• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
915
super slika kod mene u vrtu ima trešanja za jest neznam koja je sorta al su prve najslađe
 
R

Ratarko

Guest
krki kaže:
super slika kod mene u vrtu ima trešanja za jest neznam koja je sorta al su prve najslađe

Ja sam samo prošao traktorom pokraj ali ipak sam vidio da su sve višnje zelene , možda su neke kasnije sorte u pitanju , stvarno ne znam ...

Obrisan neispravan link.
 
K

krx pozega

Guest
Nekakve sitne trešnje :wink: i djeluju mi gorke :wink:

Ovdje u Požeštini ljudi dosta idu na nove nasade višanja...valjda je to dosta isplativo

Bobo bi nam o tome trebao nešto više znati reči...
 
B

Bobo

Guest
Sto se tice visanja, napravi se ugovor sa tvornicom u Orahovici, i oni otkupljuju sve sto god imas po unaprijed dogovorenoj cijeni...

S visnjama je jos donekle i isplativa proizvodnja i na manjim povrsinama...
 
R

Ratarko

Guest
Evo par slika iz kombajna , u prolazu , ima jabuka , šljiva , breskve ili kajsije ...

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
P

paor

Guest
moj susjed ima 7 ha vočnjaka - višnje, kruške i šljive. on radi na benzinskoj pumpi, a žena mu u pošti. kaže da mu nije prihoda iz firmi, da bi bilo jako grdo. za lješnjak kaže da ga ne bi nipošto sadio, zbog daljnje obrade.

nedavno je kupio novi vočarski cararo traktor. nisam još vidio tako startan :!: traktor. kad mu čujem zvuk i vidim kako juri, pomislim da je benzinac.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,935
paor kaže:
moj susjed ima 7 ha vočnjaka - višnje, kruške i šljive. on radi na benzinskoj pumpi, a žena mu u pošti. kaže da mu nije prihoda iz firmi, da bi bilo jako grdo. za lješnjak kaže da ga ne bi nipošto sadio, zbog daljnje obrade.

nedavno je kupio novi vočarski cararo traktor. nisam još vidio tako startan :!: traktor. kad mu čujem zvuk i vidim kako juri, pomislim da je benzinac.

Moram priznat da mi nikako nije jasno da susjed nemože dobro zaraditi sa 7 hektara vočnjaka. Radio sam neke projekcije ulaganja i zarade u suradnji sa prijateljem sa agronomskog faksa u zg. i 7 hektara bi trebalo biti više nego dovoljno za vrlo solidnu obiteljsku zaradu.
 
K

krx pozega

Guest
Moj prijatelju ili je gazda illi ne odradi kako valja...bit če ovo drugo

A tako nekako je u svim kulturama...bolje imati manje pa odraditi kako valja...nego veliki troškovi pa kad klekneš zuji u ušima tri sezone,,,naravno biti lakom pa ne odraditi kako valja , a takvih ti je u slavoniji koliko god teško nekom zvučalo jako,jako puno...pogotovo ove koje kakve koji su došli do zemlje na sumnjive načine...primjera kod nas ko u priči
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ili taj jednostavno previše kuka i neče reči stvarno stanje.....mislim novi traktor kupi od socijale ili..... :lol: ?Joj takvi su najgori koji stalno kukaju.....7 ha vočnjaka je lijepa površina vočnjaka i ako on nema zarade od tih 7 ha onda nitko u Hrvatskoj nema zaradu od vočnjaka.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ja sam odustao od lješnjaka koje sam mislio zasaditi ovu jesen.Podižem 6 ha krušaka,največim dijelom Willijamovke.U te lješnajke nešto pohrlili ljudi kao ludi
 
P

Picek

Guest
Tomislav kaže:
U te lješnajke nešto pohrlili ljudi kao ludi
za cca 15 000 kuna poticaja i ti bi.. :?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Govoriš o tih 15000 kuna kao da to uzmeš i zdravo žurim.....Pa moraš uložiti novce u sadnice ,mehanizaciju a da ne govorim u kupovinu zemlje ako nemaš svoju.....
 
P

paor

Guest
...da, to je logika svih onih koji ne žive direktno od plodova zemlje
 
P

Picek

Guest
Tomislav kaže:
Govoriš o tih 15000 kuna kao da to uzmeš i zdravo žurim.....Pa moraš uložiti novce u sadnice ,mehanizaciju a da ne govorim u kupovinu zemlje ako nemaš svoju.....
to je logika večine svih ovih koji se bacaju u vočarstvo a o tome pojma nemaju..
u utorak sam bio na jednom razgovoru, čovjek koji pojma nema o poljoprivredi misli pokrčiti 300-injak hektara šume i na ukupno 600-injak hektara kod Nove Gradiške posaditi trešnju i orah..
za početak 20 000 sadnica trešanja i 10 000 oraha..
interesantan je način na koji on to misli saditi..
ne u rupe, nego u rovove..
misli iskopati rov/kanale i onda u kanale stavljati sadnice..
pa se sad ti misli tko se sve time bavi..
ali to je sve problem države koja daje ogromne poticaje za vočarstvo a skloni su korupciji..
za trešnju je 16.500 kuna po hektaru..

a usput, ti češ uložiti novce u mehanizaciju, zemlju i ostalo..
ali češ dio tih novaca dobiti nazad kroz poticaje a od toga češ moči i živjeti sljedečih 15-20 godina...
 
P

paor

Guest
neka dođe kod mene iskrčiti hektar šikare, ja ču mu dati 16500kn
 
P

Picek

Guest
paor kaže:
neka dođe kod mene iskrčiti hektar šikare, ja ču mu dati 16500kn
:lol:

ali da tu sada pišem što je sve rečeno i traženo smijali biste se do sutra.. :lol:
 
K

krx pozega

Guest
Picek to je sasvim normalno..stvar je opet samo u tome što on može a ti nemožeš...vidjet češ tek kakvi če nam dolaziti i otimati zemlju...otimati u smislu da če on imati pare za velike stvari a ti ili ja sa 50ha mu nečeš moči reči ne za prodat zemlju jer če ti biti neisplativa proizvodnja...e sad ispada kako neče kad onaj tamo u austriji sa 20 kravica i 20ha zemlje solidno živi..e nečeš prijatelju zato jer laički rečeno previše kasnimo(naravno da nemislim strogo na mehanizaciju)a prenaglo če nam neke stvari doči...opet politika...jer on če doči i reči ja sadim maline i onaj tamo sa 5ha malina se normalno neče moči suprostaviti njemu i biti če na kraju prisiljen prodati svoj malinjak njemu istina za masne pare a na kraju čemu se to isplatiti mislim naravno ne dugoročno i mto se odnosi samo na zemlju...pa ljudi i budala zna zašto se još uvijek neke državne zemlje ne privatiziraju..čekaju krupne ribe jer sad privatizirat(prodat)zemlju vam je potpuno isto kao i prodati "badava"plac na moru prije deset godina..slavonijam je idealna za okrupnjavanje i imam dojam da se takva politika namjerno i vodi naravno iz viših interesa
Znači ove njegove sadnice me asociraju samo na kupovinu zemlje kojoj če svi znamo biti astronomska cijena i poticaj
Evo i ja se mogu pohvaliti da sam bio u društvu gdje je jedan ugledan biznismen iz zagreba spreman odmah kupiti 100ha zemlje ne bi manje..znači samo kupiti a nema pojma o poljoprivredi, a on če nju kupiti za one pare za koje ti sa te zemlje nemožeš skinuti za deset godina skupa sa njenom ukupnom vrijednosti..uvijek ima ko če je prodat,a fala bogu u nas ne fali razočaranih ljudi..što opet mislim da trenutno nije bitno jer nadovezujem se na ono tvoje da ljudi zbilja srljaju u to vočarstvo po mom saznanju dosta napamet..

Jer ljudi moji za Slavoniju se priprema več godinama politika...mi smo samo kap u europskom moru kapitala...samo što ova naša kap vrijedi više od europske čaše vode i nebojmo se da to nije odavno prepoznato..

Oprostite na podužem postu
 
P

Picek

Guest
krx...
okrupnjavanje je neminovnost..
mi smo pri dnu europske ljestvice kad je u pitanju neka prosječna veličina obradive površine po gospodarstvu..
Francuzi su na preo 100 ha po gospodarstvu...
njemci su oko 80-90 ha..
austrijanci oko 20 ha a mi smo na 3-4...
tako da je okrupnjavanje neminovnost..
i onaj tko če se želiti baviti poljoprivredom če morati odmah u startu prihvatiti to..
ali ovo što država radi je smiješno jer se ne potiču seljaci i poljoprivrednici nego se potiču osobe koje nemaju apsolutno nikakve veze s poljoprivredom i koji če na kraju tu zemlju uništiti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh