Jel ima nesto za spricat da ih vratim nazad u zimski san?
Kao što Gradskikauboj reče nema. Jednom kad voćka krene, jedino što se može napraviti je zaštita; od mehaničke do fiziološke. Međutim niti jedna zaštita nije 100%-tna.
Tko je čitao na portalu; promoviram upotrebu Cropaid preparata (više podataka na portalu, tamo su cijene i ostalo, koji potiče "fiziološku" zaštitu) i jedna je od mogućnosti koja može pomoći voćki da prebrodi nepovoljne niske temperature. Naravno, nije 100%-tna zaštita, međutim djelovanje je dokazno.
I kako je ova zima ćudljiva, dobijam dosta upita za navedeni preparat. Naravno, prvo pitanje je cijena, ali ja naglašavam isplativost. Kako me najčešće zovu jabučari, onda evo primjera za jabuke.
Generalno, da bi preparat Cropaid djelovao, potrebna su 3-4 tretmana (i koji više ako hladni period duže traje), od kojih su obavezna dva preventivna. Cijena primjene za 1 ha jabuke (preparat, traktor, nafta, vrijeme...) je cca. 700,00 kn, što znači da bi čitava primjena bila oko 2.800,00 kn/ha.
Isplativo ili ne?
Ukoliko jabuke stradaju, novi rod dolazi tek na jesen slijedeće godine, što znači da se 2 godine ulaže u nasad jabuka (a mora se, jer je to intenzivna kultura) a bere se tek na kraju 2. godine (slijedeće godine). Prosječno ulaganje rada i sredstava za 1 ha intenzivnog nasada je oko 50.000,00 kn. Da li je dodatni ulog od cca. 2.500-3.000,00 kn prevelik u odnosu na dvije "prazne" godine? Košta li manje sada potrošiti 2.500-3.000,00 kn ili uložiti 2x50.000,00 kn minimalno do berbe slijedeće godine.
whew): I kada tako počnem razgovarati sa uzgajivačima jabuke, odluka o primjeni Cropaida se naglo mijenja. Primjer za jabuku je specifičan jer je jabuka vrlo intenzivna kultura; ali sve drvenaste kulture ako izgube rod u tekućoj godini, roda nema do berbe slijedeće godine, a to je u ovo ekonomski vrlo teško vrijeme, vrlo, vrlo dug period bez prihoda.
Naravno, svatko odlučuje za sebe, ali voćarska proizvodnja je vrlo, vrlo zahtjevna.
:drink: