• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Nego , prvo moraš utvrditi gdje pušta , dali na cilindru iil razvodniku
Ako ti radi onaj pipak na klipu gdje se podešava najniža tačka poluga probaj podići neki teži priključak i pritisni taj pipak , on bi trebao da blokira magistralu između klipa i razvodnika , ako poluge i dalje budu padale onda je vjerovatno razvodnik u pitanju
Mada ova metoda nije 100% sigurna jer opet postoji mogućnost da taj pipak propušta ali može da posluži za prvu pomoć

Napravio sam jučer probu s tanjuračama kako si rekao. Poluge podignute, pipak stisnut i poluge stoje u zraku i stoje, kao......zna se već što :supz:
Što sad dalje?
 

danijel983

Član
Tu od
2 Ruj 2010
Poruka
101
Napravio sam jučer probu s tanjuračama kako si rekao. Poluge podignute, pipak stisnut i poluge stoje u zraku i stoje, kao......zna se već što :supz:
Što sad dalje?

niš rastavi rastavi razvodnik i samo zamijeni mjesta onih osovina (ventila)lijevi na desni i trebalo bi bit ok
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ovo možeš uraditi za prvu pomoć , trebalo bi ''pretresti'' razvodnik ali ako nemaš iskustva sa time mogao bi imati problema
Znači definitivno ti je dobar klip , problem je u razvodniku
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ovo možeš uraditi za prvu pomoć , trebalo bi ''pretresti'' razvodnik ali ako nemaš iskustva sa time mogao bi imati problema
Znači definitivno ti je dobar klip , problem je u razvodniku

Hvala dečki na savjetima, nešto budem skemijao. Znači, u razvodniku bi se trebale promijeniti gumice i/ili nešto takvo?

Nije mi jasno kako se koristi onaj leptirić za ograničavanje hoda hidraulika prema dolje. Znači, zaorem na dubinu koja mi je ok i onda spustim leptić do vrha klipića koji viri van ili stisnem taj klipić do kraja dolje i onda na njega postavim leptirić?:?:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ne dihtuje ruski razvodnik na gumice , nego na tolerancije :mrgreen: gumice drže samo za van

Stisneš pipak za 2/3 i to je položaj koji je donja granica
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
da, kad ste kod leptirića, popravio ja svoje i ugradio nadobudno na vladonju...i išo naravno orat...a kad tamo...NEVALJA!
ideš van iz brazde, ono na kraju njive i dočim kotač iziđe iz brazde iskoči i plug iz zemlje...na tu foru svaki put sve kraće brazde imam na kraju...
i kaj se dogodilo...leptirić je odletio u grm...:mrgreen:
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Savoris, daj mi pojasni nešto, vidiš da sam tudum za tu hidrauliku (kao i za ostalo :) Prije si napisao:
Nego , prvo moraš utvrditi gdje pušta , dali na cilindru iil razvodniku
Ako ti radi onaj pipak na klipu gdje se podešava najniža tačka poluga probaj podići neki teži priključak i pritisni taj pipak , on bi trebao da blokira magistralu između klipa i razvodnika , ako poluge i dalje budu padale onda je vjerovatno razvodnik u pitanju
Mada ova metoda nije 100% sigurna jer opet postoji mogućnost da taj pipak propušta ali može da posluži za prvu pomoć
Poluge nisu padale, pa ja iz ovoga gornjeg zaključujem, da je cilindar kriv ako nije razvodnik. Poslije si napisao:

Ovo možeš uraditi za prvu pomoć , trebalo bi ''pretresti'' razvodnik ali ako nemaš iskustva sa time mogao bi imati problema
Znači definitivno ti je dobar klip , problem je u razvodniku
Gdje grešim u zaključivanju?
 
Posljednje uređivanje:

danijel983

Član
Tu od
2 Ruj 2010
Poruka
101
da, kad ste kod leptirića, popravio ja svoje i ugradio nadobudno na vladonju...i išo naravno orat...a kad tamo...NEVALJA!
ideš van iz brazde, ono na kraju njive i dočim kotač iziđe iz brazde iskoči i plug iz zemlje...na tu foru svaki put sve kraće brazde imam na kraju...
i kaj se dogodilo...leptirić je odletio u grm...:mrgreen:

ori u koso ili kosi komad :mrgreen:
 

danijel983

Član
Tu od
2 Ruj 2010
Poruka
101
Savoris, daj mi pojasni nešto, vidiš da sam tudum za tu hidrauliku (kao i za ostalo :) Prije si napisao:

Poluge nisu padale, pa ja iz ovoga gornjeg zaključujem, da je cilindar kriv ako nije razvodnik. Poslije si napisao:


Gdje grešim u zaključivanju?
krivo zaključuješ,. savo ti je napisao da kad digneš neki priključak na hidrauliku i tada stisneš pipak na cilindru, i ako tada poluge ne padaju cilindar je ispravan
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
krivo zaključuješ,. savo ti je napisao da kad digneš neki priključak na hidrauliku i tada stisneš pipak na cilindru, i ako tada poluge ne padaju cilindar je ispravan

Upravo ovo sam rekao , neznam kako si ti razumio :scratch
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
da, kad ste kod leptirića, popravio ja svoje i ugradio nadobudno na vladonju...i išo naravno orat...a kad tamo...NEVALJA!
ideš van iz brazde, ono na kraju njive i dočim kotač iziđe iz brazde iskoči i plug iz zemlje...na tu foru svaki put sve kraće brazde imam na kraju...
i kaj se dogodilo...leptirić je odletio u grm...:mrgreen:
zZašto druže ne koristiš plivajući položaj i onda ti se neće dešavati da ti plug izađe iz brazde čim traktor dođe na uzvišicu tj. na kraj brazde
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ako koristi onaj pipak za visinu nema veze što je u plivajućem položaju , opet će na kraju brazde isto da se dešava
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
zZašto druže ne koristiš plivajući položaj i onda ti se neće dešavati da ti plug izađe iz brazde čim traktor dođe na uzvišicu tj. na kraj brazde

alo, nisam ja jučer traktor prvi put uzeo u ruke, tarem ga već 25 godina, tak da valjda znam di je plivajući položaj hidraulike...
jednostavno kao što savo kaže, pipak ga drži i neda mu da ide dublje pa iskoči iz brazde čim gume dođu na ravno...:madmana:
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
alo, nisam ja jučer traktor prvi put uzeo u ruke, tarem ga već 25 godina, tak da valjda znam di je plivajući položaj hidraulike...
jednostavno kao što savo kaže, pipak ga drži i neda mu da ide dublje pa iskoči iz brazde čim gume dođu na ravno...:madmana:
Nisam ni mislio da neznaš nego sam te pitao zašto moraš da oreš sa pipkom a ne u plivajućem položaju , ja orem u plivajućem položaju i nemam potrebe da koristim pipak da bi odredio dubinu
 

Lovro

Novi član
Tu od
10 Sij 2012
Poruka
20
Nisam ni mislio da neznaš nego sam te pitao zašto moraš da oreš sa pipkom a ne u plivajućem položaju , ja orem u plivajućem položaju i nemam potrebe da koristim pipak da bi odredio dubinu

Moja preporuka je također oranje u "plivajućem " položaju ručice hidraulika sa plugom (jednobraznim ili dvobraznim ) koji ima kopirni točak, sve drugo je patnja neopisiva - pišem iz vlastitog iskustva - preko trideset godina :D
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
Nisam ni mislio da neznaš nego sam te pitao zašto moraš da oreš sa pipkom a ne u plivajućem položaju , ja orem u plivajućem položaju i nemam potrebe da koristim pipak da bi odredio dubinu

ma sve je to stvar navike, moje su njive ravne kao stol i orem u "tvrdom" položaju hidraulika...a i ne moram lemeše klepat svako malo, nego ga zasilujem prema dolje di treba i koliko treba...
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
niš rastavi rastavi razvodnik i samo zamijeni mjesta onih osovina (ventila)lijevi na desni i trebalo bi bit ok

Malo sam se raspitao oko popravka tog hidrauličnog razvodnika. Kaže jedan majstor ako je zazor (tolerancija) u pitanju, malo može da napravi. Čitam između redaka kupuj novi. E sad, jel se to isplati i može reparirati ili kupiti novi? Oni iz VK traže 1000 kn za novi. To mi se čini puno.:shock:
Ako ga krenem sam rastavljati kao što predlaže danijel983, od kuda početi šarafati?
Prilažem i sliku, pa vas molim da mi objasnite.


Uploaded with ImageShack.us
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
jedan jednini puta sam se sam dao u šerafljenje po razvodniku, još sam ga i uspio raskopati, ali složen nije nikad, tak da sad imam novog...
najdalje kaj sad idem je da promijenim one plastike i gumice i eventualno ga odzračim i to je sve kaj se tu može napravit...osim naravno ako se zoveš Savo i složiš ga iz glave...;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Nije teško rasklopiti (i sklopiti) razvodnik , samo je problem ako su klipovi ili tijelo razvodnika potrošeni , onda tu nema reparacije , mislim ima ali to je totalno neisplatno
Koliko znam da su razvodnici u nabavci oko 120e , nisam siruran tu je negdje

Ali ako već hoćeš da se zezaš sa rasklapanjem kreni od ručica:
-skini ručice , pozicije 3 i 5
-odvrni onih 6 vijaka oko onig gumenih mandžetni
-skini mandžetne
-izvuci one osovinice sa kuglom , pozicija 37
-odvrni donje korito razvodnika , pozicija 18
-izvuci kompletno šipku razvonika na dole gdje je bilo korito

e to ti je neko osnovno rasklapanje , ako želiš ići u detalje teško je to tekstom napisati , onda idi sistemom ''na nepoznato'' , znači rasklapaj dio po dio i slaži na sto onako kako je bilo pa sklapaj obrnutim redosledom
 

Najnoviji postovi

Na vrh