• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto koke ne nesu jaja ?!

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Po do sada pročitanom i poslušanom od strane susjeda, vas par kojima koke nesu ste u manjini, što znači da nije dobro:(giggle):

Pitajte veterinara zašto nesu jaja ? U čemu je problem ? Šala.

Iskreno, ja već razmišljam da posijem malo industrijske konoplje koja je nedavno legalizirana pa da im dam. Ak ih to neće potaknuti, onda će indijska ziher:icon_lol:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kad čovjek ne zna kam bi i kaj je onda za sve okrivi vrijeme , nije vrijeme krivo za sve
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ni moje ne nesu vise od mj.dana i vec gledam prema sjekiri.
Dobro jedu dobe srot,lukuruz u zrnu,razmoceni kruh...
vani su i imaju zastitu od kise i opet nis,a imam i nesilice i domace 2vrste,i par hrvatica,pa kaj je onda?
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Bit će da je smak svijeta. Sudnji dan...Koji ono već po redu u zadnjih par godina ?

Priroda uzvraća, Gea uzvraća. Eto to je.
Zemlja je pokrenula davno proces samopročišćenja, što su potvrdili i mnogi znanstvenici, a koji se više ne može zaustaviti i da ovoga trenutka ugasimo sva vozila, sve moguće elektrane, tvornice, ove kompjutore.

Tako je bilo i davno prije, a sada je samo mnogo brže i žešće. Akcija stvara reakciju.

Pesimizam ? Kako bi rekao jedan moj kolega, optimizam je samo nepoznavanje istinitih informacija u pravome trenutku.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Eto, taman kada sam se bacio u metafiziku, danas ujutro nađem jedno jaje. Prvo u više od mjesec dana ! Ma bitno da je počelo, znači da bi uskoro moglo biti po starome.

Valjda su shvatile da je stiglo proljeće.

Trebao sam prije započeti ovu temu, jer je i mojim kokama već dojadilo moje filozofiranje i tračanje.

Jedino kaj je jaje dosta malo, što bi moglo značiti da je od neke od mlađih koka, a ove tri, četiri starije i dalje štrajkaju. Bumo vidli.
 

romanov

Član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
46
pozdrav zadnjih par dana po dvije tri kokice se samo sruše a nesivost jako smanjena vidim da ih dosta ima oko vrata manje perja dali je to mitarenje i razlog zašto ne nose i ugibaju
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Može biti mitarenje, ali nekako mislim da nije ili nije samo to, jer kokoši i duga perad se mitari po cijelom tijelu podjednako, tako da u biti niti ne vidiš nešto kao očerupanost. Dakle jedno pero je već izraslo i tada staro otpadne. Barem kod mojih koki.

Jedino se u gajbi/štali i dvorištu vidi više perja nego što je uobičajeno.

Ja danas našao i drugo jaje, ali isto malo, tako da su mi izgleda počele nositi ove mlađe koke od oko šest mjeseci. A ove tri starije ništa još.

Ovo s umiranjem, kako sam već pričao s Peradarkom kod koje se isto događa, nemam pojma što je. Kod mene je sve u redu što se toga tiče osim - danas sam primjetio kod jedne proljev zelenkasti. Ali normalno jede, živahna je, kao i druge.

Da li si ti primjećivao proljev ili su ti koke prije ugibanja slabije jele, bile mirnije, nešto ?

Inače, zbog ovih promjena temperatura, ako se još poklopi mitarenje što jako iscrpi perad(tada je potrebno pojačano hranjenje, pogotovo ako nemaju trave), može se dogoditi uhinuće.

Ali ako se, kao kod tebe, svaki sruše dvije tri ???!!!! onda je to definitivno neka zarazna bolest. Zovi odmah veterinara ili mu odnesi jednu kokoš.

Koliko kokoši u koliko dana si točno izgubio?
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ovo me sad stvarno zainteresiralo i zabrinulo. Ajd opiši malo detaljnije kada je počelo, koliko kokoši do sada, da li su se čudno ponašale prije, u kojim uvijetima ih držiš, čime ih točno hraniš, imaju li travu, koje su vrste kokoši (da nje neka golovratka ) itd...
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Pa ni golovratke nemaju problema sa mitarenjem.Imam ih trenutno 5 (2 pijetla i 3 golovrate kokoši)i nije bilo problma sa mitarenjem ni sada ni prije..Jednostavno promjene perje kao i sve druge kokoši, a hladno im nije jer imaju pufnu koja im grije vrat.Tako da bi ovi problemi kok romanova mogli biti neka zarazna bolest
.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
na kojem području romanov živi? ako su koke normalno jele i pile i normalno se ponašale,onda je problem vlaga,jer to je kod mene problem,a ja sam na poplavljenom području,i cijelo ljeto nisam imala suho dvorište nego mi voda leži i blato do koljena,a sa životinjama nemam kud drugdje,nego su sve u tom blatu (patke uživaju)
ne znam što me čeka kad dođem doma s posla,jer jutros je opet padalo kad sam odlazila,a rijeka je bila do ruba korita, možda se opet izlila
 

romanov

Član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
46
vrbovec koke nesilice 1000 kom. kiša pada svaki dan pa je blato uvijek nestigne se osušit juče i danas nije nijedna uginula ali sam primijetio da ima pokunjenih i te imaju proljev i neće van iz objekta dao sam muvisel i onaj smeđi kestenov tanin prah kažu da je dobar za proljev ali nesivost oko 500 komada jaja mislim da ih ovo vrijeme ubija vidjećemo kad zahladi jer prošlu zimu po snijegu je bila normalna nesivost
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
a prošle godine je bila suša,moje su sve nesle ko lude preko zime, sad ću malo skrenut s teme al ova godina je katastrofa,od žita koje je ili propalo ili još nije pobrano a već je drugo trebalo nicati, do nestašice sijena,jer je malo ljudi uspjelo pokositi,meni je propalo oko 500 bala što nisam uspjela pokositi(ne ja osobno,ali za mene) jer je stalno bilo mokro, a da ne govorim o boleštinama koje su se razvile, mislim da nikome ko bilo što ima ova godina nije idealna
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ja velik dio sijena nabavljam od susjeda, jer nemam dovoljno livade za potrebe i to sijeno je bilo žuto, žilavo, nikakvo...

Niti zečevi ga neće jesti.

E da bar imam kamion, ako bi to prodala jeftinije uzeo bi bar oko 200 bala za malčiranje vrta i za stelju štale. Aha, pardon, sada shvatio, nisi niti uspjela pokositi. Zato je meni susjed dao sijeno turbo jeftino.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nevezano uz perad, ali i kunići ove godine štrajkaju, ne samo kod mene vec i kod drugih kolega uzgajivača (ne sad profesionalnih, vec klasika)!
Znači meni osobno je ove godine došlo do "lažne trudnoće", što se još nije nikad dogodilo u zadnjih cca. 50 godina (3generacije), zečice koje inače kote po 12 mladih, ove godine max. 5-6 kom., tjeraju se, prime zecana, ali se ne okote itd.,itd.,..
Znači da nešto stvarno ne štima s ovom godinom, ali hvala Bogu još malo pa je gotova!!
Nadajmo se da slijedeće godine neće biti tako!
P.S. Već sam pisao da moje koke nesu, ali sad su i one počele štrajkati, već 4 dana niti jedno jaje... Isto još nikada nisam imao slučaj da potpuno prestanu nesti!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
A evo kod mene dvije mlade, oko šest mjeseci ,počele nesti, pa imam svakog dana po jedno jaje.:icon_lol:

Ne kužim, a sve su zajedno, sve jedu isto, isti prostor. Kao što je rekao, svaka životinja je posebna, drukčija, kao i ljudi.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
I meni su koke "štrajkale" dosta dugo. ali pred jedno tjedan dana je počelo i zadovoljna sam. nesu i stare i mlade. Nađem dnevno cca 7 jaja (odouše od 20-tak koka) ali glavno da je počelo... inače jedu kukuruz, mješani šrot i imaju cca 1000 kvadrata voćnjaka na kojem čak još uvijek ima trave.
 

bozo112

Član
Tu od
28 Lis 2014
Poruka
66
Evo i kod mene koke počele nositi, jučer i danas tri jajeta od 9 koki. Počeo sam im jučer davati super za nesilice da ih malo potaknem i nagradim. :icon_kidra:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pozdrav ninci!

Kaj podrazumijevaš po miješanim šrotom? :icon_scratch:

Kod mene od 10 kokoši već nekoliko mjeseci ni jajca. Neke ponekad sjednu u gnijezdo, ali brzo izađu, a jajca nema. :(
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ja ništa ne mjenjam. Iz radoznalosti i principa eko-proizvodnje. Dvjie počele nesti prije pet dana, kako sam napisao, hranim ih samo šrotom, kukuruzom, kruhom ponekad, plus isto imaju 1300 kvadrata zelenila.

I čekam da i ostale počnu. Ako su i prije nesle redovito, a nisam ih ničime posebeno poticavao, neću niti sada. Pa jbt. vidim ljude drže po 30 kokoši u 100 kvadrata bez ijedne travke i to nazivaju slobodnim uzgojem!

Mislim da je mojima dovoljan poticaj što na livadi ima brdo trave i ljekovitog bilja, drveća, plus još uvijek kukaca, larvi i glisti.
Svako malo iskopaju debelu larvu hrušta, pa se onda natjeravaju, koja će kojoj ukrasti.

Dakle, ako ima prostora, trave i ostalog, netreba poticaja u smislu raznih smjesa, osim ako se ne radi o hibridnim crvenim nesilicama koje nemogu smisliti(prve kokoši koje sam nabavio davno i prodao ih nakon mjesec dana) i koje zovem dinosauri ljudožderi.

A ovo nenesenje, mislim da je ipak vlaga glavni faktor. Stvara se kiselo okruženje(zemlja i bilke), topi se vapnenac u zemlji koju trebaju za ljusku jajeta plus glivice i još štošta drugoga.

Zanima me samo kaj bu bilo idući tjedan, za kada su rekli da će zahladiti. Obzirom da su moje koke ionako vudrene na svoj način, ne bi se začudio da sve počnu nesti, kao što su nesle i prijašnih zima, ali recimo ne svaki drugi, nego svaki treći, četvrti dan.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh