• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
To Vam je danas umjetnost sačuvati,osobito ako nisu neke od ekoloških sorti.
Štetočine jako je teško ekologijom suzbiti,jedino praviti kućice za dobre predatore(bubamara) idr koji će svojim jačim prisustvom sve obraniti,ako ne uspije tu je uvijek stara dobra kopriva koja je ujedno i protiv insekata i dobro gnojivo

kako to funkcionira s tim kućicama? ako mi možete malo pojasniti?

kako naseliti bubamaru npr.?? :icon_scratch:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Jednostavno drvena kucica za ptice ili kartonska u zaklonu od kise a blizu vocnjaka. Unutra poslagati karton s vecim utorima da se mogu naseliti tj prezimiti larve za iducu godinu.
One su iste kao i lastavice podmladak se uvijek vraca na isto mijesto.Naravno mora biti hrane u izobilju tj lisnih usi,buha kruskinih idr to im je glavna hrana.Ako ste u eko to i nije neki problem.Buba mare morate naseliti u vocnjak tako da ih sakupite i pustite u svoj vocnjak da se prenamnoze i uspijeh je garantiran.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
pomozite!!! kako se rijesiti mrava iz vocnjaka, .... imam nekih 150 vocaka (za vlastitu upotrbu) raznih sorta visnje, tresnje, jabuke,... i na svakoj vocki nekoliko milijardi mrava, a pomoci mi ne mogu ni u poljoprivrednoj ljekarnoj!!!
novi sam na forumu!! HVALA SVIMA TKO POMOGNE!!!!
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
kninquin@ mravi su ti samo popratna pojava. Glavni problem su ti lisne uši, vjerovatno je vrlo jak napad. Pogledaj na vrhovima s donje strane lista. One luče mednu rosu na koju mravi idu. Uzmi neki insekticid za uši npr Aktara, Rapid i slično (šta bude u apoteci), zatim opršći. Možeš još tu dodati neki fungicid za bolesti npr Mankozeb (kad već pršćeš). Takođe stavi i okvašivač da bolje srestva prijanjaju uz list.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
kninquin@ mravi su ti samo popratna pojava. Glavni problem su ti lisne uši, vjerovatno je vrlo jak napad. Pogledaj na vrhovima s donje strane lista. One luče mednu rosu na koju mravi idu. Uzmi neki insekticid za uši npr Aktara, Rapid i slično (šta bude u apoteci), zatim opršći. Možeš još tu dodati neki fungicid za bolesti npr Mankozeb (kad već pršćeš). Takođe stavi i okvašivač da bolje srestva prijanjaju uz list.

hvala na odgovoru! :icon_hang: ali kao sto sam vec rekao MRAVI su moj glavni problem! prskao sam vec protiv lisne usi i nestale su, ali poslije prve kise mravi ih prenesu od susjedovog vocnjaka! probavao sam i sa ljepljim trakama, zalijepe se prvi, a slijedeci prelaze preko mrtvih i koriste ih kao most! to je nemoguce potamaniti, kao u nekom horor filmu!
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Prvo im nađi koloniju tj mravinjak,kada to riješiš riješio si i njih.
Naime to ti je stara kolonija koja je naučila tu se hraniti jer ima u izobilju hrane,održavanje voćnjaka bez nametnika riješio si i mrave . koristi u rano prolječe ovaj insekticid da ih se trajno riješiš,a možeš i sada zaliti mravinjak.

http://www.fitopromet.hr/proizvodi/insekticidi/pyrinex-48-ec/2-24.html
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Pitanje u vezi špricanja.
Jučer sam špricao sa Rotorom i Cromosulom jabuke.

E sada nakon nekih 4,5 -5 sati je pala kiša. Ne znam točno koilko ali od malo do srednje (vidio sam po količini vode na zemlji).

E sada koliko je potrebno vremena da sredstva uđu u jabuku odnosno dali mi je ovo što sam špricao bačeni novac jer nije prošlo dosta vremena prije nego je pala kiša.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
demosten@ uradio si pravu stvar, zaštita prije kiše. Obično je potrebno oko 2-3 sata da se upije svo srestvo. Tko budi bez brige.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koliko je bitan smjer sadnje kod vocaka, znaci ako redovi npr. idu smjer istok-zapad a ne sjever-jug kako se preporuca? Sta se moze ocekivat, manje slatkoce, slabiji urod, kasnije dozrijevanje...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
bitan i to dosta
ako možeš nekako sjever- jug to bi bilo super

inače ti fali sunca na plodovima pa budu manjava okusa slatkoće izgleda ...
što opet zavisi i od razmaka i načina sadnje , otvorenosti krošnje
ali opet ne mora značiti da će biti loše
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ma već sam posadio smjer istok-zapad :icon_hang: . Nisam kod sadnje toliku važnost pridavao smjeru sadnje već sam samo tražio parcelu koja je cijeli dan na suncu. A zbog nepravilnog oblika parcele sam sadio istok-zapad jer bi u smjeru sjever-jug imao trećinu kratkih redova šta mi nije zgodno zbog obrade. Sad nešto čitam po netu pa piše da se "obavezno" mora sadit S-J. A valjda će biti dosta "lufta" među voćkicama.
Čitam sad da je bitan smjer i zbog vjetra tj. prozračivanja pa je manje oboljenja (gljivica).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Koliko je bitan smjer sadnje kod vocaka, znaci ako redovi npr. idu smjer istok-zapad a ne sjever-jug kako se preporuca? Sta se moze ocekivat, manje slatkoce, slabiji urod, kasnije dozrijevanje...
Problem je količina sunčeve svijetlosti i topline. Ako je red sjever-jug onda svijetal/sunca/topline ima od svitanja (istok) do sumraka (zapad).
A ako je red istok-zapad, onda jedna 1/2 reda (ona što gleda na sjever) ne dobija dovoljno sunca niti topline.
Ista lokacija, isti voćnjak, jedan redovi istok-zapad drugi sjever-jug, ovaj prvi ima rod manji 10-tak% sigurno uz jednaki trud i rad; a što se tiče šećera isto tako.
Ako se ikako može, treba izbjegavati takvu sadnju (istok-zapad). :=-:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,119


Najezda gusjenica, to je nevjerojatno koliko ih je bilo na šljivama...
Ručno uništavane.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pogledaj šume u okolini Đakova ima parcela gdje više nema lista na tablama i jako se širi.
U Hr šumama kažu da još nije kritično,a gusjenice iz roda golobrsta(gubar idr)kada se prenamnoži nema spasa listu od ničega.
Da skupo je aviotretiranje i nema love , zato će biti daleko veće štete.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Eto konačno, nakon 2 mjeseca zivkanja u vezi legalizacije bunara i intervencije nadležnog ministra sutra hitno u pozvan u HR vode radi legalizacije bunara.
Mislim ono 5-12 jer prekosutra je kao zadnji dan za prijavu.
Nije mi jasno zašto se to toliko drži u tajnosti?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ajd super, gdje ti je sjedište? Imate u Đakovu ili dolaziš u OS? Idem i ja danas to riješavati, vrag im babu osedlao i spretnosti njihovoj.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
PIČITE HITNO u Hrvatske Vode i legalizirajte to!!! Evo ja se vratio iz HV i zaprimaju sasvim normalno zahtjeve na urudžbenom. Kao što sam već i pisao to treba odnjeti i šta bude da bude, naravno da nitko ništa ne zna osim ovih u urdžbenom i smao će prikupiti sve zahtjeve i onda kreću u realizaciju. Poz

P.S.
Primjerak zahtjeva ću skenirati malo kasnije.

Evo svježa vijest Prijatelj zvao prijatelja, ovaj Jakovinu i izlazi u narodnim novinama, produžuje se rok 31.12. Nema retro aktivno vodopravne dozvole nego će legalizirati zatečeno stanje Eto Njoko možeš odahnuti ;)
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh