• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zagorski puran

S

shiky

Guest
ja imam 20-30kom......ako znaš nekoga da ide iz osijeka, možemo se dogovoriti......

Šteta, neznam nikog, a i našao sam iz ZG-a,
svejedno Hvala!;)
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Pozdrav forumaši posebno vi koji se bavite uzgojem purana.Imam jedno pitance u vezi uzgoja purana.Inače hranim za sebe 10 komada,2 purana i 8 purica.Imam ih uzatvorenom prostoru u 7m kvadratnih.Hrana odvojena.Na raspolaganju imaju sviježu travu i vodu svaki dan uz smijesu i šrot omjer 1.1.E sad se pojavilo da su svi navalili na jednu i čukaju ju po glavi da je sva ranjena i skroz ju napadaju.Prosjek im je 5 kg.Inače hranim ih prvi put pa neznam u čemu je stvar.Molim za pomoć i unaprijed se zahvaljujem
 
U

uzgajivachpk

Guest
Pozdrav forumaši posebno vi koji se bavite uzgojem purana.Imam jedno pitance u vezi uzgoja purana.Inače hranim za sebe 10 komada,2 purana i 8 purica.Imam ih uzatvorenom prostoru u 7m kvadratnih.Hrana odvojena.Na raspolaganju imaju sviježu travu i vodu svaki dan uz smijesu i šrot omjer 1.1.E sad se pojavilo da su svi navalili na jednu i čukaju ju po glavi da je sva ranjena i skroz ju napadaju.Prosjek im je 5 kg.Inače hranim ih prvi put pa neznam u čemu je stvar.Molim za pomoć i unaprijed se zahvaljujem
to se desilo i meni prije par dana isto su je tako iskljucali,moraš je zaklati jer ako je ostaviš da živi uginut će ti !
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Večinom su perad kanibali jer jedu jedno drugo ta tvoja purica si je možda na nešta ozljedila glavu i sad kad su osjetili krv više joj nema spasa ili ju kolji ili ju odvoji da bude sama
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mislim da je problem u nečemu drugome.I ja sam imala zagorske purane prije dvije godine i isto se pojavio problem.Najprije je jedna-najmanja -navalila na jednu i konstantno ju krvnički kljucala i navlačila.Toliko da već to nisam mogla gledati,pa sam je jednoga dana mlatnula nehotice po glavi tako de se skoro onesvijestila.Mislim da je dobila potres mozga jer je pola dana teturala i krivila glavu.Bilo mi je strašno žao,ali desilo se.Onda si je druga sama počela kljucati nogu između kanđa,pa je stalno hodala naokolo i pijukala.Nakon par dana su joj i druge počele kljucati raskrvavljeno mjesto,tako da sam je morala odnjeti kod mame da je liječi.I nogu i neurološke ispade.Pošto su normalno jele,a slabo su napredovale(meni je to bilo slabo jer sam prije toga kupila pazinske koje su po težini daleko bolje i brže napreduju)prenjela sam ih iz zatvorenog prostora kod sebe u drugu kuću gdje smo ih pustil na slobodu po dvorištu.Vratila sam i onu od moje mame,i sve se normaliziralo.Više se nisu kljucale,i ona koja se sama kljucala,stajala na jednoj nozi i pijukala,je postala normalna.A moram reći da su u zatvorenome imale i sviježu travu svaki dan koju sam im brala,i zdijelu pijeska koji su isto jele i smijesu za pure miješanu šrotom.Ali nešto im je očito falilo.Vjerojatno su imale premalo vitamina i minerala u zatvorenom prostoru,jer po dvorištu su cijeli dan pasle,čeprkale,hodale,pa su mogle svakodnevno pojesti koliko im treba.Ja sam zaključila da im je najvažnija zelena trava i zemlja i pjesak,sitni crvići koje su nalazile po dvorištu.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Kao prvo da se zahvalim svima na pomoći isavjetima.Imam samo za dodati da je ovo druga koju napadaju,pa sam je odvojio da vidim što će se dogoditi,a onu prvu od pred tri tjedna smo popapali.Pitam se dal ima lijeka za to ili je to takva vrstakoja bi morala biti više vani.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Probaj sa vitaminima ,ja za sebe uzgajam pazinske purane po 5 komada i redovito sam im stavljal svaki mjesec u vodu AD3 vitamine i ponekad sam mješal kostovit u hranu od kad hranim na taj način nikad nemam problema sa purama ženske narastu oko 18 kg a muški 20 kg da im možeš davati i travu ako imaš nikad nije od škodi ..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja ih imam nekoliko i stalno su vani, sa kokama.........nekada se međusobno posvađaju, pogotovo mladi i stari dok su bili odvojeno, pa preko žice........nekada jedna uhvati po cjeli dan drugu najurivati po dvorištu, sve kako im dođe.......uglavnom, pure su jako glupe životinje, mislim da gluplje nepostoje.......jer jest sam ih morao učiti, same nisu znale.......a kada su izašle van, onda nije bilo problema, jer sam se opet bojao da neće znati ni na dvorištu iz posude.......al to su shvatile.......dosta brzo.......uglavnom, koke su puno zahvalnije, i nisam uopće iznenađen što ih dosta ljudi prestaje uzgajati.......pa je sve manje zagorskih purana......ja za svoje imam papire, da su originalni.........
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Probaj sa vitaminima ,ja za sebe uzgajam pazinske purane po 5 komada i redovito sam im stavljal svaki mjesec u vodu AD3 vitamine i ponekad sam mješal kostovit u hranu od kad hranim na taj način nikad nemam problema sa purama ženske narastu oko 18 kg a muški 20 kg da im možeš davati i travu ako imaš nikad nije od škodi ..


moji purani, pazinski su znali imati i do 29kg.......pure oko 22-23kg, samo jedne godine, i poslije par godina za redom su mi uginule, oko mjesec dana kako sam ih kupio, a kupujem kao jednomjesečne.......i onda sam i shvatio zašto......problem nije bio u proizvođaču, nego u prijevozu, jer ako se ranije naruče, one se smrznu u kombiju, nevozi se pažljivo, one pri preuzimanju budu jednostavno izmuljane, prljave, tresu se od hladnoće.......i vjerojatno i natučene, što dođe do izražaja mjesec dana poslije.......

kasnije sam osobno otišao do proizvođača, i uzeo kod njega, niti jedna nije uginula, prevezem ih u toplom autu i prebacim u toplo kada dođem kući.......purani su imali tada oko 25kg, i nisam više mogao postići navedenih 29kg, osim te jedne godine.......

što se tiče trave.......davao sam samo koprivu, i to dobro jedu......a dok su male, zagorske, njima nasječem sitno maslačak i ubacim u šrot te polijem vodom, i zamješam, u tome se ubijaju.......
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Da kod pura postoji još jedan problem a to je kokcidioza na koju su jako osjetljivi dok su mali i meni su znali pokrepati dok nsam počeo davati sulfamidin kad ih dopeljam doma dva dana zaredom i od onda više nikad nisu ugibale to sam znal ponoviti i poslje koji mjesec ,šta se tiče težine slažem se sa tobom meni je i ova dosta za moje potrebe ,mi smo znali samljeti meso i dobiti po 30 kg mljevenog isto toliko prsica i bataci ostaju svi cijeli pa sam njih znal malo posušiti ali mi nisu baš dobri suhi...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
pazinski su mi odlični na bilo koji način da se pripreme.....slijedeće godine ih možda i uzmem malo više......znaš li možda koja je cjena sada jednomjesečnih i jednotjednih?????
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kod mene u selu žena koja ih uzgaja jednomjesečni su bili 45 kn a sad nadalje mislim da bi cijene mogle ići gore ...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da li netko drži zagorske pure, prije dva dana sam našao 1 jaje, i poslije toga ništa, jednostavno nikako da počnu nositi da mogu staviti u inkubator, a prošle godine sam ih stavio u 2 mjesecu.........jel netko ima sličan problem?
 
D

Deirdre

Guest
moze neko malo opsirnije opisat sta sve treba za uzgoj purana,dakle planiram nabavit jaja i staviti ih u inkubator posto je to najeftinija varijanta,samo ako neko zna u koje vrijeme se mogu nabavit jaja i sta sve treba vodit racuna kad se izlegne o prehrani i uvjetima posto sam citao da mora 2 mjeseca bit na toplom i da nesmije vani i da je uz hranu za purice obavezno dodat neke vitamine ? ?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozz ljudi
Imam domaće Zagorske purane. Ustvari, jednog purana i dvije pure. Jedna pura je počela nositi jaja. Sa današnjim danom ih je tri. Znade li tko, koliko jaja nese pura i kad ju treba nasaditi da sjedi ?? Ma ... svaki savjet oko svega toga će mi jako dobro doči !!
HVALA
 
U

uzgajivachpk

Guest
tuka ti počme sjediti (kako koja ) svaka im drugi broj nešenja jaja ! nekad znaju snjeti 20 , nekada 18, nekada samo 13 ! najviše možeš očekivati da će sjesti sama tamo nakon 15 - og jaja pa naviše ! sama će sjediti ostavi je gdje nosi jaja , ali možeš je i prebaciti gdje ti želiš jer će također nastaviti sjediti jer ima strašno razvijen instinkt za sjedenjem na jajima!
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
tuka ti počme sjediti (kako koja ) svaka im drugi broj nešenja jaja ! nekad znaju snjeti 20 , nekada 18, nekada samo 13 ! najviše možeš očekivati da će sjesti sama tamo nakon 15 - og jaja pa naviše ! sama će sjediti ostavi je gdje nosi jaja , ali možeš je i prebaciti gdje ti želiš jer će također nastaviti sjediti jer ima strašno razvijen instinkt za sjedenjem na jajima!

Hvala na pomoci, ali kod mene je to ovako - svaki dan snese po jedno jaje. Ako ih skupljam i micem u topli podrum, kako dugo mogu tako biti, a da ipak se iz njih izlegu purici ? Ja puru moram maknuti u zaseban prostor ??
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
Pozdrav ekipa!

I moje pure su počele nesti jaja, nadam se samo da ih ova hladnoća sad neće zaustaviti..
Pure u prosjeku snesu 14-15 jaja.. ako želis da pura sjedi na jajaima, moras ju staviti u odvojen prostor,
tako da joj nitko ne smeta. Naravno, moras ju redovito puštati van da može jesti, ili joj staviti jesti
u tu prostoriju..
 

Najnoviji postovi

Na vrh