• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

V

VOJVODJANIN

Guest
Dok se nije pojavio Euro dizel znam da su ljudi u mom kraju sipali benzin u D2 ali oko 10-15%.Ovih 70% benzina zvuči neverovatno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Znači teorija 40 KS po plužnom telu ne važi za Ruse.;). I njega tera taj obrtni moment ma šta to bilo.

Obrtni moment ne tera. Snaga tera, a obrtni moment(torqe) hmm... :scratch ...recimo - olakšava snazi. :) O tome sam detaljnije pisao na prethodnim stranicama. Ovi podaci što sam ja napisao o starim sovjetskim traktorima se odnose na efektivnu snagu. Tako Rusi pišu, a znaće ga nevolja koliko je to nominalne snage. Ko zna gde oni u opšte mere tu snagu, da li na točku, kardanu ili poteznici. Ima još jedna začkoljica - konjska snaga po Gostu ili po Dinu? Ipak, kilovat bi trebalo da je apsolutan. :?
 
Posljednje uređivanje:

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
LTZ dosta gledam u zadnje vrijeme, jer ga želim kupiti.....pa sam našao podatak u knjizi da ima 2 tipa motora D37 (37kW ili 50ks) i D-144 (44kW ili 60ks).......pa neki imaju snagu na 1600 ili 1800 obrtaja........očito ih ima nekoliko vrsta.......jer ovaj d37 mi se čini da ima linijsku pumpu......a za D144 nemogu vidjeti kakva je pumpa, možda rotacijska (noviji motor).......pa je to onda razlika ko 533 i 539.......


kada smo već u zimskom godišnjem dobu, zanimljivo mi je za te ruse, što dozvoljavaju koristiti benzin......ovisno o temperaturama, do čak 70% benzina za temperature oko -50 stupnjeva......i vjerojatno neče biti štetno za pumpu, ako je takva preporuka......

to sam prvi puta vidio kod golfa 1, dok u golf 3 nedozvoljavaju sipati benzin......

Prvo: Ako je snaga budžena pumpom, onda je*eš takvu snagu. Po meni, prava, sirova snaga je kubikaža. Moj motocikl ima 50 ks, a traktor duplo manje po Rusima, odnosno 23 kw po saobraćajnoj dozvoli. Traktor ima 2300 ccm, dok motor samo 583 ccm. Dakle snaga juri, a kubikaža klade valja :lol: Mislim da nema sumnje ko je tu jači.
Drugo: Dizel motor i benzinski motor rade na dva potpuno suprotna principa i zato se njihova goriva ne smeju mešati.
Benzince pokreće detonacija gorivne smeše izazvana varnicom svećice u trenutku kada klip treba da krene na dole. Zato benzinski motori koriste visokooktanska goriva kao što su benzin, auto-gas(propan-butan), etanol... Oktan, ugljovodonik po kome je oktanski broj dobio svoj naziv, nije sklon samozapaljenju, a jeste sklon eksploziji. Što je oktanski broj benzina veći, to je gorivo manje sklono samozapaljenju, a više detonaciji. Ukoliko se koristi neodgovarajuće gorivo, npr. gazolin - kondenz prirodnog gasa(koga pretežno čini metan) koji je sklon samozapaljenju, u motoru dolazi do samozapaljenja gorivne smeše i pre varničenja svećice. Kad se to dogodi povećava se pritisak u cilindru koji gura klip na dole u momentu dok se on kreće na gore. To je udar od kojeg trpi radilica, klipnjača, ležajevi, bolcnovi itd. U narodu se to kaže da motor lupa.
Suprotno od toga, dizelaši koriste goriva(D1, D2, euro-dizel, lož ulje, bio-dizel...) koja nisu sklona eksploziji, a jesu sklona samozapaljenju. Ugljovodonik koga ovakva goriva(izuzev bio-dizela) sadrže u najvećoj meri naziva se cetan. Ukoliko se u takvom motoru nadje neodgovarajuće gorivo, na primer sirova nafta(koja sadrži i eksplozivne ugljovodonike), u cilindrima dolazi do detonativnog sagorevanja, tj. gorivo eksplodira trenutno, čim se ubrizga(pre nego što klip dostigne gornju mrtvu tačku) i detonacija gura klip na dole dok se on još uvek kreće na gore. Tako se stvara isti onaj udar(lupanje motora) koje sam opisao kod benzinaca, za razliku od normalnog rada dizel motora gde se ubrizgano odgovarajuće gorivo "polako" zapali i pritisak u cilindru počne da raste tek kada klip i treba da krene na dole.
Benzin se u minimalnim količinama nekada dodavao u dizel gorivo samo umesto odgovarajućeg aditiva da bi sprečio zgrušavanje na ekstremnim hladnoćama. Drugo je to što neka borbena vozila mogu da se kreću i kad im se u rezervoar natoči bilo šta zapaljivo. To nisu komercijalni dizel motori.
Treće: Ako neka pumpa može bez posledica da guta :drinkers: goriva sa manje mazivim svojstvima, onda je to ta "nikakva" linijska pumpa.
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
hm....moglo bi se tu puno toga pisati.....npr. u jednoj staroj knjizi i 1954 godine je opisano.....u nedostatku dizel goriva, u određenom omjeru se mogu pomješati benzin i motorno ulje......samo, omjera se nesječam točno......vjerojatno da se snizi viskozitet gustog motornog ulja.......danas se na te stvari nesmije ni pomišljati......al iz toga hoću reći, kako su ti rusi napravljeni za sve uvjete......i sve podnose od goriva

što se tiče odnosa snage motora i traktora.......to je uvijek 60ks, pa kako okreneš.......jel bilo iz 600cc ili 4150cc......jel? samo je razlika u momentu i na kojim obrtajima se razvija ta snaga......jer 10 000 ili 2000 okretaja.....

što misliš, da svoju mašinu iz motora staviš na traktor, preko reduktora, pa na mjenjač, jel bi on mogao orati isto kao i ovaj traktorski dizel?????

ja mislim da bi.....samo bi trebao konstantno raditi na 10 000 okretaja, kako bi imao snagu.......samo, druga stvar je što bi se on raspao.......


meni je osobno linijska pumpa bolja od rotacijske.......ako se nalazi na traktoru
 
P

pergar

Guest
Au ljudi napravio sam sranje,sam sam kriv,pukao donji nosač klipa za hidrauliku.Vozio drva ,upao u blato,napred nazad,opteretim traktor na poteznicu,krenem u rikverc,zadnji kotači se popnu na mali brežuljak i puče ko repa..sad sam skonto da to nije moglo nikako završit ,negdje je moralo pući,,,može li mi tko reći da li je oklop motora(neznam stručno) od gusa ili nečeg drugog,,pitam zbog elektroda,,i jeli se kome desila takva stvar,mada sumnjam...
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Au ljudi napravio sam sranje,sam sam kriv,pukao donji nosač klipa za hidrauliku.Vozio drva ,upao u blato,napred nazad,opteretim traktor na poteznicu,krenem u rikverc,zadnji kotači se popnu na mali brežuljak i puče ko repa..sad sam skonto da to nije moglo nikako završit ,negdje je moralo pući,,,može li mi tko reći da li je oklop motora(neznam stručno) od gusa ili nečeg drugog,,pitam zbog elektroda,,i jeli se kome desila takva stvar,mada sumnjam...

Novi cilindar je oko 100 evra. Nema uspešnog zavarivanja ruskog livenog gvožđa. Takve stvari se dešavaju. Meni se tako nešto desilo u oranju pre tri godine. Najteže je bilo nakon što sam otkačio traktor da golim rukama izvučem plug iz zemlje. :madmana:
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
hm....moglo bi se tu puno toga pisati.....npr. u jednoj staroj knjizi i 1954 godine je opisano.....u nedostatku dizel goriva, u određenom omjeru se mogu pomješati benzin i motorno ulje......samo, omjera se nesječam točno......vjerojatno da se snizi viskozitet gustog motornog ulja.......danas se na te stvari nesmije ni pomišljati......al iz toga hoću reći, kako su ti rusi napravljeni za sve uvjete......i sve podnose od goriva

Jedno je sigurno motor se tako oštećuje i ne daje toliko snage.
 
V

VTZ

Guest
,,,može li mi tko reći da li je oklop motora(neznam stručno) od gusa ili nečeg drugog,,pitam zbog elektroda,,i jeli se kome desila takva stvar,mada sumnjam...

Tebi je u stvari puknulo mjesto na bloku mjenjača, na kojem je uprti cilindar, zar ne?
 
P

pergar

Guest
ma cilindar je u redu,meni je pukao nosač na koji se kači donji dio pumpe taj se nosač nalazi sa donje strane traktora,,inače to je već netko prije vario
 
P

pergar

Guest
Tebi je u stvari puknulo mjesto na bloku mjenjača, na kojem je uprti cilindar, zar ne?

ma da VTZ u pravu si koje elektrode da koristim,inače je to bilo već vareno,i dali se ta pumpa može nekako drukčije pričvrstiti,npr vijčanom vezom na donju kuku
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
što misliš, da svoju mašinu iz motora staviš na traktor, preko reduktora, pa na mjenjač, jel bi on mogao orati isto kao i ovaj traktorski dizel?????

ja mislim da bi.....samo bi trebao konstantno raditi na 10 000 okretaja, kako bi imao snagu.......samo, druga stvar je što bi se on raspao.......


meni je osobno linijska pumpa bolja od rotacijske.......ako se nalazi na traktoru

Nikad, pa ni onda! Ne zaboravi na obrtni moment! Nije bitno samo koliko si snažan kad odvrćeš zapečen zavrtanj nego i koliko dugačak ključ imaš, a taj ključ nije samo transmisija. Sve počinje od motora. Šta kaže odnos prečnika i dužine hoda klipa?
Motor motocikla je predviđen da se vrti brzo pri malom opterećenju. U motoru motocikla snažne eksplozije(velik prečnik klipa) vrte radilicu preko kratke klipnjače(kratak hod klipa).
Traktorski dizel motor se razlikuje(manji obrtaji, a veći obrtni moment) i od automobilskog dizel motora, a kamo li benzinca na motociklu. Traktorski motor ima mali prečnik klipa u odnosu na dužinu hoda klipa. Traktorski motor okreće radilicu tako što "mala" sila sagorelih gasova(zbog malog prečnika cilindra) pod pritiskom gura dugačku klipnjaču(dugačak hod klipa).
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Obrtni moment ne tera. Snaga tera, a obrtni moment(torqe) hmm... :scratch ...recimo - olakšava snazi. :) O tome sam detaljnije pisao na prethodnim stranicama. Ovi podaci što sam ja napisao o starim sovjetskim traktorima se odnose na efektivnu snagu. Tako Rusi pišu, a znaće ga nevolja koliko je to nominalne snage. Ko zna gde oni u opšte mere tu snagu, da li na točku, kardanu ili poteznici. Ima još jedna začkoljica - konjska snaga po Gostu ili po Dinu? Ipak, kilovat bi trebalo da je apsolutan. :?

Ljuta teorija a tu sam jako tanak sa znanjem.Ono što je meni bitno je da prikolicu Tehnostroj od 5 tona punu repinog rezanca(svežeg), ova moja mašina bez problema dovuče nekih 30 km,od toga bar 2km po zemljanom putu koji je u lošem stanju.:gitarist:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Krenul sam pisat litanije o snagi i okretnom momentu,pa sam odustal,al na kraju je ipak litanija.Okretni moment je umnožak sile koja nastaje prilikom sagorijevanja goriva i dužine kraka poluge(klipnjače u određenoj točki.Snaga je umnožak okretnog momenta i broja okretaja i to se još dijeli sa konstantom 5252.Iz toga proizlazi da je snaga ta koja pokreće traktor,a okretni moment je taj koji to "olakšava".Navedimo to tako.Uzmimo dva auta.Prvi auto koji ima snagu od 100 ks i okretni moment od 200 Nm,lakše će podnijeti otpor i prije ga savladati nego drugi sa 100 ks i 175 Nm,s tim da je kod oba auta jednak broj okretaja u fazi kad nailazi na otpor,a budući da prvi auto na istim okretajima razvija veći okretni moment od drugog,a samim time i veću snagu .Nadam se da sam vam bar malo pomogel,ja u biti znam kak to ide,al teško mi je objasniti,jer bi se dalo tu navlačiti još o kojekakvim otporima i konstantama,jer motorom od 10 KS se može dobiti moment od 10000 Nm,ali pri kakvim okretajima i kakva je to iskoristivost onda,ne?
Nešto manje zamorno:idemo sutra vjerojatno pogledati Vlatka iz 1996-te godine i ako je ok ide kući.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Krenul sam pisat litanije o snagi i okretnom momentu,pa sam odustal,al na kraju je ipak litanija.Okretni moment je umnožak sile koja nastaje prilikom sagorijevanja goriva i dužine kraka poluge(klipnjače u određenoj točki.Snaga je umnožak okretnog momenta i broja okretaja i to se još dijeli sa konstantom 5252.Iz toga proizlazi da je snaga ta koja pokreće traktor,a okretni moment je taj koji to "olakšava".Navedimo to tako.Uzmimo dva auta.Prvi auto koji ima snagu od 100 ks i okretni moment od 200 Nm,lakše će podnijeti otpor i prije ga savladati nego drugi sa 100 ks i 175 Nm,s tim da je kod oba auta jednak broj okretaja u fazi kad nailazi na otpor,a budući da prvi auto na istim okretajima razvija veći okretni moment od drugog,a samim time i veću snagu .Nadam se da sam vam bar malo pomogel,ja u biti znam kak to ide,al teško mi je objasniti,jer bi se dalo tu navlačiti još o kojekakvim otporima i konstantama,jer motorom od 10 KS se može dobiti moment od 10000 Nm,ali pri kakvim okretajima i kakva je to iskoristivost onda,ne?
Nešto manje zamorno:idemo sutra vjerojatno pogledati Vlatka iz 1996-te godine i ako je ok ide kući.
Jesi ubedio starog?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ja šta brate!:vragek:Samo nema ni slika da znam o čemu se radi.Danas sam imal problem s autom,al uzet ćemo od stare i pravac po Vladiku.:partyman:.Nadam se da će biti nekaj od kupovine!Držte fige!
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Ja šta brate!:vragek:Samo nema ni slika da znam o čemu se radi.Danas sam imal problem s autom,al uzet ćemo od stare i pravac po Vladiku.:partyman:.Nadam se da će biti nekaj od kupovine!Držte fige!

Neka je sa srećom!:)
 
V

VTZ

Guest
ma da VTZ u pravu si koje elektrode da koristim,inače je to bilo već vareno,i dali se ta pumpa može nekako drukčije pričvrstiti,npr vijčanom vezom na donju kuku

Za zavarivanje se inače koriste posebne elektrode za zavarivanje sivog lijeva (na pr. EZ-NIKALJ 10), jedino je problem ako to radiš sam i bez iskustva, dosta često sljedeći puta pukne pokraj tog mjesta gdje je bio var.

http://www.sps-tehnika.hr/upload/userfiles/katalozi/elektroda zagreb.pdf

Zato je najbolje potražiti majstora za specijalna zavarivanja, koji ima puno prakse i znanja, on će to izvesti daleko bolje.
 
P

pergar

Guest
Za zavarivanje se inače koriste posebne elektrode za zavarivanje sivog lijeva (na pr. EZ-NIKALJ 10), jedino je problem ako to radiš sam i bez iskustva, dosta često sljedeći puta pukne pokraj tog mjesta gdje je bio var.

http://www.sps-tehnika.hr/upload/userfiles/katalozi/elektroda zagreb.pdf

Zato je najbolje potražiti majstora za specijalna zavarivanja, koji ima puno prakse i znanja, on će to izvesti daleko bolje.

gle elektrode ću dobiti sa petrokemije kutina,,moram reći liku za koji materijal,,,e hvala na informaciji
 

Najnoviji postovi

Na vrh