• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Mogu biti i poluosovine krive , pogotovo ako su se otpuštali bočni reduktori.
 

Ruki

Član
Tu od
11 Pro 2014
Poruka
92
Mogu biti i poluosovine krive , pogotovo ako su se otpuštali bočni reduktori.
Pa da biće da je to,au tome se nisam nadao,kad otvorim vidjet će se,je...te kupio sam traktor od djeda prvi vlasnik,šta je taj radio da je mogao napraviti takvu pi.....riju,muči me kako podići kabinu,nemam neku čvrstu šupu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ako hoćeš da je podigneš samo sa zadnje strane da bi radio kočnice ubaciš hidrauličnu dizalicu na mjenjač tamo iza šipke koja vodi do lijeve kočnice i zadigneš nekih 5cm, ako ti treba više onda otkači polugicu koja vodi do uključivača kardana.
Naravno moraš skinuti zadnje gumene nosače kabine .
 
E

el pibe

Guest
Ruki to ti je velik posao.Znači sjedalo van,podest van,ulje iz hidraulike ispustiti,sva četiri lajtunga hidraulike skinuti inače ne možeš prići vijcima da odšerafiš "trube".Možda se i može nešto napeti sa desne strane traktora.Ali opet kad sve treba vratiti na mijesto jedan od lajtunga tak fino smeta da zapinje rub (prirubnica)trube taman da si sj..eš semering.Papučice kočnica i kuplunga dolje jer opet ti se iza njih nalaze vijci koji drže trubu do kojih ne možeš doći.Kad skineš komande kočnica onda možeš izbiti poveznu šipku koja povezuje nosače kočionih obloga.Ta osovina ti je zaštiftana sa četiri štifta njih češ vidjeti kad skineš poklopce nosača kočionih obloga.Sad ne znam točno u koju stranu jer nije svejedno znam da ako se izbija u krivu stranu opet može negdje zapeti i nećeš je moći skroz izbiti.Zaglaviti šperu prije vađenja lijevog nosača"trube"reduktora jer će ti ispasti vilica koja je ukapča a to ne možeš iz vana narihtati(ako znaš i možeš onda znaš o čemu pišem):eek::Inače imaš dodatni trošak novi dihtung i najmanje sat vremena posla.Možda sam još nekaj zaboravio:D:Znam da ima još toga.Sretno i samo budi strpljiv:(y):
 

Ruki

Član
Tu od
11 Pro 2014
Poruka
92
Ljudi hvala,kod vlade je ja mislim ovo naj veća vrijednost što ima vas nekoliko koji se kužite i brzo ste prisutni na forumu i voljni pomoći,,el pibe ovo pod zaglaviti šperu misliš u pritisnutom položaju ju držati dok god posao nije gotov,da,znam daje to ogroman posao zato ga i odgađam za zimu,kad budem radio vjerovatno ću trebat još inf.Kad otvorim i skužim u čemu je problem onda ću u potragu za djelovima.
 
E

el pibe

Guest
Pa moramo pomoći jedni drugima.Da tako je,prije vađenja lijevog reduktora zablokirati šperu(u uključenom položaju)i tako neka ostane dok nije posao gotov.Inače imaš dodatni posao,govorim iz iskustva jer sam ja bio neoprezan i nisam dobro razumio kako su me ljudi savjetovali.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Nemora se skidati sjedište i patosi kabine , komoplikovanije je , dovoljno je samo da se zadigne kabina sa zadnje strane i skinu oni nosači kabine ispod gumenih , tada ima sasvim dovoljno prostora da se radi.
Desna papuča kočnice se izvadi iz kocke a da nemora da se skida cijela , kasnije se opet lako vrati na mjesto , lijeva papuča nemora ni da se skida dovoljno je da se ona šipka koja ide prema lijevoj kocki izvuče napolje , šipka se izvlači na lijevu stranu ali prethodno treba skinuti točak i naravno izvući one štiftiće.

Ako već skidaš reduktore onda sve napolju smontiraš a nakon dizanja reduktora samo uvučeš papuče u kocke , to je čas posla.
 
E

el pibe

Guest
Meni se pokazalo lakše ako se skine podest (onaj dio na kojem je sic) i stepenica i naravno onaj zadnji masivni "L"profil vezni dio između blatobrana.To je moguće i predviđeno radi lakšeg pristupa.I radiš kao gospodin ima prostora i puno je lakše.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Radio sam i ja tako dok nisam probao ovako , i isto sam mislio da je lakše.
Naravno neka svako radi kako misli da mu je lakše , taj pristup je dobar za intervencije u mjenjaču.
 

Ruki

Član
Tu od
11 Pro 2014
Poruka
92
Zahvat je to za mene ozbiljan al hoću to sam riješit i uz vašu pomoć,traktor zna nekad ljuljat u vožnji,naročito pod jednoosovinkom al su joj malo pomotane felge pa sam mislio da je to uzrok,mislio sam da su gume od stajanja izgubile balans a izgleda da su poluosovine,šta može bit uzrok motanja poluosovina,neki strašan teret na jednoosovinki pa kočenje ili kretanje na asfaltu pretpostavljam
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ako ljulja u vožnji bez kočenja onda ili su gume ''četvrtaste'' ili su se srcad pomjerila u felgi ako tu ima lufta , ni iskrivljenja felga se ne isključuje ali ja sam tebe razumio da imaš trzanje na pedalu kočnice dok kočiš , ako sam te dobro razumio?
 

Ruki

Član
Tu od
11 Pro 2014
Poruka
92
Ma da ovo je bitno na kočnicama a ovo malo u vožnji je sigurno zbog guma jer je dugo stajao na polupraznima,to je neznatno,ovo sa poluosovinama je zanimljivo,jedva čekam da ga raskopam
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
pozdrav naso sam krivca sto mi skripuce u desnom tocku odpustili se sarafi ona cetir sto drze srce i obruc felge.Sta mislite o tome da zavarim srce i obruc felge.Ili da trazim druge sarafe posto ovi se nedaju zategnuti...
 
E

el pibe

Guest
Ne variti.Iz više razloga ako ikad misliš mijenjati trag kotača (rotirati)obruč ili srce a imaš raznih kombinacija poslije moraš rezati.A novi vijci nisu skupi.Samo sad uzmi klasični vijak a ne "torban" jer ti su se izlizali.Ispod one kape su četvrtasti ili se taj četvrtasti dio izglodao ili sami nosač kroz koji vijci prolaze i gdje se uglave.Sad proklizavaju kako zatežeš a ne možeš ga primiti sa kontra strane.Možeš ih jedino malo privariti (priheftati)kad skidaš stare vijke jer ako se okreću kad ih dotežeš tako će i biti ako ih pokušaš skinuti dok ne krene.Variti je lako ali treba uvijek gledati u slučaju neke demontaže ili intervencije da si ne kompliciraš stvari.Eto to ti je moj savjet.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,662
Ako se rupe nisu jako razderale onda samo stavi nove vijke.
Ako pak je veća tolerancije od promjera rupe do promjera vijka, onda rupe popraviti i napraviti nove vijke na mjeru. :icon_neutral::icon_neutral:
 

klojbi

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
13
I staviti šarafe čvrstoće 10.9 ili još bolje 12.9 i sa dugačkim nastavkom sa cijevi stegni neće više biti problema
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Stavljajte vi kakve hoćete vijke ako ima lufta oko srca do obruča felge nijedan neće držati.

Po meni to treba povariti ali površinskim varenjem da se ipak nekada može razbrusiti mada ko od nas mijenja širinu gaza ? Niko.
Naravno i uz varenje da su vijci dobri i zategnuti , ali bez varenje ništa jer se radi o ogromnom opterećenju za koje je malo četiri tačke oslonca.
Recimo 539 ima 6 vijaka i to je daleko bolje , onda noviji brat 2048 pa i 2032 imaju uduplana ta 4 vijka odnosno 8 . To je već druga priča.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ti bi šarafi trebali biti kalibrirani a ako se pojavil luft nove šarafe zavariti (centrirat) za glavčinu a na srce konus pločice i po mogučnosti kontramatice .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Tako je , srce MORA biti oslonjeno na obruč inače nikakvi vijci ne pomažu , jednostavno sila na smicanje je prevelika.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,010
Netreba komplicirati. Treba uzeti šarafe s finim navojem i dobro ih zategnuti.
Ak tak drži na Štoreu ili Universalu, a srce se ne naslanja na obruč, ne vidim zakaj to nebi valjalo na VTZ-u. Ak se na njemu srce naslanja na obruč - još bolje.
Šarafi bi trebali biti 10.9 ili 12.9.
 

Najnoviji postovi

Na vrh