• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto je jedna strana bale duža??

I

ivan10

Guest
naime, radi se o tome da desna spaga vise izlazi i da je duza, to jest da bala ispadne ko kifla.
zanima me di se to stela i dali je problem u petljačima šta sumnjam, jel dobro veže, ili u nečemu drugom?
 

panther

Član
Tu od
14 Sij 2008
Poruka
43
Re: zašto je jedna strana bale duza

znam u čemu ti je problem i ja sam ga imao. pretpostavljam ti je lijeva strana bale kraća ,a desna duža gledajuć iza balirke. stvar ti je u tome da ti se sjeno,slama skliže gore po vilama koje ju guraju u tunel. skineš vile i po cijeloj dužini povučeš jedan var,ali ne normalan var nego što lošiji da je što više hrapavo. pa ako imaš nekoga da nezna baš variti to ti je pravi izbor.
 
I

ivan10

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

tocno se to događa al neznam dali ce to rjesit problem jel imam new holland balirku i ona vuce sijeno skroz na drugu stranu tunelu, a meni djeluje kao da na desnoj strani izlazi vise spage.
 

Dare

Član
Tu od
6 Sij 2008
Poruka
33
Re: zašto je jedna strana bale duza

mozda ti kanap nije podjednako zategnut, pa jednu stranu vezuje sa duzim komadom kanapa
 

bbrane

Član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
51
Re: zašto je jedna strana bale duza

Moraju ti biti zatezači jednako stegnuti jer ako je jedna strana više stegnuta nejednaka je i bala ja imam new holand 270 nemam tih problema
 
I

ivan10

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

bbrane kaže:
Moraju ti biti zatezači jednako stegnuti jer ako je jedna strana više stegnuta nejednaka je i bala ja imam new holand 270 nemam tih problema


daj mi reci jel si zadovoljan s njom jel ja ju nemam dugo, a dosta sam ju platio istina da je ko nova al opet (366 je), pa me zanima, jel neki pricaju da su super neki da bas nisu pa me zanima tvoje misljenje
 

Dare

Član
Tu od
6 Sij 2008
Poruka
33
Re: zašto je jedna strana bale duza

bbrane kaže:
Moraju ti biti zatezači jednako stegnuti jer ako je jedna strana više stegnuta nejednaka je i bala ja imam new holand 270 nemam tih problema
ako mislis na stezace gde se steluje tvrdoca, potpuno si u pravu
 
5

539 262

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Ha, do skora smo na balirki imali problem oko vezivanja, tj. skoro svaki put bi se desna strana sama odvezala kada bi je masa sledtje bale potisnula, ali eto, nadjosmo nekog majstora, zamenio je petljach, a pritom je opustio vetjinu shtafova u mehanizmu za vezivanje, te ja na tako opushtenom mehanizmu zategao kanape, malo doshtelovao zupchanike u "poziciju", ponovo sve pritegao i pustio igle da vezu prvi (nulti) chvor, posle nekih sat-dva vremena posla sve je zavrshio, dakle mozda se treba olabaviti, doshtelovati i opet pritegnuti ceo mehanizam.
BTW sav trud i materijal izadjoshe 75e, eto toliko ;)
 
Q

quercus_robur

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Kakva je bala zavisi od toga kako ruka ubacuje masu. Tj, kako je raspoređuje po širini klipa. (Na nekim balirkama se to da štelat, no na mojoj se na da, pa ću nastavit s drugim mogućnostima.) Većinom taj problem nastaje kad je jača masa. Treba ili sporije voziti, ili dati jači gas, ili one zatezače na kraju poštelat.

Kako svi želimo brzo vozit sa što većim gasom, ostaje jedino opcija s onim stegama odozada.

Stege bi u pravilu trebale jednako biti stegnute, no to je za onda kad se normalno vozi s normalnim ulaskom mase.

Ukoliko je jedna strana više zategnuta, ta strane će bolje zadržavati masu, tj, biti će jače nabijena, kad bala ispadne ta strana će biti duža. Ali i ne mora biti. To se da lako provjeriti, samo se gurnu šake u balu pored šapaga. Ako su obje strane jednako nabijene, a bala je i dalje ko kifla, Onda trebanapraviti upravo suprotno. Tj zategnuti dužu stranu. No tu se opet javlja problem, kada masa dolazi sporije, onda opet dobivamo nejednake strane.
Neke balirke mogu štelovat i stisak sa strane, a neke imaju konstantnu širinu bale, sa zadržačima s nekim nazubljenjama, ili ricnama ili kako bi se to već reklo, i to je dobro malo pregledati.

Ovaj problem se javlja i kada je bala previše stegnuta, treba jednostavno malo otpustit. Jer ako je masa previše nabijena ona kad se bala oslobodi rasteže špagu, pošto strane nikad nisu idealno jednake, što je bala nabijenija, to se ta nejednakost više očituje pri rastezanju špage.

Ima tu nešto i oko toga kakva je slama ili sijeno. Tj koliko je sklisko. Što je skliskije to bala više voli pobjeć u stranu. Trebalo bi baliratu tom slučaju malo rosnije. Ja sam jedne godine imao užasnih problema sa skliskom slamom, pogotovo zato što sam balirao kroz podne, da bolje nabijem i uštegim malo na špagi, mudriji su balirali u jutro po rosi, i imali su super lijepe bale.

Malo sam si dao oduška, nadam se da nije komplicirano.

Balirao sam s Wlger 45. Ona ima tanke bale i tu se taj problem posebno izražava. pogotovo ako je čovjek sklon pretjerivanju u dužini bale.
 

bbrane

Član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
51
Re: zašto je jedna strana bale duza

Što se tiče moje new holanndice imam je 4 godine nisam imao problema jedino lanac koji uvlači masu sam stavio novi
redovno podmazivanje i deri .Prije nje sam imao weglericu 41 na remen na jutru sam morao sić sa traktora 100 puta .
A kad sam kupovao drugu kupio sam tu nju holand i prije 10 dana sam kupio rolo presu isto nju holand ja sam pre zadovoljan
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: zašto je jedna strana bale duza

Kaj se tiče te new nolland balirke, da joj je jedna strana bale duža mislim da se radi o sljedećem: na onom lancu koji uvlači masu u tunel su 3 vilice, 2 ravne, a ona jedna prva do tunela je zakošena prema tunelu da dovuče masu skroz na kraj tunela tako da bat može ravnomjerno udariti te tako istjerati punu ravnu balu van.
To znam jer moj stric kupio takvu balirku i bio joj je potrgan lanac koji na sebi ima te vilice, a ta vilica, zavinuta je bila puknjena i mi smo stavili običnu ravnu pa je non stop bala izlazila kraća na jednoj strani, a kad je majstor rekao da promijenimo tu vilicu i da stavimo zakošeni, miki moj bale ravne ko slika!
 
D

diks

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

kod mene je new holland 377 inace je odlicno radila ali sam isto imao problem sa krivljenjem bala pogotovo u zobnoj slami gde je najizrazenije. Slazem se da je verovatno uzrok prednji par vila koje izgleda nisu orginalne a i jedna je malo vise istrosena od druge. Pomaze ako se malo pomere unapred da bolje dodaju masu, samo uvek treba probati na prazno da ne bude previse.
Cao svima ovo je moj prvi post!
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Re: zašto je jedna strana bale duza

Moja AP 41 je debelo punoljetna , prije prve uspjesne bale trebalo je rastaviti i ponovno sastaviti cijeli mehanizam :(

Oblik bale da se podesiti stezanjem opruga u kanalu (i to ovisi o konstrukciji ,vidio sam sistema gdje se neovisno podesava lijeva i desna strana , a ima i prilicno kruto vezanih, gdje je je mala razlika u stezanju lijeve i desne strane,pa je i podesavanje jako ograniceno) i regulacijom vilica koje ubacuju masu pred klip.Kod mene se moze podesiti duzina vilica i sijeno koje je relativno dugacko ide bez problema .

Nesto je teze kod finije i krace trave , ako nozevi nisu ostri ili klip ima previse praznog hoda u vodilicama , onda ne reze nego djelomicno prelama travu oko noza .Na taj nacin uz noz nastaje deblji "zguzvani"sloj koji se "zbraja" pri svakom hodu klipa i bala je sa te strane nakon izlasak iz kanala dulja.
 
N

ND110

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Bala kada ide van iz tunela savinuta postoje dva problema a to je ako ima vile koje donosa masu su kratke a to znači ds je njihov hod kratak i treba ga podešavati na zupčaniku tako da vile donesu masu kada klip ide prema vilam.. Adrugi problem je u nožu koji reža masu a to se naročito vidi kada je masa vlažna nož ne reže masu do krsjs nego je sabija pod jednu stranu i kod izlaska iz tunele ona se izbaci.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Re: zašto je jedna strana bale duza

:lol: svi imamo problem s tim treba se malo snaći jer većinom imamo poderane balirke....ja sam nadovario vilice i poštelao i naravno nabijal malo jače bale i to je to kaj se tiče sjena a slama ona ideeeeee
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: zašto je jedna strana bale duza

Provijeri da li su ti špage iste ako nisu onda su ti skoro 100% igle različito savijene a igle moraju biti jednako savijene u milimetar.
 
A

agroslavonac

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Ako gledaš sa zadnje strane i desna strana bale ti je duža onda i samo onda ti je velik zazor između stabilnog i noža na klipu naime taj zazor trba biti maximalno 1 milimetar ovo se odnosi na sve prese za male kvadratne bale
 

Marijo

Član
Tu od
23 Velj 2009
Poruka
58
Re: zašto je jedna strana bale duza

A da li se može taj zazor podesit da bude kak treba
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: zašto je jedna strana bale duza

mbirt2 kaže:
A da li se može taj zazor podesit da bude kak treba
može kak ne...stabilni nož ti vjerovatno ima žljebove u kojima je prišarafljen tak da se more približiti,a ak nema onda imaju ležajevi na batu tako nešto ;)
 
A

agroslavonac

Guest
Re: zašto je jedna strana bale duza

Zavisi koja je balirka
Kod nekih se može potjerati klip prema stabilnom nožu a kod nekih se šteluje stabilno nož ako on ima proreze na sebi a ako nema onda se pod njega postavlja distant lim.Treba obratiti pažnju na vodilice klipa da se ne bi preštelovalo tako da u radu ne dođe do toga da leteći nož zapne za stabilni jer bi došlo do loma noževa a ponekad i do krivlčjenja samog klipa kao i nosača stabilnog noža što baš nije jednostavno vretiti u prvobitni položaj.U svakom slučaju ako te interesuje napiši koja je balirka u pitanju.
Evo dolje na slici ti je kako se to radi na claas presama.Treba da popustiš L profil (1) i potjeraš klip sa španerima koji su sa donje strane prema stabilnom nožu(2) tako da se podesi zazor od 0,5-1 mm.Prethodno je potrebno sa podmetačima podesiti da su u istoj ravnini stabilni nož(2) i vodilice(3)

By milan959
 
Na vrh