• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

E

el pibe

Guest
Koliko znam di god ide kakav izlaz iz kučišta tu je u pravilu i semering.A to kaj malo nafta slini nije to niš.Meni iz pumpe pršti na sve strane.Ni ne znam di curi kolko je pumpa crna i zamusana.Nit me ne zanima.Ak taj šljam očistim a neću jer se sve zapeklo,tek onda nebu dihtalo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Pa nije on jedini Bošista u okolici, pogledaj mišljenje nekog drugog
 
E

el pibe

Guest
Nego da ja vas pitam.Prilikom vađenja lijevog reduktora išao sam vidit u kakvom je stanju semering.Znači onaj na izlazu iz kutije mjenjača.Zavirio sam unutra i primjetio da je ispao zupčanik iz ležišta.Pretpostavljam da je to nekaj od špere.Jer vidim da je osovina drukčija od one sa desne strane.Probao sam to izvana postavit ali nikak nemrem narihtat.Stiskao sam šperu ,vidim da nekaj odvaja sa strane.Još da imam viziju kaj je možda bi uspio.Ili moram izvaditi onaj(ljevak)kroz koji se provlači osovina i narihtat pa sve zatvorit?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Uh , tebi je šetajući zupčanika ''propao'' , nije to trebalo da se desi , prije skiranja se bloakda diferencijala pritisne i nekako blokira da ostane pritisnuta

Moraš taj zupčanik blokade da vratiš na svoje mejsto , okolo njega ide viljuška koja ga šeta po poluosovini , u zupčaniku ima utor gdje ulazi ta viljuška , može da se namjesti i kroz otvor kroz semering ali pošto imam malo manje iskustva predlažem da skineš deklo i složiš to
 
E

el pibe

Guest
Što je tu je. Savoris.Da sam znao zablokirao bi šperu.Mislim da ću ipak skinuti dekl.Koliko vidim da je nivo ulja negdje u njegovoj donjoj zoni.Tak da bi moglo i nešto ulja iscuriti.A sigurno ću i dihtung uništiti.Ma dobro,samo neka ja to uspijem korektno postaviti.Valjda nema još zamki?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Nema zamki koliko se sjećam , možda samo na krajevima viljuški , imaju one kockice koje upadaju u kanal u zupčaniku , e ne sjećam se dal' te kockice mogu da ispadnu iz viljuške ili su blokirane
U svakom slučaju vidjećeš kada skineš deklo

Ulja je tu negdje u nivou , svega u mjenjaču je 12 litara , nivo sipanja je otprilike ti negdje sa tim deklom , iako izcuri nešto neće mnogo m možeš i prije da ispustiš tako je lakše
 

Matija001

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
69
Kao prvo sretan Uskrs.

Kao drugo, Savo, od cega je tvoj orbitrol? Što treba gledati kod kupovine polovnog? Jel ima veze koliki protok ima i koliko bi trebalo biti za funkcioniranje sistema? Možda bitnije što izbjegavati? Tražio sam po forumu ali nisam naletio na previše informacija o tom sistemu.

Znam da je najjednostavnije otić kod majstora da on to odradi (masno naplati), ali mislim da to nije poanta ovoga foruma.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Orbitrol ‚neznam od čega je , kupljen je na vašaru u Rumi
Ako kupuješ polovan teško je odrediti njegovo stanje onako u rukama ali može se makar djelimično , naspe se malo ulja u njega pa se uz okretanje prati koliko gdje povlači vakuma i na osnovu toga može se djelimično odrediti stanje , mada ovo nije mjerodavna metoda

Kažeš protok , prije bih rekao kapacitet ali mislimo na isto
Normalno da ima veze , to ti zavisi od veličine klipa i ugla točkova , odnosno količine ulja potrebne za motanje točkova u jednu i drugu stranu
Da te ne zbunjujem matematikom , idealan orbitrol za vladimirca (a i većinu traktora) je 80 kubika , sa zadnje strane na pločici obično piše kubikaža ali iako ne piše može da se približno odredi mjerenjem prečnika i debljine zadnjeg dijela orbitrola
Ova kubikaža je kompatibilna za dimenzije klipa koje sam ja koristio , za drugu veličinu klipa možda bi trebala druga kubikaža orbitrola

Jeste možda najlakše otići kod majstora ako nemaš startne informacije kao što ih ja nisam imao ali ako imaš imalo iskustva i volje uz kvalitetne instrukcije nije problem to ugraditi
Evo ja sam stavio ovaj moj kompletan volan na prodaju u oglase i za sada nema zainteresovanih , nema narod para za te luksuze
 

Matija001

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
69
Budući da sam tehničke struke nisam baš totalni baksuz što se tiče hidraulike i općenito tehnike. prema slikama što sam vidio od tvojeg sistema nije to baš neka atomska fizika.

Da nebi ispalo da omalovažavam tvoj posao, ali nije isto kada netko nešto radi iz glave ili kad se vidi sistem koji radi i jedino je potrebno malo uključiti moždane vijuge i kopirati sistem koji funkcionira.

svaka čast na inovativnosti.:icon_super:

Koja se cijena ako se može znati?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Budući da sam tehničke struke nisam baš totalni baksuz što se tiče hidraulike i općenito tehnike. prema slikama što sam vidio od tvojeg sistema nije to baš neka atomska fizika.

Da nebi ispalo da omalovažavam tvoj posao, ali nije isto kada netko nešto radi iz glave ili kad se vidi sistem koji radi i jedino je potrebno malo uključiti moždane vijuge i kopirati sistem koji funkcionira.

svaka čast na inovativnosti.:icon_super:

Koja se cijena ako se može znati?

Pa i ne treba nešto pretjeranog znanja , daleko manje od atomske fizike :eek::, recimo meni je najvažnije bilo da povećam ajnšlag i dobijem realan broj okretaja volana za puno namotavanje točkova
Druga nepoznanica mi je bilo to da pumpa zadovolji potrebe , ispalo je daleko bolje nego što sam očekivao , pumpa u potpunosti zadovoljava potrebe orbitrola
Isto mi je bila nepoznanica dali će pritisak od 65 bara biti dovoljan pošto je u pumpu integrisan ventil koji je podešen na taj pritisak , pokazalo se da je to idelan krajnji pritisak , da je više nebi valjalo jer u slučaju da točkovi negdje upadnu i stvore preveliko opterećenje moralo bi doći do havarije

Onda muke oko nosača orbitrola i volana , za sve sam se bojao da ne bude slabo ili klimavo pa sam sve uradio malo masivnije nego što mora biti ali ja volim masivne stvari :(think):

Stavio sam cijenu od 500 savremenih novaca za sve komplet sa najsitnijim detaljima , nema zainteresovanih , možda je i cijena povelika ali za manje nedam jer jednom kada neko proba hidraulični volan više ne pita za cijenu i ne postoji opcija vraćanja na mehanički i straha od kidanja ruke :icon_rofl:


@fliper , ovo je orbitrol od 250 kubika , to je mnogo veći kapacitet od onoga koji je potreban za vladimirca , moguće ga je ugraditi ali onda bi trebao tri puta veći klip od moga , ako staviš toliku klipinu ond abi morao da staviš i pumpu većeg kapaciteta i cijeli taj sistem bio bi preglomazan i po meni neadekvatan
Znači moguće ga je upotrijebiti ali nije to to

Ja da raspolažem sa takvim orbitrolom dao bih ga na skraćivanje radnog kola i od njega napravio manje zapreminski orbitrol koji bi odgovara , tebi čisto sumnjam da se takva prepravka isplati osim ako nemaš kao ja usluge brušenja i tokarske obrade besplatno

Ja samo vidim sliku orbitrola sa oznakom 2 i njega komentarišem , slike od 1 nisu vidljive , nešto si pogriješio u postavljanju
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Evo slike su sada sređene pa da prokomentarišem i orbitrol broj 1
To je taj koji tebi treba , kratko i jasno
Samo mi malo nije jasno ovo oko ulazne osovine jer sa slike ne mogu da odredim šta je to , izgleda da ima neku prirubnicu prije ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
U tu prirubnicu se utakne stup upravljača i stegne šarafom koji fali na onom rasječenom djelu prirubnice.
Inače se to može i skinut pa klasični stup staviti
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Pa sa time ima pola posla urađeno , zašto bi skidao ?
Samo napravi osovinu na kojoj je naprijed ulaz u orbitrol a na drugoj strani konus za volan , onda i okolnu cijev da je na vrhu ispod volana piksna ili ležaj i to je to
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Normalno, samo sam komentiral kaj to je.
Ako ima drugačiji stup onda može skinuti, a ako ne onda je ovo super
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Zaboravih napisati kako sam ja improvizovao one ricnove što ulaze u orbitrol
Radi se o 12to kantnim ricnovima , ja ih nisam imao pa sam na kraj šipke zavario vijak od točka koji je na ključ 17 i samo malo obrusio šestkant tako da sam otprilike dobio na ključ 16 i to ulazi jako dobro a kvalitetan je materijal
 

Fliper

Član
Tu od
6 Lis 2013
Poruka
51
Evo i slika servo glave sa kompletnim volanom,stubom volana i nosačem.Ukupna dužina vidi se na slici(oko 65cm). Ovo sam kupio na jednome otpadu za sitne pare. :icon_rofl:
 

Prilozi

  • da 001.jpg
    da 001.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 243
  • da 002.jpg
    da 002.jpg
    71.6 KB · Pregleda: 2,602

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
To ti je fenomenalna osnova , morat ćeš produžiti stub volana ako želiš da orbitrol dođe dole na mjesto starog mehaničkog kućišta
 

Najnoviji postovi

Na vrh