• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarski strojevi

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Odokativnom metodom, salim se. Pa prvi put probali i skuzili koliko od prilike baca. Negdje od prilike kada je do kraja otvoren nekih 400kg po h a kada je na podiocima od 1-5 na 4 oko 300kg i sad tako kalkulisemo. Inace idemo 1. brzinom to je skoro kao u IMT 539 2. brzina. Potrosnja varira u zavisnosti od gasa i djubriva, ali tu je to negde uskladi se :weedman:. I rucno kada se baca tek se na kraju vidi koliko se tacno bacilo

pa baš i ne,ja odvažem mjericu,recimo 500grama i onda uzmem takvu posudu i kod svake bacim točo toliko,jer ako se pretjera sa dušikom......to ni dobro. ali dobro ti je ovo,nisam to nikad vidjeo.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ranko kak misliš može i za ratarstvo? Jel mu se skine taj štitnik ili?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
pa baš i ne,ja odvažem mjericu,recimo 500grama i onda uzmem takvu posudu i kod svake bacim točo toliko,jer ako se pretjera sa dušikom......to ni dobro. ali dobro ti je ovo,nisam to nikad vidjeo.

Pa koliko ti imas vocnjaka. Jer kada smo bacali rucno uvijek nas je 4-5 i onda bi svima trebalo podijeliti mjerice, mi smo recimo, kada smo bacali rucno, odrdjivali jedna ili dvije sake recimo i punije ili praznije u zavisnosti od potrebne kolicine. Ali nemoze se tu bas puno promasiti u kolicini, uvijek je to u nekih 20-30kg u naj gorm slucaju 50kg, sto je na hektaru neosijetno, cak i mjericom kada bacas imas varijacije. Bilo bi idealno kada bi se bacalo tacno u gram i to ko moze postici je super.
Mi smo sa ovim zadovoljni, sam covjek baci sve bez po muke i svuda jednaka kolicina, a kada nas vise baca rucno uvijek neko baca vise, a neko manje
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ranko kak misliš može i za ratarstvo? Jel mu se skine taj štitnik ili?

Da skine mu se taj stitnik i stavi se onaj standardni stitnik da ne baca na trktor, taj standardni stitnik dobijes uz njega. Inace nije nikakav problem skinuti ovaj dodtak za voce, mi ga poslije svake upotrebe skidamo radi ciscenja. I opet pohrdja :madmana:. A velikim slovima pise plastificirano, kvalitet plastifikacije :toimonster:. Ali dobro koliko para, toliko :gitarist:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa koliko ti imas vocnjaka. Jer kada smo bacali rucno uvijek nas je 4-5 i onda bi svima trebalo podijeliti mjerice, mi smo recimo, kada smo bacali rucno, odrdjivali jedna ili dvije sake recimo i punije ili praznije u zavisnosti od potrebne kolicine. Ali nemoze se tu bas puno promasiti u kolicini, uvijek je to u nekih 20-30kg u naj gorm slucaju 50kg, sto je na hektaru neosijetno, cak i mjericom kada bacas imas varijacije. Bilo bi idealno kada bi se bacalo tacno u gram i to ko moze postici je super.
Mi smo sa ovim zadovoljni, sam covjek baci sve bez po muke i svuda jednaka kolicina, a kada nas vise baca rucno uvijek neko baca vise, a neko manje

još ako poneseš koju gajbu u voćnjak bacat će cijelu kantu pod jedno stablo:partyman:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
još ako poneseš koju gajbu u voćnjak bacat će cijelu kantu pod jedno stablo:partyman:

:drinkers: opasna stvar, imali neke godine jednoga rezaca, kazu sve dobar ali sakrijete flase :finga:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja danas roknuo RUČNO80 kg urea na he bez ikakvog mjerenja i rasipaća onako odoka i imao u zrno dosta,a jesam točan.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja danas roknuo RUČNO80 kg urea na he bez ikakvog mjerenja i rasipaća onako odoka i imao u zrno dosta,a jesam točan.

a zašto Urea a ne Kan?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Jesi 75t stajnjaka bacio na 1 ili 2h i svako koliko bacas stajnjak?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Jesi 75t stajnjaka bacio na 1 ili 2h i svako koliko bacas stajnjak?

Svake 4 god ha :rolleyess:ručno 1 mjesec razvozio oči mi ispale:shock:
Bacam s obje strane u trake
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Svake 4 god ha :rolleyess:ručno 1 mjesec razvozio oči mi ispale:shock:
Bacam s obje strane u trake

Mi bacamo svake druge godine stajnjak, a svake pomalo kreca. I mi smo razvozili rucno, ali bar nismo tovarili sto je znatno olaksanje. A od sada ako Bog da necemo rucno ni razvoziti jer je udruzenje vocara kupilo rasipac za stajnjak :prayer:, a mi smo naravno uclanjeni u udruzenje :weedman:. Do sada smo i mi bacali u trke sa obe strane, i nikada nismo znali koliko tacno bacimo jer smo djubar vukli onako sa hrpe, Ove godine smo za krusku kupili 40t stajnjaka i rasuli u jednu traku i opet ne debelu kao prije, iz cega proizilazi zakljucak :weedman: da smo do sada bacali preko 80t stajnjaka po h.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da skine mu se taj stitnik i stavi se onaj standardni stitnik da ne baca na trktor, taj standardni stitnik dobijes uz njega. Inace nije nikakav problem skinuti ovaj dodtak za voce, mi ga poslije svake upotrebe skidamo radi ciscenja. I opet pohrdja :madmana:. A velikim slovima pise plastificirano, kvalitet plastifikacije :toimonster:. Ali dobro koliko para, toliko :gitarist:

Hvala. Gdje je kupljen?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
dragi moj susjede,reci tom Siniši da nema pojma kada daje takve savjete:butthead:evo da pojasnim:
prilikom sadnje korjenov sustav stavljaš na cca 25 cm dubine,on svake godine se širi i ide u dubinu,zato i kopaš do 50 cm dubine da lakše korjen prođe dolje.
ti sa frezom ideš 10-20 cm dubine,znači nisi blizu korjena i nemožeš mu naštetiti,a prošla godina je bila extremna,velika količina oborina plus olujni vjetrovi i normalno da je nasad polegao,pogledaj moju stranicu i vidjet ćeš da je sve zatravljeno,jer nemam frezu,i opet je bilo ispravljanja i prošli vikend,a prednosti frezanja su velike-nema trave oko stabla,baciš gnojivo i zafrezaš i nema gubitaka gnojiva,lakše usvaja vlagu,manje isparavanje vlage.......
e sad ti vidi tko je u pravu:partyman:pozz
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
dragi moj susjede,reci tom Siniši da nema pojma kada daje takve savjete:butthead:evo da pojasnim:
prilikom sadnje korjenov sustav stavljaš na cca 25 cm dubine,on svake godine se širi i ide u dubinu,zato i kopaš do 50 cm dubine da lakše korjen prođe dolje.
ti sa frezom ideš 10-20 cm dubine,znači nisi blizu korjena i nemožeš mu naštetiti,a prošla godina je bila extremna,velika količina oborina plus olujni vjetrovi i normalno da je nasad polegao,pogledaj moju stranicu i vidjet ćeš da je sve zatravljeno,jer nemam frezu,i opet je bilo ispravljanja i prošli vikend,a prednosti frezanja su velike-nema trave oko stabla,baciš gnojivo i zafrezaš i nema gubitaka gnojiva,lakše usvaja vlagu,manje isparavanje vlage.......
e sad ti vidi tko je u pravu:partyman:pozz
...točno...a još bolje je prvu obradu u proljeće ići frezom, a sve kasnije obrade obaviti vučenim kultivatorom sa motičicama koji vrlo plitko ( 2 - 5 cm ) podsječe (odreže) korov i razbije pokoricu, a prednost mu je i ta da se obrada obavi puno brže (jer se ide većom brzinom između redova zato jer se stroj samo vuče za traktorom, bez pogona kardanom) i uz puno manje utrošenog goriva...
...svakih 15 - 20 dana proleti se između redova i rezultat je fantastičan...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Moj ti je prijedlog da ne frezaš uz voćke.Istina da trava uzima voćki hranu ali ono što se meni prošle godine dogodilo.....strava....ja sam ofrezo i onda su uslijedile tri poplave i svaka poplava mi je porušila sve voćke....onda sam ih kolčio i ispravljo, ali džaba......bolje i nek bude trave nego da ti se desi takva muka kao meni.....sad jedino ako je to stari voćnjak, onda nebi trebalo biti problema....ja sam rekao, ja više ne frezam uz voćke.....tri puta sam u onoj vodurini kolčio, ispravljo, tj. dva put i treći put nisam htio, reko kud puklo da puklo al eto ostale su ravne donekle....i onda nam je bio Siniša iz Eurovoća i rekao da je to frezanje dvosjekli mač....dobro dođe ali ako te snađe poplava,najbo si! pozz i sretno!

Ja smatram da je frezanje uz vocke svakako pozeljna stvar jos ko ima frezu sa pipalicom to je jos bolje. Stajnjak ako nezafrezas kao da ga nisi ni bacao, a i za mineralno gnojivo i krec je dobro da se zafreza, frezanjem se stedi i hranjivo za biljku a i vec narasla trava se pretvara u hranu za vocke. Ja neznam koliko ti duboko frezas kada to ugrozi vocku, mi frezamo do nekih max 10cm dubine. A ako je normalno isfrezano jedino sto moze da se desi je ako bas naidje bujica da odnosi zemlju ali nikako da se zbog toga prevne sadnica. A i ako prsces travu oko vocaka opet nemas travnati pokrivac, a i bas ce trava zadrzati vocku da se neprevrne. Cim cujem sta taj Sinisa prica odmah se :scratch u njegovo znanje :?: :!:. Sve u svemu ova prica je bila onako teoretskog karaktera :p. Mi smo na takvoj nadmorskoj visini da nas ni cunami nebi poplavio. Naj nizi dio vocnjaka je 120m nadmorske visine, a tek brdo :rolleyess:. Sve u svemu od poplave nema ni p. :partyman:.
Cu nemoj frezati :axe:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
...točno...a još bolje je prvu obradu u proljeće ići frezom, a sve kasnije obrade obaviti vučenim kultivatorom sa motičicama koji vrlo plitko ( 2 - 5 cm ) podsječe (odreže) korov i razbije pokoricu, a prednost mu je i ta da se obrada obavi puno brže (jer se ide većom brzinom između redova zato jer se stroj samo vuče za traktorom, bez pogona kardanom) i uz puno manje utrošenog goriva...
...svakih 15 - 20 dana proleti se između redova i rezultat je fantastičan...

jel imaš možda sliku da vidim kako taj vučeni kultivator izgleda?
 

Najnoviji postovi

Na vrh