prvih grana i dobro zategne. Trešnja počima odmah čim se uključi kardan a ima i dopunsku ručicu koja služi za zatezanje remena prilikom trešnje te daje bolji efekat. 10 sekundi dovoljno da otrese dvije jedino što malo duže traje dok se višnja pokupi s najlona. LIšće ispuhujem sa STIHLOVIM puhalnicima za lišće.
 
K

krunox-7

Guest
E da, da ne bude zabune ovo je jako primitivan stroj. Jasno je da se nemože usporediti s onim iz JUL- coma al kad uzmem u obzir da je u njega utrošeno malo truda i ideje, nekoliko starih dijelova i željeza cijena mu ispada 1000 kn. Budem stavio još slika...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Krunox-7

Oblačinska višnja

Oblačinska višnja ne spada u sorte, već je to ekotip koji se razvio i prilagodio ekološkim i edafskim uslovima određenog geografskog područja.Poreklo oblačinske višnje nije utvrđeno. Pod pojmom oblačinska višnja podrazumeva se u stvari velika i vrlo heterogena populacija višnje koja potiče iz sela Oblačine i okoline. Poljoprivredni proizvođači lako razmnožavaju oblačinsku višnju izdancima, pa je postojeća populacija postala pretežno vegetativnim putem. Ne treba međutim isključiti mogućnost da je i generativni način razmnožavanja (semenom) uticao na stvaranje ovako heterogene populacije oblačinske višnje. Veliki broj problema koji se javlja pri razmnožavanju i eksploataciji oblačinske višnje potiče od toga što ona nije jedan klon već smeša velikog broja klonova.Poslednjih godina, ponovo se intenzivira podizanje novih zasada pod ovom kuturom, koja je pre svega namenjena za industrijsku preradu.Poteškoće koje se javljaju pri eksploataciji Oblačinske višnje, se pre svega odnose na neredovne prinose, lošu organizaciju berbe, prevoza i prerade, loš kvalitet sirovine za industrijsku preradu, što je direktna posledica korišćenja neodgovarajuće ambalaže, nestručnog rukovođenja otkupom, i neodogovarajućeg procesa obrade ubranih plodova, čime se stvara neadekvatan poluproizvod i prerađevina za plasman na inostrano tržište. Drugu grupu problema čini postojanje međusobne konkurencije naših izvoznika na stranom tržištu.Ovo su glavni razlozi, zbog kojih se u većem broju zemalja – velikih proizvođača izvodi klonska selekcija iz populacije Oblačinske višnje proučavanjem i odabiranjem klonova boljih svojstava za proizvodnju i preradu od populacije ove višnje. To bi mogao biti vrlo značajan doprinos unapređenju njene proizvodnje.Oblačinska višnja je po habitusu slabo do srednje bujne. Kruna je loptasta do široko piramidalna, gusta. Grane su sa kratkim internodijama i celom su dužinom obučene rodnim drvetom (majskim buketićima) kao u sper tipova. Lišće je tamnozeleno. Pošto se razmnožava izdancima, oblačinska višnja se gaji na sopstvenom korenu. Obično se sadi na rastojanju 4x3, mada već postoje I zasadi kod koji je redno rastojane manje od 1,5 metra. Otporna je prema niskim zimskim temperaturama, mada u Lesovačkom kraju kasni prolećni mrazevi mogu da nanesu velike štete ovoj kulturi. Dobro podnosi suve terene i tipična vinogradarska zemljišta. Koristi se i kao podloga za višnju i trešnju, ali zbog slabog korenovog sistema i velikog broja izdanaka nije zadovoljila. Cveta srednje rano. Samooplodna je. Prorodi u trećoj godini posle sadnje. Rađa vrlo dobro (15-20 t/ha).Plod je sitan, loptast do loptasto-kolačast, dosta ujadnečene krupnoće i sazrevanja. Pokožica je tamnocrvena, tanka. Meso je crveno, srednje čvrsto, sočno, dosta kiselo, aromatično i kvalitetno. Sok je crven i dosta bogat rastvorljivom suvom materijom, ukupnim šećerima, ukupnim kiselinama i vitaminima. Koštica je sitna do srednje krupna (0,3g) i relativno se lako odvaja od mesa. Plod se srazmerno lako odvaja od peteljke, dobro je zapečaćen (ne curi), pa dobro podnosi prevoz i može da se sačuva od 3-5 dana u svežem stanju. Znatan deo proizvodnje se izvozi u zemlje zapadne Evrope, i to kao smrznuta ili konzervisana višnja, i kao koncentrovani sok.


Ti si onda u vrhu berbe ;) Još ako nisi gnojio ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Višnja u gustom sklopu

Strucnjaci smatraju da se gajenjem višnje u gustom sklopu može povecati prinos po hektaru u odnosu na prosecne za 2,5 do 3,5 puta. Ulaganja nisu mnogo veca pa se ovakva proizvodnja isplati. Takodje, rezidba i berba su lakše, brže i jeftinije. Iako je prinos najvažniji pokazatelj, uvodjenje gustog sklopa opravdava i kvalitet ploda.
U našoj zemlji godišnje se proizvede preko sedamdeset hiljada tona višnje. Prosecan prinos po stablu je osam kilograma, odnosno deset tona po hektaru. To je veoma malo, jer se smatra da je optimalan rod dobrog kvaliteta dvadeset tona po hektaru. Najzastupljenije sorte su "oblacinska", uglavnom kao izdanacka i spontano raširena "cigancica". Ostalo su krupnoplode ("hajmanova konzervna", "reksele", "šumadinka"), kalemljene na divlju trešnju, dok su vegetativne podloge manje zastupljene.

Najcešce se formira piramidalna kruna, redje polupljosnata vaza, a veoma retko palmeta i vitko vreteno. Razmaci sadnje su od 6x5 do 4x2,5 metara. Po hektaru se posadi od 333 do hiljadu sadnica. Gajenjem novih sorti i primenom odgovarajuce agrotehnike mogu se postici znatno bolji rezultati. U poslednje vreme preporucuje se uvodjenje u proizvodnju novih sistema gajenja, odnosno izbor odgovarajuce kombinacije sorte i podloge, razmaka sadnje i uzgojnog oblika. To su potvrdila i ispitivanja dr Milisava Mitrovica, dipl. inž.

Miladina Blagojevica i dipl. inž. Sanje Radicevic, strucnjaka Centra za vocarstvo i vinogradarstvo u cacku. U proizvodnom zasadu višnje podignutom jednogodišnjim sadnicama s prevremenim grancicama, zastupljene su "šumadinka", "reksele" i "ujfehertska grozdasta". Posadjene su na cetiri metra medjurednog razmaka, a u redu na 1,5 i dva metra. To znaci da po hektaru ima 1. 666, odnosno 1250 stabala. Kalemljene su na podlogu "kolt" i formirane kao vitko vreteno. Visina debla je 40 centimetara.

Tokom ispitivanja primenjena je uobičajena, kvalitetna i pravovremena agrotehnika. Uočeno je da su sve tri sorte veoma rodne i da imaju krupne plodove odličnog kvaliteta. Po bujnosti su bile slične, ali su se razlikovale po rodnom potencijalu, što se odrazilo na prinos. Veći rod po stablu davale su kada je rastojanje u redu bilo dva metra. Medjutim, kada se taj rod pomnoži s brojem stabala po hektaru, dobijaju se drukčiji rezultati. U tom slucaju, pri rastojanju od metar i po u redu prinosi su veci nego ako je ono dva metra.

Na dva metra rednog rastojanja prosecan prinos "šumadinke" bio je 31,8, a na metar i po 34.4 tone po hektaru. Ovo je, istovremeno, najveci ostvaren prinos u svim kombinacijama sorta razmaci sadnje. Prosecna masa ploda bila je 7,48, odnosno 7,40 grama, što je gotovo zanemarljiva razlika i potvrda izuzetnog kvaliteta višnje. To znaci da povecanje prinosa ne mora da bude na štetu kvaliteta. Naprotiv, pri punoj agrotehnici prinos i masa plodova mogu da budu direktno zavisni.

Rod "rekselea" i "ujfehertske grozdaste" je nešto manji u poredjenju s "šumadinkom", preko 20 tona po hektaru. I one su dale vece prinose po jedinici površine pri manjem razmaku u redu, "reksele" 26,4, a "ujfehertska grozdasta" 28,6 tona po hektaru. Masa plodova je od 6,07 do 6,45 grama, �to takodje potvrdjuje odlican kvalitet. Inace, tokom ispitivanja, jedne godine o�tecenja od poznih prolecnih mrazeva bila su 18-30 odsto. Kada bi se ovo uzelo u obzir, rod višnje bio bi veci.

Strucnjaci smatraju da se gajenjem višnje u gustom sklopu može povecati prinos po hektaru u odnosu na prosecne za 2,5 do 3,5 puta. Ulaganja nisu mnogo veca pa se ovakva proizvodnja isplati. Takodje, rezidba i berba su lakše, brže i jeftinije. Iako je prinos najvažniji pokazatelj, uvodjenje gustog sklopa opravdava i kvalitet ploda.

"UJFEHERTSKA GROZDASTA"
Ova madjarska sorta nastala je kao spontani sejanac. Samooplodna je, redovno i dobro rada. Sazreva krajem juna, pocetkom jula. Plod je okruglasto spljošten, svetio do tamnocrven, meso socno i aromaticno. Peteljka je duga, s jedne strane crvenkasta. Pogodna je za mehanizovanu berbu, stonu upotrebu i preradu.

"ŠUMADINKA"
Stvorena je u Institutu za vocarstvo u cacku 1969. godine, ukrštanjem "kereške" i "hajmanove konzervne". Prorodi u drugoj godini. Zahteva rezidbu zbog izrašenog ogoljavanja grana koje su donele rod. Ima krupan, tamnocrven plod, mase preko šest grama, glatku i sjajnu pokožicu. Socno i polucvrsto meso je kiselkastog ukusa i prijatne arome. Poznog je vremena sazrevanja.
Veoma je rodna i pogodna i za jelo i preradu. Zbog kvaliteta i rodnosti zaslužuje da se više širi.

"REKSELE"
Potice iz Nemacke i samooplodna je sorta. Zbog ogoljavanja grana zahteva rezidbu. Radja dobro i redovno. Otporna je prema niskim temperaturama. Sazreva krajem juna, pocetkom jula. Plod je tamnocrven, pokožica tanka, glatka i sjajna. Srednje cvrsto meso je nakiselo i aromaticno. Pogodna je za mehanizovanu berbu.
Snežana Malinovic, dipl. inž. vocarstva i vinogradarstva

Ove druge rode više, smao ne znam da li eurovoće i hlad otkupuju višnju koja nije oblačinska. U biti ako je ubereš sa peteljkom onda možeš prodati gdje hoćeš :) Ali tko će to brati, u Srbiju dolaze berači iz Rumunjske i za 1 kn/kg beru. Plus trošak hrane i smještaja (improviziranog).
 

Najnoviji postovi

Na vrh