• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Zanima me koko radi ovaj urdjaj AMS-2200 odnosno na kom principu. Pretpostavljam da unutra ima samo propeler ili još nešto dodatno.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ajme meni koji amateri :) Ukrali su patent od urugvajaca. Što nisu rekli meni da bi ga radili da napravim poboljšanu veriziju ;) Bila bi xxxx puta bolja od originala.

No svakako hvale vrijedan projekat.
Original...
http://www.frostprotection.com/portal/hgxpp001.aspx?79,2,29,O,E,0,MNU;E;2;2;MNU;,
Naklon do poda (onaj pravi bečki) za dečke.
Pa bili smo na forumu već raspravljali o tom sustavu (bio sam postavio i slike, ali sada to moram pronaći).
Jedino mi ide na kur..c, jer to ipak nije hrvatski proizvod; to je valjda već genetska dekonstrukcije (prodaja muda pod bubrege...).
Jel' netko zna kolika je cijena?
Ako je cijena povoljna, treba to kupiti čim prije... jer kad uđemo u EU dečki su najebali kao žuti.
Krađa patenta (bez obzira na jednostavnost) je opaka stvar u novom svijetu (EU, SAD) tako da će dečki završiti na prosjačkom štapu.
:?

p.s. Ja se još uvijek zalažem za samostalnu izgradnju takvih uređaja; jedan dobar bravar i to se da lako složiti; ali ništa ovako javno i keljiti gore "Hrvatski proizvod".
p.s.s. Evo tu smo bili pričali kako to radi: http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=805619&postcount=968
 
Posljednje uređivanje:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Pito sam ga za cijenu činimi se da reče 7.000 eur nado se da če bit i u gudovcu al nevidi ih, bar ja možda neko je ?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
limun

LIMUN - tajna koja se ljubomorno čuva!

Probajte ovo

Iscjedite pola limuna, razrijedite s pola litre mlake vode i pijte. Pripravak alkalizira tijelo - super je.

Limun (citrus) je čudotvoran proizvod za ubijanje kancerogenih stanica. Snažniji je deset tisuća puta od kemoterapije.
Zašto mi ovo saznajemo tek sada ?
Zato što postoje laboratoriji zainteresiranih za proizvodnju jedne sintetičke verzije koja će im donijeti golemu zaradu.
Vi od sada možete pomoći jednom prijatelju obaveštavajući ga da je limunov sok blagotvoran za sprječavanje te bolesti. Njegov ukus je lijep i ne stvara one strašne posljedice kao kemoterapija.
Ako imate mogućnosti, zasadite limunovo drvo na terasi ili u vrtu. Koliko ljudi umire dok se ljubomorno čuva ova tajna, da ne bi bili pogođeni multimilijunaši velikih korporacija. Kao što znate, stablo limuna je nisko, ne zauzima mnogo prostora i
poznato je po svojim raznolikim plodovima. Možete uzimati limun na različite načine: možete jesti plod, cijediti ga i praviti razna pića i kolače.
Pripisuju mu se različita svojstva, ali najbolji učinak ima na ciste i tumore. Ova biljka je dokazani lijek protiv svih tipova raka.
Smatra se takođe da je on antimikrobski agens širokog spektra protiv bakterijskih infekcija i gljivica, da je djelotvoran protiv internih parazita i crijeva, da regulira veoma visoki krvni tlak i živčane poremećaje te da djeluje antidepresivno.
Izvor ove informacije je fascinantan: on potječe od jednog od najvećih proizvođača lijekova na svijetu, koji tvrdi da poslije više od 20 godina rada u laboratoriji od 1970. god. je ustvrdio kako limun uništava maligne stanice u dvanaest vrsta raka, među kojima je rak debelog crijeva, dojke, prostate, pluća i gušterače.
Sastojci ove biljke su pokazali da djeluju 10000 (deset tisuća) puta bolje od Adiamicina, kemoterapijske droge za usporavanje rasta kancerogenih stanica. Ono što je još iznenađujuće jest to što limun uništava kancerogene stanice, a ne utječe na zdrave stanice.

Naučni institut za zdravlje, L. L. C. ; 819 N. Koz ul., Baltimore, MD, 1201.
Institut de Sciences de la Santé ; L. L.L., 819 N. Causez Street,
Baltimore, MD 1201.

imam pitanje koliko može koštat "veliko drvo" cca 100-150 plodova u tegli ?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
LIMUN - tajna koja se ljubomorno čuva!

Probajte ovo

Iscjedite pola limuna, razrijedite s pola litre mlake vode i pijte. Pripravak alkalizira tijelo - super je.

Limun (citrus) je čudotvoran proizvod za ubijanje kancerogenih stanica. Snažniji je deset tisuća puta od kemoterapije.
Zašto mi ovo saznajemo tek sada ?
Zato što postoje laboratoriji zainteresiranih za proizvodnju jedne sintetičke verzije koja će im donijeti golemu zaradu.
Vi od sada možete pomoći jednom prijatelju obaveštavajući ga da je limunov sok blagotvoran za sprječavanje te bolesti. Njegov ukus je lijep i ne stvara one strašne posljedice kao kemoterapija.
Ako imate mogućnosti, zasadite limunovo drvo na terasi ili u vrtu. Koliko ljudi umire dok se ljubomorno čuva ova tajna, da ne bi bili pogođeni multimilijunaši velikih korporacija. Kao što znate, stablo limuna je nisko, ne zauzima mnogo prostora i
poznato je po svojim raznolikim plodovima. Možete uzimati limun na različite načine: možete jesti plod, cijediti ga i praviti razna pića i kolače.
Pripisuju mu se različita svojstva, ali najbolji učinak ima na ciste i tumore. Ova biljka je dokazani lijek protiv svih tipova raka.
Smatra se takođe da je on antimikrobski agens širokog spektra protiv bakterijskih infekcija i gljivica, da je djelotvoran protiv internih parazita i crijeva, da regulira veoma visoki krvni tlak i živčane poremećaje te da djeluje antidepresivno.
Izvor ove informacije je fascinantan: on potječe od jednog od najvećih proizvođača lijekova na svijetu, koji tvrdi da poslije više od 20 godina rada u laboratoriji od 1970. god. je ustvrdio kako limun uništava maligne stanice u dvanaest vrsta raka, među kojima je rak debelog crijeva, dojke, prostate, pluća i gušterače.
Sastojci ove biljke su pokazali da djeluju 10000 (deset tisuća) puta bolje od Adiamicina, kemoterapijske droge za usporavanje rasta kancerogenih stanica. Ono što je još iznenađujuće jest to što limun uništava kancerogene stanice, a ne utječe na zdrave stanice.

Naučni institut za zdravlje, L. L. C. ; 819 N. Koz ul., Baltimore, MD, 1201.
Institut de Sciences de la Santé ; L. L.L., 819 N. Causez Street,
Baltimore, MD 1201.

imam pitanje koliko može koštat "veliko drvo" cca 100-150 plodova u tegli ?

Mi smo to nekad zvali limunada; a onda je došla Coca Cola i Djeda mraz (i naravno malo ortofosforne kiseline, tek tako....). :?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Mi smo to nekad zvali limunada; a onda je došla Coca Cola i Djeda mraz (i naravno malo ortofosforne kiseline, tek tako....). :?

Bobostar znaš možda ?
imam pitanje koliko može koštat "veliko drvo" cca 100-150 plodova u tegli ?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
"Goji egzotična biljka sa tibeta"
Majketi imal još koja, pa kad krenem sadit da koju nezaboravim :rolleyess:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vrijeme je za folijarnu gnojidbu koštićavih voćaka (trešnja, breskva, šljiva...).
Polako ide kraj vegetacije, i sada u biljci sokovi kolaju u smjeru list-drvo (tj. dolazi do transporta asimiliata iz lista u trajni organ za korištenje u slijedećoj vegetaciji).
Posebno se preporuča primjena mikroelemenata (bor, cink, mangan, željezo) ali može i fosfor (o tome će biti i članak na portalu).
Kako koštićavo voće prvo cvate, a tek onda lista, onda nema mogućnosti folijarne gnojidbe prije cvatnje.
A što se tiče tla, uglavnom je tlo tada još uvijek dosta vlažno i hladno, tako da je usvajanje mikroelemenata (a i fosfora iz tla) vrlo malo.

p.s. Za brži usvajanje u list može se slobodno dodati nekakv okvašivač (tu ću napraviti reklamu za Tensiofill, jer će to dobro odraditi, a nije skup).
p.p.s. Za brži transport elemenata može se dodati i UREA 1% u otopinu; nije potrebno više.
p.p.p.s Gnojiva neću posebno reklamirati; ima nešto na portalu (linija Agrofill i Compo), nešto ima na web-u, a nešto i u lokanom agro-dućanu :mrgreen:

Za kraj evo jedne slike; nasad trešanja u punoj cvatnji i cvatnja repice (za zelenu gnojidbu) :prayer::
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Molim Bobostara da nam da savjet vezano uz lijesku i folijarnu prihranu sada nakon berbe.
Iz prethodnog posta o koštunićavom voću mi je sve jasno jedino me zanima pošto tek sad završavamo berbu lješnjaka dali će biti efikasna prihrana preko lista sa mikroelementima, fosforom i dr. pošto je dio lišća dosta žuto smeđi, ima neki dio i zelenog ali iz dana u dan sve više žuti, dali onda takvi listovi imaju funkciju absorbcije hranjiva a da ga biljka usvoji.
Prskanje bi obavili na početku idućeg tjedna.
Koju kombinaciju po cijeni i kvaliteti da bude najisplativije upotrijebiti u prskanju lješnjaka? (naziv sredstva)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Molim Bobostara da nam da savjet vezano uz lijesku i folijarnu prihranu sada nakon berbe.
Iz prethodnog posta o koštunićavom voću mi je sve jasno jedino me zanima pošto tek sad završavamo berbu lješnjaka dali će biti efikasna prihrana preko lista sa mikroelementima, fosforom i dr. pošto je dio lišća dosta žuto smeđi, ima neki dio i zelenog ali iz dana u dan sve više žuti, dali onda takvi listovi imaju funkciju absorbcije hranjiva a da ga biljka usvoji.
Prskanje bi obavili na početku idućeg tjedna.
Koju kombinaciju po cijeni i kvaliteti da bude najisplativije upotrijebiti u prskanju lješnjaka? (naziv sredstva)
Odgovor ide u rubriku ljeske. :fball:
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Hvala Bobo za savjet gnojidbe.
NPK smo nabavili, ali problem je nabaviti mikroelemente bor i cink u praškastom obliku, lokalne trgovine ga nemaju, ima ga samo za prihranu preko lista.
Ovo za narudžbu veće količine bilo bi idealno kad bi bilo dogovora. Ja sam za buduće razdoblje za takve kombinacije.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala Bobo za savjet gnojidbe.
NPK smo nabavili, ali problem je nabaviti mikroelemente bor i cink u praškastom obliku, lokalne trgovine ga nemaju, ima ga samo za prihranu preko lista.
Što se tiče bora, trebalo bi biti Foliarel B (21% B), nije valjda da su sve prodali :blackeye. Idu u paketima od 1 kg.
A za cink je već problem.
To je već malo specifični gnojidbeni zahvat, i rijetko ga drže u dućanima, jer se i malo traži. A ako i drže, onda je to u helatnom obliku jer je skuplji, i imaju veću maržu. Pavin d.o.o (Jastrebarsko) je nekada imao u ponudi Zinc 25, ali je to kompleks cinka sa karboksilnim kiselinama pa je skuplji od sulfatnog oblika.

Ovo za narudžbu veće količine bilo bi idealno kad bi bilo dogovora. Ja sam za buduće razdoblje za takve kombinacije.
Kao što rekoh, to je onda ozbiljna igra, jer se roba naručuje za poznatog kupca (točno određena količina). CIjena se ugovara unaprijed, i nema promjene (znači ne može se reći, gle Štef ima XXX po 20,00 kn, a kod tebe smo dogovorili 25,00 kn), i obavezno ide pokriće plaćanja (zadužnica, mjenica... ovisno o tipu firme; fizička, obrt, doo) koji se koristi i za naplatu otkazane narudžbe.
Krajni rezultat; 30-50% niža cijena nego je to u maloprodaji, ili 15-25% u odnosu na VPC, jer se "preskaču" razni distributeri na terenu. Za malu površinu to i nije neka ušteda, ali za 1-2 ha je to već značajna lova.
I naravno, ide samo količina koja je potrebna za vlastitu proizvodnju. Nema veće narudžbe, pa onda lokalni šverc... :rolfer:

p.s. Ovo se posebno odnosi na kalcij-cijanamid; izvrsno gnojivo, ali samo za ljesku. Van ljeske, to se nema kome prodati, tako da teško da će netko to uvoziti i držati cijelu godinu na zalihi.
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kolege voćari,nadate li se kakvoj odšteti od ovogodišnjih nepogoda,hoće li nam sjesti šta na račun,bliži nam se datum rasprave o tome? navodno je trebala EU malo kapnuti za onaj mraz proljetos.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
kolege voćari,nadate li se kakvoj odšteti od ovogodišnjih nepogoda,hoće li nam sjesti šta na račun,bliži nam se datum rasprave o tome? navodno je trebala EU malo kapnuti za onaj mraz proljetos.

Već sam napisao u temi jabuka,ali tko će dobiti onaj tko nije imao štetu od mraza:mad:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma nadam se ,ali ,uvijek ima ali
mislim da dok god ne izađemo na ulicu nema ništa od toga

najviše me pogodila izjava jedne gospođe u konzumu
"kako su seljaci bezobrazni pa su breskve skupe (12kn)"

udavit sam je htio tamo na breskvama
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ma nadam se ,ali ,uvijek ima ali
mislim da dok god ne izađemo na ulicu nema ništa od toga

najviše me pogodila izjava jedne gospođe u konzumu
"kako su seljaci bezobrazni pa su breskve skupe (12kn)"

udavit sam je htio tamo na breskvama

JEsu li bar njezine breskve bile za 12 kuna :rolfer::rolfer:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Da da 100 ljudi 100 čudi reče stara uzrečica.
Samo par primjera,s kojima se na žalost ove godine ne moram zamarati.
Prva --- jer su jabuke-kruške prskane,a zašto?---- kada im ponudiš neprskane, joj zašto su flekave:rolfer:
Druga ---- žašto nisu sve žarko crvene(slabo obojane)----- cijena 2 i 3 kn/kg kruške 5kn/kg
Treća ---- mogu li probat---- svima damo da probaju i jabuku i krušku-besplatno, ako probaš sve vrste prejedeš se :lol:

Tko će svima udovoljiti taj se nije rodio,sva sreća je da je takvih malo 5%,ali dovoljno. Ipak velika većina je zadovoljna i kvalitetom i cijenom.:)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jesen je u punom jeku, i preporuka je ići u defolijaciju lista sa UREOM. Primjenjuje se koncentracija 5-6% (5-6 kg/100 lit vode) i uz obilno prskanje lisne površine. Za potpuni učinak, preporučam da se u otopinu doda i mješavina mikroelemenata (nešto što se može naći na tržištu).
Pravo vrijeme za primjenu je kada se boja lišća počinje mjenjati; od zelene prema žutoj.
Praktičan test je otkidanje lisne peteljke od grane; ako se lagano otkine, znači da je plutasto tkivo već izraslo (prekinulo kolanje sokova od lista prema drvu) i onda je učinak puno manji.

Pozitivni učinci takvog tretmana su:
1. Opskrba voćke dušikom za slijedeću vegetaciju (dio će se isto tako iskoristiti za rast korijena dok su temperature u tlu povoljne)
2. Brža razgradnja otpalog lišća (dio dušika će zaostati i u listu, što će bakterije dobro iskorsitit za razgradnju)
3. Prema podacima iz literature, kod jabuke se time smanjuje pojava krastavosti slijedeće godine.

Eto, nije skupo, a učinkovito je, te ako se dodaju i mikroelementi, učinak je potpun.
;)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Jesen je u punom jeku, i preporuka je ići u defolijaciju lista sa UREOM. Primjenjuje se koncentracija 5-6% (5-6 kg/100 lit vode) i uz obilno prskanje lisne površine. Za potpuni učinak, preporučam da se u otopinu doda i mješavina mikroelemenata (nešto što se može naći na tržištu).
Pravo vrijeme za primjenu je kada se boja lišća počinje mjenjati; od zelene prema žutoj.
Praktičan test je otkidanje lisne peteljke od grane; ako se lagano otkine, znači da je plutasto tkivo već izraslo (prekinulo kolanje sokova od lista prema drvu) i onda je učinak puno manji.

Pozitivni učinci takvog tretmana su:
1. Opskrba voćke dušikom za slijedeću vegetaciju (dio će se isto tako iskoristiti za rast korijena dok su temperature u tlu povoljne)
2. Brža razgradnja otpalog lišća (dio dušika će zaostati i u listu, što će bakterije dobro iskorsitit za razgradnju)
3. Prema podacima iz literature, kod jabuke se time smanjuje pojava krastavosti slijedeće godine.

Eto, nije skupo, a učinkovito je, te ako se dodaju i mikroelementi, učinak je potpun.
;)

ide li takvo što i kod bresaka?
 

Najnoviji postovi

Na vrh