• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
evo stigli zupčanici , ovo na šta ciljam je da se izbace zupčanici druge brzine , znači na onoj prvoj tabeli izbacuje se 2 i 4 brzina i umjesto nje stavlja usporena prva
ovo sa slike je komplet koji treba za klasično usporenje prve brzine , uzeo sam sva tri zupčanika ako slučajno ne budem mogao izvesti moju zamisao , znači ovaj najmanji mi vjerovatno neće trebati

a za ono što sam ja zamislio potrebno je ovaj dupli zupčanik prepraviti na strugu tako da ostane samo mali i utor za viljušku , ima prepravke i na velikom od 42 zuba ali to ću vjerovatno riješiti distancerom
možda i viljušku bude trebalo prepravljati , neznam vidjeću dok rasklopim

možda čak i rasklopim sve do mraka ako nadjem nekoga da mi pomogne

image015yr.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
evo mjenjač je rasturen u paramparčad :mrgreen:

kako sam izvršio mjerenja siguran sam 100% da je moguća ova moja misija ,umjesto kombinacije zupčanika 21-36 ubacuje se kombinacija 15-42
ostaje da se zupčanici malo prerade i istokare , problem mi se javlja jer su prilično tvrdi i vjerovatno ću sa obradom na strugu imati problema pa ću ih morati nositi da se brušenjem dotjeraju na mjeru , ali ni to nije problem

jedna nepravilnost koju sam našao je da bi trebao zamijeniti i ležaj koji se nalazi na spojničkoj ispred prednjeg zupčanika reverzera ali ni to neće biti problem pošto sam pun elana usled pozitivnih rezultata mjerenja 8)

evo koja slika

image022og.jpg


image023f.jpg


evo znači umjesto ova dva lijevo zupčanika treba prepraviti i uglaviti ova dva sa desne strane
image024w.jpg


evo i realne pozicije na snopovima , ova dva lančanika koji su sasvim lijevo idu umjesto ovih do njih
sa unutrašnje strane
image019p.jpg


znači ovo je najradikalniji zahvat , ovaj gornji prepraviti u gabarite ovoga dole
image020h.jpg


image021iv.jpg
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Svaka ti čast Savo,ovo sam i ja čekal duže vremena iako nemam koristi od toga,al od početka mi je nekak bila neobjašnjiva ta rupa između "radnih" i prve.Držim fige da uspiješ.Ak ti pomaže,zagrij zupčanike do usijanja brenerom ili još bolje u kovačkoj vatri i pusti ih da se lagano ohlade,lakše buš tokaril.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
ma kakvo ''otpuštanje'' , ne pada mi na pamet to , ti zupčanici u traktoru nebi trajali ni 7 dana
oni se MORAJU obraditi iako su cementirani ili kaljeni , imam ja drugara koji ima mašine da takve materijale može da obradjuje kao od šale, ništa se ti ne brini :gitarist:

mene zeza drugi amaterski problem , nemožem da svučem pišljivu čauricu sa spojničke osovine , znači dolazna osovina u mjenjač ima tamo iza spojke dvije matice i jednu čauricu , matice sam lako skinuo ali čaurica je zapekla u tri lijepe majkine , pristup je više nego tijesan jer sve radim kroz onaj otvor iza hidraulične pumpe
moram sutra nekako lokalno da zagrijem tu čauricu da probam da je raširim malo , čak i po cijenu da je uništim , lakše mi je napraviti novu nego ovu sačuvati
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
vlatko je sastavljen i isproban , sve je uredno tako da sam ga odmah častio jednim detaljnim pranjem

u prevodu najprostije rečeno , žrtvovao sam četvrtu brzinu u zamjenu za još jednu koja je sporija od prve
sada brzine idu ovako
1.3----I.II
5.6----2.4

samo da imate predstavu o koliko zahvatu se radi , ja sam radio kada saberem nešto preko dva radna dana , preko 10 puta sam snopove stavio i skinuo sa traktora , centriranja samo da ti glava pukne ali ne žalim nimalo jer znam šta sam dobio :supz:
daleko je jednostavnije uraditi klasičnu zamjenu zupčanika prve brzine

evo jedna slika da vidite o kojoj je tvrdoći riječ , potrošene su 3-4 veoma kvalitetne pločice za obradu samo ovoga zupčanika
strug je vrištao kao sanitet
image026w.jpg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
savo, tebe će rusi ukrast......kad budu vidjeli što radiš......:supz:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Hmm,nekak se pitam zakaj nisi probal zameniti prvo zupčanike prve brzine,bez da imaš tolko muke i onda ak ti se ne svidi da ideš ovo delat,ali čestitke na trudu se priznaju.Jedva čekam rezultate u radu,pogotovo kod baliranja i vožnje prikolice u rikverc,to znam da se dosta vlasnika starijih tipova Vladimirca bunilo da je prebrz u rikverc.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
@ivanz
ma jok , nego će da mi daju sada nove modele džaba da im ispravljam fabričke greške :lol: a ja se neću ljutiti :rolfer:

@hrvoje999
već u startu mi se nije svijela ideja klasične zamjene zupčanika prve brzine jer bi samim time usporio i radne brzine , znači brzohodna radna koja mi je i ovako malo sporija bi sa 2,64 spala na 1,96 što mi se ne svidja

a na ovaj način sam ostavio radne brzine i dobio jođš jednu koja ima 4.76kmh

znači sada imam ovaj raspored brzina , a ako to usporedimo sa brzinama od IMT 533 vidjećete i veliku sličnost s'tim što ja imam dvije brzine više od njega ;)

-T25........533.........533
I-1,79 = 1,58(1sh).....2,1
II-2,64= 2,33(2sh).....3,1
1-4,76= 4,20(3sh).....5,6
2-6,4 = 6,22(1bh)....8,3
3-7,8
4-9,4 = 9,30(2bh)....12,4
5-14,3
6-21 = 17.1(3bh)....22,8
1800----1500-----2000 RPM radilice
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a na ovaj način sam ostavio radne brzine i dobio jođš jednu koja ima 4.76kmh

znači sada imam ovaj raspored brzina , a ako to usporedimo sa brzinama od IMT 533 vidjećete i veliku sličnost s'tim što ja imam dvije brzine više od njega ;)

-T25........533.........533
I-1,79 = 1,58(1sh).....2,1
II-2,64= 2,33(2sh).....3,1
1-4,76= 4,20(3sh).....5,6
2-6,4 = 6,22(1bh)....8,3
3-7,8
4-9,4 = 9,30(2bh)....12,4
5-14,3
6-21 = 17.1(3bh)....22,8
1800----1500-----2000 RPM radilice
Ja znam da si ti prikriveni IMT-ovac .
Svim silama se trudiš da dovedeš tog rusa barem približnu u nivo jednog profinjenog ljepotana s otoka .
Ali za kopletno pročišćenje ( i priznanje) ti još treba hidroulika , motor i(možda) kočnice(zanemarimo 150 rućica pod nogama koje i nemaju jasnu svrhu) .
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Ja znam da si ti prikriveni IMT-ovac .
Svim silama se trudiš da dovedeš tog rusa barem približnu u nivo jednog profinjenog ljepotana s otoka .
Ali za kopletno pročišćenje ( i priznanje) ti još treba hidroulika , motor i(možda) kočnice(zanemarimo 150 rućica pod nogama koje i nemaju jasnu svrhu) .

He, he! Vladimircova dvokružna hidraulika yebe kevu "fergusončetovoj" na sistem frule. Ovaj bar ne pulsira kad digne do kraja. :lol: a po podiznoj moći se poredi sa IMT 558. Ima dizanje, ima prirodno spuštanje, ima i prisilno spuštanje(može i sam sebe da digne), može kruto da drži podignut priključak i kad je mašina isključena, a može i plivajuci. Hidraulika i one ručice koje nemaju jasnu svrhu(čitaj sofisticirana transmisija) su u stvari PREDNOSTI vladimirca nad tzv. "fergusončetom" (prva-druga-treća, digni-spusti). Motor je manje-više tu negde, samo što je jednostavniji i jeftiniji za održavati i popraviti, a kočnice i volan su zaista slaba tačka. Ovih dana teram to kod mog "prike" da mi ugradi orbitrol, pa će i to biti rešeno.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
@puknuti
neznam dali ja pratim temu IMT ili ti pratiš temu VLADIMIREC :finga:

koliko god ti volio IMTejca opet si kratak za dvije brzine :finga:

@krle
evidentiraj slikama taj poduhvat pošto ću i ja definitivno na vlatka da stavljam hidraulični volan , samo neznam koji tip , orbitrol ili servo :confused:

a ako sumnjate u kočnice na vlatku dodite kod mene da vidite kada idem u rikverc i naglo zakočim oba prednja točka odskoče od zemlje a ništa nije zakačeno za traktor , toliko o kočnicama

zanima li vas još nešto ?
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
@puknuti

@krle
evidentiraj slikama taj poduhvat pošto ću i ja definitivno na vlatka da stavljam hidraulični volan , samo neznam koji tip , orbitrol ili servo :confused:

a ako sumnjate u kočnice na vlatku dodite kod mene da vidite kada idem u rikverc i naglo zakočim oba prednja točka odskoče od zemlje a ništa nije zakačeno za traktor , toliko o kočnicama

zanima li vas još nešto ?

To sa orbitrolom možda i neće biti tako skoro, ali jeste u planu. Možda ćemo samo da otklonimo kvar na trenutnoj izvedbi volana kao privremeno rešenje, ali u svakom slučaju servo jeste bolji jer i kada crkne, ti i dalje imaš mehaničko upravljanje što sa orbitrolom nije slučaj. Orbitrol je koliko sam čuo jednostavniji za ugraditi. Pogledaću opet na YT kako su to oni Poljaci rešili. Ide na njega orbitrol od nekih viljuškara ili od mercedesa(automobila) koliko sam čuo od ljudi koji su sebi već ugrađivali.
Lako je tebi da kočnice dižu prednji kraj kada ide u rikverc jer ti nemaš tegove na prednjem kraju :mrgreen: Koči i moj traktor od kako je zamenjena dotrajala desna pakna.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
danas u prolazu sam vidio da se prodaje jedan blizu mene, al stariji tip, onako iz auta vidim da je sve na mjestu, svjetla i sve, bez kabine......al neznam koliko traži, ako nekog zanima.....boja je izblijedila, treba farbanje......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
kod mene je komšija stavio kućište volana od auta mercedesa i meni se nikako ne svidja
volan je nekako čudan , tj. upravljanje
smijer kretanja izlazne poluge ne odgovara direktno pa je morao praviti sistem klackalice gdje opet ima lufta

dok to isto kućište je stavio čovjek na univerzal 445 i meni se svidjelo , volan je fantazija

recimo i servo je nezgodan jer ako imaš lufta u sadašnjem kućištu volana dodavanjem serva taj luft ostaje ili se čak poveća
po meni daleko najbolji , ali daleko najbolji je orbitrol , sve ostalo je smeće
čak i servo
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
recimo i servo je nezgodan jer ako imaš lufta u sadašnjem kućištu volana dodavanjem serva taj luft ostaje ili se čak poveća
po meni daleko najbolji , ali daleko najbolji je orbitrol , sve ostalo je smeće
čak i servo

Ovo je već korisna informacija. To nisam znao, a i izeš ugradnju hidro volana ako treba da se pouzdaš u mehaničko upravljanje kao alternativu u slučaju da nešto u sistemu zataji. Dobro kažeš, Savo - orbitrol i napred! Sad samo naći sva ta čudesa - klipove, pumpu, remenice, pa po koji nosač...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
može se koristiti postojeći hidraulični sistem da se izbjegne dodavanje druge pumpe,pogona i rezervoara ulja , samo se doda jedan prioritetni ventil , ni ovo po meni nije najsjajnije rješenje ali funkcioniše
 

rosuljac

Novi član
Tu od
17 Svi 2011
Poruka
13
Drug je skoro kupio Vladimireca t 25 i primetio da ima veću potrošnju ulja.
Interesuje se radi nabavke i promene: da li usisni i izduvni ventili prolaze kroz: vođice čaure-biksne ili kroz gumice (kao kod automobila)?
Nadam se odgovoru dokazanih forumaša.
Pozdrav Rosuljac.

P.S. Ili ste mišljenja da ima i drugi razlog potrošnje ulja.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
nema gumica , ventili idu samo kroz vođice

ventili ili klipovi i karike , nema tu šta mnogo da se mudruje
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Drug je skoro kupio Vladimireca t 25 i primetio da ima veću potrošnju ulja.

P.S. Ili ste mišljenja da ima i drugi razlog potrošnje ulja.

I kod mene je jednom bio slučaj da su ventili i vođice ventila bili uzrok povećane potrošnje ulja(dimi plavo). Karike su bile ok, ali su zamenjene tom prilikom kad je već bio otvoren motor, a to nije neka stavka.

Inače, ugradnja hidro-volana se odlaže do u nedogled. "Prika" mi je samo zamenio ležaj kod volana i uradio "optiku". Bilo je tu malo i grejanja, ispravljanja i varenja(ojačavanja) i sad sve radi kako treba. nadam se da u dogledno vreme neće više toliko trošiti gume, a i volan se okreće sa lakoćom. Po starom si mogao samo bruh da dobiješ :x ako pokušaš da ga polukružno okreneš u raskrsnici.
 
Na vrh