• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Re: Vladimirec

:lol: ruski traktori ne trebaju odrzavanje samo dvije stavke su bitne sipanje nafte i popravke :mrgreen:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Re: Vladimirec

savoris kaže:
:lol: ruski traktori ne trebaju odrzavanje samo dvije stavke su bitne sipanje nafte i popravke :mrgreen:
Mislim da su tu ipak 3 stavke, a treća bi bila vozač, jer zna se šta najprije ode na rusu ;)
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Ovo za dvotaktol u Bosch pumpi me slatko nasmejalo ! :lol: I meni je neki "majstor" rekao da je bolje da u Citroena Saxo iz 2002 god. tocim D2 jer je Evrodizel previse posan,pa ce pumpa i motor,da se "rasushe" :? . On ko da je pinter ! Bure ili Bachva se rasusuju a ne motor ! :lol: Zalosno je kad slusate neke dvojkashe koji su se jedva upisali i na zanat ,i sad se hvale svojim neznanjem! :roll: Loz ulje je zapravo D2 u koji se dodaje farba , da bi se prepoznao jer mu je drugacija stopa poreza ! bolje sipajte kanticu polikolora u rezervoar ! :mrgreen: A ulja...su vec nauka! zavisi jesu li mineralna,polusintetichka...sintetichka. Ne bi ih valjalo mesahti medju sobom.Kada govorimo o hidraulici ulje u sistemu je samo medijum koji prenosi pritisak.Vazno je samo da vremenom ne izaziva koroziju u sistemu...i da je prakticki nestisljivo ! Cinjenica je da postoje laka ulja za ispiranje sistema, tzv. "moto-ispiroli" ali im cena nije bas mala.Uostalom i dizel je jedna vrsta ulja...zar ne ? :idea: Jedini problem je...veliki sadrzaj sumpora i drugih necistoca !
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

puknuti kaže:
ovdje govorimo o rusu .. hrpi čelika crvene boje
Da ali Ruskog čelika...sa pesničkom dušom ! Kada bi Vladimirci umeli da govore...recitovali bi Jesenjina...ili Majakovskog .Zar to nisi primetio ? :lol:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Re: Vladimirec

ako je dizel vrsta ulja ti ga toči u dvotaktni motor jeftinije ti izađe barem u startu. Ja ti to pričam iz vlastitog iskustva a ono kaj oni pišu na uljima papir sve trpi. Škoditi nemože ato je najbitnije.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Re: Vladimirec

Ona ferba iz lože je bolja. Ali to tako itako nije tema.
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Upravo skodi....samo sto ti toga nisi ni svestan! :lol: Loz ulje je sasvim neprihvatljivo za bilo koju upotrebu sem za sagorevanje u lozistima. D2 je odavno izbacen iz upotrebe sem u zemljama treceg sveta...u koje nazalost spadaju i nase. :( Bez zelje da se prepirem sa tobom savetujem ti da vise citas a manje slusas priucene "strucnjake" koji ti daju tako debilne savete!A da....dvotaktni motori se vise ne primenjuju ni na kineskim skuterima,a Wartburg i Trabant su odavno van upotrebe,a po negde i zabranjeni propisima o zastiti zivotne okoline. ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Re: Vladimirec

Ok svak je svoga tela gospodar :idea:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Re: Vladimirec

bogami su moji rusi popili ohoho loze i nist' im ne fali ;)
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Pa kazem ja Savoris....Gde to ima bolji auto...od Moskvicha ? :lol:
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Nego..kad si vec tu,ima li nacina da mu se preciznije nasteluje ler gas? Da se podesi da kvacilo hvata negde na sredini...i da se sasvim eliminise luft u volanu !? Imas li ideju kako bi se mogao ubaciti hidraulicni volan pa da se ne "rvem " sa njim ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Re: Vladimirec

ler gas jos nismo savladali , ako se zalijece to jos nije apsolvirano ovdje :oops:

luft u volanu moze se savladati , ja uskoro krecem u tu akciju
njemu je najlakse ugraditi servo pomagac , kao u IMT560,577
malo ima jebacine oko toga gdje bi se montirala pumpa posto naprijed oko remenica i nema bas mnogo prostora , moralo bi nesto da se nabudzi
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Podešavanje ler gasa nema nikakvog smisla, ako prije toga nisu zamjenjeni filteri nafte, očišćena čašica za odvajanje vode, i provjerene/očišćene dizne za gorivo. Nakon što se zamjene filteri, dobro je ubaciti u gorivo neki od aditiva za čišćenje, i uskoro se osjeti razlika - mašina brzo i oštro reagira na najmanju promjenu gasa...

Imam osjećaj da Sasha više voli pisati ovdje, i postavljati razna pitanja, a neke od najosnovnijih poslova oko održavanja još nije napravio. Tu još spada i provjera-podešavanje zazora ventila i izmjena ulja u motoru, mjenjaču i hidraulici.

Meni traktor od prvog dana radi stabilno u leru na cca. 800 rpm, a na nižim okretajima motor počninje raditi nestabilno (zaljeće se). Jednako tako mu i pritisak ulja za podmazivanje više nije stabilan, a to je i najbitnije u toj priči. Uostalom, ne znam što bih dobilo s time, ako bi motor u leru radio stabilno na pr. 500 rpm?

Kod mene je Bosh pumpa još uvijek (nakon 13 godina) tvornički podešena i plombirana na poklopcu iznad vijaka za podešavanje, a motor je do sada jednako dobro radio i na D-2, i na lož-ulje, i na plavi dizel (Eurodizel).
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Da se "zalece"....ne zalece se ! Ali nisam zadovoljan preciznoscu gasa.Voleo bih jasno da razdvojim "ler gas" na kome treba da ima oko 900 ob/min i da tu papucica ostane,zatim radni deo do 1950 ob/min i onaj deo ispod lera...koji sluzi za gasenje motora.Sada mi je sve to neprecizno,ler gas moram da obezbedim rucnom polugom,a ja bih da nozna nekako dobije "zglob" na tom mestu pa da sama stoji.Po mom shvatanju trebalo bi ga paliti kao i auto....bez gasa .samo zaverglas...pustis dekompresor...i cim upali trebalo bi da se ustali na min . broju obrtaja.Jos samo da nadjem nacina...kako sve to fino da nastelujem i podesim. Sada mi se cesto gas smanji skoro do gasenja.Srecom poluga rucnog gasa ,koju inace ne volim da koristim ima mogucnost da se zategne i ostane u izabranom polozaju.Mozda zato sto nikada ranije nisam vozio traktor....ali nekako sve mi je to "pregrubo" kvacilo previsoko,a verujem da sve moze da se sredi i podesi.Kada sam ga kupio gas je znao da zaglavi u donjem polozaju, sada sam to otklonio pedala ide glatko,ali previse glatko od gasenja do maximuma.tako da ako zelim da izadjem iz kabine moram rucnim gasom da nadjem polozaj koji zelim da zadrzi, dok se ne vratim. :?
VTZ koje aditive preporucujes ??? sta ti stavljas? daj....reci konkretno pa da odem da kupim !
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Inace....sve to sto spominjes sam napravio ! Filteri oprani,ulosci promenjeni,dizne skinute ,oprane u benzinu i vracene!ceo traktor je odmascen faminom...i opran toplom vodom.Sad samo cekam, da mi stigne hidraulicna pumpa iz Zrenjanina, pa da je zamenim.a da...nasao sam i nivokaz ulja za hidrauliku. Lici na neki...obichan sraf....nikad se ne bih setio da ga odvijem !
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Mehanizam dodavanja gasa riješen je tako, da je ručna poluga gasa mehanički povezana sa Bosh pumpom, ona je primarna. Kako trenutno podesiš, u tom položaju gas stoji. Nožni gas ukomponiran je u taj mehanizam, kad tu papuču sasvim otpustiš, gas se vraća u položaj koji je zadan sa ručnim gasom.

Ako je ručni gas na "nuli", traktor će se ugasiti. Kompletni mehanizam može se mehanički podesiti tako da mu "nula" odgovara ler-gasu, jedino ne znam kako ćeš ga onda ugasiti?

Aditiv - LIQUI MOLY Super Diesel Aditiv, bočica od 250 ml

828917_BB_00_FB.EPS.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: Vladimirec

Alo deca , mogu se ja ukljuciti u vezi čišćenja "dizni" i ler gasa ?
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Tako nekako i funkcionise, mada sam razmisljao da stavim neku protiv-oprugu koja bi noznu pedalu drzala u "ler" polozaju , a da ga gasim savladjivanjem njenog otpora na suprotnu stranu .
Zahvaljujem na konkretnom odgovoru za aditiv, mislim da se Liqui Molly moze naci na nasim pumpama, nego koliko ga cesto koristis ? par puta godisnje..ili...?Da li se upotrebom Euro disela smanjuje i potreba za njim?
Piknuti...nravno da mozes....pa nismo mi sebichni,pa da ne zelimo pricati sa tobom !
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Sasha63 kaže:
Tako nekako i funkcionise, mada sam razmisljao da stavim neku protiv-oprugu koja bi noznu pedalu drzala u "ler" polozaju , a da ga gasim savladjivanjem njenog otpora na suprotnu stranu .

To je također jedan od mogućih načina, ali ja sam sasvim zadovoljan sa ručnim gasom, koji je u večini slučajeva podešen tako da održava minimalne okretaje na cca. 800 rpm. U vožnji koristim nožni gas, ako njega otpusti, okretaji padaju na ler gas.

Zahvaljujem na konkretnom odgovoru za aditiv, mislim da se Liqui Molly moze naci na nasim pumpama, nego koliko ga cesto koristis ? par puta godisnje..ili...?Da li se upotrebom Euro disela smanjuje i potreba za njim?
Piknuti...nravno da mozes....pa nismo mi sebichni,pa da ne zelimo pricati sa tobom !

Ovaj zadnji aditiv utočen je u gorivo prije cca. 6 godina, nakon toga sam još jednom promjenio filter goriva, i za sada sve radi odlično. Ipak treba uzeti u obzir da već dosta dugo koristim Plavi dizel, pa je i sve manje potrebe za čišćenjem sistema. Ali sljedeće sezone to će opet doći na red, čim malo zatopli.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: Vladimirec

Šaša s vremenom ti bude ruka sama znala gdje je ler ..kad malo uhvatiš prakse sve bude lakše .
S lerom se ne pati , mehanika traktora nije napravljena da mirno radi na leru .. okretajima upravlja regulator na pumpi .
Kad se bude zaletavao na okretajima iznad 1000 onda je frka .

EDIT:
Aditivi su nezdravi za motoru isto kao aditivi u hrani ,bljek
Svega toga vec ima dovoljno u ulju .
 
Na vrh