• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vrt bez motike ???

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Kako si napisao...svrha je da se ne mijesaju slojevi, ujedno ti propusta vodu a prema gore ne raste korov...ja sam ga stavljao isto kraj staza gdje sam.stavljao kamencice pa sam ga stavio ispod da nema korova u kamenju...
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
750
agrotekstil ti je ona folija koja se stavlja na biljke, i štiti ih od niskih temperatura...ovo platno protiv korova ne koristim, tak da tu nisam doma... ;)
To je drugo, ovo je baš protiv korova...




Geotekstil je nešto drugo i ne koristi se protiv korova nego kao separator i izolator.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,094
Čuo jesam. Gledao na youtube. Ali to ti nije za vrt bez motike. Jako bi se grijala zemlja ispod...
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
750
Prekrio bih u tom slučaju malčom, ma sve samo da nemam korova i trave među zasijanim biljkama. Nemam vremena svaki dan za čupkanje i košenje jer radim puno radno vrijeme i još sve sam održavam oko kuće i dvorišta. Sad mi je trava oko mladog luka tolika da ga jedva vidiš, mrkvu je davno prerasla.
 

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
25
Takav agrotekstil (platno protiv korova) imam u vrtu na stazama po kojima hodam da mi ne raste korov. Preko gredica sam stavila vrtnu tkaninu-mulch foliju (pogledaj u Vidamu pod tim nazivom) i spasila se ove godine. Po toj foliji se ne može hodati jer se trga. Na foliju sam stavila trake za navodnjavanje, a kad je ugrijalo sloj slame preko. Pokazalo se odlično.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Ja kombiniram kolko mogu razne nacine. Nije vrt bez motike ali sam isao sa pokrovom kroz zimu. Paradajz, papriku malciram.
Zanima me koristis li prirodne insekticide, fungicide ili konvencionalne? Ja tu isto kombiniram, ali pokusavam vise prirodne. Neemazal mi se pokazao odlicnim za neke stvari.
Sad sam citao malo o zastiti paradajza, paprike kad se presade van. Cesnjak u 2l vode i 2 3 lista lovora. Odstoji min 12 h i onda se s tim prska. Probal mozda?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,094
@llmb0611

Trudim se koristiti prirodno. Ulje čajevca, čudomix zdravko, smeđe alge.

Ali to je preventiva. Kad vidim da je bolest krenula onda idu teldor, quadris i ekipa 😅. Previše truda je tu uloženo da mi plemenjača pojede sve.

Ali u ovakvim sušnim godinama većinom prirodna preventiva bude dovoljna.

Nisam nikad s ničim domaćim osim koprive probao...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Sto se tice kopriva, one se.namoce 24h i onda su za prskanje, a kad se namoce oko tjedan.dana onda su gnojivo za zalijevanje. Samo se moraju mjesat sa vodom. Ne sjecam se tocno koji omjer...
Ja u pocetku idem u zastitu sa konvencionalnim preparatima do cvatnje prije pojave plodova. Kad pocnu plodovi onda samo prirodna sredstva. Al naravno sve ovisi kakva ce opet godina biti...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,094
Istina. Sve ovisi kakva je godina. Prošle godine tko nije odmah krenuo udarno nije ni brao.

Ja razmišljam da stavim kap na kap unatoč malču. Nije se baš nešto iskazala kiša. A sunce pali ko da je 8. Mjesec.

Ili to. Ili da stavim mreže za zasjenjivanje. Posijao sam kukuruz oko vrta. Ali dok on naraste već će sunce biti užasno jako..
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Ja paradajz paprika.krastavci obavezno kap na kap ispod malca. Pradajz i paprike dobe vodu mozda 1-2x na tjedan. Krastavce kad je berba skoro svaki dan. Treba im. Ja imam metalnu konstrukciju kkju postavljam svake godine, od pravokutnih cijevi. Na.nju ide sjenilo. Alkatenka za navodnjavanje je slozena na tocan razmak.kao i konstrukcija. 2 reda krastavci, 2 reda paradajza sve na razmak od 1.2m i onda 1.2m od paradajza paprike. One su na 60cm. Polozaj mi je uvijek isti i zbog sunca. Od istoka paprika pa 2 red paradajza i na zapadu krastavci. Redovi su 6m.
Imam slicno postavljen tank od 1000l kao sto si slagao konstrukciju za navodnjavanje. Ja imam samo jedan. Dignut na metar visine i slobodnim padom kap na kap. Ostalo sto treba zalijemo kantom po potrebi. Najvise kad posadimo zeljarice.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,094
Ja sam paradajz 4 reda po 18 kućica stavljao na razmak 1m red od reda, papriku na 50 cm.

Do sada sam jednom tjedno zalijevao i to mi se pokazalo ok. Ali gledam malo više automatizacije sad kad sam najviše do sada posadio 😅. Oduzme dosta vremena dok se prođe cijela bašča. Imam 16 redova po 11m i u 3 strane kvadrata kukuruz i na jednoj strani krastavce da se penju uz žicu.

Mene će opet po dobrom starom običaju zeznit bundeve i tikvice. Opet ću ih preskakati kad se rašire 😂
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Nije slika mozda za ovdje jer nije vrt bez motike...
Al kad geodet zahebe matematiku...racunao flance za 2 reda a mislio da racunam za 1 i onda poduplao...imal bum paradajza za pol sela ako uspije...🤣🤣🤣
1000010261.jpg 1000010260.jpg

Sad moram prvo razvuci navodnjavanje i onda to pokrijem sve slamom. Al mogu reci da mi djeluje jako rahlo zemlja nakon sto je bilo sijeno gore...malo sam kasnio sa pokrivanje...ove godine cu pozurit odmah na jesen...
Cijev na.podu je za mjeru 😛
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,094
Znači ovdje je bila slama/sijeno pa si sklonio i posadio pa ćeš opet gore?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
Da, sve bilo pokriveno sijenom, zaorao sam i sad ide opet gore slama. Na jesen ide preradeni stajnjak od buše (koja je hranjena samo sijenom, travom i eventualno posije, nikakva smjesa, koncentrati ili bilo sto drugo) i opet gore sijeno.
Zemlja mi je na dijelovim bila jako losa. Kad orao dizao gore onaj narancasti pijesak. Nekih 7 8 godina vec malciramo, stavljamo stajnjak, dovezao i 2 kamiona crne kvalitetne zemlje i vidi se velika razlika. Skoro uopce nemam vise taj pijesak. I sad cu sigurno pokrivat ovako sijenom. Morao zaorat jer bi nam puzevi sve pojeli. I sad se jako borimo s njima. Patke su cijelo vrijeme na vrtu al opet ima stete. Susjed ima malo zapusten vocnjak i to je kraj ograde najezda. Uvijek mi 2 3 biljke od ograde budu pojedene.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,094
Ja sam primjetio kad je kišna godina da svi imaju problema s puževima. Ove godine bi valjda trebalo biti bolje.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
125
@llmb0611 jel može fotka te metalne konstrukcije. I ja sam nešto o tome razmišljao, ali jos nisam na čisto kako? Kažu da za paradajz nije dovoljno samo zasjenivanje već treba i zaštita od većih pasalina kao što su primjerice bile lani
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
750
Ja sam primjetio kad je kišna godina da svi imaju problema s puževima. Ove godine bi valjda trebalo biti bolje.
Kod mene ih već sad ima ohoho, ne znam odakle odjednom izgmižu u tolikom broju.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,292
@damir23 poslikam kad postavim...ili ako uspije pronaci neku staru sliku...nista komplicirano. Konstrukcija od pravokutnih cijevi 40x20 a sve sluzeno da se moze lako sastavit i rastavit..
 

Najnoviji postovi

Na vrh