• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

puknuti kaže:
Ne kužim zašto misliš da sam ogranicen na hidraulici IMT-a kojg si ti spomenuo , kojeg ja imam a ustvari nemam .
Kad bi znao, probao i uvjerio se drukcije bi govorio ... IMt hidraulika je x puta naprednija od rusove i tu stvarno nema mjesti raspravi .

Cijenim tvoj ovako nadahnuti smisao za humor! Pošto sam i ja ranije imao IMT-a, odlično poznajem njegovu hidrauliku, koncepciju i način rada. Tim više jer sam nekoliko puta morao skidati onaj teški poklopac na mjenjaču, da bih sredio neke stvari oko hidraulike. Uglavnom, to je koncepcija iz doba prvih početaka mehanizacije, uskoro će se obilježiti 100-ta godišnjica, kad je gsn. Ferguson sklepao prvi traktor.

Ukratko - dok oreš na malo lakšem zemljištu, s lijevom rukom držiš volan, a sa desnom "veslaš", i cijelo vrijeme podešavaš dubinu oranja. Jedan tren plug ti upadne preduboko, malo kasnije ide preplitko. Meni je na Vladimircu samo važno da spustim plug na zemlju, dalje sve obavlja plivajuća hidaulika.


Nafta nije i ne služi za ispiranje sistema hidraulike , narocito rusove jer ostane prilicno "zaostale " koja može bitno narušiti svojstva novog ulja ....pa ispada da si se đaba trudio .
Ako si vec takva picajzla kava i jesi nabavi ulje za ispiranje sistema ..gdje ,kako ,snađi se i napravi napokon nešto profesionalno i onda dijeli savjete ..savjete kako nalaže struka ..kužiš struka, a ne kako to VTZ radi doma ...na rusu .
Za tvoju inf. kad mejnjaš ulje na zloglasnom IMT-u znaj da u njemu ostane zaostalog ulja u hid. pumpi (koja je mislim 16 ccm-a) i cijevi do cil. koja je cca 30 cm ,rupe fi 8 mm max ..
Na rusu je to propust ing-njera kakav si i ti pa ostane ulja u jednoj komori cilindra , cijevovodu od raz. do cil....pumpe i natrag :scratch ..prava šuma ...
Da ne spominjem zdrobljena stakla kabine , zgužvanih blatobrana i sl. nepodopština radi automackog ventila .

Ovakve gluposti i nebuloze neda mi se niti čitati, ali svjedno moram komentirati!

Nafta - večina nafte ispumpa se kroz cijevi, i onda se ugasne traktor, i pričeka par minuta. Za to vrijeme ostatak nafte se sam iscjedi do najniže točke sustava, a to je pumpa. Dovoljno je lagano odvrnuti jedan od holendera na spoju pumpe, i nafta će sama isteči van. Može se tako ostaviti i preko noći, pa će isteči sve do zadnje kapi. Ako ni to nije dovoljno, onda se može utočiti litra-dvije motornog ulja, tako da ona pokupi ostatke nafte, pa se onda to opet ispusti van. To ulje može se kasnije bez problema koristiti u motoru.

Ima li još kakvih pitanja, ili je kvota za danas popunjena?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Re: Vladimirec

Sasha63 kaže:
Nego...Savoris...ti mi ne reče,radiš li možda u TE-Ugljevik ? KIP služba ? Vidim da si električar :)
ne radim (nazalost) na RiTE , mada poznajem vecinu ljudi gore i njihovu problematiku

e jeblo vas vise ispiranje sistema

a provjera hid. pumpe naravno da se radi na hidrostolu koji mi NEMAMO a niti imamo para da platimo takvu uslugo obzirom da nova kosta oko 20-30 evra , toliko bi kostalo ispitivanje

ali ima nekih alternativnih rjesenja kako da se ispita , ja to radim (na rusia) tako sto zakacis neki prikljucak srednje tezine tanjirace recimo dignes poluge u najvisi polozaj ugasis traktor i ponovo prebacis razvodnik u polozaj ''dizanje'' ako se poluge brzo spustaju pumpa ne valja a ako se pikljucak sporo spusta pumpa je OK , skala izmedju je majstorsko oko ;)

ako poluge popustaju pri duzem stajanju i opterecenju vjerovatno nevaljaju gumice u cilindru ali nemora da znaci u mene su gumice cilindra OK ali mi razvodnik nije bas najbolji pa sam ja dogradio jedan ventil na crijevo koje dolazi na cilindar i kada nosim prikljucak na duze relacije onda zavrnem taj ventil da mi ne padaju poluge , inace u mene je i automatska kuka takva da nema nikakve brave nego je sve vrijeme nosim na hidraulici pa sam morao staviti taj ventil a dobro mi dodje i kao prigusnica za sporije spustanje tezih prikljucaka pogotovo viljuskara
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

puknuti kaže:
[Tak kod mene isprobavaju jaja tj. traže šlaprtke ..
Pumpa se ispitiva na stolu ..a kak se to radi ,tebe sigurno ne zanima .

Još samo prije pola sata si se čudom čudio, kao picek glisti - što se to uopće može (ili ima) pokvariti na zupčastoj hidrauličnoj pumpi.?!?

:D :lol: :D :mrgreen:

Sad smo već došli i do stola - za tvoju informaciju - dovoljan je i manometar, spojen na sistem hidraulike traktora. ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Vladimirec

Aj da to malo rezimiramo
1. ispustiš staro ulje
2. uliješ ca 5 litara nafe
3 ...upališ traktor , turiraš ga , susjedi pizde ..dižeš poluge gore/ dolje i tako dva-tri sata
..naftom izbiješ onaj fini film ulja koji se godinama uvlacio u zazor klipa i njemu pripadajuceg ležišta ..uf..to nije dobro
4.ispustiš to sve van i stoji tako neupotrebljih 24 sata
5. uliješ 2-3 litra motornog ulja ..pa opet gore /dolje ..sat-dva
6. opet to sve ispuštaš 24 sata
7.napokon ulješ novo ulje i ideš direkt k majstoru da ti ustanovi da je otišla pumpa(ako je ostalo kaj u rezervoaru )
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vladimirec

Savoris....kada si vec tu,mogao bi da nas informišeš ima li čega....u Rumi za naše Vladimirce i kakve su cene !?Naravno ako si danas....bio u Rumi .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Re: Vladimirec

VTZ kaže:
Nafta - večina nafte ispumpa se kroz cijevi, i onda se ugasne traktor, i pričeka par minuta. Za to vrijeme ostatak nafte se sam iscjedi do najniže točke sustava, a to je pumpa. Dovoljno je lagano odvrnuti jedan od holendera na spoju pumpe, i nafta će sama isteči van. Može se tako ostaviti i preko noći, pa će isteči sve do zadnje kapi. Ako ni to nije dovoljno, onda se može utočiti litra-dvije motornog ulja, tako da ona pokupi ostatke nafte, pa se onda to opet ispusti van. To ulje može se kasnije bez problema koristiti u motoru.

samo bih te ja ovdje malo ispravio pumpa jeste najniza tacka ako izuzmemo onaj cep na rezervoaru ulja koji se nalazi ispod cijevi koja ide prema pumpi ;)
slika je iz drugog ugla ali mislim da je to dio oznacen sa 2KG-1/2''
089.gif


da bio sam u Rumi danas spilicno slabo je bilo
kupio sam jedan komplet za dihtovanje razvodnika koji je kostao cijelih 300dinara :lol:
inace novih dijelova ima ko u prici , danas malo manje bilo onih polovnjaka sa starim zeljezom
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

puknuti kaže:
Aj da to malo rezimiramo

Ne moraš se toliko truditi, sve smo mi već odavno rezimirali i shvatili, ti si nam sam pokazao sve raskoši svojega "talenta". :D

Ne znam jesi li čuo za Newton zakon sveopće gravitacije? Vjerujem da ćeš teško povjerovati, ali i sve tekučine se zbog njega same steku na najnižu točku u sustavu. Tu je dovoljno odvrnuti jedan navoj, i svi "problemi" koji su nastali u tvojoj glavi, time su riješeni.

A "turiranja" i nervozni susjedi nam samo oslikavaju tebe. Od svih njih ti si daleko najviše nervozan.. :D
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

savoris kaže:
samo bih te ja ovdje malo ispravio pumpa jeste najniza tacka ako izuzmemo onaj cep na rezervoaru ulja koji se nalazi ispod cijevi koja ide prema pumpi ;)

Sa donjeg dijela tog rezervoara izlazi cijev, koja se spušta prema dolje, i odlazi naprijed prema pumpi... Bit će ipak da su te spojne cijevi najniža točka sustava!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Vladimirec

Bože baci peglu(uzdaj se u njutnov zakon) i molim te dobro ciljaj.




Savo jesi čevapi , piva i to kako smo se dogovorili ?
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

puknuti kaže:
A to mi tak ide na ku__c
Kaj lici na mene ..gdje ja nisam slušao?

puknuti kaže:
Uzmi čevape i pivu za nas koji smo na kruhu i vodi

puknuti kaže:
Bože baci peglu(uzdaj se u njutnov zakon) i molim te dobro ciljaj.

Savo jesi čevapi , piva i to kako smo se dogovorili ?

Ti očito imaš nekakvih teških problema u životu, što tebe ustvari točno muči? Zašto i čemu dolaziš ovdje provocirati, i ostavljati ovakve škrabotine, čemu bi sve to moralo poslužiti?

Ako nemaš ništa pametnije za napisati, bilo bi puno bolje da ne pišeš ovakve "bisere"! Očigledno je da ovamo dolaziš samo štrajiti, ništa više. Jad i bijeda.... :roll:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Vladimirec

VTz tak se nisko spuštaš ,ne treba ti to , zbilja .ovdje govorimo o rusu .. hrpi čelika crvene boje
Ponašaš se ko baba alapača , koja je svrha svega toga ?
Ajmo na mjerenje , tko dalje piša ?..ma mislim ..školovana čovjeka .
Ja ne provociam ...ti ne kužiš spiku ,e! . Ti si jedna narcisoidna nakupina koja ne preza pred nicim a bude naj,naj,naj ..
Koji naj ..s kim se ti utrkuješ ..s mojim nepoznavanjem č i ć ?
ti misliš da je tako ..ja ne ..i kaj sad ? sad sam ja iskompleksirana seljacina ? Oš mi i u guzicu zaviriti kao kaj mi kopaš po glavi ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Re: Vladimirec

VTZ kaže:
savoris kaže:
samo bih te ja ovdje malo ispravio pumpa jeste najniza tacka ako izuzmemo onaj cep na rezervoaru ulja koji se nalazi ispod cijevi koja ide prema pumpi ;)

Sa donjeg dijela tog rezervoara izlazi cijev, koja se spušta prema dolje, i odlazi naprijed prema pumpi... Bit će ipak da su te spojne cijevi najniža točka sustava!
:scratch :scratch :scratch evo slika pojasni mi sta je sta na njoj? ;)
a ako nam se razlikuju ti dijelovi slikaj ti svoj pa postavi ovdje ;)


@VTZ I PUKNUTI , AKO SE VAS DVOJICA NISTE UMORILI PREPUCAVAJUCI IMA NAS KOJI SMO SE UMORILI CITAJUCI TO
ajd malo :partyman: :partyman: :drinkers: :drinkers: :gitarist: :gitarist:
koji vam je Qrac sjebaste temu do kraja :madmana:
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

savoris kaže:
evo slika pojasni mi sta je sta na njoj? ;)
a ako nam se razlikuju ti dijelovi slikaj ti svoj pa postavi ovdje ;)

Tu se vidi donji dio spremnika za ulje, i izlazna cijev, koja se spušta iz njega. Imam ja i ljepših slika, ali mi je glupo dalje o tome raspravljati. Vijeće mudraca s ovoga foruma već je ionako na tajnoj sjednici zaključilo da je meni hidraulika loše radila zbog nafte, koja je ostala nakon ispiranja. Neovisno o tome što sam ja do sada dva puta ispirao sustav, i poslije toga je sve radilo savršeno, ali nije radilo kad se poderala pumpa.

Mudraci ostaju mudraci, što im prezentiraš jače argumente, tim gore po argumente. Uostalom, što se uopće ima potrošiti na zupčastoj pumpi, krivo je malo nafte u 7,5 litara ulja. :lol: :D :lol:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Re: Vladimirec

nemoj da ti bude glupo raspravljati posto sam ja sam otisao po mraku i blatu da ovo slikam
ovdje se jasno vidi i cep za ispustanje iz hid. rezervoara koji JE najniza tacka , naravno nemoze se ono iz pumpe vratiti u njega
ja volim argumentovanu preciznost obicno naglasim kada nesto nisam siguran ili neznam to nije grijeh ;)
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

savoris kaže:
nemoj da ti bude glupo raspravljati posto sam ja sam otisao po mraku i blatu da ovo slikam
ovdje se jasno vidi i cep za ispustanje iz hid. rezervoara koji JE najniza tacka , naravno nemoze se ono iz pumpe vratiti u njega

Pa taj čep se kod mene još puno bolje vidi, i ofarban je sa bijelom bojom, u njemu nema nikakve zabune! Ja njega redovito koristim za ispuštanje ulja iz spremnika, ali želio sam ti reči da to nije najniža točka cijelog sustava! Cijevi su niže, ako ispustiš samo preko ovog čepa, ostat će ti sve ono što je u njima. A cijevi su na svojoj najnižoj točki 10 cm ispod razine tog čepa.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Re: Vladimirec

a ja ti lijepo rekao da iako ti ispustis na cijevi ostace ti neki dio u rezervoaru , znaci moras ispustiti na 2 mjesta

i jos da te pitam sta mislis dal' nafta u sistemu koja stoji 24 sata smeta gumicama :?: ;)
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Kad radim taj posao, ja si uzmem vremena i truda, i sve napravim najbolje što mogu! Naftu ne vrtim dugo, možda kakvih 5-10 minuta, i onda večinu istjeram van na cijevi, koje napajaju cilindar.

Iza toga skidam taj čep, i otpustim donju cijev na holenderu pumpe. Gumice - postoje i daleko agresivnije tekučine, kao što je na pr. ulje za kočnice (koje je uz ostalo i najgori otrov kojeg večina ljudi ima kod kuće).

Nafta i ulje praktički su "braća", dobivaju se iz iste sirovine, i istim postupkom. Možda bi se gumica raspala, ako bi stalno bila potopljena u nafti, ali kratkotrajno izlaganje ništa bitno ne mijenja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,502
Re: Vladimirec

moje mišljenje je da to nije dobro jer pumpa vrti na suho a to joj sigurno ne paše a i nafta ti je presuha. Stavi rađe lož ulje ali pola pola. ne vele badava bošisti kad stave novu hidrauličnu glavu na pumpu da se stavi flašica dvotaktola na rezervar radi podmazivanja.
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Ali moraš uzeti u obzir da je zaostala i određena količina ulja, koja se pomiješa s naftom, tak da ta mješavina i nije baš previše "suha". To se vrti svega par minuta, a kasnije opet dolazi (svježe) ulje unutra.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,502
Re: Vladimirec

Ako je zaostala određena količina ulja onda poslije zaostane određena količina nafte tak da bi ja u tom slučaju barem 2 do 3 puta stavljal novo ulje dok ne ispere naftu. Moje je mišljenje da treba sve otvoriti , lijepo oprati a onda svakih 2 ili 3 godine staviti novo ulje i očistiti filter. Mislim da ako traktor ili bilo koji stroj koji služi kakve takve novce nije zaslužio da se u njega godišnje ulože nekakvi novci bolje ga ne imati. To su po mojemu sitnice ako se uzme u obzir koliko košta loše održavanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh