• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Ovisno od sastojaka štiti voćku od bolesti, štetnika, liječi rane i oštećenja kore i kambija, a prolongira i prerano kolanje sokova, dakle i moguću preranu cvatnju koju često ofuri mraz.:icon_winkle::icon_kidra::drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Čemu služi to krečenje ???

Krečenje isključivo služi da ne puca kora na voćki.
Dakle preko zime danju sunce zagrijava koru drveta koja je tamna i grije, preko noći temperatura se naglo spušta i kora puca ako je veliki minus pa se dobiju okomite crte tj. pukotine na stablu koje kasnije zarastu.
Ako okrečiš deblo je bijele boje i ne upija sunčevu svjetlost a malo služi i kao dezinfikator debla,ipak oborine speru kreč i veliki je to posao.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
znači nema veze šta to više nije bijela smjesa (zaštita od sunčevih zraka i to)?

Zaštita je zaštita, bila bijela ili plava, samo nek je prava.:icon_kidra:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
znači nema veze šta to više nije bijela smjesa (zaštita od sunčevih zraka i to)?

Mislim da će pobjeliti kad okrečiš.
 
Posljednje uređivanje:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kreč je po PH faktoru jako bazičan i nagriza organske tvari.pored toga što pobijeli na stablu i spriječava pucanje kore "mrazopuc" ako su se u kori zalegli insekti,kreč sva jajašca nagrize i uništi prije nego insekti izađu na proljeće.

dodatkom soli 10% i topivog sumpora,kreč ostaje duže na stablu i nesapira se tako brzo.

ja koristim samo živi kreč kojeg zagasim 24 sata pred krečenje. jeste zahtijevan posao ali se vidi po kori rezultat. nekoristim prskalicu nego četku, jer četkanjem se skida i mogući nastali lišaj sa kore što je dodatno dobro za vijek voćke.imam 180 stabala i za jedan dan sve riješim
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Vjerovatno kupuješ na placu negašeno vapno ? Ja kupim odmah gašeno pa ga isti čas mogu koristiti.Do koje visine mažete tj. krečite li dio prvih grana?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Krečenje (bijeljenje voćaka) je obavezna mjera u voćarstvu. Primjenjuje se da se spriječi pojava "mrazopuca", a obavlja se u jesen prije pojave ranojutarnjih niskih temperetura, mada neki ljudi, naročito vikendaši, to zbog neznanja obavljaju u proljeće. Ova mjera je preventivna, da se spriječi pucanje kore, i nema ulogu bržeg zarastanja i zacjelivanja rana niti uništava opasne bolesti jer neke od najčešćih ionako prezimljuju u korijenu.
Voćku treba pokrečiti od dna debla pa do malo iznad gdje se račvaju grane, jer su to najosjetljiviji dijelovi. Mnogi to rade samo do prve grane, što neće dati dobru zaštitu.
Tko ima marelice neka ih obavezno pokreči svake godine.
Dobro je dodati močivog sumpora i soli. Iz svog iskustva primjetio sam da boja bolje i dulje drži od gašenog vapna (ja ga kupim u plastičnim kantama).
Ako dođe do pucanja kore, očistiti ju do zdravog tkiva, pošpricati ili čak premazati gušćom otopinom modre galice i premazati voćarskim voskom.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kod mene krenulo lišće na voćkicama, katastrofa. Šta će se sad dešavat sa voćkama kad zahladni?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kod mene krenulo lišće na voćkicama, katastrofa. Šta će se sad dešavat sa voćkama kad zahladni?

Jel ima nesto za spricat da ih vratim nazad u zimski san?
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Nema. Najvjerovatnije suvremeni uzgoj voćaka ima neke mjere kojima regulira metabolizam voćke, ali to se radi u zatvorenim voćnjacima putom naprednih tehnologija što je nama koji imamo voćnjake na otvorenom ekonomski neprihvatljivo.
Za nas je interesantnije je što će se dogoditi s voćkom ako potjera prije zime, tj niskih temperatura i mrazeva. S obzirom na temperature, nije čudno da neke voćke potjeraju ranije. Pojavom niskih temperatura i mraza stradavaju cvjetni pupovi, oni koji su prešli iz vegetativne u generativnu fazu. Moguće je čak da u vrijeme cvatnje imaju latice, ali unutra su prašnici i tučak smeđe boje i neće doći do oplodnje. Doći će do prevelike bujnosti jer zametanja plodova neće biti pa će voćka hranjiva trošiti na mladice i prirast drvne mase.
Zato se obavezno preporučuje zelena rezidba i odstranjivanje svih grana koje su izbile a koje su u tekućoj godini nepotrebne.
Obavezna mjera je i pojačana zaštita od bolesti i štetnika jer je uslijed smrzavanja voćka jako ranjiva a i veći je prirast zelene mase, što čini povoljne uvjete za napade raznih gljivica, insekata itd.
U svakom slučaju, ako dođe do smrzavanja - manji urod a povećani troškovi za zaštitu i održavanje.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jel ima nesto za spricat da ih vratim nazad u zimski san?
Kao što Gradskikauboj reče nema. Jednom kad voćka krene, jedino što se može napraviti je zaštita; od mehaničke do fiziološke. Međutim niti jedna zaštita nije 100%-tna.
Tko je čitao na portalu; promoviram upotrebu Cropaid preparata (više podataka na portalu, tamo su cijene i ostalo, koji potiče "fiziološku" zaštitu) i jedna je od mogućnosti koja može pomoći voćki da prebrodi nepovoljne niske temperature. Naravno, nije 100%-tna zaštita, međutim djelovanje je dokazno.
I kako je ova zima ćudljiva, dobijam dosta upita za navedeni preparat. Naravno, prvo pitanje je cijena, ali ja naglašavam isplativost. Kako me najčešće zovu jabučari, onda evo primjera za jabuke.
Generalno, da bi preparat Cropaid djelovao, potrebna su 3-4 tretmana (i koji više ako hladni period duže traje), od kojih su obavezna dva preventivna. Cijena primjene za 1 ha jabuke (preparat, traktor, nafta, vrijeme...) je cca. 700,00 kn, što znači da bi čitava primjena bila oko 2.800,00 kn/ha.
Isplativo ili ne?
Ukoliko jabuke stradaju, novi rod dolazi tek na jesen slijedeće godine, što znači da se 2 godine ulaže u nasad jabuka (a mora se, jer je to intenzivna kultura) a bere se tek na kraju 2. godine (slijedeće godine). Prosječno ulaganje rada i sredstava za 1 ha intenzivnog nasada je oko 50.000,00 kn. Da li je dodatni ulog od cca. 2.500-3.000,00 kn prevelik u odnosu na dvije "prazne" godine? Košta li manje sada potrošiti 2.500-3.000,00 kn ili uložiti 2x50.000,00 kn minimalno do berbe slijedeće godine. :(whew): I kada tako počnem razgovarati sa uzgajivačima jabuke, odluka o primjeni Cropaida se naglo mijenja. Primjer za jabuku je specifičan jer je jabuka vrlo intenzivna kultura; ali sve drvenaste kulture ako izgube rod u tekućoj godini, roda nema do berbe slijedeće godine, a to je u ovo ekonomski vrlo teško vrijeme, vrlo, vrlo dug period bez prihoda.
Naravno, svatko odlučuje za sebe, ali voćarska proizvodnja je vrlo, vrlo zahtjevna.
:drink:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
problem je što vrijeme stvarno nije normalno
iz ekstrema u ekstrem
voćke su u većini slučajeva potjerale radi previsokih temperatura
za sutra/prekosutra najavljivane temp. su -10 -15
mislim da svi mi znamo da u ovakvoj fazi kad su biljke počele da kreću
mada pupovi i nisu svugdje nabubrili da je i -5 -6 katastrofalno sa velikim štetama
a da negovorimo o -15

bila je tablica niskih temperatura tu na forumu (sad ne mogu da je nađem)
pa ako je neko ima neka je postavi opet
fino su prikazani stupnjevi oštećenja biljke na pojedinim temperaturama
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja neću imat cvjetnih pupova do 6 mjeseca (ako bude normalna zima, ako bude kao prošla i duže) ali me brine što je potjeralo lišće što znači da je biljka puna sokova.
E sad, još sam neiskusan pa ne znam što će se sad događat, makar nitko baš sa ovakvim vremenom nema iskustva.
Lišće i ovi pupovi će sada izmrznut, hoće mi iz tih okica kada opet dodje toplije vrijeme potjerat grane?
Što je sa deblom, vjerojatno je puno sokova, to je tanko deblo jer su bile kontejnerske jednogodišnje sadnice od 30cm prošlo proljeće, hoće li popucati?

Kako je kod vas ostalih, ja šta sam gledao svoje ostale voćke i kod susjeda sve je potjeralo i počelo bubrit? A noćas -13.

Evo kako je to izgledalo prošlu subotu:

1390655021-899-x-654px-1.jpg
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Hele
Lišće i ovi pupovi će sada izmrznut, hoće mi iz tih okica kada opet dodje toplije vrijeme potjerat grane?
Neće.

Što je sa deblom, vjerojatno je puno sokova, to je tanko deblo jer su bile kontejnerske jednogodišnje sadnice od 30cm prošlo proljeće, hoće li popucati?
Uslijed ovakvih velikih oscilacija u temperaturi moguće je da će doći do pucanja kore debla utoliko više jer se radi o mladom nasadu.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da li netko zna tko radi kemijsku analizu voća? Znači, donesem 1 kg voća a želim znat koliko ima vitamina, minerala, aminokiselina....
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Na mojoj stranici imaš dista toga,
edit by daniels: Reklamiranje nije dozvoljeno, molim imaj to na umu za ubuduče
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Da li netko zna tko radi kemijsku analizu voća? Znači, donesem 1 kg voća a želim znat koliko ima vitamina, minerala, aminokiselina....
Za sada imaš dvije opcije; Prehrambeno-biotehnološki fakultet u Zagrebu (dobiješ cijelu analizu, sa komentarima) ili Zavod za javno zdrastvo (samo dio parametara).:cool:
 

Najnoviji postovi

Na vrh