• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
ok drugar.idem redom kako ti kazes :)...a inace sledeci put bacam ciglu :rolfer:
ma ja sam jako nezan sa traktorima...videcemo kako ce se ponasati kad sve ovo ustelujem(ne ja nego majstor)...ali ako potrosnja ne dodje izmedju 542 i tomice,onda ce morati da promeni vlasnik:roll:
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
ako 533 vuce 4 krilnu...zasto ne bi mogao T25...osim toga drljace sam spustao onako umereno....al sve ok,jednio ta potrosnja...IMT-om 542 bi tu istu njivu podrljao sa 0.5 litre nafte...najvise litar.a vlatko vise od 100%.ipak to bi trebalo biti obrnuto;).a pritisak je 1...a u leru ipod jedan...blizu nule(na zagrijanom motoru).

1.) Četvorokrilna drljača nije za vladimirca, kao ni za fergusončeta. Belarus MTZ 82 vuče petokrilnu, na primer, pa ti sad računaj. To, spuštanje drljače do pola klinova prvi put čujem da neko tako radi. Ja moju trokrilnu spustim do kraja, tako da i rama svojom težinom dodatno pritiska klinove u zemlju. Dok nisam imao svoju drljaču, uzimao sam na zajam četvorokrilnu i vozio u tom slučaju prvom brzinom sto je ipak nedovoljno brzo za postizanje željenog efekta ravnanja tla i drobljenje grudvica(ukoliko ih ima).

2.) To što je u pitanju laka zemlja, drčljanje čini samo još težim. Zvuči apsurdno, ali na teškim zemljištima se lakše drlja jer klinovi ne idu toliko duboko u zemlju kao kod lakih. Dakle, laka zemljišta se lakše oru, ali teže drljaju.

3.) Ne bi trebalo da vladimirec toliko troši. Ja sam obavio drljanje ovog proleća mojim vladimircem i trokrilnom drljačom na 3 hektara jednostruko i na 1 ha dvostruko. Uzmimo da je to kao 4 ha jednostruko i tom prilikom sam potrošio 16 litara goriva, a to je 4 l/ha sa sve zakopanom drljačom "do Japana" i vožnjom od kuće do njiva u raznim pravcima i to u tri navrata. Najbliža njiva mi je udaljena od kuće 2, a najdalja 8 kilometara. Samo do najdalje njive i nazad potrošim oko 4 litre. Dakle, polovinu utrošenog goriva sam progor'o u transportu, a to mu dođe onda 2 l/ha bez prevoza.

4.) Pritisak ulja je nedovoljan, a i ne sme ovako da dimi. kad se taj dim vidi na snimku sa mobilnog telefona, mogu da zamislim kako li je tek izgledalo uživo. Moj je ovako dimio samo kada sam predprošle jeseni pokušavao da orem na ekstremno teškoj crnici, u ekstremno lošim uslovima za oranje.

Naravoučenije: 542 u njivu, a vladimirca u radionicu, a posle... Videćeš sam.
 
Posljednje uređivanje:

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Strongboy ja nikad nisam čuo da neko mjeri potrosnju po satu rada nego po povrsini koju obraduje i po tezini posla
Hoću reć nije isto orat sat vremena pjeskovitu zemlju i tesko ilovasto tlo.
Ispravite me ako se varam

Što se tiče drljanja idem 2 puta prvi put lakse da mi se desno jaje ne zaglavi izmedu mjenjaca a drugi put samo po gasu jer sad teoretski vozim po ravnom
 
Posljednje uređivanje:

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
EVo ovako imam dve njive koje su mi na dva kraja ela do prve ima oko 1 km a do druge oko4km, prvo sam bacio vestak na jednu pa na drugu, a onda podrljao jednu pa drugu znaci na svaku sam išao dva puta ukupna površina oko dva hektra (175 a) vlatko mi je potrošio oko 12 l ložaka sa ovom drljačom sirina je 2.6 m
scaled.php
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
znaci morat cu da pojasnim malo;)
@malirus
znam da se potrosnja meri po povrsini...ali ako uzmemo da je ova njiva bila izuzetno laka...ravna...ta se nije trabala ni drljati(kod nas retko ko i retko kad drlja u smislu zatvaranje zimske brazde,jer njive su od jesenje oranje vec ravne,zbog kako sam rekao lakoce zemlje).drljao sam je samo da bih video kako ce se vladko ponasati i kolika ce mu biti potrosnja...
e sad: ako za 5 minuta vladko potrosi 2.5 litara nafte(2.5lit / 5min = 0.5 litara x 60min = 30 litara/1casu rada u slucaju drljanje lake zemlje.
evo ti po povrsini: 2.5 lit /0.2ha. 5 x 0.2ha=1ha ,t.j. 5 x 2.5lit = 12.5lit / 1 ha drjlanja.
po ovoj matematici 1ha bi podrljao za 25 minuta.
inace po specifikacijama navedenim u uputstvima traktora uvek je navedeno grama goriva na 1ks/1h rada.a nigde potrosnja po povrsini.ja znam da tu ima velikog odstupanja al nikako ne u 100 tinama procenata.

@krle
kako sam malo pre napomenuo da sam samo isprobavao a ne zbog stvarne potrebe drljanja,a vidi se na videu da i sa pola zubaca u zemlji njiva je super podrljana.e sad mozes zamisliti koja bi potrosnja bila ako drljacu zabijem do rama u zemlji...pored toga sto bi vlatko bas tesko izasao na kraj snjom, potrosnja bi bila jos veca nego sad.
potpuno sam te razumeo.potrosnja kod tvog vladimirca je extra mala,i pored toga sto ukopana trokrilna drljaca je mnogo teza za vuc,negoli 4 krilna da samo grebe po njivi...jel tako ;)

ali tvoj savet je ono pravo :542 U NJIVU,T25 U RADIONU.:prayer:
 
Posljednje uređivanje:

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
Potrošnja vlatka je 186g/kw/h sto iznosi 4.6l/h, pri 1850o/min radilice prema tome nesme na hektar drljanja da potroši više od 4 l dizela u ekstremnim uslovima
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Potrošnja vlatka je 186g/kw/h sto iznosi 4.6l/h, pri 1850o/min radilice prema tome nesme na hektar drljanja da potroši više od 4 l dizela u ekstremnim uslovima

Ja znam za nekih 300 grama po konjskoj snazi na sat i to se deklariše valjda kao maksimalna potrošnja.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
sutra vadim dizne,da se proveri njihova nastelovanost.pricao sam sa jednim mojim rodjakom,trenutno kod mene u goste,a on citavog zivota vozio kamion,a dvadesetak godina i autobus.on kaze da je sve do dizana i nastelovanost ventila i da bosh pumpu ne treba cackati.a pritisak ulja moze biti mali zbog zastopanog filtera ulja.ne znam kad ga je prijasni vlasnik zadnji put ocistio i oprao...ako je uopste to nekad i uradio...
na koliko trebaju biti dizne?(da sad ne trazim jer ne znam gde je taj post)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ova računica koju računate da vlatko potroši 30 litara za sat je meni malo smiješna , traktor NIJE ISPRAVAN i nemoguće je da on potroši više od 5 litara na sat pa radi mu šta hoćeš

ovo 3 litara mi je smiješno iz razloga što ja cijeli dan berem sa beračom i potrošim 35-37 litara , od ujutru 7-8 sati pa do uveče 9-11 i oberem 2.5-3ha
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
ova računica koju računate da vlatko potroši 30 litara za sat je meni malo smiješna , traktor NIJE ISPRAVAN i nemoguće je da on potroši više od 5 litara na sat pa radi mu šta hoćeš

ovo 3 litara mi je smiješno iz razloga što ja cijeli dan berem sa beračom i potrošim 35-37 litara , od ujutru 7-8 sati pa do uveče 9-11 i oberem 2.5-3ha
pa ,to i ja kazem kolega :partyman:
zato sam naveo SIMPTOME,i od vas trazio ANAMNEZU,ili DIJAGNOZU...
i za mogucu TERAPIJU ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
dijagnozu si dobio , uradi to pa onda razmišljamo o dalje


..... ali nikako mi moje iskustvo ne dozvoljava da mi bilo ko kaže kako vlatko može da potroši 30l za jedan sat , NEMOGUĆE :twisted:
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
ova računica koju računate da vlatko potroši 30 litara za sat je meni malo smiješna , traktor NIJE ISPRAVAN i nemoguće je da on potroši više od 5 litara na sat pa radi mu šta hoćeš

ovo 3 litara mi je smiješno iz razloga što ja cijeli dan berem sa beračom i potrošim 35-37 litara , od ujutru 7-8 sati pa do uveče 9-11 i oberem 2.5-3ha

Čekaj, osećam se prozvanim, ako na moj post ciljaš, onda nisi dobro sračunao. Ne znam otkud ti u opšte tih 30 litara na sat.
Ako troši kao što sam ja rekao 300 grama po konjskoj snazi na sat, onda ispada 300g x 25ks(koliko Rusi tvrde da ima) = 7500g/h, a to bi bilo nešto više od šest litara(6,37l) ako računamo 7,5 kg x 0,85kg/l(što bi bila neka srednja vrednost gustine dizel goriva) = 6,375 l.
Ali, evo kolega Dule ima zvanične podatke, pa ako neko vidi šta tu piše, možemo i ponovo da računamo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
@krle
nisam mislio na tvoju računicu , ona ''drži vodu'' kako i ja kažem da vlatko troši na sat pa koliko uradi uradio je

ja sam se odnosio na ovaj post od @strobgboya


e sad: ako za 5 minuta vladko potrosi 2.5 litara nafte(2.5lit / 5min = 0.5 litara x 60min = 30 litara/1casu rada u slucaju drljanje lake zemlje.
evo ti po povrsini: 2.5 lit /0.2ha. 5 x 0.2ha=1ha ,t.j. 5 x 2.5lit = 12.5lit / 1 ha drjlanja.
po ovoj matematici 1ha bi podrljao za 25 minuta.
:
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Da, zaboravio sam na tu Strongboy-evu računicu, mislio sam da je greška nastala brzim čitanjem mog posta sa onih 300g. Trideset litara bi onda trošio neki Vladimirec od 120 konja. :D Izvini što sam potcenio pažnju sa kojom čitaš postove, a znam da ih sigurno mnogo pročitaš zbog obaveze koju nosi tvoj čin.
Evo, pokazala mi je mama gde se zumira :idea: (njoj je opis radnog mesta da radi na računaru i čita sitna slova) i prema podacima koje je priložio Dule, naši traktori troše maksimalno 238 g x hp/h i imamo izraz: 238 g x 25 hp = 5950 g = 5,95 kg x 0,85 kg/l = 5,06, dakle pet litara što se apsolutno uklapa u Savinu empirijski potvrđenu teoremu. :rolleyess:
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ma nije frka ;) ne pišemo mi sumnjive kreditne ugovore pa da koristimo sitna slova :rolfer:

Pa sa 30 litara i KIROVEC ima da radi sat :vragek:


Sve zaboravim napisati , neki dan mi se raspadne zadnja felna :blackeye
otpustili se ona 4 vijka od srca felne i napravilo kuršlus
ja sam predzadnji put kada sam radio stavio stvarno kvalitetne vijke zategao krvnički ali opet se otpustilo :shock:
e sada sam to sve povario ' mater i felnu


a juče mi spade predni desni točak , raspao se ležaj
o nebesa šta sve neće da me strefi :twisted:
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
hahaha platis za 30,a dobijes traktor od 120 konja :supz:
salim se.ma znam da je to cudno...ali na zalost tako je.kad bih ja sa svojim vlatkom radio sat vremena,on bi popio tacno 30 litara...sad se nesto razmisljam...izgleda da moj vlado nije iz sibira...vec iz sahare...pa kao one kamile,ne piju dok nema,al kad nadju,popiju za mesec dana odjednom...:mrgreen:
ma dacu ja njemu sahara:axe:
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
a juče mi spade predni desni točak , raspao se ležaj
o nebesa šta sve neće da me strefi :twisted:

To se i meni desilo pre dve godine tačno u ovo vreme, išao sam sa rasturivačem veštaka. Isto taj prednji desni. Hoće njega oranje valjda da izdrnda.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
To se i meni desilo pre dve godine tačno u ovo vreme, išao sam sa rasturivačem veštaka. Isto taj prednji desni. Hoće njega oranje valjda da izdrnda.

sa njim ne orem ali imam mnogo ekstremnijeg drndanja :weedman: šuma :vragek:
 
Na vrh