• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
priprema tla za sadnju badema - ukratko!
Trebaš rigolati na 40-50 cm a prije toga razbacati 40-60 tona stajskog gnoja + eventualno 500-1000 kg NPK gnojiva po svoj površini. To sve urigolaš u tlo, potanjuraš i sadi bajame/bademe. Sretno!
 
Posljednje uređivanje:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ja sam zamislija kopat rupe cca 1x1x1, dovest jos extra zemlje, raznit je, razbacit stajskog gnjoja po njoj i zasipat u slojevima.
Onda to dodavata u rupe prilikom sadnje umjesto donjeg sloja koji bi izvadio...

Samo ne znam koliko bi takva izmjesana zelja s gnjojem trebal odlezat da ne bude opasna za korijen?
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
a šta ne bi trebao napraviti mirkobiološku analizu tla i da vide čega ima a čega fali u tlu pa onda da ti na osvnovu toga kažu što trebaš sve staviti u zemlju prije nek kaj počenš saditi.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
a šta ne bi trebao napraviti mirkobiološku analizu tla i da vide čega ima a čega fali u tlu pa onda da ti na osvnovu toga kažu što trebaš sve staviti u zemlju prije nek kaj počenš saditi.

svakako, napravit cu analizu, nisu me jos uveli u posjed da mogu okolo tek tako kopati...

pokusavam se unaprijed pripremat jer me ceka dosta posla, treba iskopat oko 500 rupa, dovest bar 150 m3 zemlje i bar 50t gnjoja (tuciju gnjoj je u pitanju).
Analiza ce najvjerojatnije reci da je tlo siromasno, relativno neplodno, najvjerojatnije blago luznato ili neutralno.
Radi se o kamenom krsu oskudne vegetacije...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
jel ti planiraš ove godine to saditi?

ne znam,
volio bi bar rupe otkopat ove zime da ostanu otvorene a onda sta bude u proljece...

Moram prvo otkopat na karekteristicnim mistima, napravit cijelokupnu analizu,
vidit kako kako najpraktcnije oplemit...ima tu posla...a puno toga ja jos ne znam...
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Moram prvo otkopat na karekteristicnim mistima, napravit cijelokupnu analizu,
vidit kako kako najpraktcnije oplemit...ima tu posla...a puno toga ja jos ne znam...

Čuj za mikrobiološku analizu ne trebaš nešto ekstra prekapati zemlju.
Jedna štihaća, par vrečica da znaš što je gdje i kopat na par mjesta na par dubina i to je to. za 15 minuta gotovo.

Ono nakon te analize je problematično i dugotrajno.

Ja bi ti samo rekao. ak možeš dobro preori zemlju jer tko zna kada češ moći kasnije.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kolege voćari jer netko upoznat s ovim i koje je ovo sada sra..nje
Naime večeras na STV-u prilog o "LEGALIZACIJI BUNARA"
http://www.stv.hr/component/content...-vijesti-2910-voari-i-vinogradari-trae-zatitu

http://www.agroklub.com/poljoprivre...rijesila-bi-probleme-povrtlara-i-ratara/6997/

Njoko,

Podzemne vode su rudno bogatstvo, u vlasništvu RH te time država ima poseban interes zaštiti i namjenski koristiti to rudno bogatstvo. Znači sve što je na dubini većoj od, čini mi se 6 m, je u vlasništvu Države te time država gospodari... bez obzira što neki misle da je bunar njihovo vlasništvo.
I to je to. Nema više.

p.s. Jedino ne znam što je sa zrakom iznad privatnog posjeda. Primjerice u SAD-u je zrak do visine 50 m iznad privatnog posjeda također privatno vlasništvo, te ukoliko netko uleti u taj prostor (bez predhodnog odobrenja ili predhodne najave za državne službe), možeš ga "skinuti" sačmaricom bez predhodnog upozorenja. Tako ako ti primjerice Superman uleti u "privatni zračni prostor" možeš ga skinuti kao glinenog goluba.... :rolfer::rolfer:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pozdrav svim voćarima!

prošle nedjelje bilo na FTVu ( BiH televizija ). reče čovjek da je svoj voćnjak prskao prije onih mrazeva proljetos u 3 navrata sa 0,3% otopine kalija ( 300l vode/1kg valda sam dobro napisao ) u razmaku od 8 dana. jedino je njegov voćnjak ostao čitav. mraz mu nije ništa naštetio. da li je moguće da je to točno !!

evo ako imate kakav komentar a ujedno i ako je podatak istinit nekakav naćin da se malo spase voćnjaci koji nemaju mreže i druge oblike zaštite ( štoće ga reći za običnu raju )

nažalost to za bunare je točno i čuo sam da su neki dobili vodomjere koji su ih prijavili. to je stara stvar kao i pečenje rakije samo što do sada država to nije kontrolirala a ovi sada ne žale nikoga ( jedino sebi još nisu ništa ukinuli )
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Njoko,

Podzemne vode su rudno bogatstvo, u vlasništvu RH te time država ima poseban interes zaštiti i namjenski koristiti to rudno bogatstvo. Znači sve što je na dubini većoj od, čini mi se 6 m, je u vlasništvu Države te time država gospodari... bez obzira što neki misle da je bunar njihovo vlasništvo.
I to je to. Nema više.
Koliko ja znam nitko to još nije niti pokušao prijaviti,niti se hvali da je prijavio.
E sada dali ja u građevnoj zoni koristim bunar 4 komada od komšija i sipam u akumulaciju ,tu mi ne mogu ništa bunari su oko 6-7 metara?
Znači koristim vodu od susjeda i svoju koji su u građevnim zonama ne u voćnjaku.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
odlučio sam se za sadnju nektarina jer mi kupci na tržnici traže,cijelo vrijeme je bio izbor caldesi 2000,2010
a kad sam došao po sadnice kolega koji i sam prodaje pored mene, nagovori me na sorte RUBRA i ALI TOP,kraj lipnja i kraj rujna,jel tko zna što o njima?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
i kod nas su ljudi oduševljeni kad dođu u voćnjak
pustite ih da sami sebi naberu voće i to da plate
a kad im kažete da u voćnjaku mogu pojesti koliko žele i da neće platiti , onda je šou
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kada bi netko pokušao,brzo bi pokucao inspektorat na vrata.
Drugo nekiima se neda izaći iz auta po voće moraš ih poslužit a sjede u autu,da šetaju po voćnjaku,ne bi išlo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh