• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Za veterinare i nas amatere

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ponukan svojim zadnjim "bolnim" iskustvom u kojem mi je od 4 krave sammo 2 steone a dvije nisu...a sve cetiri sam cekao 5-6 mjeseci da provjerim steonost iz ko zna kojeg razloga sam to uradio, oslonio se na ono "ma valjda je steona" i sparao pare od 80 kuna ili 20 maraka po pregled...i tako izgubio 50 % steonosti svog maticnog stada...dosao sam do pitanja...

"Mozemo li mi amateri pokusati da pregledamo vlastite krave i da utvrdjujemo steonost??? "

Troskovi su u pitanju i poprilicno se ustedi na placanju veterinara da dolaze "pregledati krave"...mnogi od njih nisu sigurnio u metode...mnogima od njih ne vjerujemo...

Ja u svom slucaju uvjeravam sebe da veterinar nije u pravu ali bice da jest, ali prosle godine definitivno nije bio u pravu jer se krava otelila nakon njegovog "NIJE STEONA" ili "STO IMA U NJOJ IMA I U MENI"...radilo se o nekoliko razlicitih veterinara...dakle decki....

Da li nevjerovati veterinaru ako kaze da krava nije steona, a ja racunam da jest i to 7. mjesec...da li vam se desilo da su pogrijesili i mogu li u tom stadiju steonosti uopste pogrjesiti...???

Ima li nade???
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Dobar video.
Šteta što nema zvuka.
Nije loš ni taj:http://www.youtube.com/watch?v=yhrMQY4uDJY&feature=related

Pitaj.

Ne očekuj da bi ti to mogao skoro sam raditi.
Nije problem da ne bi shvatio, a trebaš u tom poslu kilometrinu i ako bi 'kondiciju' održavao na tvoje 4 krave, teško bi bilo siguran u zapažanja.
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
ja sam prije gledao taj video što je emy postavio i isto se razmišljam da sam krenem, pa nemogu si napraviti više štete neg što su mi drugi napravili
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Dotični zahvat provjera steonosti palpacijom preko rectuma je vrlo jednostavna metoda. Nemože se naravno ako se radi kako treba napraviti nikakova šteta. Dotični zahvat sam po prvi put primjenio još kao učenik srednje poljoprivredne isto kao i savladavanje tehnike u.o. goveda i svinja. Najbolje je da to prvi puta radite uz mentora sa iskustvom počevši sa npr 6 mj steonosti da steknete dojam i osjećaj, s vremenom spuštajte dobnu granicu bređosti. Ja osobno radim bez rukavice predhodno namazavši ruku jestivim uljem jer imam bolji osjećaj pod prstima. Ako vam se to neda raditi ili vas je strah je da kupite humani test trudnoče, pročitajte upute i malo strpljenja da uhvatite svježu mokraću.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo jos jedan video s objasnjenjima ...na engleskom je ali jako poucan svega 8 i kusur minuta...


http://www.youtube.com/watch?v=BBv9D01Qppg&feature=player_embedded


Jajo buduci da si to vec radio...mene nije strah, i da mi se to raditit jer je to dio nase "profesije"...nekako je taj dio jako zapostavljen pa mi farmeri ne mozemo cak ni utvrditi novdjenje krave a kamo li pregled steonosti...

Nebih se usudjivao oplodjavati jer za to treba ipak vise struccnosti a i raznih pomagala...ali ova palpacija mi se cini jako jednostavnom, da mogu pratiti da li i je krava steona, ako nije onda zovni veterinara i on da jos jednom pregleda i da odradi osjemenjavanje, ovako on dodje moram ga platiti bila krava steona ili ne...

Mene interesuje zasto su u gornjem video s objasnjenjem izbacena "crijeva" jer se kroz rektum "napipava" cervix, dakle postoji "zid" crijeva, da li je on tako jak da se ne moze ostetiti...???

Crijeva su isto izbacena i u prethodnnom videu koji sam postavio, jednostavno se samo vidi ruka i jajnici, aternica i ostalo, alil se ne vide crijeva i zid crijeva koji nam "smeta" u palpaciji...???- Daj molim te objasni mi to malo, vjerujem i da ostale interesuje i da ce pomoci ljudima bar da sami odrede stonost.


Daj objasni malo i taj humani test trudnoce...kolika je tacnost jer i to ce dobro doci ???

Evo i jedna slika da se orjentiramo...i da naucimo ovih 7-8 strucnih naziva

 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo na gornjoj slici jasno se vidi zid crijeva prikazan pod br. 1. i kad udjemo rukom rektalno dolazimo odmah do maternice gdje se vrsi palpacija, medjutim kud nestane taj zid...pogledaj gornja dva videa...NIGDJE NIJE PRIKAZAN....Kako je to u praksi??? Ili je on toliko tanak da u postupku palpacije i ne smeta uopste???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
nije teško pregledati ali treba iskustvo. Ako veterinarski tehničar pogriješi sa tolikim iskustvom kako onda sam možeš biti siguran u svoj pregled. Prednost je u tome što možeš više puta pregledati jednu kravu pa ćeš na taj način biti sigurniji.
Krave treba pregledati što je ranije moguće a ne čekati 5, 6 mjeseci. Na predavanjima sam slušao da se gravidnost može utvrditi već nakon mjesec dana, samo treba biti izuzetno pažljiv i imati dobar osjećaj da bi se pod prstima osjetila dupla stijenka roga maternice, (sad neću ulaziti u detalje pregleda). Sa 3 mjeseca je pregled puno lakši i sigurniji. Za nas amatere bi pored ovih rektalnih pregleda bilo dobro koristiti i test na trudnoću kako reče član Jajo, samo neznam koliko je on pouzdan kod krava :scratch
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Gornji video na engleskom je video negravidne krave....

A sad sljedi video i palpacija gravidne (steone) krave...


http://www.youtube.com/watch?v=yR-mmhRytVw&feature=player_embedded

Razlika je ocita...pa sta mislite da li je dosta tesko uraditi "test trudnoce" kravi...meni se ne cini toliko tesko...samo je bitan osjecaj....i moguccnost da se razaznaju pojedini organi.

Dotični prikaz je vrlo slikovit i poučan. Pitanje dali si kada vidio goveđu danku crijevo u koje se stavlja buđola u njega možeš bes problema staviti obje ruke koliko je rastezljivo i podatno. Isti dojam je prilikom ulaska rukom u debelo cijevo bit je da se ide lagano i pažljivo svakim ulaskom ruke izbacite balegu napolje da nesmeta krava će pružati otpor jer stimulirate rektum i dajete joj podražaj za baleganje. Naravno netrebam napomninjati da nokti moraju biti uredno podrezani prsti bez nakita i sata i naravno radi vaše sigurnosti najbolje je da nemate ranica na koži. Stoga preporučam uporabu taknih rukavica jer kod pojedinih mojih kolega zahvat je bio za njih neugodan i gadljiv. Samo hrabro i pažljivo i neće biti problema.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
nije teško pregledati ali treba iskustvo. Ako veterinarski tehničar pogriješi sa tolikim iskustvom kako onda sam možeš biti siguran u svoj pregled. Prednost je u tome što možeš više puta pregledati jednu kravu pa ćeš na taj način biti sigurniji.
Krave treba pregledati što je ranije moguće a ne čekati 5, 6 mjeseci. Na predavanjima sam slušao da se gravidnost može utvrditi već nakon mjesec dana, samo treba biti izuzetno pažljiv i imati dobar osjećaj da bi se pod prstima osjetila dupla stijenka roga maternice, (sad neću ulaziti u detalje pregleda). Sa 3 mjeseca je pregled puno lakši i sigurniji. Za nas amatere bi pored ovih rektalnih pregleda bilo dobro koristiti i test na trudnoću kako reče član Jajo, samo neznam koliko je on pouzdan kod krava :scratch

Test naravno nije pouzdan što nas večina zna iz vlastitog iskustva (barem mi stariji) ali ja sam par puta probao i funkcionira i kod njih ovisi koliko para tolio muzike.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Test naravno nije pouzdan što nas večina zna iz vlastitog iskustva (barem mi stariji) ali ja sam par puta probao i funkcionira i kod njih ovisi koliko para tolio muzike.

Kako da test nije pouzdan...???

Koja je onda najpouzdanija metoda...??? Da li ove 3 s zadnjeg linka??? Jer kod mene u selu se desavalo da veterinari tvrde da krava nije steona te je nakon toga oploda i onda dodje do pobacaja.

Ja nisam pratio vrijeme kad trebam zvati veterinara, jednostavno sam cekao zadnju kravu da ona bude imala 3 mjeseca, ali je tad vec ova prije nje imala 6 tako kad je veterinar dosao niti je steona ova s 3 niti ova s 6 mjeseci...ali da mi bude, moja greska i platio sam je.

Veterinar koji dolazi kod mene je dr. veterine, ima privatnu ordinaciju,doktorirao je davno jos prije rata cini mi se na Sarajevskom poljoprivrednom fakultetu, radi se o dosta starijem covjeku kojem je ruka u kravi nekih 30-35 godina...

Jojo znaci jednostavno ne cekati, nego zvati veterinara odmah kad je 2 puna mjeseca i to bi bilo ekonomski najisplativije, a cim on ode onda probati sam pregledati kravu i na taj nacin uciti.

Kako obaviti test trudnoce kod krava ???
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Ma ne treba učiti uz njega i sa njim zamoli ga da te vodi u postupku i kradi zanat očima kako se kaže.
Testovi za trudnoću su koncipirani da reagiraju na HCG humani korionski gonadotropin dok bi bilo najbolje da reagiraju na progesteron koji je kompatibilan za ljude i životinje, meni se potvrdilo već par puta ali samo u krajnjoj mjeri. Ma najbolje je ovu metodu zanemariti barem dok farmaceutska industrija ne prepozna isplativost proizvodnje sličnog testera za nas stočare. Po meni najpouzdanija metoda je bik koji svojim njuhom detektira koja se životinja goni ili ultrazvuk.

Kako obaviti test trudnoce kod krava ???[/QUOTE]
 
M

MOCO

Guest
Zanima me kako vaš veterinar postupa prilikom zaostajanja posteljice nakon telenja!?

Kod mene jedan daje antibiotike i čeka da se krava sama očisti, što se do sada uvijek i dogodilo 9-12 dana nakon telenja i kaže da kod ručnog čiščenja može doči do povreda maternice i krvarenja.
Drugi ručno uklanja posteljicu drugi dan, što zna potrajati i sat vremena i više i nikad ne čeka duže od 48 sati nakon telenja jer misli da je to jako rizično zbog sepse.
Treći nekad čisti ručno, a nekad daje antibiotik i čeka, mislim da to ovisi o njegovom raspoloženju.
dakle, šta ja sad da mislim? a kako je kod vas?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja ti mogu reći da su oba načina ispravna,iako bi ja radije izabrao onaj bez čupanja,jer posteljica mora sama izaći uslijed kontrakcije maternice.Bitna je samo aplikacija obleta,da ne dođe do endometritisa.Zaostajanjem posteljice se smatra ako ona ne izađe 12-24 sata po telenju.Čupanje dolazi u obzir samo ako ona ide relativno lagano i moralo bi biti bez upotrebe sile.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,110
utvrđivanje steonosti kod krava nije komplicirano samo treba imati osjećaja i nekog predznajna,kada sam išao i kada smo kod mene išli osjemenit kravu onda je veterinar dao meni da ju osjemenim i ostala je steona te mi je onda pokazao kako se utvrđuje graviditet.kod rektalne pretrage morate pazit kada dođe do stiskanja rektuma da lagano povučete ruku nazad da rektum ne pukne
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Zanima me kako vaš veterinar postupa prilikom zaostajanja posteljice nakon telenja!?

Kod mene jedan daje antibiotike i čeka da se krava sama očisti, što se do sada uvijek i dogodilo 9-12 dana nakon telenja i kaže da kod ručnog čiščenja može doči do povreda maternice i krvarenja.
Drugi ručno uklanja posteljicu drugi dan, što zna potrajati i sat vremena i više i nikad ne čeka duže od 48 sati nakon telenja jer misli da je to jako rizično zbog sepse.
Treći nekad čisti ručno, a nekad daje antibiotik i čeka, mislim da to ovisi o njegovom raspoloženju.
dakle, šta ja sad da mislim? a kako je kod vas?


Kod nas uglavnom ručno vade posteljicu kad prođe 24 sata od teljenja. Polako rukom odlijepe što više mogu i to izvade. A ono malo što ostane, to nije problem. Ubace tablete i daju antibiotik i krava se potpuno očisti za par dana.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Zanima me kako vaš veterinar postupa prilikom zaostajanja posteljice nakon telenja!?

Kod mene jedan daje antibiotike i čeka da se krava sama očisti, što se do sada uvijek i dogodilo 9-12 dana nakon telenja i kaže da kod ručnog čiščenja može doči do povreda maternice i krvarenja.
Drugi ručno uklanja posteljicu drugi dan, što zna potrajati i sat vremena i više i nikad ne čeka duže od 48 sati nakon telenja jer misli da je to jako rizično zbog sepse.
Treći nekad čisti ručno, a nekad daje antibiotik i čeka, mislim da to ovisi o njegovom raspoloženju.
dakle, šta ja sad da mislim? a kako je kod vas?

Kod mene se dogodilo par puta zaostajanje posteljice.Uvjek smo to riješili tako da smo u maternicu stavili pjenušave tablete 2 komada ,one drže 48 sati.Zatim opet 2 tablete i nakon 9-12 dana od telenja krava sama izbaci posteljicu.Sve je dalje bilo ok.Mislim da nije dobro nasilu čupati posteljicu može se dogoditi da dođe do krvarenja.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Kod mene se dogodilo par puta zaostajanje posteljice.Uvjek smo to riješili tako da smo u maternicu stavili pjenušave tablete 2 komada ,one drže 48 sati.Zatim opet 2 tablete i nakon 9-12 dana od telenja krava sama izbaci posteljicu.Sve je dalje bilo ok.Mislim da nije dobro nasilu čupati posteljicu može se dogoditi da dođe do krvarenja.

tako i ja,,tablete cuda rade,,,sto bi placo veterinara,,a masno naplati,,krava sama to izbaci:x,,,uostalom i veterinar to uradi,,,
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
pupak

jedno pitanje za strucnjake i veterinare
kupili smo telad i nakon jedno 20tak dana primjetili smo da je u jednog pupak oteko,
dal je se kome to desavalo
 

Najnoviji postovi

Na vrh