• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vučeni kombajn za kukuruz u zrnu

A

actros

Guest
Evo pitanje nisam baš upućen da li postoji vučeni (znači na traktor da se kopča) kombajn za kukuruz u zrnu? Nisam baš nikad čuo za tako nešto...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

ZMAj ti je radio tako nešto tamo negdje 75-80 godine.

Bila je znači jedna mašina, dvoredna od naprijed, a iza si na to mogao zašerafiti znači samo mašinu za kukuruz u klipu na kojoj se samo nalazi ''lužđač'' iz kojeg curi kukuruz na jedan montirani original elevator te on sipa klip na prikolicu koju isto tako vučeš za beračem.
Znači odvojiš taj zadnji dio dolje i prišerafiš drugu dio koji odma i runji kukuruzu, te je isto preko spiralnog elevatora nosi na prikolicu koju vučeš za sobom.
Imam doma original uputstva i katalog od takvog zmaja!

Naime doma posjedujem takvu dvorednu mašinu s kojom svake godine berem kukuruz u klipu, ali je malo prerađen i na sebi ima bunker u koji ide klip tak da ne treba vuči prikolicu!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

ja imam takvu masinu 76god. isto jednoredni berac samoje montiran na sasiju i ima bunker
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

actros kaže:
koja je oznaka zmaja ?

Onak po sječanju mislim da je poisalo ''ZMAJ 2 KM'' (dvoredni komušač), ali nisam 100% siguran dok ne nađem doma njegovu kjnigu s uputama pa ču vam poslikat naslovnu stranu!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

A ajde daj koju sliku od njega, da ja vidim kako to izgleda, nikad nisam vidio tako nešta, jesam vidio kombaj za žitarice vučeni ali ovo ne.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Budem ga poslikaj jedan dan, ali ga prvo moram izvući iz garaže, imam i original knjigu od njega ali sam ju nemrem najti, negdje se zagubila

Dok budem imal malo vremena budem ga poslikal pa stavim slike!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Našao sam danas prospekt od zmaja, malo sam ga poslikao i ovih dana, možda već sutra ću stavit slike i od zmaja i od prospekta! :mrgreen: :mrgreen:
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

john deer je to isto radil 50.-60. godina
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Evo vam tog ZMAJA!!

aNaNa006.jpg

aNaNa011.jpg

aNaNa032.jpg

aNaNa001-1.jpg

aNaNa002-1.jpg



Ovaj crveni na slici je moj, samo što je prerađen i ima bunker na sebi!

I rotirku!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

prije 2-3 godine bio je oglas u gospodarskom listu čovjeka iz okolice slavonskog broda -ako se ne varam-koji je preuređivao sip-ove berače za berbu u zrnu
 
B

Bobo

Guest
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Covjece, pa ovo je super zanimljiv stroj...

Koliko ga je tesko za vuci kad je bunker pun, i koliko ima krsa u zrnu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Bobo, nebi vjerovao, taj stroj bere kukuruzu čistije od bilo kojeg sipa kod mene u selu i okolici, živo čudo!

Naime on je složen samo za kukuruz u klipu, jer kad ga je djed prije kupio nije imao uz sebe krunjač da se može iza prikopčat umjesto komušača, što se tiče komušine, koliko su mu god istrošene one gume iza na komušaču on nevjerojatno dobro skida komušinu s klipa, čak mi dolaze ljudi sa sela koji imaju sipove mašine pogledati kako to tako dobro radi, a ja se samo nasmijem i kažem: PA TO JE ZMAJ!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kaj se tiče težine u radu, jako je teško po mokrom, morao bi imati traktor oko 150 ks da ga provuče kroz nekakvo blato, a to zato jer je jako nizak, svega 10-tak cm od zemlje, pa ako je malo meko i nedaj bože pun bunker ja sa svojim 565 propadnem do vrha kabine pa onda traži još 3 traktora da me izvuku.

Najgore je to što ima jako uske gume pa propadne ko od šale, jednom je tata nasjeo u nekoj zemlji da su ga 2 ICB-a morala vući van!

Mašina mi je fenomenalna jedino mi treba jači traktor. Recimo naš Same bi bio idealan jer bi mogao na viši položaj prikačit berač pa nebi bio toliko nizak, ali mi treba puno prerada da prikačim kombajn na njega, (crijeva, kabli, kardan).
Ako kupim Belarusa 820.2 na proljeće onda ćemo se pozabavit s time!
 
B

Bobo

Guest
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Aha, ovaj u klipu bere...

Sad bas gledam da se na standardni berac vrlo lako moze nabaciti umjesto komusaca krunjac, samo bi bilo i komusine u zrnu, ili se to da rijesiti?

A ZMAJ je poznat po tome sto je svoje berace pravio da budu "na vagi" i kad je bilo koji zmaj berac otkopcan, jednom rukom mozes rudu podici, i to da se ni najmanje ne napregnes. Kod mene je cesto puta kolegin 560 zapadao do osovina sa jednorednim ZMAJEM 214... uzas za izvuci. SIP berace vuku kod mene sa IMT 539, ali zmajeve ne mogu, jer vrlo lako zapadaju...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

E da baš to!

Nego on je kao što se vidi na slikama imao cijevi za zrno i elevator za klip okrenito prema iza jer je za sobom vukao prikolicu.
Djed ga je kupio nekud iz zagorja, a pošto su tam bregovi ljudi su ga preradili da ima bunker na sebi da se ne mora vuči prikolica, a on je jako širok i nemože se prevrnuti, kad idem po magistrali šleperi mi se moraju makivat na bankinu da ne zapnu u vrh bunkera!

Dok je još djed brao sa njim, često puta su se znali napiti, pa je bilo svega! Tako jednom podvečer kad su išli s polja malo su krivudali po cesti pa je šleper zapeo za špinac bunkera i poderao ceradu na cijel šlepi od početka pa do kraja!

Onda je tata poludio malo, pa smo mu stavili signalizaciju, iza normalno svijetla i na vrh bunkera rotirku + još imam rotirku na traktoru!

Svašta se je izdogađalo s tim kombajnom!
 
B

Bobo

Guest
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Heh, kad se samo beraca sjetim...

ZMAJ je oduvijek poznat po tome da ga 539 po ravnom vuce kao da je za njega stvoren, ali cim je imalo mokro, ili uzbrdo ima i 560 s njima punu kapu. Najveca mana im je to sto su na vagi i niti najmanje ne pritiscu traktor, nego propadaju do osovine, i onda trazi traktore po selu da ga izvuku...


Bas zanimljivo da je ZMAJ pravio i ovakve berace s krunajcima... To je sigurno zanimljiv stroj ;)

Bas me zanima kakav traktor mora biti da vuce takav berac i dvoosovinku punu zrna kroz njivu, te kakva to njiva mora biti? Ako je imalo uzbrdo, sranje, jer je vucna sila na traktoru mala. Ako je imalo nizbrdo, moze te pogurati samo tako jer opet nema tezine na traktoru...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Vjerojatno su ga baš i zato preradili.
Ovaj moj pritišče traktor i to dobrano pošto ima masivnu kunstrukciju od bunkera i sam bunker i to sve na prednjem dijelu.
Ojačavana je cijela konstrukcija pa i samo rudo, ali svejedno svake godine ima dosta za pošvasati jer jednostavno pomalo krene puckati i ako to ne saniraš i staviš neku krpu goru za čas se raspadne.
Ljudi mi govore nek se riješim toga zla, ali ja to jednostavno nedam, dok vidim malog jednorednog sipa, koliko mu treba da pobere njivu i nikako ne izsječka kukuruzovinu puca mi smijeh, jer ipak ja berem 2 reda, a sječkara maže pun gas!
 
B

Bobo

Guest
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Cuj, svatko ima svoje... ZMAJ cesto puca zbog STAROSTi i isluzenosti... lim se pojede, dodje do zamora materijala i kad krene pucat, gotovo je... kao sto kazes, svake godine imas sto raditi oko njega ;)

Jel ima itko kakvu sliku od onog sto preradjuje SIP da bere u zrnu? bas me zanima na sto to lici...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kombajn za kukuruz u zrnu

Ja za to još nisam čuo, a niti vidio!!!!!!
 
Na vrh