• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

M

Mister x

Guest
Å ljive

Ove godine po prvi put rodio je moj nasad šljiva Stanley 100 sadnica i urod je bio nekih 800 kg interesira me ako netko ima ideju kako bi najbolje bilo plasirati šljivu (kao plod ili proizvod).Eventualno neki link sa savjetima

Hvala
:)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Dobrodošao na forum! Dali je taj Lovrečan kraj Zlatar Bistrice? Pošto se ja bavim stočarstvom ne kužim se u vočarstvo ali ču potražiti malo po netu i javiti ti! Po mojem je bolje plasirati kroz proizvod!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
opiši malo ak ti se da koji je postupak sadnje plodored zaštita itd ali vlastita iskustva ja sam sadio ljesku i dosta našao u literaturi i netu ali tek kads naiđeš na konkretno onda se na vlastitim greskama najviše nauci pogledaj na ovom srpskom forumu ima dosta o vocarstvu a i braca nisu ljubomorni na znanje ko naši ja sam dosta tu saznao o vocarstvu
 
M

Mister x

Guest
Ah te moje šljivice

Pa ovk je to počelo, imam pa manje više zagarantiran otkup rakije na moru tak da se stvarno isplati.
Počeo sam sa tih 100 sadnica i namjeravam dopuniti sa još 100
Ja sam krenuo sa 100 jer je to bio uvjet županije da mi vrati 50% iznosa uloženog u sadnice , tak da je mene vočnjak koštao nekih 3 500 kuna jer je zemlja bila moja.
Zasadio sam sortu Stanley a namjeravam zasaditi Čačanku ranu 100 kom, jer sam uočio da mrazevi ne smetaju previše nasadu. Nisam radio analizu tla jer još nisam bio previše upučen ali sad pošto idem na sadnju lješnjaka napravio sam i analizu te gnojenje prema preporučenim parametrima dobivenih iz analize, zatim rigolanje sa bagerima i sad naravno čekam na sadnice.
Žao mi je jedino da nisam svaki potez dokumentirao sa digitalcem tako da vam malo pokažem na forumu kako to treba izgledati.
Od sad pa nadalje nositi ču fotič za sobom pa makar išel u šumu.

Eto tolko.
Ako imate još nekih pitanja samo izvolite
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ja nisam ništa rigolao jel lješnjak ima plitki korjen tako da je oko 40cm sasvim ok a zemlja je kod nas pjeskovita jednobrazni plug i najdublje kaj ide i nemoj saditi u prolječe možeš ali je uspjeh upitan jel ljeska rano počinje raditi pa ti se može desiti da se posuše jel korjen nije u stanju opskrbiti stablo vodom u prolječe ti se razlista od soka koji je imalo u sebi prek zime i onda u ljeto puf samo umiru znam jednog u okolici vg kojemu se od posađenih 1000 komada sve posušilo a u jesen ti je veča ponuda i kvaliteta sadnica ako te kaj zanima pitaj
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ima jedan od kojeg ja uzimam sadnice iz orahovice samo sad nema više
sadni materijal se ugovara puno unaprijed vremenski probaj pitat dr krpina na zavodu za vočarstvo u zg ili vladu moulisa iz daruvara mogu ti dat br tel ak trebas
 
M

Mister x

Guest
Iz firme Corylus sam ugovorio sadnice tako da nema s tim problema.
Ako ostane viška love ja mislim izvest neko navodnjavanje tako da malo nabrijem prihod, ali tek oko treče godine. Mislim da prije nema potrebe.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
i samo ja o lješnjacima a di su ostali vočari jabuke šljive kupine kruške kaki batati i ostali
 
M

Mister x

Guest
Ja se spremam njima u posjetu da napravimo neki ugovor a onda čemo o dojmovima.
Imam godišnji odmor sad pod kraj prvog mjeseca pa se onda spremam na papirologiju.

Ma gadno je kad radim cjeli tjedan ujutro i ništ si ne možeš obaviti jedino telefonski neke termine dogovoriti.

Pa po razgovoru mi djeluju kao ozbiljni suradnici.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
neznam one slike vočnjaka kao da sam vidio kod jednog kod kutine ili čazme tip je bio koma ali neznam vidjet češ meni se čini malo čudno pitao sam ljude kaj su dugo u tome neznaju ni za kakav corilus
jesi bio u orahovici da vidiš njihovu plantažu 230 ha staru 20 godina a i u daruvaru kod moulisa sam dosta vidio i čovjek je ok
 
M

Mister x

Guest
Kako ti misliš plasirati, sam oljuštiti pa prodavati ili isto nekome u ljusci prodati. Ili preprodati nekome tko je več u tome?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
pa sve su kombinacije u redu daleko je još do toga treba prvo proizvest nešto pa čemo vidjeti kolko sam čuo po 12 kuna možeš u ljusci prodat sve kaj imaš pp orahovici ali covjek koji mi je to rek o tamo je zaposlen i svoje lješnjake ne prodaje tam nego čeka i pomalo po 100 kg prodaje oljuštene po 40 kn a ovaj u daruvaru mi je reko da on proda odma sve prije neg je rodilo preprodavaču koji to valjda pakira ili nekaj proizvodi uglavnom prodat lješnjak nebi trebalo biti problem jel ga nigdje nema previše a dosadašnji problem što je količina nbila premala za velike firme če sigurno nestati jel sad se lješnjeak dost sadi
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
kad se poveča kod nas proizvodnja vjerojatno se neče moči prodat kod nas na malo slastičarima kao do sad ali če se moči zato velikim lancima ili izvoziti preko zadruge evo u zg če se izgraditi velika zadruga hladnjača koja če sve živo otkupljibvati i dalje izvoziti

i sad budi pametan ima neki australci imaju jedan ha lješnjaka i cjela obitelj od toga prosječno živi oni to malo drugačije rade od nas talijana ili turaka koji sadimo velike površine i onda to jeftino u odnosu na njih prodamo u ljusci ili bez, a oni proizvode nekakve proizvode od lješnjaka imaju web str svoje pa iz neke tamo australske zabiti prodaju po dost velikim cjenama lješnjak u čokoladi , ulje i još svašta nemogu se sjetiti budem jednom stavil linkove

ima toga dost u oregon orchardt tak nešt ide str
 
M

Mister x

Guest
Prijatelju kad ja dobim na lotu ( a igram ga ) onda budem imao lješnjak oljušteni i zapakirani kao proizvod a možda napravim i odkup od koperanata.
Znam to su snovi, ali ja najprije idem sad zasaditi a onda kombinacije gdje i kako, naravno da nsam lud da sve dam po 10 kuna. izpočetka ču ja to sam ljuštiti a kasnije kad nebudem imao di s lješnjakom onda čemo razmišljati.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
kod nas nema te tradicije čak su u vočarstvu srbi ispred nas
 

Najnoviji postovi

Na vrh