• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Ma ja znam da se gasenje pomocu dekompresora NE radi ali ovaj nasao tu samnom da se ubedjuje!!!!!!

Gasili smo ga uvek pomocu gasa a tako cemo i da nastavimo.. :icon_pidu:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Gašenjem na dekompresor se ne prekida dovod goriva i vjerovatno zbog toga u priručniku piše da je zabranjeno
Recimo meni se nekada desi da ako sa pritisnutim gasom u turaži povučem dekompresor nakon zaustavljanja radilice desi se eksplozija u auspuhu , to pukne kao pištolj , vjerovatno zbog takvih situacija nije preporučljivo
Sa onom starom rotacionom pumpom ja nikada nisam mogao ugasiti motor na vraćanje gasa , uvijek sam ga gasio na dekompresor



Evo danas sam na vlatku podešavao predpaljenje koje me mučki patilo već neko vrijeme
Problem je bio u tome što na radilici koju sam stavio se razlokala kajla i oznake na remenici za podešavanje predpaljenja nisu bile na pravom mjestu
Prvo sam morao da ''kalibrišem'' remenicu upoređivanjem GMTa pa tek onda podešavanjem paljenja , paljenje mi je bilo promašeno za nekih 10-12mm gledajući remenicu , strašno
Kolega @muha je mi dao inspiraciju za provjeru remenice :drink:
 

Prilozi

  • Photo0307.jpg
    Photo0307.jpg
    48.3 KB · Pregleda: 558

boristanja

Novi član
Tu od
6 Ožu 2014
Poruka
21
Evo riješeno paljenje, pali ne na prvi ali na drugi ili treći zub da i svejedno koliko dodamo gasa. Problem je bio u ranijem paljenju,:icon_thumright: promašili 1 rupicu:icon_fU:, prilikom montiranja bosch pumpe i kada smo odlučili da podesimo paljenje vidimo da se poznaje mjesto (nije toliko potamnilo od šarafa) stavimo tamo i sve super. Pouka bi bila da se takve stvari rade po danu bez obzira kakvu rasvjetu imali.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod mene se gasio na dekompresor jer je pumpa tako bila nastelovana da radi na leru i nije se moglo ugasiti. onda su me kolege ovde posavetovale da tako nevalja i nastelovao sam pumpu da se sad gasi kad vratim gas. dekompresorom se gasi u nedaj boze situaciji . kad poludi pumpa ili sl. a i nepotrebno je habati mehanizam dekompresora kad ima mogucnost gasenja na pumpi.ja sam savo imao problema sa netacnim markacijama na ruskim vozilima pa ih uvek proveravam na gmt. ko da pijani stancaju te oznake.to je bas mnogo pobeglo pa je i na ventilima gubio ugao ne samo na pumpi. dobro je to i palilo
 
E

el pibe

Guest
Dekompresor=smanjivač kompresije.Dizelski je visokokompresijski motor.Uloga dekompresora je da drži lagano otvoren ispušni ventil,prije nego je motor upaljen.Time se postiže ventiliranje komore za sagorijevanje i rezultat toga je slabija kompresija.Što omogućuje lakšu inerciju zamašnjaka.Izmišljen dok se još kurblalo.Stoga se najte čuditi kad gasite traktor pomoću njega da puca i riga vatru.Kompresija mora negdje izaći.Samo ste je malo prije oslobodili kod uključivanja dekompresora:(giggle):
 

boristanja

Novi član
Tu od
6 Ožu 2014
Poruka
21
Gledao sam na forumu gdje govorite o boš pumpi ali slika više nema, ako može i savjet . Palio je teško hladan i topal i nije dimio skoro ni malo ( samo kada se dodaje gas na početku) , bošista pogledao pumpu, dizne i rekao da uzmemo nove uloške dizni. Kupili ih i on sve upario kaže mora raditi dobro, namjestili smo mu kut paljenja na malo kasnije tako je i bilo prije skidanja boš pumpe i topal pali skoro dobro a hladan i dalje loše ( palio ga na dekompresor ali bez grijanja) i sada malo više dimi ali i dalje kao i prije zaletava se ispod 1000 obrtaja. Da li još probati pokasniti paljenje, druga varijanta probati povećati dotok nafte u pumpu ( molio bih sliku jer sam pročitao sve na forumu o tome ključ broj 22 pa opet ključ 22 pa ključ 13 ) ili je u pitanju sam motor (karike ili dr)?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
probaj malo na ranije paljenje. ako je kasnije teze pali.zaletanje je vecinom u vezi sa nepovratnim ventilom , a i to ima veze sa paljenjem. ili falsiranje vazduha.kompresija je isto uslov za dobro paljenje ali ako malo dima ima i netrosi ulje nebi trebalo da bude problema po tom pitanju.ja bih prvo promenuo nepovratni ventil i dao malo ranije predpaljenje pa tek onda kad odradi malo video kako prima gas i dal treba kolicinu goriva povecavati. kad bude stabilno radio sve ce drugacije funkcionisati
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Pa paljenje mora biti tamo gdje mu je fabrika rekla , okasniti ili čak PREkasniti paljenje mislim da je greška
Evo mene mučila remenica i nisam mogao da odredim ugao paljenja i bilo je kasno , motor puši dimi davi se ali nigdje ne ide , sada sam ga dotjerao gdje treba i druga priča

Nestabilnost niskog pritiska nafte je uglavnom uzrok zalijetanja motora , onaj kružni sistem nafte je po meni greška i treba ga prepraviti kao što sam to ja uradio a vidim da je i vica isto napravio , taj način nije greška u nekim ''sibirskim'' uslovima jer se nafta bolje predgrijava , u našim klimatskim uslovima nema baš toliko potrebe za time
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ma sa tim kruznim sistemom su samo jos vise mane u dovodu pojacali. dok je sve novo to jos funkcionise ali cim sve oslabi po malo eto sve vise problema. sto se tice grejanja to se moze na dosta prostih nacina resiti ili vec ko vise zimi radi. parce bakarne cevi namotati oko cevi auspuha i pre pumpe i eto grejanja nafte da pozelis. slicno sam na mom golfu radio samo preko creva za rashladni sistem. po meni kasno paljenje je mnogo gora kombinacija od ranijeg. najbolje je tamo gde je predvidjeno ili zeru na ranije.
 

boristanja

Novi član
Tu od
6 Ožu 2014
Poruka
21
Napravio sam sistem dobave nafte kao kod Savorisa, Znači nafta iz rezervara ide u filter ( IMT-ov s taložnikom iz njega u ac pumpu pa bosch pumpu a povrat je spojen na povrat od dizni u rezervar i svuda su stavljene nove bakrene podloške ( nigdje ne slini). Bosch pumpu, ac pumpu i dizne je majstor pogledao i promjenili uloške dizni kaže sad je sve dobro. Nakon sitnih grešaka dobili paljenje gdje treba, e sada ili je motor (ne znam kolika mu treba biti kompresija) možda koji ventil ili kaže majstor da će pogledati automat i masu anlasera jer mu se čini da sporo okreće, ali to je problem paljenja, a zaletavanje još ću jednom probati pumpati ac pumpu i vidjeti dali otvara povratni ventil ( mada odmah dimi prilikom anlasovanja) ili bih mu probao dodati goriva malo ako to što može značiti.
 

Betmen

Član
Tu od
29 Sij 2013
Poruka
124
Ljudi curi mi na Vlatku (zaobljena hauba) ispod prvog cilindra čini mi se ulje, čuo sam da se cilindar ušlajfa da ne curi, dali je imao itko ovakav problem?
 

Matija001

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
69
zasta koristis taj kardan napred. za kosu bocnu ili nesto drugo

Kardan je za bočnu kosu.

Nekoristis tog Vladimirca????

Vladek je kupljen do mojega djeda koji je odustao od agrobiznisa. nakon što se malo poigram sa strujom i predihtam ga koristit ću ga za šumu i uokolo kuće.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
betmene najbolje dobro operi motor i stubline i izbuvaj vazduhom pa onda upali i vidi odakle pusta. pod ventilatorom ume vazduh da svud razmaze i naftu i ulje pa se nemoze tacno videti gde pusta. ako je ispod glave obicno se cuje da sikce i kompresija i slabije radi taj cilindar.nije to veliki problem uslajfati samo prvo nadji gde je procurelo da neskidas dzaba jer je mozda na drugom mestu sto je cesto
 

Najnoviji postovi

Na vrh